Stałe zaniżenie rozdzielczości we wszystkich trybach pracy systemu

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Stałe zaniżenie rozdzielczości we wszystkich trybach pracy systemu

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3503
    Avatar photomax95100
    Forumowicz

    Witam
    Mam komputer podłączony do tv 4k, oddalonego ode mnie ok 2,5m. Najlepszą rozdzielczością dla mnie jest 1920×1080. Lecz gdy komputer po bezczynności przejdzie w stan uśpienia a tv się wyłączy, to po wznowieniu pracy komputera i włączeniu tv przełącza mi się do rozdzielczości 4096×2160.
    Czy można jakoś ustawić aby rozdzielczość pozostawała bez zmian?

    Podczas ładowania systemu również załącza się na chwile rozdzielczość 4096×2160 (małe logo manjaro), później przełącza się do 1920×1080 (duże logo manjaro)
    Czy można ustawić aby podczas ładowania systemu była cały czas rozdzielczość 1920×1080

    Dodam że moja karta graficzna to radeon R7 200 series i używam zamkniętego sterownika amd.

    #3506
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Rozumiem, że amdgpu-pro. Jeśli nie ma w nim jakiegoś narzędzia do konfiguracji, to będziesz to musiał wykonać ręcznie. Normalnie wygląda to tak jak na wiki Archa. Czy Manjaro ma jakieś ułatwienia – nie wiem. Niektóre środowiska również mają jakieś GUI, którym mozna zmienić rozdzielczość.

    #3510
    Avatar photomax95100
    Forumowicz

    Niestety catalyst. Są narzędzia do zmiany rozdzielczości, problem w tym, że co jakiś czas (gdy mi się za śpi) komputer przejdź w stan uśpienia a tv mi się wyłączy. Muszę ponownie ustawiać rozdzielczości.

    #3512
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Cóż, jeśli dobrze rozpoznaję GPU, to jest to jakiś GCN. Dla niego sterowniki to amdgpu, amdgpu-pro. Catalyst nie jest już wspiarany nawet przez AMD. Oba poprzednie sterowniki dla Twojej karty są po prostu prawdopodobnie lepsze. Czy problem minie – nie mam pojęcia.
    Jeśli pozostaniesz przy tym sterowniku, to zobacz sobie na opis – chyba podobnej – sytuacji na wiki Archa.

    #3568
    Avatar photomax95100
    Forumowicz

    Moja karta graficzna jest prawidłowo rozpoznawalna (Radeon R7 240) a jedyne sterowniki jakimi częstuje mnie Menadżer ustawień Manjaro w sekcji Konfiguracja sprzętowa to:
    video-catalyst
    video-ati
    video-vesa
    Z czego zainstalowane mam dwa pierwsze, ale wydaje mi się że to nie problem sterownika, bo na otwartym sterowniku jest to samo.
    Problem leży chyba po stronie tv, który wymusza maksymalną rozdzielczości czyli 4k, po wznowieniu pracy komputera. Liczyłem na jakiś plik konfiguracyjny, w którym mógłby na sztywno ustawić rozdzielczości nie wyższą niż full hd dla logowania i dla normalnego działania.

    #3569
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Podaj wynik:

    xrandr
    inxi -SMG
    #3584
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Moja karta graficzna jest prawidłowo rozpoznawalna (Radeon R7 240) a jedyne sterowniki jakimi częstuje mnie Menadżer ustawień Manjaro w sekcji Konfiguracja sprzętowa to:
    video-catalyst
    video-ati
    video-vesa

    Czyli mhwd jest jednak spitolone. Sterowniki, jakie powinieneś stosować dla Radeon R7 240 to dwa sterowniki z serii AMDGPU (zob. jaki podpowiada AMD), czyli amdgpu (otwarty) i amdgpu-pro (zamknięty, od AMD, oparty na amdgpu). Pierwszy z nich winien być dostępny w repozytorium jako xf86-video-amdgpu, drugi jest w AUR jako amdgpu-pro (oraz związane z nim paczki, jak np. wsparcie dla akceleracji sprzętowej amdgpu-pro-vdpau itd.)
    Może gdy zaczniesz stosować prawidłowe sterowniki to problem sam przestanie istnieć.
    Oczywiście starsze sterowniki dla AMD (te, które są na Twojej liście) umożliwiają pracę z R7, ale to nie są sterowniki stworzone dla tych GPU i mogą powodować jakieś błędy.

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.