Przestał mi się uruchamiać system! (CD…)

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Przestał mi się uruchamiać system! (CD…)

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 21 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4228
    Artur
    Forumowicz

    Nie wiem czemu temat został zamknięty, dlatego zakładam ten sam temat ponownie. Po usunięciu „quiet” system faktycznie się uruchomił (wiem że się uruchomił bo zaczęła grać playlista z Clementine, którą odtwarzałem przed awarią systemu). Jednakze OBRAZU NIE MA… Co zrobić teraz?

    #4229
    pavbaranov
    Forumowicz

    Podać użyteczne informacje. Głównie wynik z dziennika ostatniego uruchomienia. Jak? Odsyłam do wiki hasło systemd/journal. Będzie długie, zatem wynik przekieruj do pliku i wrzuć na jakiś pastebin. Dla ułatwienia – choć tysiące razy to już zostało napisane także na tym forum – z owego czarnego ekranu wejdź to TTY przez ctrl+atl+Fx (któryś pokaże TTY).

    #4345
    Artur
    Forumowicz

    Podać użyteczne informacje. Głównie wynik z dziennika ostatniego uruchomienia. Jak? Odsyłam do wiki hasło systemd/journal. Będzie długie, zatem wynik przekieruj do pliku i wrzuć na jakiś pastebin. Dla ułatwienia – choć tysiące razy to już zostało napisane także na tym forum – z owego czarnego ekranu wejdź to TTY przez ctrl+atl+Fx (któryś pokaże TTY).

    Niestety ŻADNA KOMBINACJA KLAWISZY CTRL + ALT + Fx NIE DZIAŁA. Ekran zostaje czarny. A po szybszym przyciskaniu klawiszy CTRL + ALT + Fx – komputer mi się zrestartował!

    #4346
    pavbaranov
    Forumowicz

    Zobacz na to, a reszta na wiki Archa nt. journal. Potrzebne będą prawdopodobnie dane sprzed ostatniego uruchomienia.
    Możesz jeszcze spróbować czy zadziała kombinacja Alt+Fx.

    #4347
    Artur
    Forumowicz

    Niestety żadna kombinacja nie działa. Polecenia też nie działają (po wejściu w wiersz poleceń GRUB co mi się uruchamia, że nieznane polecenia, not found czy coś takiego). Chyba zrobię format skoro nikt nie potrafi mi pomóc… Podajecie mi rozwiązania, które nie działają.

    #4355
    pavbaranov
    Forumowicz

    po wejściu w wiersz poleceń GRUB co mi się uruchamia, że nieznane polecenia, not found czy coś takiego

    A konkret? Nikt Ci nie pomoże, jeśli nie będzie znać przyczyny. Behawiorystyka tu nie działa.
    To jest linux, w dodatku jeszcze rolling release – raz postawiony nie powinien nigdy wymagać reinstalacji. Możesz spróbować odpalić go z livecd, schrootować (temat był i bodaj aquila podawał jak to dokładnie zrobić w Manjaro), a następnie zdiagnozować problem i naprawić. Zacząłbym od tego co ostatnio było aktualizowane, co zmienione.
    Polecenie:
    tac /var/log/pacman.log | sed -n '/full system upgrade/q;s/.*\[ALPM\] upgraded //p'
    winno Ci podać wszystkie paczki, jakie zostały zainstalowane w ostatniej aktualizacji/instalacji. Ich lista może być pomocna.
    Jak już miałbym schrootowany system, to można też spróbować zacząć od 2 podstawowych rzeczy:
    – aktualizacja,
    – reinstalacja sterowników graficznych, albowiem to najczęśtsza przyczyna błędów,
    Oprócz tego instalacja jakiegoś innego kernela i sprawdzenie, co i jak się dzieje z jego udziałem.
    Wszystko to jednak – jak na razie – po prostu ogólne wskazówki, bowiem nie mamy możliwości sprawdzić co Twój system boli. Niestety obawiam się, że z chroota nie dostaniemy się do dziennika (ale możesz spróbować – polecenie to journalctl, oczywiście na schrootowanym). Dobrze wróżyć może również poznanie zawartości logów Xów, które winny być w ~/.local/share/xorg/ i/lub /var/log/. Jak na razie – przynajmniej ja – niczego więcej podpowiedzieć Ci nie jestem w stanie.

