Program do fakturowania dla małych firm (QFaktury)

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Projekty PKGBUILDS Program do fakturowania dla małych firm (QFaktury)

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 16 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2352
    pavbaranov
    Forumowicz

    Stary program obecnie przeforkowany do Qt5. Więcej: wpis i aktualny, prawidłowy PKGBUILD.

    #2355
    Avatar photonapcok
    Administrator

    @pavbaranov, dzięki :D Fajnie, że ktoś to kontynuuje.

    #2358
    pavbaranov
    Forumowicz

    Po namowach, źona naszego wspólnego znajomego :)
    Swoją drogą trzeba będzie jej jeszcze pomóc zaaplikować przynajmniej część patchy stworzonych niegdyś przez opiekuna tej paczki w Gentoo.

    #2359
    sq6xl
    Forumowicz

    Witam
    Arek z tej strony, zainteresował mnie ten program bo generalnie staram się przejść na linuxa również tyczy się to mojej skromnej działalności zawodowej. Prowadzę księgowość swojej firmy na programie napisanym jeszcze na XP i oczywiście mogę nadal pod linuxem na virtualboxie odpalić ten program ale to protezowanie.
    Szukając znalazłem jakieś rozwiązania pod linuksa ale to duże kombajny których stosowanie nie ma uzasadnienie w jednoosobowej działalności. To tyle tytułem wstępu przechodzę do meritum. Stary program korzysta z bazy danych która ( są to zwykłe pliki z akcesa ms ) znajduje się na dysku sieciowym tak by wygodnie mieć dostęp do bazy z laptopa i z stacjonarnego komputera czy QFaktury potrafi zapisać bazę na dysku sieciowym? No i czy jest możliwy do niej dostęp jednoczesny z różnych lokalizacji np Żonka coś tam robi jakiś kwit a ja sprawdzam w magazynie stany towaru np.
    Pozdrawiam
    Arek

    #2360
    sq6xl
    Forumowicz

    Jakoś to zainstalowałem, uczę się dopiero wybaczcie po latach klikania w windowsie to trudne. ok. program zainstalowałem ale nie widzę w nim możliwości wyboru gdzie ma być baza jak i też narzędzie do importowania np listy kontrachentów czy towaru. jest jakiś sposób na zrobienie tego ” automatycznie” a nie po kolei rekord po rekordzie. Np edycja innym programem odpowiedniego pliku?
    Pozdrawiam

    #2367
    sq6xl
    Forumowicz

    Nie wiem dla czego program nie zapisuje ani dodanego kontrahenta ani dodanego towaru. Jakiś pomysł?

    #2368
    sq6xl
    Forumowicz

    Po uruchomieniu z terminala z poziomu mc z uprawnieniami sudo w terminalu widac takie wpisy :
    [arek@manjaro ~]$ sudo mc

    [manjaro bin]# ./qfaktury
    Pliki tłumaczenia znajdują się w: „/usr/local/share/qfaktury/translations”
    character helpConst1: „j”
    character helpConst2: „p”
    Ścieżka aplikacji: „/usr/local/share/qfaktury”
    File „/root/.local/share/data/elinux/customers.xml” doesn’t exists
    ../src/XmlDataLayer.cpp 928 invoiceSelectAllData
    pliki:
    ()
    File „/root/.local/share/data/elinux/products.xml” doesn’t exists
    File „/root/.local/share/data/elinux/customers.xml” doesn’t exists
    File „/root/.local/share/data/elinux/customers.xml” doesn’t exists
    character helpConst1: „e”
    character helpConst2: „p”
    can not open
    QIODevice::write (QFile, „/root/.local/share/data/elinux/customers.xml”): device not open
    [ ../src/Faktura.cpp : 55 ] Faktura
    [ ../src/Faktura.cpp : 104 ] init
    [ ../src/Faktura.cpp : 1097 ] payTextChanged
    payTextChanged 0
    [ ../src/Faktura.cpp : 1219 ] textChanged
    [ ../src/Faktura.cpp : 1223 ] textChanged EXIT
    [ ../src/Faktura.cpp : 1209 ] payTextChanged EXIT
    [ ../src/Faktura.cpp : 1219 ] textChanged
    [ ../src/Faktura.cpp : 1223 ] textChanged EXIT
    [ ../src/Faktura.cpp : 1013 ] backBtnClick
    [ ../src/Faktura.cpp : 2457 ] numbersCount
    [ ../src/Faktura.cpp : 804 ] getCustomer
    File „/root/.local/share/data/elinux/customers.xml” doesn’t exists
    program nie tworzy prawdopodobnie plików z danym o klientach i towarach zapisywanych w XML-ach

