[SOLVED] Program do dodawania kolorowych tekstów, kresek itp.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie [SOLVED] Program do dodawania kolorowych tekstów, kresek itp.

Ten wątek zawiera 10 odpowiedzi, ma 3 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez majo majo 9 miesięcy, 1 tydzień temu.

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
 • Autor
  Posty
 • #7852
  majo
  majo
  Moderator

  Szukam prostego i wygodnego w użyciu programu do dodawania kolorowych tekstów, zakreśleń, kresek, strzałek, kwadratów i okręgów do obrazków png/jpg .

  Dotychczas najbardziej odpowiadał mi pakiet pinta. Jednak pakiet ten, przy rysowaniu większej ilości obiektów, ma skłonności do „zamulania” i zawieszania się.

  Znalazłem, wydaje mi się, ciekawą alternatywę – pakiet deepin-draw, jednak nie mogę tu zmienić kolorów rysowanych obiektów. Po kliknięciu na „Color” czasami (nie zawsze), na ułamek sekundy, pojawia mi się tablica z kolorami, jednak nie ma możliwości w tym ułamku sekundy zmienić czegokolwiek. Czy u Was jest podobnie? A może wiecie jak zmieniać tu kolory?

  Ewentualnie, czy znacie inny prosty i wygodny program, dający takie możliwości?

  Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

  #7856

  pavbaranov
  Forumowicz

  Coś tu znajdziesz ;)
  Proste? MyPaint, XPaint, mtPaint… Są jeszcze na javie np. Pixelitor, Helios… Od groma. Te pierwsze na Gtk zatem nawet nie pociągną Ci wielu zależności i w mniejszym stopniu będą obciążać komputer przy pracy.

  Jeśli chodzi o deepin-draw – nie mam u siebie opisywanego przez Ciebie problemu. Pomijając raczej dość mierne możliwości tego programu i mylące tłumaczenia (kolor linii dla rysowania kształtów nazywa się tu „wypełnij”, a samo „wypełnianie” ich tak jak to ma miejsce w innych programach raczej działać nie chce, to obawiam się, że nawet zdiagnozowanie problemu poprzez uruchomienie programu z konsoli niewiele Ci da, ale możesz to uczynić.
  Pomijam też, że program dociąga bezsensowne dla Ciebie zależności jak np. deepin-notyfications – programik, który ma sens tylko i wyłącznie w środowisku Deepin i w żadnym innym.

  #7857
  majo
  majo
  Moderator

  Tytułem wyjaśnienia, pisząc „proste” miałem na myśli, że wystarczy mi, aby program umożliwiał narysowanie 6 wymienionych obiektów (w tym koniecznie kreski i teksty). Nie musi natomiast posiadać możliwości zaawansowanej edycji/przekształcania plików (do tego służą inne programy).
  Generalnie chodzi o to, aby szybko otworzyć plik graficzny (z menu pod prawym klawiszem myszki) i go w podstawowy (=prosty) sposób wyedytować, dodając tekst i różne kreski itp.

  Sprawdzałem wiele z tych programów dostępnych w Manjaro (unikając KDE), jednak, albo nie spełniają jakiegoś podstawowego kryterium, (np. MyPaint – brak mozliwości dodawania tekstu), albo/i są toporne a czasami wadliwe w użyciu (np. mtPaint, Gpaint czy Pixelitor).

  Jeśli chodzi o deepin-draw, to zgadza się, że jego możliwości są b. ograniczone, ale mi akurat to (chyba?) wystarczy.
  Uruchomiłem ten pakiet z konsoli, jednak nie widzę w logu żadnych błędów.
  Wykonałem następujące operacje:
  – wybór narzędzia „line” (wiersz 125. w logu),
  – kilkukrotna, bezskuteczna próba zmiany koloru (tabela z kolorami nawet nie mignęła),
  – narysowanie kreski (domyślnym szarym kolorem),
  – wybór narzędzia „text” (wiersz 511. w logu),
  – bezskuteczna próba zmiany koloru ( choć tym razem tabela z kolorami mignęła przez ułamek sekundy),
  – zamknięcie programu (wiersz 520. w logu).

  Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

  #7858

  pavbaranov
  Forumowicz

  O ile się nie mylę, to deepin-draw ma własne narzędzie zbliżone do qt5ct (nb. unikasz aplikacji KDE, a używasz Deepin). Spróbuj może uruchomić ten program z pominięciem qt5ct – może da to jakiś efekt.

  Spróbuj może jeszcze taki programik jak dibuja – z opisu wygląda na prosty.

  #7859
  majo
  majo
  Moderator

  Znalazłem XPaint (z AUR – ale niech tam). Więc już jest OK :)

  Jeśli chodzi o deepin-draw, to jak mogę uruchomić ten program z pominięciem qt5ct?

  Edit:
  Próba instalacji dibuja wywala błąd, więc na obecną chwilę sobie podaruję, choć pakiet rzeczywiście wygląda b. ciekawie w kontekście moich wymagań.

  configure: error: Package requirements (gegl-0.3 >= 0.3.0) were not met:
  
  Package 'gegl-0.3', required by 'virtual:world', not found
  
  Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you
  installed software in a non-standard prefix.
  
