[SOLVED] Problem z Radeon'em HD7670M

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki [SOLVED] Problem z Radeon'em HD7670M

  • This topic has 26 odpowiedzi, 3 uczestników, and was last updated 7 years temu by Avatar photoVexisu.
Oglądasz 12 posty - 16 do 27 (z 27 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3895
    Avatar photoVexisu
    Forumowicz

    https://pastebin.com/2CHiNMbE, dodatkowo przy próbie reinstalacji wystąpil błąd https://pastebin.com/piTTPmDC

    #3900
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Jak już kiedyś powiedziałem – nie będę doradzał, bo więcej zaszkodzę, ale kilka rzeczy jest zastanawiających.
    Przede wszystkim powinieneś mieć zainstalowany sterownik video-hybrid-intel-ati-bumblebee. Tak twierdzi mhwd. Niemniej jednak lokalne przeszukanie pakietów pacmanem za wszystkimi paczkami zawierającymi w nazwie słowo bumblebee paczki tej nie wykazuje.
    Można pokusić się o instalację tego sterownika (mimo wszystko chyba bez „-f”, przynajmniej na początek). Inna sprawa, że jakieś sterowniki dostarczyły Ci moduły tak dla Intela, jak i dla AMD. Znów możesz odpytać system o paczki zawierające intel oraz ati (tu bym spytał też o amd i radeon).
    Drugie – wg wszelkich danych masz układ Intel/AMD, który obsługuje PRIME, a nie bumblebee, które jest dla Intel/NVidia (tak wiem, nazwa paczki nic nie mówi – można sobie ją nadać dowolną, a powyższa pochodzi od Manjaro, a nie jest jakąś „ogólną” – to zresztą pewien rodzaj skryptu, czy ustawień). Nieistotne. O wiele istotniejsze, że plik bumblebee.conf zawiera wyłącznie specyficzne ustawienia dla obu sterowników NVidii, dla AMD – nie (i słusznie, bo on jej po prostu „oryginalnie” nie wspiera AMD; zresztą analiza PKGBUILDu wskazuje, że on nic wspólnego z AMD raczej nie ma).
    Sprawdziłbym zawartość katalogu /etc/bumblebee – może tam są jakieś (może w jakimś podkatalogu) ustawienia.
    Trzecie – wg mnie to jakiś błąd mhwd (nie jeden zresztą) i pewnie należałoby go zgłosić na bugzilli Manjaro. Znów powiem – nie traktuj to jako porady, bo mnie zaraz ktoś zjedzie, że „Manjaro ma swoje ustawienia i specyficzne narzędzia” (no fakt – ma; problem, że nie działają 100/100 co jest zresztą normalne i nie dotyczy tylko narzędzi Manjaro broń boże) – ale skoro owe „specyficzne narzędzia” Manjaro nie działają w Twoim przypadku, to być może sięgnąć po rozwiązania dostępne w każdej innej dystrybucji, a nie zdawać się na automatyzm? Link do wiki PRIME w Archu podał Ci @aquila. Nie namawiam – rozważ.

    #3901
    Avatar photoVexisu
    Forumowicz

    @pavbaranov sterowniki dla kart są dostarczane przez xf86-video-ati oraz xf86-video-intel. Zawartość katalogu /etc/bumblebee wrzucam tutaj. Co do doradzania to nie mam z tym żadnego problemu, doradzaj śmiało. W tym wypadku system jest w zupełności czysty, nic nie stracę bo na innym komputerze mam backup plików, a w najgorszym wypadku zainstaluję go od nowa. Co do artykułu na Arch Wiki, nic nowego nie wniósł, sterownik był zainstalowany a karta dalej nie działa. Mogę dopowiedzieć że ta karta nie działa na żadnym distro przy którym występuje xorg>=1.17. Wcześniej, tak jak wspominałem, działała tylko przy sterowniku od AMD.