    #2369
    pavbaranov
    Forumowicz

    Po pierwsze – nie ten dział.
    Po drugie – jak zbudowałeś QFaktury, albowiem u mnie wszystko działa. Edycja dodawanie kontrahentów itp. – wszystko działa.
    Po trzecie – to jest linux. Niemal nigdy nie będziesz miał programu, który obsługuje bazę Accessa. To typowo linuksowy program.
    Po czwarte – czy istnieje możliwość „sieciowego” wykorzystania programu? Nie wiem. Pewnie tak, można to ustawić w kilku miejscach, ale nie o to chodzi.
    Po piąte i najważniejsze: to jest bardzo prosty program do fakturowania. Jeśli potrzebujesz – a tak wynika z tekstu – obsługę magazynu, to nie jest to program dla Ciebie.

    #2370
    sq6xl
    Forumowicz

    Witam
    Poczułem się jakby opitolony ale może się mylę ?
    po pierwsze- piszę w temacie dotyczącym programu a nie zakładam nowego wątku, jeśli to niezgodne z polityką forum proszę o przeniesienie do odpowiedniego działu.
    po drugie- zbudowałem jak potrafiłem, korzystając z opisów co się robi z plikami PKGBUILD jakie znalazłem w internecie staram się sam sobie radzić ale jak pisałem nie jestem fachowcem.
    Program mi nie działa jak powinien, bo zdaje się że, po dodaniu kontrahenta powinien go zapisać w jakimś pliku a nie robi tego i nie piszę o tym dla rozrywki tylko żeby problem rozwiązać a nie przysporzyć komuś pracy.
    Po trzecie – nie wiem co potrafi linux ale z opowieści zachwalających go entuzjastów potrafi wszystko. Na razie widzę, że jakoś radzi sobie z przeglądaniem internetu a z całą resztą to trzeba walczyć, nawet nie chce wbudowany w manjaro nemo pokazywać miniatur zdjęć jak to robi podstawowy menadżer plików w windzie. Może dla człowieka który ogranicza się do fejsbuka słuchania muzyki czy obsługi meili ten system jako taki jest ok ale jeśli chodzi o przyjazność dla kogoś kto nie spędził roku zagłębiając się w fachową literaturę a wymaga trochę więcej niż zmiana tapety to zaczynają się schody.
    Po czwarte- a o co chodzi?
    Po piąte- może to i prosty program który, nie spełni moich oczekiwań ale nie dowiem się o tym jak nie będzie działał prawidłowo i go nie wypróbuję .

    Uprzedzam pytanie, dla czego męczę się z Linuxami? a dla pełniejszego obrazu dodam, że przerobiłem ubuntu który sypał błędami z różnymi środowiskami i niestabilnie pracował ( KDE, UNITY, MINT, GNOME), minta który miał problem z obsługą zwykłego GPS-a po bt i wcześniejszą wersję Manjaro zainstalowaną na laptopie, który był tak obwarowany prawami dostępu, że był nawet problem z kopiowaniem zawartości karty SD.
    Dla czego się męczę teraz już sam nie wiem, może dla tego że windows, którego wcześniej przez lat 20 używałem dla mnie skończył się na XP.
    Tamten system nie był idealny ale jakoś sensownie dawał się użytkować i nie trzeba było w większości przypadków odwoływać się do społeczności.
    Moze to snobistyczna chęć korzystania z czegoś innego niż reszta świata?
    Pozdrawiam życzliwych .
    Arek

    #2373
    pavbaranov
    Forumowicz

    po pierwsze- piszę w temacie dotyczącym programu a nie zakładam nowego wątku

    Nie – nie piszesz w wątku dotyczącym programu, a w wątku dotyczącym budowy programu, a w zasadzie predstawiającym PKGBUILD umożliwiający budowę takiego programu. W tym wątku wskazywane winny być ewentualne problemy z budowaniem programu wynikające z wadliwości PKGBUILDu.

    po drugie- zbudowałem jak potrafiłem, korzystając z opisów co się robi z plikami PKGBUILD jakie znalazłem w internecie staram się sam sobie radzić

    Chwali Ci się samodzielność, ale zastanów się co komu może powiedzieć informacja, że „zbudowałeś, jak potrafiłeś”? Budować można na kilka sposobów, nawet z wykorzystaniem PKGBUILDu. Zatem powtórzę pytanie: jak? Z PKGBUILDu, z użyciem tzw. aurhelpera (jakiego), wyłącznie przez makepkg? Jeśli zbudowałeś paczkę pkg.tar.(xz), to jeśli jeszcze ją masz możesz pokazać wynik polecenia: namcap nazwa_paczki? Wobece tego, co niżej – być może nic się z tego nie dowiemy :)

    Program mi nie działa jak powinien, bo zdaje się że, po dodaniu kontrahenta powinien go zapisać w jakimś pliku a nie robi tego i nie piszę o tym dla rozrywki tylko żeby problem rozwiązać a nie przysporzyć komuś pracy.

