Problem z utworzeniem partycji na dysku

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy Problem z utworzeniem partycji na dysku

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4408
    RetroN
    Forumowicz

    Witam! Otóż mam problem, gdyż na laptopie postanowiłem zainstalować Manjaro obok W10, dzieląc partycje na /, /home i swap. Gdy chciałem zainstalować wyskoczył błąd o treści ,,Instalator nie mógł utworzyć partycji na dysku [nazwa dysku]. Nie udało się dodać partycji na urządzenie /dev/sda.” Potem patrzyłem w Windowsie utworzyła się partycja która miała być jako „/” i próbując ponownie zainstalować nie było opcji zainstaluj obok windows (wczesniej była ale i tak wybierałem manualnie). O co chodzi? Czy ktoś miał podobny problem i mógłby mi pomóc? A i jeszcze jedno pytanie, czy normalnie się zainstaluje grub? Z góry dzięki za pomoc ;)

    #4414
    pavbaranov
    Forumowicz

    Utwórz partycje z poziomu livecd. Wówczas dalsza instalacja powinna przebiegać prawidłowo.

    #4420
    Avatar photoUlther
    Moderator

    Jak napisał @pavbaranov. Odpal na liveUsb terminal:
    sudo su
    Później:
    gparted

    Utwórz sobie partycje według uznania i odpal instalację. Grub jest intalowany od razu, jesli będzie po instalacji uruchamial się tylko linux, a windowsa nie zobaczy, wtedy w terminalu:
    sudo update-grub

    Instalację uruchamiasz w trybie UEFI?

    #4421
    pavbaranov
    Forumowicz

    esli będzie po instalacji uruchamial się tylko linux, a windowsa nie zobaczy, wtedy w terminalu:

    Niekiedy należy jeszcze doinstalować os-prober.

Oglądasz 4 posty - 1 do 4 (z 4 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.