Spadek pojemności baterii

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Spadek pojemności baterii

Oglądasz 3 posty - 1 do 3 (z 3 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1003
    umcs
    Forumowicz

    Witam.
    Nie cały rok temu kupiłem notebooka Lenovo G50-30. Sformatowałem dysk i zainstalowałem Manjaro. Wszystko ładnie, pięknie ale w ciągu ostatniego miesiąca zauważyłem spadek pojemności baterii do 93%. Patrzę na to od czasu do czasu w aplecie baterii w KDE. Ale też:

    upower -i /org/freedesktop/UPower/devices/battery_BAT0
      native-path:          BAT0
      vendor:               Lenovo
      serial:               BAT20101001
      power supply:         yes
      updated:              pią, 29 sty 2016, 13:00:06 (6 seconds ago)
      has history:          yes
      has statistics:       yes
      battery
        present:             yes
        rechargeable:        yes
        state:               fully-charged
        warning-level:       none
        energy:              26,57 Wh
        energy-empty:        0 Wh
        energy-full:         26,57 Wh
        energy-full-design:  28,51 Wh
        energy-rate:         0 W
        voltage:             15,978 V
        percentage:          100%
        capacity:            93,1954%
        icon-name:          'battery-full-charged-symbolic'
    

    Trochę słabo… Osiem miesięcy 100% nagły spadek. Mam też uruchomione tlp i w sumie bateria trzyma 3 do 3,5 godzin. Nie wiem czy to wina softu czy sprzętu. Ale coś można zaradzić takim spadkom?

    #1004
    pavbaranov
    Forumowicz

    Baterie masz w notebooku przez cały czas jego pracy, także, gdy jest zasilany z sieci? Poszukaj w necie, ale z tego co niegdyś przeczytałem, to zjawisko, o którym piszesz jest w miarę normalne. Po roku akumulator (żaden tego typu), nie ma już 100% pojemności. Nadto jeszcze mając baterię cały czas w notebooku powodujesz jej ciągłe ładowanie i rozładowywanie o minimalną wartość. Każda bateria tego typu jest obliczona na ilość cykli ładowania. Nie ma znaczenia, czy będziesz doładowywał 90% czy 2% – to jeden cykl :)
    Pewnie w jakimś serwisie notebooków możesz sprawdzić stan baterii. W przypadkach niektórych modeli, jeśli owe 93% jest „zamierzone” przez producenta, to udaje się taką baterię zresetować. W innych – trzeba się z tym po prostu pogodzić i zacząć się z nią obchodzić „delikatnie”.
    Jeśli masz taką możliwość – możesz jeszcze sprawdzić stan jej naładowania pod jakimś innym systemem, tak by wykluczyć jakieś software’owe kwestie leżące po stronie dystrybucji/systemu.

    #1005
    umcs
    Forumowicz

    Czy trzymać baterię cały czas pod prądem czy nie to raczej niewyjaśniona sprawa. Jedni piszą tak, drudzy inaczej. Ja pozwalam raz na tydzień czy dwa wyładować się jej ale nie do końca. Pamiętam, że jakiś czas temu spadło do 95% i za kilka dni wróciło znowu do 100%. Może będzie tak i teraz a może i tak miało być bo skąd taki nagły spadek. Wczoraj zainstalowałem LMDE i jest tak samo. Chyba wtedy wyjąłem na kilka dni. Zobaczę teraz…

Oglądasz 3 posty - 1 do 3 (z 3 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.