    Wyjdźmy znów od tego co wyżej. Nie wiemy czy program został przez Ciebie prawidłowo zbudowany, bo nie zechciałeś na to odpowiedzieć. Nie bardzo zatem cokolwiek dalej można sądzić.
    Program winien zapisywać swoje ustawienia w dwu miejscach:
    – ~/.config/elinux – dwa pliki *.conf, z czego jeden dotyczy ustawień użytkownika drugi „formularza” faktur,
    – ~/.local/share/data/elinux/ – kilka plików, o których niżej.
    Jak wspomniałem – nie mam problemów z funkcjonowaniem tego programu po jego sforkowaniu na Qt5 (a tego głównie dotyczyła praca Jagody). Używam jednak innego środowiska i być może gdzieś popełniłem jakiś błąd w PKGBUILDzie. U mnie namcap go nie wykazuje (tj. wskazuje brak mesy, a w makedepends winno być jeszcze qt5-base, ale to nie są istotne błędy, które uniemożliwiają budowę i działanie programu w środowisku). Jeśli program został przzez Ciebie prawidłowo zbudowany, jest prawidłowo używany (tu mam wątpliwości), a zachowuje się nieprawidłowo, to błąd może leżeć w kodzie – tego typu błędy może w głównej mierze rozwiązać autor kodu, czyli na githubie – stronę wskazałem na blogu.

    Natomiast dlaczego uruchamiasz programy z uprawnieniami root’a???
    W innym wątku kaffeine, teraz qfaktury. Uruchom program w istocie z linii poleceń, ale jako zwykły użytkownik, ewentualnie w gdb (zob. tu). Pokaż te informacje, może będą one użyteczne.

    Po trzecie – nie wiem co potrafi linux ale z opowieści zachwalających go entuzjastów potrafi wszystko. Na razie widzę, że jakoś radzi sobie z przeglądaniem internetu a z całą resztą to trzeba walczyć, nawet nie chce wbudowany w manjaro nemo pokazywać miniatur zdjęć jak to robi podstawowy menadżer plików w windzie. Może dla człowieka który ogranicza się do fejsbuka słuchania muzyki czy obsługi meili ten system jako taki jest ok ale jeśli chodzi o przyjazność dla kogoś kto nie spędził roku zagłębiając się w fachową literaturę a wymaga trochę więcej niż zmiana tapety to zaczynają się schody.

    Wylewanie żali na linuksa nie jest zbyt dobrym pomysłem. Access jest narzędziem z zamkniętym kodem, stworzonym z przez Microsoft. Jeśli spowodujesz jego otwarcie, to pewnie cos się pojawi. Niestety nie wiem, czy istnieje narzędzie, a już w szczególności program fakturujący dla linuksa, które korzysta z plików tej bazy danych. QFaktury ich nie wykorzystują. Listę kontrahentów, towarów oraz faktur zapisuje w formacie xml. Program nie oferuje również importu z plików Accessa (zresztą bodaj z żadnej bazy). To na prawdę prosty programik.

    Po czwarte- a o co chodzi?

    Jak wspomniałem – pliki tworzone przez użytkownika w tym programie, są zapisywane w katalogu ~/.local/share/data/elinux/ oraz – faktury – w podkatalogu invoices/. Program oferuje teoretycznie inne położenie katalogu roboczego, ale nie wiem jak to działa. Niegdyś – jeszcze w swej pierwotnej wersji na qt3, potem na qt4 – nie funkcjonowało to dobrze, ale nigdy nie korzystałem z ummieszczenia tych plików na katalogu sieciowym. Nie mam też możliwości spróbować. Opis programu, jaki niegdyś istniał, nie zawierał na ten temat informacji.
    Na pewno jednakże, program ten nie był nigdy tworzony do tzw. pracy grupowej, umożliwiającej dostęp do programu przez kilka osób w tym samym czasie, z możliwością edytcji tego samego dokumentu itp.

    Po piąte- może to i prosty program który, nie spełni moich oczekiwań ale nie dowiem się o tym jak nie będzie działał prawidłowo i go nie wypróbuję .

