[SOLVED] Problem z zainstalowaniem FLDIGI

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie [SOLVED] Problem z zainstalowaniem FLDIGI

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3920
    sq6xl
    Forumowicz

    Witam
    Zainstalowałem na laptopie MABOX-a instaluję po kolei to co mi potrzebne i podczas instalacji oprogramowania FLDIGI wyświetla mi ten taki błąd :

    Przygotowanie...
    
    Budowanie fldigi...
    Cloning into 'fldigi'...
    remote: Counting objects: 142, done.        
    remote: Compressing objects: 100% (94/94), done.        
    remote: Total 142 (delta 53), reused 135 (delta 48)        
    Receiving objects: 100% (142/142), 26.25 KiB | 0 bytes/s, done.
    Resolving deltas: 100% (53/53), done.
    ==> Tworzę pakiet: fldigi 4.0.3-1 (pią, 12 maj 2017, 14:13:13 CEST)
    ==> Sprawdzanie zależności potrzebnych do uruchomienia...
    ==> Sprawdzanie zależności potrzebnych do budowy...
    ==> Pobieranie źródeł...
      -> Pobieram fldigi-4.0.3.tar.gz...
      % Total    % Received % Xferd  Average Speed   Time    Time     Time  Current
                                     Dload  Upload   Total   Spent    Left  Speed
      0     0    0     0    0     0      0      0 --:--:-- --:--:-- --:--:--     0
    curl: (22) The requested URL returned error: 404 Not Found
    ==> BŁĄD: Błąd podczas pobierania http://downloads.sourceforge.net/fldigi/fldigi-4.0.3.tar.gz
        Przerywam...

    Wychodzi na to, że w „przepisie” na ten program jest nieaktualny link do źródeł.
    Co można zrobić w takiej sytuacji, domyślam się, że w jakiś sposób należało by zmienić w przepisie na zbudowanie tego oprogramowania link do niezbędnych plików.
    Lub też pobrać ten plik i zainstalować go lokalnie.
    Teoretycznie jest takie polecenie w pacmanie czy też octopi ale jak kliknę zainstaluj lokalne to wskazanie na plik pobrany z tego adresu to nic z tego nie wychodzi. Powinno to być odpowiednio rozpakowane ale nie potrafię tego zrobić.
    Tak na marginesie FLDIGI to program do dekodowania radiowych emisji cyfrowych.
    Pozdrawiam
    Arek

    Używaj znacznika code by wpis by,ł bardziej czytelny. Teraz poprawiłem, następnym razem do kosza. Aquila

    #3924
    pavbaranov
    Forumowicz

    Po pierwsze, będziesz się musiał zastosować do tego poradnika.
    Po drugie, albo sam coś zrobisz i się nauczysz jak postępować w takich sytuacjach, albo wykorzystasz ten PKGBUILD.
    Nie budowałem, bo mi się nie chce dociągać zależności – liczę, że w pozostałym zakresie PKGBUILD jest prawidłowy. Uwaga zależności są również z AUR, zatem musisz je wcześniej zbudować; sprawdź wersje bo coś również może nie być aktualne.
    Co należało zmienić? W tym PKGBUILDzie wyłącznie zmienić pole pkgver z 4.0.3 (stara wersja) na 4.0.4 (bieżąca). Następnie wpisać w konsoli, w katalogu z PKGBUILD (i źródłami) updpkgsums. Reszta w poradniku. Generalnie – jeśli tego typu błąd występuje po prostu zaglądasz w źródła, czy nie ma nowszej wersji.
    Alternatywą jest zbudowanie fldigi-git, albowiem to zawsze będzie aktualne (co jakiś czas trzeba zrobić przebudowanie, bo tu nikt Ci nie podpowie, że jest „nowsza” wersja).
    PS: Zawsze w takich przypadkach zgłaszasz błąd w AUR lub oflagowujesz jako nieaktualny pakiet (ten jest nieaktualny i został przeze mnie oflagowany).

