Home › Fora › Forum wsparcia › Oprogramowanie › [SOLVED] Program do dodawania kolorowych tekstów, kresek itp.
- This topic has 10 odpowiedzi, 3 uczestników, and was last updated 6 years, 5 months temu by majo.
- AutorPosty
- 1 lipca 2018 o 22:51 #7852majoModerator
Szukam prostego i wygodnego w użyciu programu do dodawania kolorowych tekstów, zakreśleń, kresek, strzałek, kwadratów i okręgów do obrazków png/jpg .
Dotychczas najbardziej odpowiadał mi pakiet
pinta
. Jednak pakiet ten, przy rysowaniu większej ilości obiektów, ma skłonności do „zamulania” i zawieszania się.Znalazłem, wydaje mi się, ciekawą alternatywę – pakiet
deepin-draw
, jednak nie mogę tu zmienić kolorów rysowanych obiektów. Po kliknięciu na „Color” czasami (nie zawsze), na ułamek sekundy, pojawia mi się tablica z kolorami, jednak nie ma możliwości w tym ułamku sekundy zmienić czegokolwiek. Czy u Was jest podobnie? A może wiecie jak zmieniać tu kolory?Ewentualnie, czy znacie inny prosty i wygodny program, dający takie możliwości?
Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
2 lipca 2018 o 11:37 #7856pavbaranovForumowiczCoś tu znajdziesz ;)
Proste? MyPaint, XPaint, mtPaint… Są jeszcze na javie np. Pixelitor, Helios… Od groma. Te pierwsze na Gtk zatem nawet nie pociągną Ci wielu zależności i w mniejszym stopniu będą obciążać komputer przy pracy.Jeśli chodzi o deepin-draw – nie mam u siebie opisywanego przez Ciebie problemu. Pomijając raczej dość mierne możliwości tego programu i mylące tłumaczenia (kolor linii dla rysowania kształtów nazywa się tu „wypełnij”, a samo „wypełnianie” ich tak jak to ma miejsce w innych programach raczej działać nie chce, to obawiam się, że nawet zdiagnozowanie problemu poprzez uruchomienie programu z konsoli niewiele Ci da, ale możesz to uczynić.
Pomijam też, że program dociąga bezsensowne dla Ciebie zależności jak np. deepin-notyfications – programik, który ma sens tylko i wyłącznie w środowisku Deepin i w żadnym innym.2 lipca 2018 o 14:29 #7857majoModeratorTytułem wyjaśnienia, pisząc „proste” miałem na myśli, że wystarczy mi, aby program umożliwiał narysowanie 6 wymienionych obiektów (w tym koniecznie kreski i teksty). Nie musi natomiast posiadać możliwości zaawansowanej edycji/przekształcania plików (do tego służą inne programy).
Generalnie chodzi o to, aby szybko otworzyć plik graficzny (z menu pod prawym klawiszem myszki) i go w podstawowy (=prosty) sposób wyedytować, dodając tekst i różne kreski itp.Sprawdzałem wiele z tych programów dostępnych w Manjaro (unikając KDE), jednak, albo nie spełniają jakiegoś podstawowego kryterium, (np. MyPaint – brak mozliwości dodawania tekstu), albo/i są toporne a czasami wadliwe w użyciu (np. mtPaint, Gpaint czy Pixelitor).
Jeśli chodzi o
deepin-draw
, to zgadza się, że jego możliwości są b. ograniczone, ale mi akurat to (chyba?) wystarczy.
Uruchomiłem ten pakiet z konsoli, jednak nie widzę w logu żadnych błędów.
Wykonałem następujące operacje:
– wybór narzędzia „line” (wiersz 125. w logu),
– kilkukrotna, bezskuteczna próba zmiany koloru (tabela z kolorami nawet nie mignęła),
– narysowanie kreski (domyślnym szarym kolorem),
– wybór narzędzia „text” (wiersz 511. w logu),
– bezskuteczna próba zmiany koloru ( choć tym razem tabela z kolorami mignęła przez ułamek sekundy),
– zamknięcie programu (wiersz 520. w logu).Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
2 lipca 2018 o 15:27 #7858pavbaranovForumowiczO ile się nie mylę, to deepin-draw ma własne narzędzie zbliżone do qt5ct (nb. unikasz aplikacji KDE, a używasz Deepin). Spróbuj może uruchomić ten program z pominięciem qt5ct – może da to jakiś efekt.
Spróbuj może jeszcze taki programik jak dibuja – z opisu wygląda na prosty.
2 lipca 2018 o 15:41 #7859majoModeratorZnalazłem XPaint (z AUR – ale niech tam). Więc już jest OK :)
Jeśli chodzi o deepin-draw, to jak mogę uruchomić ten program z pominięciem qt5ct?
