[SOLVED] Rozpoznawania mowy po polsku?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie [SOLVED] Rozpoznawania mowy po polsku?

Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #7891
    Avatar photomajo
    Moderator

    Czy znana jest wam jakaś skuteczna metoda w Manjaro na przetworzenie tekstu mówionego w języku polskim na tekst pisany?

    (Jak widzę, 2 dostępne pakiety rozpoznawania mowy: julius oraz pocketsphinx nie obsługują języka polskiego.)

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #7892
    pavbaranov
    Forumowicz

    Na różnych forach i na IRCu #archlinux.org.pl oraz #dobreprogramy.pl bywa użytkownik @zywek – spytaj go. O ile wiem, to używa czegoś co się nazywa Orca.

    #7893
    Avatar photomajo
    Moderator

    Skontaktowałem się z użytkownikiem @zywek. Niestety on też nie wie, jak tego dokonać.
    Podrzucił mi natomiast pomysł, aby zapytać developerów pakietów linuksowych o polski język.

    Mi natomiast przyszedł do głowy następujący pomysł:
    Zainstalować Androida w VirtualBox i tam korzystać z narzędzi od Google do rozpoznawania mowy. Czy ktoś to testował?

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #7894
    pavbaranov
    Forumowicz

    W takim razie @zywek używa w drugą stronę.
    Oprócz Androida na VB masz jeszcze kilka androidowych dystrybucji. Ktokolwiek z moich znajomy próbował ustawiać Androida na VB, to twierdził, że obsługiwanie go myszą jest mocno problematyczne. Sam nie mogę tego zweryfikować.
    W sumie jeszcze prościej – wykorzystać jakikolwiek smartfon/tablet, a jedynie plik potem obrabiać na desktopie.
    Ta wersja oprogramowania, która jest w Androidzie, o ile wiem, to w ogóle została stworzona przez Polaków, bodaj z Gdańska. Potem zostało to sprzedane Google. O ile wiem, że była windowsowa wersja tego oprogramowania, to nie przypomnę sobie czy była wersja linuksowa, a już na pewno nie wiem, czy jest to jeszcze dostępne. Oprogramowanie nazywało się bodaj Anna.
    Jest też coś takiego jak Skybot.pl. Działa na Windowsie, a zatem pewnie prościej będzie postawić to na VB, czy nawet fizycznej maszynie. Spytać też dość prosto o funkcjonalność :) By było jeszcze lepiej jest wersja OS. Jak widać – potrzebują jedynie programistów do stworzenia interfejsu dla linuksa, by to tu przenieść.
    Jak widzę, zaczynają się też pomysły na narzędzia webowe tego typu. Oprócz google’a jest choćby coś takiego jak dictation.

    #7895
    Avatar photomajo
    Moderator

    Wygląda na to, że nie trzeba będzie instalować Androida w VB.
    Zainstalowałem pakiet szpiegowski (niech się cieszą :) ) google-chrome i tu działają usługi wyszukiwania głosem również pod Linuksem (choć dużo szybciej kończy się słuchanie tekstu niż w Androidzie).
    Natomiast wskazane przez Ciebie narzędzie webowe https://dictation.io/ działa bardzo sprawnie i co ważne, samo nie kończy nasłuchiwać (przedyktowałem testowo całą stronę tekstu). Serwis ten wymaga przeglądarki chrome (pewnie korzysta z narzędzi od Google).

    Edit:
    W chromium usługi Google również działają pod Linuksem, więc pożegnałem się z pakietem szpiegowskim google-chrome.

    Edit2:

    Kolejne dwa webowe serwisy z językiem polskim:
    https://www.speechtexter.com/
    https://speechnotes.co/

    OK. Dzięki @pavbaranov.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #7906
    Avatar photoazja
    Moderator

    … OT – z tego co mi wiadomo, to chromium nie jest wolne od szpiegowskiego kodu od Google’a. Musiałbyś użyć czegoś w stylu: inox, iridium, srware-iron.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.