    #4356
    Artur
    Forumowicz

    po wejściu w wiersz poleceń GRUB co mi się uruchamia, że nieznane polecenia, not found czy coś takiego

    A konkret? Nikt Ci nie pomoże, jeśli nie będzie znać przyczyny. Behawiorystyka tu nie działa.
    To jest linux, w dodatku jeszcze rolling release – raz postawiony nie powinien nigdy wymagać reinstalacji. Możesz spróbować odpalić go z livecd, schrootować (temat był i bodaj aquila podawał jak to dokładnie zrobić w Manjaro), a następnie zdiagnozować problem i naprawić. Zacząłbym od tego co ostatnio było aktualizowane, co zmienione.
    Polecenie:
    tac /var/log/pacman.log | sed -n '/full system upgrade/q;s/.*\[ALPM\] upgraded //p'
    winno Ci podać wszystkie paczki, jakie zostały zainstalowane w ostatniej aktualizacji/instalacji. Ich lista może być pomocna.
    Jak już miałbym schrootowany system, to można też spróbować zacząć od 2 podstawowych rzeczy:
    – aktualizacja,
    – reinstalacja sterowników graficznych, albowiem to najczęśtsza przyczyna błędów,
    Oprócz tego instalacja jakiegoś innego kernela i sprawdzenie, co i jak się dzieje z jego udziałem.
    Wszystko to jednak – jak na razie – po prostu ogólne wskazówki, bowiem nie mamy możliwości sprawdzić co Twój system boli. Niestety obawiam się, że z chroota nie dostaniemy się do dziennika (ale możesz spróbować – polecenie to journalctl, oczywiście na schrootowanym). Dobrze wróżyć może również poznanie zawartości logów Xów, które winny być w ~/.local/share/xorg/ i/lub /var/log/. Jak na razie – przynajmniej ja – niczego więcej podpowiedzieć Ci nie jestem w stanie.

    Jak zwykle ta sama sytuacja czyli:

    error: can't find command 'tac'.
    grub>
    #4357
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Już pisałem byś wykonał chroot z Manjaro Live. O ile wiem masz zaszyfrowaną partycję główna.
    1. Wykonaj jak na filmie
    2. Aktualizacja systemu.
    3. Reinstalacja sterowników grafiki.
    4. Instalacja dodatkowego jądra.

    PS. I prosiłem również byś przestał za każdym razem cytować ostatnie posty.

    #4358
    Artur
    Forumowicz

    Nie wiem czy ma to znaczenie, ale ten wiersz poleceń uruchamiam już po wpisaniu hasła, które odszyfrowuje dysk… I tylko te komendy, podane TUTAJ działają.

    #4359
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Nie wiem o co Ci chodzi i nie wiem co jeszcze można zrobić byś wreszcie zrozumiał.
    1. Uruchom Manjaro Live
    2. Włącz konsolę i wykonaj wszystkie czynności jak na filmie, z tym że u Ciebie może być inny numer partycji (u mnie jest to sda4).
    3.Dalej w konsoli gdy juz jesteś na partycji systemowej:
    a) uaktualniasz system
    pacman -Syyuu,
    b) reinstalacja grafiki, sprawdź jaki jest sterownik:
    mhwd -li
    a potem
    mhwd -f -i pci [nazwa sterownika]
    c) instalacja dodatkowego jądra, zobacz jakie masz zainstalowane:
    mhwd-kernel -li
    i instalacja:
    mhwd-kernel -i linuxXXX
    za X wstawiasz odpowiedni numer jądra np: linux410, linux411, linux49

    #4360
    Artur
    Forumowicz

    Okej udało mi się odpalić Live cd. Udało mi się odszyfrować katalogi. Teraz loguje się do terminala

    su

    wyskakuje mi że zalogowałem się jako root ale chyba jako ten z płytki. Bo jak instaluję uaktualnienia i pakiety to przy uruchamianiu kompa czarny ekran po logo MANJARO jak zostawał tak zostaje… A jak mam się zalogować na swoje konto root przy pomocy terminala z LIVE cd? (na to konto root’a co jest na zainstalowanym Manjaro na dysku i do końca nie pamiętam swojego loginu – czy jest jakaś możliwość wyświetlenia nazw kont)????

