Skrypt do portu HDMI

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Poradniki Skrypt do portu HDMI

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 16 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1224
    Dziemen
    Forumowicz

    Witam serdecznie jak w tytule ten poradnik miał by dotyczyć tego jak wykonać skrypt który by automatycznie ustawiał rozdzielczość 1600×900 w porcie hdmi oraz zmieniał typ wyświetlania obrazu na taki sam jak monitor w laptopie, gdyż standardowo tworzy mi dodatkowy pulpit obok tego w laptopie. Czy ktoś ma jakiś pomysł?

    #1225
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Przeczytaj to uważnie. Zastosuj swoje parametry. Dlaczego wyjscie hdmi ma miec 1600×900? Rozdzielczość na wyjściu powinna być taka jaką posiada Twój TV. Z innego wątku wiem, że jest to Ready HD czyli 1360×768.

    #1226
    Dziemen
    Forumowicz

    Zastosuje to w domu :) jak mi się uda:P A co do rozdzielczości to chodzi o to że mój telewizor wyświetla poprawnie obraz (to co jest na monitorze lcd a nie jakąś mysz na niebieskim ekranie :P) z lapka TYLKO jeśli ustawie rozdziałkę lapka czyli 1600×900. Dam znać jak mi poszło.

    EDIT: utknąłem na komendzie xrandr addmode….
    wygląda to tak:

    [dziemen@DziemenKomp ~]$ cvt 1600 900 60
    # 1600x900 59.95 Hz (CVT 1.44M9) hsync: 55.99 kHz; pclk: 118.25 MHz
    Modeline "1600x900_60.00"  118.25  1600 1696 1856 2112  900 903 908 934 -hsync +vsync
    [dziemen@DziemenKomp ~]$ xrandr --addmode HDMI-0 1600x900_60.00
    X Error of failed request:  BadMatch (invalid parameter attributes)
      Major opcode of failed request:  140 (RANDR)
      Minor opcode of failed request:  18 (RRAddOutputMode)
      Serial number of failed request:  37
      Current serial number in output stream:  38
    [dziemen@DziemenKomp ~]$ xrandr --newmode "1600x900_60.00"  118.25  1600 1696 1856 2112  900 903 908 934 -hsync +vsync
    X Error of failed request:  BadName (named color or font does not exist)
      Major opcode of failed request:  140 (RANDR)
      Minor opcode of failed request:  16 (RRCreateMode)
      Serial number of failed request:  37
      Current serial number in output stream:  37
    [dziemen@DziemenKomp ~]$ 
    

    układ mojego skryptu powienien wyglądać tak:
    1 linijka włączenie portu hdmi
    2 linijka zmiana rozdzielczości hdmi na 1600×900
    to była by wersja podstawowa :P a marzy mi się jeszcze:
    3 linijka zmiana wyjścia audio na port hdmi
    To była by bajka jednak nie umiem zbudować tych komend żeby działały ;/

    #1227
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Ty dalej swoje. Jeśli masz podłączony TV Ready HD to musisz podać rozdzielczość 1360×768.
    Czyli tak jak jest tam w moim przykładzie. Zresztą z Twojego xrandr wynika, że taka wartość jest na wyjściu HDMI więc wystarczy tylko podać

    xrandr --output HDMI-0 --mode 1360x768
    bez wcześniejszych komend.
    Możesz napisać co dzieje się po wydaniu tej komendy? Oczywiście TV musi być podłączone.

    #1228
    Dziemen
    Forumowicz

    Oczywiście że mogę napisać co się dzieje :) uruchamia się port hdmi i na telewizorze wyświetla mi taką ładną niebieską tapetę z myszą na środku. Układ monitorów w nvidia pokazuje że mam 2 obszary do wyświetlania pierwszy to monitor lapka z ikonami paskiem „startu” i całą resztą a drugi obok po prawej to pusta tapeta ww niebieska mysz :) (jak na załączonym obrazku) Dodam jeszcze że próba ustawienia obszaru wyświetlania na opcję „same as” daje taki efekt że obraz na TV jest przyciętym „pulpitem” z laptopa (domyślam się że wynika to właśnie z różnic rozdzielczości 1600×900 > 1360×768) Sprawę załatwia mi właśnie ręczne wpisanie w panelu nvidii rozdzielczości telewizora na taką jak w laptopie. To rozwiązanie jest jednak o tyle problemowe że żona tego nie potrafi zrobic i trwa to o wieki dłużej niż na windowsie który pomimo że gorszy od linuxa to sam potrafi „wyskalować” obraz z hdmi i robi to automatycznie :(. Dlatego właśnie drogi/droga aquilo pije mocno tą konkretną rozdzielczość :P

    Attachments:
    #1230
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Dobrze. A co się dieje przy tej komendzie?

    xrandr --output LVDS-0 --mode 1600x900 --output HDMI-0 --mode 1360x768 --same-as LVDS-0
    Bo już zaczynam tu czegoś nie rozumieć.