    #3902
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Problem nie leży w sterownikach otwartych do ATI, a w wadliwym mhwd (i jego konsekwencjach). Mam prawdopodobnie zbliżoną do Ciebie kartę (HD 7500G) i ona działa od lat na otwartych bez problemu. Zresztą wszystkie karty AMD od chwili porzucenia przez tę firmę Catalyst/Crimson działają na otwartych, włącznie z tymi, które nie obejmowało wsparcie Catalyst.
    Podaj mi proszę jeszcze wynik np.
    inxi -Gxx
    To, że działało Ci na Catalyst, a obecnie nie działa, to tylko i wyłącznie wina skopania mhwd, który w przypadku Radeonów i wydania Manjaro 17 został po prostu spierniczony (np. proponowane sterowniki własnościowe Catalyst, dla kart, dla których winien być AMDGPU PRO).
    I jeszcze jedno pytanie – „wiki Archa nic nie wprowadza”… coś bliżej?

    PS: Sprawdzałem – Twój Dell w zasadzie bez problemu i w całości obsługiwany jest przez Archa (a zatem na otwartych sterownikach i PRIME). Problem zatem nie leży ani w sterownikach Intela, ani w sterownikach otwartych AMD, ani w samym PRIME, a tylko i wyłącznie musi leżeć w wadliwym mhwd (i wszystkim, co z nim związanym, niewykluczając owego dziwacznego bumblebee dla tego układu).

    #3903
    Avatar photoVexisu
    Forumowicz

    @pavbaranov tutaj log z inxi -Gxx. Co do tego laptopa to ma on kilka wariantów, z procesorami od Pentiuma do (chyba) i7 oraz kartami: tylko zintegrowana, integra + 7670M i integra + 8730M. Co do postu o Prime na Wiki Arch’a, to przeczytałem go, sterownik był zainstalowany ale on sam nie widzi karty graficznej, wysyłałem logi trochę wyżej, a rozwiązanie problemu, które było tam opisane, nie pomogło.

    #3904
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    W wolnej chwili (a to chyba poniedziałek) postaram się zająć. Poszukaj o PRIME z Thames. To o czym pisałem o Dellu dotyczyło modelu z hybrydową.
    IMO – w obecnej chwili u Ciebie, największym problemem jest dotarcie do „czystej” instalacji obu sterowników, czyli Intel (cholera, tych sterowników nawet Debian już nie używa) oraz ATI, bez „narzutów” od Manjaro.

    #3905
    Avatar photoaquila
    Moderator

    1. Jeśli nie masz stwórz wpis odzyskiwania (recovery) by można łatwo przywrócić system.
    Otwórz /etc/default/grub i w linijce GRUB_DISABLE_RECOVERY=”true” zmień na false.
    Zapisz, zamknij, przeładuj gruba:

    sudo update-grub

    2. Odinstaluj sterownik:

    sudo mhwd -r video-hybrid-intel-ati-bumblebee

    3. Zainstaluj oddzielnie sterowniki dla obu kart:

    sudo pacman -S xf86-video-ati xf86-video-intel

    Restart.

    4. I jeśli system wstanie :D to co pokaże:

    xrandr --listproviders

    Przeczytaj.

    #3906
    Avatar photoVexisu
    Forumowicz

    @aquila https://pastebin.com/wwYbP1uQ coś nowego :D

    PS. Teraz karta działa :D Może przy okazji wiecie, jak wyłączyć vsync?

    #3908
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Dalej jest coś źle ten Provider 1 powinien być na końcu radeon.
    Pokaz co teraz jest w /etc/X11/xorg.conf.d/90-mhwd.conf.
    Próbowałeś:

    xrandr --setprovideroffloadsink radeon Intel
    DRI_PRIME=1 glxinfo | grep "OpenGL renderer"

    ?
    Skąd wiesz, że działa?

    #3912
    Avatar photoVexisu
    Forumowicz

    @aquila wysłałeś link do postu, w którym było napisane jak użyć:
    „now i can start an app with the stronger graphicscard by using DRI_PRIME=1 program”
    wtedy aplikacja włącza się na GPU AMD. Szukam też indicatora do środowiska (posiadam Gnome).
    Provider 1 jest podpisany nazwą rdzenia grafiki.

    #3913
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Czyli mam rozumieć, że problem rozwiązany?

    #3914
    Avatar photoVexisu
    Forumowicz

    Jak najbardziej rozwiązany :D Można już zamykać.
    Przy okazji pytając, może jest bardziej intuicyjny sposób uruchamiania aplikacji niż tylko przez konsole? Jeśli nie to najwyżej napiszę sobie coś sam.

Oglądasz 12 posty - 16 do 27 (z 27 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.