[SOLVED] Przeglądarki serwerów Avahi – jak to usunąć?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie [SOLVED] Przeglądarki serwerów Avahi – jak to usunąć?

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #8155
    alaskan_malamute
    Forumowicz

    Jak w temacie. Nie używam, więc chcę odinstalować. Tylko nie wiem jakie to pliki.

    #8156
    czapnaper
    Forumowicz

    Dostarcza to pakiet avahi. Co do jego usunięcia z systemu może być z tym problem bo jest on wymagany przez inne pakiety (np. geoclue2,gvfs) więc musisz sprawdzić co wraz z tym pakietem zostanie usunięte. Pytanie czy koniecznie musisz się tego pozbywać a nie np. sprawić by nie był widoczny w menu programów?

    Manjaro KDE/Xfce - CPU - i5-7300HQ - GPU - Intel/NVIDIA GP107M [GeForce GTX 1050 Mobile]

    #8157
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Tak jak pisze @czapnaper po co usuwać, wystarczy uruchomić program menulibre i w nim zaznaczyć aby Avahi ukryć w menu bez wyświetlania.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #8158
    Avatar photoazja
    Moderator

    jeżeli odinstalujesz avahi, to wyrzucisz przy okazji pół systemu.
    sprawdź:

    $ sudo systemctl status avahi-dnsconfd
    ● avahi-dnsconfd.service - Avahi DNS Configuration Daemon
       Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/avahi-dnsconfd.service; disabled; vendor preset: disabled)
       Active: inactive (dead)
    $ sudo systemctl status avahi-daemon
    ● avahi-daemon.service - Avahi mDNS/DNS-SD Stack
       Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/avahi-daemon.service; disabled; vendor preset: disabled)
       Active: inactive (dead)
    $ sudo systemctl status avahi-daemon.socket
    ● avahi-daemon.socket - Avahi mDNS/DNS-SD Stack Activation Socket
       Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/avahi-daemon.socket; disabled; vendor preset: disabled)
       Active: inactive (dead)
       Listen: /run/avahi-daemon/socket (Stream)

    Jeżeli, są ’disabled’ i ’inactive’, to OK. Jeżeli nie, to:

    $ sudo systemctl stop avahi-dnsconfd
    $ sudo systemctl disable avahi-dnsconfd

    Tak samo dla avahi-daemon.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8159
    pavbaranov
    Forumowicz

    @alaskan_malamute – Tak szczerze mówiąc, to bardzo skąpisz informacjami. Avahi jest raczej w systemie przydatne. Denerwuje Cię w menu? Możesz sobie przepakować i prawdopodobnie usunąć aplikacje (avahi-discover, bssh i bvnc) z paczki, ale wydaje się to kompletnie bez sensu. Prościej jest po prostu albo usunąć, albo zmienić rozszerzenie, albo wpis Categories plików, które zobaczysz, gdy wpiszesz:
    pacman -Ql avahi | grep desktop
    I to wystarczy, abyś nie miał tych aplikacji w menu. W systemie będą, albo nie będą denerwować Twoich oczu.

    #8160
    Avatar photoazja
    Moderator

    @pavbaranov -> avahi dotyczy mDNS’a w sieci lokalnej. IF @alaskan_malamute nie używa, nie ma potrzeby, a odinstalować nie da się (ze względu na potrzebne zależności) THEN wyłączyć.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8161
    pavbaranov
    Forumowicz

    @azja – A teraz raz jeszcze przeczytaj mój wpis, zastanów się nad jego treścią, przeczytaj swój – również się zastanów i odpowiedz na pytanie: co on ma (Twój komentarz mojego) do rzeczy. Gdzie ja piszę o odinstalowaniu avahi? Piszę o przepakowaniu (chodzi o inną kompilację, może się uda usunąć wówczas avahi-desktop itp.), bądź prostych rozwiązaniach, które powodują, że wprawdzie aplikacje GUI dostarczane wraz z avahi w systemie są, ale nie są widoczne w menu.

    #8162
    Avatar photoazja
    Moderator

    Jezu!

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8163
    alaskan_malamute
    Forumowicz

    Dzięki za odpowiedzi. Problem rozwiązany.

    #8167
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jak?

    #8170
    alaskan_malamute
    Forumowicz

    Wpis w menu to nieważna sprawa. Mnie denerwują procesy, które mi niepotrzebnie zżerają pamięć i spowalniają start systemu.

    sudo systemctl stop avahi-daemon.service
    sudo systemctl disable avahi-daemon.service
    
    sudo systemctl stop avahi-daemon.socket
    sudo systemctl disable avahi-daemon.socket
Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.