    #3936
    sq6xl
    Forumowicz

    Ok dzięki za odpowiedź.
    Twój poradnik zacząłem czytać i wprowadzać w życie przed napisaniem posta ale podczas instalacji tego pakietu :
    # pacman -S base-devel
    wystąpiły błędy, które mnie trochę wystraszyły stąd pytanie czy nie ma prostszej drogi, czasem można „przekombinować”
    Powalczę jeszcze.
    Pozdrawiam

    #3937
    czapnaper
    Forumowicz

    Pakiet został zaktualizowany przez opiekuna do aktualnej wersji (4.0.4) FLDIGI. Co do błędu przy instalacji base-devel to możesz go sprecyzować.

    Manjaro KDE/Xfce - CPU - i5-7300HQ - GPU - Intel/NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]

    #3938
    pavbaranov
    Forumowicz

    Prościej się nie da. Grupa pakietów składająca się na base-devel to podstawowe programy służące do kompilacji. W Archu (AUR to coś co należy do Archa) każdy PKGBUILD („instrukcja” dla kompilatora) zakłada, że cała ta grupa jest zainstalowana w systemie, stąd też w polu makedepends nie masz wymienionego żadnego kompilatora z tej grupy – dopiero, gdy jakiś kompilator do niej nie należy, a jest wymagany do skompilowania paczki, to wówczas należy go tam wymienić (np. każdy program KDE ma extra-cmake-modules).
    Niemniej jednak – u Ciebie prawdopodobnie cała ta grupa jest już zainstalowana. Jeśli jednak występują jakieś błędy przy jej instalacji (jedyne co powinien system zgłaszać, to, że jest ona już zainstalowana i spytać, czy chcesz powtórnej instalacji) – załóż wątek, albowiem błędy w base-devel mogą prowadzić do wadliwej budowy paczek lub budowy wadliwych paczek.

    #3942
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Program się buduje i instaluje, działa sprawdziłem. Pokaż ten błąd z base-devel

    #3982
    sq6xl
    Forumowicz

    Witam
    Byłem poza domem trochę odcięty od netu wiec nie zaglądałem, dopiero teraz mam możliwość.
    Program FLDIGI sie zainstalował, najpierw jednak system sam z siebie ( oczywiście za moją zgoda ) zrobił dużą aktualizację i po tym program FLDIGI zainstalował się poprawnie ale sądzę, że to efekt oflagowania go przez pavbaranov-a i opiekun jak napisał czapnaper go zaktualizował.
    Do aquila by pokazać tu ten błąd musiał bym ponownie wydać komendę instalowania taj paczki programów. Zrobiłem to i u mnie konfliktują gcc i gcc-multilib zapytanie czy usunąć wiec daję „nie” i instalacja jest przerywana.
    Nie mogę wkleić zawartości terminala bo piszę to z innego komputera a w laptopie z MABOX-em przestał działać poprawnie zainstalowany CHROMIUM jak i również systemowa przeglądarka zdaje się Pole Moon podczas uruchamiana zgłasza błąd, że coś się w jakimś xml-u nie zgadza.
    Jak ogarnę temat przeglądarek na laptopie to wkleję zawartość terminala po wydaniu polecenia zainstalowania paczki.
    Załażę też osobny temat.
    Ten już chyba można zamknąć.
    Pozdrawiam

    #3984
    pavbaranov
    Forumowicz

    konfliktują gcc i gcc-multilib zapytanie czy usunąć wiec daję „nie” i instalacja jest przerywana

    Daj „Tak”. Obie paczki w istocie ze sobą są w konflikcie i to prawidłowe. Różnica między nimi jest wyłącznie taka, że gcc-multilib umożliwia w sytemie 64 bitowym budowę również paczek 32bitowych, zachowując całą funkcjonalność gcc. Jeśli zatem budujesz takie paczki nie masz innej możliwości.
    Przy okazji – pacman nie wspiera instalacji pojedynczych paczek. Instalując cokolwiek w systemie powinieneś wpierw dokonać jego aktualizacji.

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.