Problem z instalacją Manjaro

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Problem z instalacją Manjaro

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #7932
    Karlos21
    Forumowicz

    Witam mam problem z instalacją manjaro na laptopie Hp elitebook 8570p otóż pobrałem iso manjaro XFCE 17.1.11 wypaliłem go na pendrive przy użyciu rufusa w biosie ustawiłem na legacy. System startuje normalnie z pendrive uruchamiam instalację, wybieram wyczyść dysk i zainstaluj manjaro instalacja przebiega pomyślnie wybieram uruchom ponownie komputer no i system nie chcę się uruchomić, wyskakuje komunikat że na dysku nie ma systemu. Proszę was o pomoc bo sam nie dam rady tego rozwiązać. Dziękuję :)

    #7933
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Czy ten wątek, to nie jest czasami Twój problem?

    PS. „Problem z instalacją.” Instalacją czego? Popraw temat.

    #7935
    pavbaranov
    Forumowicz

    @aquila – HP Elitebook 8570p – jak większość produktów HP – jest oferowanych pod jedną marką handlową, ale w środku mogą być różne komponenty, niekiedy nawet zależne od rynku, na którym taki HP jest oferowany. Np. z podesłanego przez Ciebie wątku wynika, że ktoś miał 8470p (to zdaje się poprzednik), na którym był APU Intela oraz grafika NVidii. Ze specyfikacji z HP należałoby się tam raczej spodziewać układu Intel+AMD, rozwiązanie mogłoby być zatem podobne, ale nieco inne (nb. nie wiem jak sobie mhwd obecnie z takim podwójnym układem radzi).
    Tak, czy inaczej – wpierw – jak mi się wydaje @Karlos21 winien nam:
    1. pokazać specyfikację komputera – wystartuj komputer z pendrive’a i podaj wynik albo z:
    inxi -Fxx (być może nie jest na nośniku, może trzeba je doinstalować), albo
    lspci && lsusb
    2. mając uruchomiony system z pendrive’a – spróbuj podmontować HDD/SDD komputera i sprawdź, czy w ogóle cokolwiek na nim jest zainstalowane,
    3. gdzie instalowałeś program rozruchowy? Czy uruchamiając komputer z HDD/SDD oraz przy wpiętym do niego nośniku instalacyjnym system się uruchamia?

    #7939
    michaldybczak
    Forumowicz

    A jaki boot masz ustalony? Legacy czy UEFI? Poprawna instalacja systemu obejmuje odpalenie live usb w tym samym trybie w jakim chcesz zainstalować system, więc jak chcesz legacy to musisz takie ustawienie mieć w BIOSie i dopiero wtedy wejść na live i robić instalacje. Niby podczas instalacji da się wybrać inaczej, ale zwykle potem jest problem z bootowaniem systemu. Jakoś często pomijają ten „mały” szczegół w artykułach o instalacji systemu.

    Da się jednak taką instalację naprawić:

    https://wiki.manjaro.org/index.php/Restore_the_GRUB_Bootloader

    #7954
    Karlos21
    Forumowicz

    W biosie mam ustawione na legacy

    #8433
    Braddock95
    Forumowicz

    Cześć, mam pytanie czy udało się rozwiązać ten problem?? Mam ten sam model laptopa i taki sam problem po instalacji BIOS krzyczy że na dysku nie mam żadnego systemu.

    #8451
    Karlos21
    Forumowicz

    Hej tak udało mi się rozwiązać ten problem otóż instalowałem w trybie UEFI i musiałem stworzyć partycję podczas instalacji manjaro potrzebne partycję to : Fat32 512mb ustawiona jako efi z flagą boot,esp, partycja na manjaro no i 8gb na wymianę plików i potem wszystko działało dobrze

    #8453
    Avatar photoazja
    Moderator

    instalator przewiduje dodanie nowej / wykorzystanie istniejącej partycji EFI. @Karlos21 -> Tobie zabrakło wiedzy na ten temat (tego, że musi być), a doradzającym wyobraźni, że można przejść nad tym do porządku dziennego. Zadziałała zasada: Urządzenie elektryczne, podłączone do prądu, działa znacznie lepiej. Ten przykład pokazuje, że powinniśmy dokładnie opisywać problem, ze szczegółami, nawet oczywistymi; a przy próbie jego rozwiązania, brać pod uwagę wszelkie aspekty, nawet banalne.
    nawiasem, warto by dodać w Calamares wymuszenie zamontowania partycji EFI, wtedy gdy jest niezbędna lub przynajmniej komunikat z ostrzeżeniem.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.