  Alternatively, you may set the environment variables GEGL_CFLAGS
  and GEGL_LIBS to avoid the need to call pkg-config.
  See the pkg-config man page for more details.
  ==> BŁĄD: Wystąpił błąd w build().
    Przerywam...
  ==> BŁĄD:Makepkg nie był w stanie zbudować dibuja.

  OT
  Unikam KDE, bo z reguły jest tu kilkadziesiąt zależności, ważących > 100 MB, podczas gdy zależności Deepin, to zwykle kilka pakietów ważących kilka(naście) MB, co jest ew. do zaakceptowania.

  Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

  #7860

  pavbaranov
  Forumowicz

  dibuja – komentarz z 20.04.2018 r (tak, instalując paczkę z AUR zawsze sprawdzamy komentarze, chyba, że sami potrafimy sobie poradzić w takich sytuacjach).

  qt5ct – co najmniej ta informacja i prawdopodobnie to masz zrobione, by wywoływać aplikacje Qt5 przez qt5ct. To narzędzie służy wyłącznie do ujednolicenia wyglądu aplikacji Qt5 w środowiskach innych (głównie chyba Gtk+) i – jak mi się wydaje – aplikacje deepin mają tu swój odpowiednik. Może zatem być tak, że oba rozwiązania się na siebie nakładają i skutkują jakimiś dziwnymi błędami. To jednak spekulacja. Jak ominąć qt5ct – bladego pojęcia nie mam, bo nie używam. Prawdopodobnie jedynie należy nie eksportować export QT_QPA_PLATFORMTHEME=qt5ct, albo zamiast qt5ct coś innego. Co? Hmmmm…. :)

  #7861
  majo
  majo
  Moderator

  dibuja – komentarz z 20.04.2018 r (tak, instalując paczkę z AUR zawsze sprawdzamy komentarze, chyba, że sami potrafimy sobie poradzić w takich sytuacjach).

  Sam to sobie tu nie poradzę ;)
  Natomiast komentarz z 7.05.2018r. sugerowałby, że paczka została poprawiona i nie powinno być żadnego błędu (no.. chyba że są to inne błędy, bo jak widzę, pakiet bazuje na zależności gegl02, której nie widzę dostępnej w systemie).

  Edit:
  Niestety, po trochę dłuższym testowaniu pakietu XPaint, ten pakiet też się nie nadaje (za często się wywala, poza tym brakuje opcji „zakreślenie”).

  Szukam dalej.

  Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

  #7862

  pavbaranov
  Forumowicz

  Fakt – nie tylko Ty sobie nie poradzisz. Źródła (dowolne, sprawdzałem też na kodzie bezpośrednio z bazaar.launchpad) nie budują się na gegl>0.3, a w Manjaro masz 0.4. Dopóki ktoś nie wymyśli jakiegoś patcha bądź do Ubuntu nie zawita gegl > 0.3 i tym samym zmusi autora do popracowania nad dibuja – nic z tym nie zrobisz.
  Patch niby jest, ba nawet w trunk siedzi, ale dalej się to nie buduje. Innymi słowy – zapomnieć, chyba, że nie używasz jakichś innych programów, które korzystają z gegl – wówczas mógłbyś cofnąć wersję do 0.3 (ale ta też ma swoje problemy i stąd była 0.4).

  #7888
  majo
  majo
  Moderator

  Podsumowując, wychodzi na to, że żaden z testowanych programów nie spełnia moich minimalnych wymagań (prosty i wygodny w użyciu program do dodawania kolorowych tekstów, zakreśleń, kresek, strzałek, kwadratów i okręgów do obrazków png/jpg).
  Wróciłem do pakietu pinta, który spisuje się całkiem nieźle, w kontekście moich wymagań, choć ma skłonności do „zamulania” i zawieszania się.
  Na to jednak znalazłem rozwiązanie (może się komuś przyda): należy jedynie pamiętać, aby po wykonaniu np. kilku kresek, na chwilę wybrać inne narzędzie, np. „tekst”, a potem powrócić do wcześniej używanego narzędzia (zapisując co jakiś czas wynik naszej pracy).

  Perspektywicznie, widzę, że pakiet flameshot-git z AUR (którym można także dodać tekst), który jest moim zdaniem b. poręczny, będzie za jakiś czas wzbogacony o funkcję edycji obrazków png/jpg.

  Edit:
  Roboczo przyjmijmy, że problem jest rozwiązany.

  Dzięki @pavbaranov za twórcze podpowiedzi.

  Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

  #7938

  michaldybczak
  Forumowicz

  @majo, a do czego potrzebujesz? Jeśli do screenshotów to polecam flameshot, który ma to wbudowane, więc od razu masz gotowy obrazek do wysłania.

  #7953
  majo
  majo
  Moderator

  Potrzebuję do edycji plików z dysku. flameshot taką funkcjonalność będzie dopiero miał za jakiś czas.

  Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.