Problem z aktualizacją / Octopi / terminalem

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie Problem z aktualizacją / Octopi / terminalem

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2130
    Artur
    Forumowicz

    Witam!

    Nie mogę zaktualizować mojego Manjaro ani przy pomocy Octopi (zero reakcji przy klikaniu na „aktualizacja systemu” oraz na kombinację ctrl+U) ani przy pomocy komend w terminalu:

    apt-get update

    apt-get upgrade

    apt-get update

    Wyskakuje:

    bash: apt-get: nie znaleziono polecenia

    Co robić???

    #2131
    czapnaper
    Forumowicz

    Manjaro/arch wykorzystuje menadżer pakietów pacman a nie apt ja w przypadku np.ubuntu/debian . Zapoznaj się z pacman i z pacnew pacsave przyda ci się ta wiedza jeśli chcesz korzystać z manjaro.

    Manjaro KDE/Xfce - CPU - i5-7300HQ - GPU - Intel/NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]

    #2134
    michaldybczak
    Forumowicz

    Do aktualizacji systemu w terminalu użyj:
    sudo pacman -Syyu

    No i poczytaj coś więcej o manjaro i arch :). To koło ubuntu nawet nie leżało ;P

    #2138
    Artur
    Forumowicz

    To dlaczego mam domyślnego managera Octopi??? Nie ma tutaj pacmana…

    Dobra… Wpisałem to polecenie… Wyskoczyło mi co następuje:

    :: Rozpoczynanie pełnej aktualizacji systemu…
    :: Zastąpić lib32-elfutils przez multilib/lib32-libelf? [T/n] t
    :: Zastąpić lib32-libdbus przez multilib/lib32-dbus? [T/n] t
    błąd: nie udało się otworzyć pliku /var/lib/pacman/local/linux44-4.4.24-1/desc: Nie ma takiego pliku ani katalogu
    rozwiązywanie zależności…
    szukanie sprzecznych pakietów…
    ostrzeżenie: nie można w pełni załadować metadanych dla pakietu linux44-4.4.24-1
    błąd: nie udało się przygotować transakcji (Niepoprawny lub uszkodzony pakiet)
    [arturh@artur-pc ~]$

    Co dalej robić? Jak żyć???

    #2140
    pavbaranov
    Forumowicz

    Octopi jest nakładką na pacmana. Jedynym menedżerem pakietów w Manjaro jest pacman.
    Co Ci pokaże: pacman -Qs linux44?
    Jeśli używasz tej wersji kernela – zainstaluj ponownie, jeśli nie używasz – odinstaluj i w obu przypadkach przeprowadź aktualizację systemu.

    #2142
    bulek20
    Forumowicz

    Wczoraj miałem podobny problem z aktualizacją – (Niepoprawny lub uszkodzony pakiet)
    zrobiłem tak klik dodanie/usuwanie oprogramowania, znalazłem ten plik w obcych -odinstalowałem i aktualizacje zainstalował

    #2144
    pavbaranov
    Forumowicz

    @bulek20 – „Obcy” pakiet oznacza wyłącznie, że nie pochodzi on z repozytorium, które zostało udostępnione pacmanowi. Raczej nie sugeruj odinstalowania kernela, jeśli akurat na nim pracuje.
    To, z czym do czynienia ma @Artur jest związane z brakiem jednego z plików, który winien opisywać zainstalowaną paczkę, w tym przypadku linux44. Nie wiemy dlaczego tego pliku nie ma. Zanim jednak prosta rada odinstaluj, trzeba się upewnić, czy na pewno linux44 nie jest jedynym kernelem, na którym pracuje @Artur.

    #2154
    Artur
    Forumowicz

    I co dalej??? Nic nie działa z waszych rad Drodzy Przyjaciele… :(

    #2157
    Artur
    Forumowicz

    ok @pavbaranov, zrobiłęm jak powiedziałeś i pomogło! Dzięki!!!! Pozbyłem się tamtego polecanego kernela, ale czy dobrze ?

    #2159
    pavbaranov
    Forumowicz

    Z jakiejś przyczyny paczka linux44 u Ciebie uległa uszkodzeniu. Teraz przeprowadź sobie aktualizację systemu i – jeśli chcesz – ponownie zainstaluj linux44. Dobrze mieć 2 kernele w systemie.
    Coś Ci tam jeszcze wypisuje o steamie, abyś sprawdził jakiś temat na forum.
    Obecnie aktualizacja i instalacja paczek winna przebiegać bez problemu.
    Z Vivaldi – jeśli go używasz – nie robisz nic.

    #2171
    Artur
    Forumowicz

    Jeszcze raz dzięki!

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.