    #1232
    Dziemen
    Forumowicz

    zrobione :) z mizernym efektem zapodaję link do tego jak to wygląda:

    Link 1: tak to wygląda na lapku
    http://zapodaj.net/cf11a873e046f.jpg.html

    Link 2: a tak na tv
    http://zapodaj.net/c96943423df97.jpg.html

    I jak widać telewizor ucina obraz ;/ o to właśnie się rozchodzi.

    #1233
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Prosiłem cię na ircu o podanie (wklejenie) poleceń, bo twierdziłeś że to działało.
    Bez odzewu. Chyba nie dotarło.
    Więc może zrób zrzuty ekranu przy jakiej konfiguracji – w tym narzędziu graficznym którego używasz – działa to poprawnie.
    Wtedy będziemy wiedzieć cokolwiek i być może będzie można napisać skrypt.
    Tutaj nikt nie ma szklanej kuli.

    #1236
    Dziemen
    Forumowicz

    Wygląda to tak w panelu nvidii (już po włączeniu hdmi i zmianie rozdzielczości):

    link 1 (laptop):
    http://zapodaj.net/005ebe202cc40.jpg.html

    link 2 (tv):
    http://zapodaj.net/538a50f1f7e06.jpg.html

    Rozumiem że nikt nie ma szklanej kuli ale ja naprawdę uczę się od podstaw i ciężko mi od razu wszystko zaczaić ;/ jeśli moje pytania kogoś wkurzają to sory ale każdy się kiedyś czegoś uczył.

    #1237
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Nie rozumiem dlaczego utworzyłeś nowy wątęk… skoro już jest jeden gdzie jest to wałkowane -> https://manjaro.pl/forum/topic/manjaro-cinnamon-nie-dziala-port-hdmi/

    Skoro oba urządzenia działają na rozdzielczości 1600×900, to po kiego grzyba kombinować z rozdzielczością 1360×768 ?

    Napisz czy to polecenie zadziała tak jak trzeba:

    xrandr --output LVDS-0 --mode 1600x900 --output HDMI-0 --mode 1600x900 --same-as LVDS-0

    choć wydaje mi się, że to polecenie to masło maślane. Niestety nie mam HDMI i nie mogę przetestować.

    #1238
    Avatar photoaquila
    Moderator

    i to polecenie czy zadziała

    xrandr --output LVDS-0 --mode 1600x900 --output HDMI-0 --mode 1360x768 --panning 1600x900 --same-as LVDS-0

    #1239
    Dziemen
    Forumowicz

    Hehe nowy temat jest dlatego że tam port mi nie działał i chodziło o jego uruchomienie a tutaj o stworzenie skryptu do działającego portu hdmi :P
    Napcok z tą rozdziałką to aquila mnie męczył o hd ready :P
    W domu wypróbuję obydwie komendy i dam znać jak poszło :) obydwie komendy wyglądają obiecująco :)

    #1247
    Dziemen
    Forumowicz

    Drodzy Państwo wygląda to następująco :)

    1. Komenda Napcok’a po wpisaniu w terminal wyskakuje błąd że nie ma w porcie hdmi odpowiedniego trybu :( (chodzi o tryb 1600×900)

    2. Komenda aquili działa….. ale obraz wyświetlany na TV jest dalej nie wyskalowany (obcięty) jednak jak myszką przejadę w stronę końca obrazu na tv to wtedy mogę sobie przesunąć obraz i zobaczyć to co było ucięte. (naprawdę nie wiem jak to wytłumaczyć chodzi o to że obraz telewizora działa na zasadzie przewijania stron www :P tylko w dwóch płaszczyznach i w pionie i w poziomie :)

    #1248
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Trochę kończą mi się pomysły. Nie mam jak sprawdzić bo sprzęt żony, który ma HDMI ma rozdzielczość 1366×768 czyli taką jak mój TV, więc nie ma problemów. Mój lapek-dziadek ma rozdzielczość 1200×800 ale nie ma HDMI.
    Wydaje się, ze trzeba by zmienić rozdziałkę na lapku by wyświetlał poprawnie na TV. Można by jeszcze tak spróbować

    xrandr --output LVDS-0 --mode 1600x900 --panning 1360x768 --output HDMI-0 --mode 1360x768 --same-as LVDS-0
    lub stworzyć i dodać rozdzielczość 1360×768 na wyjście LVDS-0 i wtedy przełączyć się na TV.

    #1249
    Dziemen
    Forumowicz

    Sprawdzę komendę w domu. A tak teraz mi się przypomina że jak w windowsie podłączam hdmi to wtedy na pewno rozdzielczość w lapku przełącza się na mniejszą niż 1600×900 czyli dodanie hd ready do monitora lapka wydaje się dobrym pomysłem :)

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 16 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.