    Dowiesz – już Ci to mówię. Program nie oferuje tzw. obsługi magazynowej, a funkcjonalności takiej jak się wydaje oczekujesz, co wynikałoby z tego zdania:

    Np Żonka coś tam robi jakiś kwit a ja sprawdzam w magazynie stany towaru

    Nadto – jeszcze jedna rada. Jeśli masz jakiś program pod Win do fakturowania, to być może lepiej go wykorzystać poprzez wine?

    #2376
    michaldybczak
    Forumowicz

    Jeśli ktoś potrzebuje obsługę magazynu obok księgowania to wfirma jest idealna. Działa na przeglądarce, więc chodzi wszędzie. Jedyny problem jest jak ktoś chce używać drukarki fiskalnej. Wtedy niestety trzeba windowsa zazwyczaj (zależy jednak od drukarki) do sterowników i usługi łączącej wfirmę i drukarkę.

    #2377
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jeśli ktoś potrzebuje obsługę magazynu obok księgowania to wfirma jest idealna.

    Chyba, że nie mamy zaufania do usług on-line w tym przypadku :)

    Prośba do moderatora – czy można z tym wątkiem zrobić porządek? Od 4 postu wpisy nie są związane zupełnie ani z PKGBUILDem, który udostępniłem, ani też z budową programu na jego podstawie.

    #2384
    sq6xl
    Forumowicz

    Dzięki michaldybczak za podpowiedź ale nie wchodzi w rachubę nic co działa online na jakichś chmurach itp. nie mam zaufania, Zawsze ktoś może przerzucić wajchę w razie problemów i internet przestanie działać, co mam lokalnie na mojej lokalnej sieci i dyskach to jest moje :-).
    Pavbaranov co do tego jak to robiłem to tak:
    1. pobrałem to co umieściłeś czyli plik Qfaktury-qt5_1.tar.gz
    2. rozpakowałem do katalogu /home/arek/Qfaktury-qt5
    3. uruchomiłem terminal i zmieniłem położenia na katalog gdzie ropakowałem plik PKGBUILD
    4. będąc w tym katalogu wydałem polecenie [arek@manjaro ~]$ cd Qfaktury-qt5/makepkg
    no i się zainstalowało .
    O tym, że mam wykonać to polecenie wyczytałem w internecie .

    Bardzo chce spełnić twoje polecenie ale jak wykonuję komende namcap nazwa-pliku to dostaję zwrotnie co poniżej:

    [arek@manjaro Qfaktury-qt5]$ namcap qfaktury-qt5-git-0.7.0rc2.2.gd94c13e-1-x86_64.pkg.tar.xz
    bash: namcap: nie znaleziono polecenia

    i to wszystko.
    Pozdrawiam
    Arek
    że program nie obsługuje magazynu to już mnie poinformowaliście ok ale i tak chciałbym go zainstalować.

    Spróbuje wykonać to co opisujesz na swoim blogu , ta komendę gdb.
    U mnie to będzie miało w terminalu postać:
    gdb /home/arek/Qfaktury-qt5/pkg/qfaktury-qt5-git/usr/bin/qfaktury

    czy tak?

    nie miałem gdb i namcap zainstalowałem i teraz po kolei:
    arek@manjaro Qfaktury-qt5]$ namcap qfaktury-qt5-git-0.7.0rc2.2.gd94c13e-1-x86_64.pkg.tar.xz
    qfaktury-qt5-git W: Unused shared library '/usr/lib/libQt5WebEngineWidgets.so.5′ by file (’usr/bin/qfaktury’)
    qfaktury-qt5-git W: Unused shared library '/usr/lib/libQt5WebEngineCore.so.5′ by file (’usr/bin/qfaktury’)
    qfaktury-qt5-git W: Unused shared library '/usr/lib/libQt5Quick.so.5′ by file (’usr/bin/qfaktury’)
    qfaktury-qt5-git W: Unused shared library '/usr/lib/libQt5WebChannel.so.5′ by file (’usr/bin/qfaktury’)
    qfaktury-qt5-git W: Unused shared library '/usr/lib/libQt5Qml.so.5′ by file (’usr/bin/qfaktury’)
    qfaktury-qt5-git W: Unused shared library '/usr/lib/libQt5Positioning.so.5′ by file (’usr/bin/qfaktury’)
    qfaktury-qt5-git W: Unused shared library '/usr/lib/libGL.so.1′ by file (’usr/bin/qfaktury’)
    qfaktury-qt5-git W: Unused shared library '/usr/lib/libpthread.so.0′ by file (’usr/bin/qfaktury’)
    qfaktury-qt5-git W: Unused shared library '/usr/lib/libm.so.6′ by file (’usr/bin/qfaktury’)
    qfaktury-qt5-git E: Dependency libglvnd detected and not included (libraries [’usr/lib/libGL.so.1′] needed in files [’usr/bin/qfaktury’])
    [arek@manjaro Qfaktury-qt5]$

    a polecenie gdb:

    GNU gdb (GDB) 7.12
    Copyright (C) 2016 Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html&gt;
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law. Type „show copying”
    and „show warranty” for details.
    This GDB was configured as „x86_64-pc-linux-gnu”.
    Type „show configuration” for configuration details.
    For bug reporting instructions, please see:
    <http://www.gnu.org/software/gdb/bugs/&gt;.
    Find the GDB manual and other documentation resources online at:
    <http://www.gnu.org/software/gdb/documentation/&gt;.
    For help, type „help”.
    Type „apropos word” to search for commands related to „word”…
    Reading symbols from /home/arek/Qfaktury-qt5/pkg/qfaktury-qt5-git/usr/bin/qfaktury…(no debugging symbols found)…done.
    (gdb)
    program qfaktury sie nie uruchomił bo rozumiem , że z tym debugerem powinien ?
    Arek

    #2386
    pavbaranov
    Forumowicz

    3. uruchomiłem terminal i zmieniłem położenia na katalog gdzie ropakowałem plik PKGBUILD 4.

    Wystarczy rozpakować z wykrywaniem podkatalogów. Wówczas rozpakuje to do katalog_pobrania/Qfaktury-qt5. Np

    będąc w tym katalogu wydałem polecenie [arek@manjaro ~]$ cd Qfaktury-qt5/makepkg no i się zainstalowało.

    Wydałeś wyłącznie polecenie makepkg? Bez żądnych opcji? Nic ponad, by zainstalować? Wydałeś potem polecenie pacman, by zainstalować?
    Podsummowując strzępki informacji, jakie podajesz (sposób uruchamiania programu, obecnie to co piszesz), zgaduję, że… program Ci nie działa, bo go nie zainstalowałeś :)

    O tym, że mam wykonać to polecenie wyczytałem w internecie.

    Zatem źle czytałeś. Informacja o tym, jak instalować programy ze źródeł w Archu (czy w ogóle każdej dystrybucji wykorzystującej pacmana) jest m.in. w tym samym miejscu, w którym znalazłeś PKGBUILD z Qfakturami, czyli na moim blogu.
    Zanim zatem zaczniesz na coś się uskarżać, to zainstaluj program.

    Bardzo chce spełnić twoje polecenie ale jak wykonuję komende namcap nazwa-pliku to dostaję zwrotnie co poniżej:
    [arek@manjaro Qfaktury-qt5]$ namcap qfaktury-qt5-git-0.7.0rc2.2.gd94c13e-1-x86_64.pkg.tar.xz bash: namcap: nie znaleziono polecenia
    i to wszystko.

    Pomyślmy… nie znaleziono polecenia, czyli… trzeba zainstalować paczkę dostarczającą ten program. Jak na razie nie ma to jednakże znaczenia – wpierw zainstaluj qfaktury.

    Spróbuje wykonać to co opisujesz na swoim blogu , ta komendę gdb. U mnie to będzie miało w terminalu postać: gdb /home/arek/Qfaktury-qt5/pkg/qfaktury-qt5-git/usr/bin/qfaktury
    czy tak?

    Nie. U Ciebie i u każdego innego: gdb qfaktury

    Sądząc po Twoich, szczątkowych wpisach, z których wynika, że:
    1. program został zbudowany ale nie został zainstalowany,
    2. wykonujesz go z uprawnieniami roota w katalogu, w którym go zbudowałeś, należącym do zwykłego użytkownika,
    to już mmożesz mieć mocny nieporządek na dysku jeśli chodzi o uprawnienia do tych katalogów.
    Wykazuj zatem to co masz pozostałe po budowie z wyjątkiem pliku qfaktury-qt5-git-0.7.0rc2*.pkg.tar.xz. Zainstaluj w końcu ten program korzystając z pacman – U lub makepkg -i. Potem uruchom program jako zwykły użytkownik.

    PS: Stosuj w swoich wpisach tagi, bo to co piszesz źle się czyta.

    #2389
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nowa – i jedynie właściwa obecnie – wersja PKGBUILDu.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 16 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.