    #4364
    pavbaranov
    Forumowicz

    Hmmm…. a może by tak jaśniej? @aqula napisał co masz zrobić – co konkretnie robisz? Jeśli przeczytasz uważnie swój wpis, to pewnie dojdziesz do podobnego wniosku – nic z niego nie wynika.

    #4367
    Avatar photoazja
    Moderator

    … Arturze, królu złoty. Oto, co mi się nasuwa:
    # jeżeli masz w menu GRUB’a pozycję (drugą od góry zapewne – jeżeli wprowadzę Cię czymś w błąd, to wybacz, bo grzebię w swojej zmęczonej pamięci) nazywającą się np. 'Opcje zaawansowane dla systemu Manjaro Linux’ (jeżeli masz zainstalowaną polską wersję), to znalazłszy tam cokolwiek – wypróbuj i sprawdź, czy w trybach 'awaryjnych’ (fallback, recovery) i na innych jądrach masz takie same problemy z uruchomieniem systemu. Zaznaczam, jeżeli masz taką pozycję w menu.
    # hmmm, a może Plymouth miesza. Spotkałem się z paroma nieprzystojnymi uwagami na jego temat. Sam, po zabawach i zachwytach nad jego ślicznościami, zapakowałem go w karton i wysłałem w kosmos. Co to takiego? 'Tapeta startowa’. Znajdziesz na ten temat sporo informacji w Wiki, a i wujek Google będzie miał sporo do powiedzenia.
    # Koledzy wcześniej wyjaśnili Ci, co należy zrobić, aby zalogować się na zainstalowany na dysku system, używając do tego celu systemu odpalonego z płyty. Przejrzyj wcześniejsze wpisy, bez pośpiechu, i zrób to. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, to rozrysuj (nie żartuję, piszę serio – wizualizacja procesu czyni cuda). Jeżeli dalej masz wątpliwości lub czegoś nie rozumiesz, to pytaj – o konkrety.
    # 'do końca nie pamiętam swojego loginu’ – pozwoliłem sobie zacytować Ciebie, bo obawiam się – na podstawie swojego długoletniego doświadczenia – że zalogowanie do systemu, bez dokładnej znajomości nazwy użytkownika i hasła, będzie zdecydowanie bardziej skrajnym przeżyciem niż chroot. Jeżeli masz dostęp do struktury plików (z tego, co piszesz wynika, że masz), to user’a masz z głowy. Pozostało jeszcze hasło.

    …mam nadzieję, że moje uwagi przyczynią się do posunięcia sprawy naprzód. Sam mam system, który wysadziłem i czekam na wolny weekend, aby do niego usiąść i spróbować dojść dlaczego mnie, to spotkało. Powodzenia i nie ustawaj, bo nie poznasz systemu, jeżeli będziesz odpuszczał.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4369
    Artur
    Forumowicz

    Co dalej?

    [manjaro@manjaro ~]$ sudo pacman -S mhwd-chroot
    warning: database file for 'core' does not exist
    warning: database file for 'extra' does not exist
    warning: database file for 'community' does not exist
    warning: database file for 'multilib' does not exist
    error: target not found: mhwd-chroot
    #4371
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    U mnie działa bez problemu.

    [robson@amd ~]$ sudo pacman -S mhwd-chroot
    [sudo] hasło użytkownika robson: 
    rozwiązywanie zależności…
    szukanie sprzecznych pakietów...
    
    Pakiety (1) mhwd-chroot-1.4-1
    
    Do pobrania:        0,00 MiB
    Do zainstalowania:  0,02 MiB
    
    :: Kontynuować instalację? [T/n] 
    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 21 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.