Edit:
Próba instalacjidibuja
wywala błąd, więc na obecną chwilę sobie podaruję, choć pakiet rzeczywiście wygląda b. ciekawie w kontekście moich wymagań.configure: error: Package requirements (gegl-0.3 >= 0.3.0) were not met: Package 'gegl-0.3', required by 'virtual:world', not found Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you installed software in a non-standard prefix. Alternatively, you may set the environment variables GEGL_CFLAGS and GEGL_LIBS to avoid the need to call pkg-config. See the pkg-config man page for more details. ==> BŁĄD: Wystąpił błąd w build(). Przerywam... ==> BŁĄD:Makepkg nie był w stanie zbudować dibuja.
OT
Unikam KDE, bo z reguły jest tu kilkadziesiąt zależności, ważących > 100 MB, podczas gdy zależności Deepin, to zwykle kilka pakietów ważących kilka(naście) MB, co jest ew. do zaakceptowania.Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
2 lipca 2018 o 16:57 #7860pavbaranovForumowiczdibuja – komentarz z 20.04.2018 r (tak, instalując paczkę z AUR zawsze sprawdzamy komentarze, chyba, że sami potrafimy sobie poradzić w takich sytuacjach).
qt5ct – co najmniej ta informacja i prawdopodobnie to masz zrobione, by wywoływać aplikacje Qt5 przez qt5ct. To narzędzie służy wyłącznie do ujednolicenia wyglądu aplikacji Qt5 w środowiskach innych (głównie chyba Gtk+) i – jak mi się wydaje – aplikacje deepin mają tu swój odpowiednik. Może zatem być tak, że oba rozwiązania się na siebie nakładają i skutkują jakimiś dziwnymi błędami. To jednak spekulacja. Jak ominąć qt5ct – bladego pojęcia nie mam, bo nie używam. Prawdopodobnie jedynie należy nie eksportować
export QT_QPA_PLATFORMTHEME=qt5ct
, albo zamiast qt5ct coś innego. Co? Hmmmm…. :)2 lipca 2018 o 17:21 #7861majoModeratordibuja – komentarz z 20.04.2018 r (tak, instalując paczkę z AUR zawsze sprawdzamy komentarze, chyba, że sami potrafimy sobie poradzić w takich sytuacjach).
Sam to sobie tu nie poradzę ;)
Natomiast komentarz z 7.05.2018r. sugerowałby, że paczka została poprawiona i nie powinno być żadnego błędu (no.. chyba że są to inne błędy, bo jak widzę, pakiet bazuje na zależności gegl02, której nie widzę dostępnej w systemie).Edit:
Niestety, po trochę dłuższym testowaniu pakietu XPaint, ten pakiet też się nie nadaje (za często się wywala, poza tym brakuje opcji „zakreślenie”).Szukam dalej.
Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
2 lipca 2018 o 18:18 #7862pavbaranovForumowiczFakt – nie tylko Ty sobie nie poradzisz. Źródła (dowolne, sprawdzałem też na kodzie bezpośrednio z bazaar.launchpad) nie budują się na gegl>0.3, a w Manjaro masz 0.4. Dopóki ktoś nie wymyśli jakiegoś patcha bądź do Ubuntu nie zawita gegl > 0.3 i tym samym zmusi autora do popracowania nad dibuja – nic z tym nie zrobisz.
Patch niby jest, ba nawet w trunk siedzi, ale dalej się to nie buduje. Innymi słowy – zapomnieć, chyba, że nie używasz jakichś innych programów, które korzystają z gegl – wówczas mógłbyś cofnąć wersję do 0.3 (ale ta też ma swoje problemy i stąd była 0.4).9 lipca 2018 o 15:18 #7888majoModeratorPodsumowując, wychodzi na to, że żaden z testowanych programów nie spełnia moich minimalnych wymagań (prosty i wygodny w użyciu program do dodawania kolorowych tekstów, zakreśleń, kresek, strzałek, kwadratów i okręgów do obrazków png/jpg).
Wróciłem do pakietupinta
, który spisuje się całkiem nieźle, w kontekście moich wymagań, choć ma skłonności do „zamulania” i zawieszania się.
Na to jednak znalazłem rozwiązanie (może się komuś przyda): należy jedynie pamiętać, aby po wykonaniu np. kilku kresek, na chwilę wybrać inne narzędzie, np. „tekst”, a potem powrócić do wcześniej używanego narzędzia (zapisując co jakiś czas wynik naszej pracy).Perspektywicznie, widzę, że pakiet
flameshot-git
z AUR (którym można także dodać tekst), który jest moim zdaniem b. poręczny, będzie za jakiś czas wzbogacony o funkcję edycji obrazków png/jpg.Edit:
Roboczo przyjmijmy, że problem jest rozwiązany.Dzięki @pavbaranov za twórcze podpowiedzi.
Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
18 lipca 2018 o 18:47 #7938michaldybczakForumowicz@Majo, a do czego potrzebujesz? Jeśli do screenshotów to polecam flameshot, który ma to wbudowane, więc od razu masz gotowy obrazek do wysłania.
19 lipca 2018 o 10:21 #7953majoModeratorPotrzebuję do edycji plików z dysku.
flameshot
taką funkcjonalność będzie dopiero miał za jakiś czas.Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam
- AutorPosty
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.