qtwebkit błąd instalacji

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie qtwebkit błąd instalacji

Oglądasz 3 posty - 1 do 3 (z 3 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #5939
    Avatar photodjandy75
    Forumowicz

    Witam , jestem nowym użytkownikiem forum a i z Manjaro jak i ogólnie linuxem dobrze się nie znam. Jeśli pytanie nie w tym dziale proszę o przeniesienie. Są dwie aplikacje , które chciałbym mieć zainstalowane (ace stream player oraz my weather indicator ).Obie wymagają qtwebkit , które niestety nie chcą się zainstalować w żaden sposób. Główny błąd jaki w konsoli się pokazuje to : warning: this use of „defined” may not be portable [-Wexpansion-to-defined] . Dzieje się to na 32 i 64 bit dystrybucji Manjaro.
    Aktualnie używam wersji Manjaro 17.0.5 64 bit XFCE
    Byłbym wdzięczny za pomoc przy zainstalowaniu. Oczywiście przekażę dodatkowe informacje , logi czy co tam będzie potrzebne do przeanalizowania problemu. Z góry dziękuję.
    Po zakończeniu próby instalacji:

    make[3]: *** [Makefile.WebCore.Target:52491: obj/release/JSDOMWindowCustom.o] Błąd 1
    make[3]: Opuszczenie katalogu '/tmp/pamac-build-djandy/qtwebkit/src/qtwebkit-2.3.4/WebKitBuild/Release/Source/WebCore'
    make[2]: *** [Makefile.WebCore:72: sub-Target-pri-make_default-ordered] Błąd 2
    make[2]: Opuszczenie katalogu '/tmp/pamac-build-djandy/qtwebkit/src/qtwebkit-2.3.4/WebKitBuild/Release/Source/WebCore'
    make[1]: *** [Makefile:153: sub-Source-WebCore-WebCore-pro-make_default-ordered] Błąd 2
    make[1]: Opuszczenie katalogu '/tmp/pamac-build-djandy/qtwebkit/src/qtwebkit-2.3.4/WebKitBuild/Release'
    make: *** [Makefile:406: incremental] Błąd 2
    ==> BŁĄD: Wystąpił błąd w build().
        Przerywam...
    #5940
    Avatar photoJaOrazInni
    Forumowicz

    Nie mam pojęcia jak rozwiązać ten problem ^^ ale qtwebkit jest dostępny w bibliotekach AUR(instalacja jest banalnie prosta) https://aur.archlinux.org/packages/qtwebkit/.

    BTW ktoś z pewnościa zapyta się jaką wersje manjaro i jakie środowisko graficzne posiadasz więc dopisz to…

    #5941
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Ok. Kilka uwag, ale jakieś rozwiązanie również będzie :)
    QtWebkit jest już bardzo stare i nierozwijane oraz porzucone podobnie jak całe Qt4. Oczywiście możesz je instalować w systemie, ale musisz pamiętać, że:
    – od grudnia br. nie będzie istniała aplikacja KDE oparta o kdelibs, a zatem pośrednio o Qt4,
    – w ślad za tym, przynajmniej w Archu, powoli wsparcie dla aplikacji Qt4 pewnie też odejdzie w niepamięć, a to przełoży się na wsparcie w Manjaro; już obecnie qtwebkit masz jedynie w AUR,
    – niewspierane paczki, stare rozwiązania, są często zarzewiem problemów, zwłaszcza tam, gdzie jakiś element o nie oparty jest częścią środowiska.
    Na Twoim miejscu poszukałbym zamienników dla wszystkiego co oparte o Qt4. Tak, trzeba porzucić niekiedy przyzwyczajenia. Trudno. Taka cena używania rolling release.

    I jeszcze jedna kwestia – używanie 32-bitowej wersji Manjaro mija się z celem. Arch porzuca od listopada, a w ślad za nim i Manjaro wsparcie dla paczek 32bitowych.

    Teraz już konkrety.
    To co podałeś to zbyt mało by dociec co się dzieje. Trzeba byłoby mieć logi z budowania paczki. Otrzymasz je, ale o ile wiem to pamac nie ma takiej funkcji, zatem (w konsoli/terminalu):

    git clone https://aur.archlinux.org/packages/qtwebkit
    cd qtwebkit
    makepkg -sL

    Logi pojawią się w tym katalogu będą miały nazwę *.log. Będą bodaj trzy.
    Niemniej jednak prościej (i o niebo szybciej) qtwebkit zainstalujesz instalując qtwebkit-bin. Również dostępny w AUR. Zapewnia qtwebkit, zatem po jego instalacji paczki, które wymagają qtwebkit będą mieć spełnione zależności.

    Budowanie paczki my-weather-indicator-git nie wymaga qtwebkit – wymaga natomiast webkitgtk (także budowane z AUR).

    Co to jest natomiast „ace stream player” i skąd go masz zamiar instalować – nie wiem i nie mam jak sprawdzić jego zależności, możliwości budowania itp. Chyba, że chodzi o acestream-player. Tu w istocie jego zależność acestream-player-data ma zależność w qtwebkit, ale zadowala się róœnież qtwebkit-bin. Zwróć uwagę jednak na to, że acestream-player są obecnie w AUR zarówno otagowane jako nieaktualne, jak i nie mają opiekuna. Innymi słowy: jeśli nie potrafisz sobie poradzić w przyszłości z ewentualną koniecznością przebudowania tego pakietu itp., po prostu zadbania o niego (oraz jego zależności), to powinno się u Ciebie zaświecić co najmniej żółte światełko przed próbą instalacji. Jeśli – jak piszesz – linux dla Ciebie to nowość, a Manjaro w szczególności, to światełko to winno mieć nawet dość czerwoną poświatę.
    O ile obecność w systemie paczek budowanych z AUR może (choć nie musi i nie w każdym broń boże przypadku) stanowić tlący się lont, który może (ale nie musi) wysadzić system w powietrze, to porzucone paczki z AUR, nadto wykorzystujące porzuconą przez upstream jakieś bodaj 2 lata temu technologie, zwłaszcza dla użytkownika, który się na tym nie zna to po prostu krótka ścieżka do destabilizacji systemu. Prędzej czy później.

    I jeszcze ogólna uwaga – jeśli podajesz jakiekolwiek informacje, to musisz je podawać w szerszym kontekście. Info cośtam w konsoli – nic nie mówi – pokazać musisz wówczas całość. Podobnie zbyt krótki fragment z budowania qtwebkit

Oglądasz 3 posty - 1 do 3 (z 3 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.