[SOLVED] Problem z aktualizacją

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy [SOLVED] Problem z aktualizacją

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #6041
    szymon1238
    Forumowicz

    Witam,
    Mam prooblem z aktualizacja manjaro. Przez dłuższy czas nie miał internetu i nie robiłem aktuializacji. Zebrało się ich 635. Tak jakby Octopi je ściągneło na dysk jednak nie może ich zainstalować:

    Do zainstalowania: 7825,28 MiB
    Zmiana po aktualizacji: 453,84 MiB

    :: Kontynuować instalację? [T/n] t
    (652/652) sprawdzanie kluczy w bazie [#########################################] 100%
    (652/652) sprawdzanie spójności pakietów [#########################################] 100%
    (652/652) wczytywanie listy plików [#########################################] 100%
    (652/652) sprawdzanie konfliktów plików [#########################################] 100%
    błąd: nie udało się dokonać transakcji (konfliktujące pliki)
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/BusyIndicator.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Button.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/CheckBox.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Menu.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/AbstractCheckable.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/BasicButton.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/CalendarUtils.jsc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/ColumnMenuContent.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/Control.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/EditMenu.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/EditMenu_base.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/FastGlow.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/FocusFrame.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/MenuContentItem.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/MenuContentScroller.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/ScrollBar.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/ScrollViewHelper.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/SourceProxy.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/StackView.jsc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/StackViewSlideDelegate.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/Style.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/SystemPaletteSingleton.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/TextHandle.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/TextInputWithHandles.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/TextSingleton.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Private/style.jsc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/ProgressBar.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/ScrollView.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Slider.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/StackView.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/StackViewDelegate.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/StackViewTransition.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Styles/Base/BusyIndicatorStyle.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Styles/Base/ButtonStyle.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Styles/Base/CheckBoxStyle.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Styles/Base/ProgressBarStyle.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Styles/Base/ScrollViewStyle.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Styles/Base/SliderStyle.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Styles/Base/TextAreaStyle.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Styles/Base/TextFieldStyle.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/Styles/Desktop/FocusFrameStyle.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/TextArea.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/TextField.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-quickcontrols: /usr/lib/qt/qml/QtQuick/Controls/ToolButton.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-graphicaleffects: /usr/lib/qt/qml/QtGraphicalEffects/DropShadow.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-graphicaleffects: /usr/lib/qt/qml/QtGraphicalEffects/GaussianBlur.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-graphicaleffects: /usr/lib/qt/qml/QtGraphicalEffects/OpacityMask.qmlc znajduje się w systemie plików
    qt5-graphicaleffects: /usr/lib/qt/qml/QtGraphicalEffects/private/DropShadowBase.qmlc znajduje się w systemie plików
    Wystąpiły błędy, nie zaktualizowano żadnego pakietu.

    #6042
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ilekroć coś takiego czytam, to zastanawiam się, czy doprawdy jakakolwiek wyszukiwarka nie jest w stanie dać odpowiedzi na coś, co jest wyjaśnione w materiałach dotyczących pacmana (tak, Archa, bowiem tu są materiały, a nie w Manjaro), a nawet – tu i ówdzie – na polskich stronach.

    #6043
    szymon1238
    Forumowicz

    dzięki za szybko odpowiedź, nie pomyślałem żeby wpisać bład po angielsku, wtedy każda wyszkiwarka by go znalazła:)
    a poradziłem sobie tak:
    -otiwrzyłem Octopi
    -w jego wyszukiwarce wpisłaem „qt5” tak jak zaczynają się nazwy tych pakietów
    -te które były na czerwono usunałem
    -dałem jeszcze raz synchronizację i poszło

    #6047
    pavbaranov
    Forumowicz

    Proponuję przed usuwaniem paczek bez sensu przeczytać mój tekst, który Ci podałem. Może się bowiem zdarzyć, że po usunięciu takich „czerwonych” paczek, nie zainstalujesz już niczego, nie poradzisz sobie też z naprawą systemu.

    #6156
    szymon1238
    Forumowicz

    masz racje z tym usuwaniem czerownych paczek
    usunąłem xorg i teraz nie mogę go ponownie uruchomić
    Z tego co się dowiedziałem potrzebna jest usługa do logowania, ja zainstalowałem MDM, później środowisko graficzne np kde, to też zainstalowałem. Ale to wszystko wymaga najpierw xorg?

    #6157
    szymon1238
    Forumowicz

    gdy wpisuje „startx” to pojawia się”
    /etc/X11/xinit/xserverrc: linia 2: /usr/bin/X: Sukces
    xinit: giving up
    Xinit: unable to connect X server: Connection refused
    xinit: server error

    #6175
    pavbaranov
    Forumowicz

    W sumie to na nowy (nawet kilka) wątek, ale krótko:
    1. „Czerwone” paczki w Octopi to paczki nieaktualne, a nie te, które są do usunięcia. Należy dokonać aktualizacji, a nigdy usunięcia.
    2. Wszystkie środowiska graficzne w linuksie wymagają „warstwy pośredniej”, czyli albo serwera grafiki X, albo Waylanda (z tym ostatnim nieliczne potrafią współpracować i należy wówczas unikać GPU NVidia z własnościowymi sterownikami). Usunięcie Xów (a przynajmniej niektórych jego elementów) winno pociągnąć za sobą usunięcie zależności, które np. doprowadzą do usunięcia części środowiska, czy DM. Inne elementy (które dadzą się usunąć bez zależności) spowodują ograniczenie funkcjonalności systemu bądź jego wadliwe (choćby w sensie „na wadliwych ustawieniach”) działanie.
    3. „Usługa logowania” i MDM – chodzi Ci o coś, co się nazywa „menedżer logowania” lub „display manager” (znajdziesz często skrót DM). Dla Plasma 5 (KDE) sensowny wybór to SDDM, a nie MDM. Ten drugi będzie Ci stale trzymał w pamięci biblioteki należące do Gtk+. Powoduje to po prostu większy apetyt na RAM i zasoby. IMO – bez sensu. Po instalacji owego DM musisz go jeszcze uruchomić poprzez systemd (więcej masz na wiki)
    Nie jest Ci DM potrzebny, jednakże uruchamianie akurat Plasma 5 poprzez startx to zwykle problemy.
    4. Pytania z ostatniego postu przerastają już krótką odpowiedź, albowiem prawdopodobnie są konsekwencją dokonanej przez Ciebie wadliwej aktualizacji systemu i odpowiedź wymaga mocnego wgryzienia się w to, w jakim w ogóle stanie obecnie ów system masz.

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Wątek ‘[SOLVED] Problem z aktualizacją’ jest zamknięty.