Sterowniki Własnościowe AMD

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Sterowniki Własnościowe AMD

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4159
    Avatar photoToxic
    Forumowicz

    Witam czy najnowsza wersja posiada wsparcie własno ściowych sterowników AMD flgrx ? ponieważ czasami chciał bym pograć na linuxie a sterownikach amdgpu-pro w grach moja karta jest o połowę mniej wydajna niż kiedyś jak korzystałem z ARCH linux który wspierał właśnie własnościowe sterowniki AMD

    #4160
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Czy przeczytałeś to co napisałeś? Staraj się pisać po polsku i w sposób ogólnie zrozumiały.
    Sterowniki AMD:
    – otwarte:
    — ati – dla praktycznie wszystkich kart do GCN 2
    — amdgpu – dla kart GCCN 3 i 4; eksperymentalne wsparcie dla GCN 1 i 2 (trzeba najczęściej przebudować kernel, albowiem nie są w nim włączane funkcje eksperymentalne); sens używania amdgpu na GCN 1 i 2 jest zresztą obecnie jeszcze niewielka, albowiem – przynajmniej w moim przypadku – osiągają gorszą wydajność od ati; nie jest przewidywane, by AMD zrobiło ten sterownik dla architektur starszych niż GCN
    – zamknęte:
    — Catalyst/Crimson – sterowniki nierozwijane od końca 2015 r. i wymagające starszych Xów; w Archu porzucone wsparcie bodaj w 2014 roku ze względu na ich olbrzymią problematyczność w przypadku systemów rolling release; obecnie dostępne wyłącznie w starszych dystrybucjach (także LTS) oraz w Manjaro; sterowniki te obsługują część starszych kart AMD (HD5000-HD6000) oraz karty GCN 1, 2 i 3; nie obsługuje kart GCN 4 i nowszych
    — amdgpu-pro – nowe sterowniki zamknięte rozwijane wyłącznie dla kart GCN 3 i 4; nie jest przewidywane by AMD zrobiło te sterowniki dla kart starszych niż GCN; nie wiadomo czy pokusi się o objęcie nimi również GCN 1 i 2.
    — catalyst-legacy – stare sterowniki dla kart HD2000-HD3000 – nie wiem, czy jeszcze gdziekolwiek jest on poważnie wspierany,
    — dla kart starszych od HD2000 nie ma sterowników własnościowych.
    Sterowniki otwarte (ati) oraz Catalyst we wszelkich testach przeprowadzanych przez Phoronix uzyskują obecnie podobną wydajność dla kart, dla których są właściwe. Dla GCN 3 zdaje się że również nowe, otwarte amdgpu wypadły porównywalnie do Catalyst.
    Pamiętaj, że wydajność karty, to nie tylko sterownik, ale również kernel, Xy i ustawienia sterownika.
    Jeśli chcesz zatem zainstalować amdgpu-pro musisz mieć kartę opartą o architekturę GCN 3 lub GCN 4.
    W Manjaro są dostępne sterowniki: ati, amdgpu oraz catalyst. O ile wiem, to amdgpu-pro jest dostępny (i będzie dostępny) wyłącznie w AUR.

    #4161
    Avatar photoToxic
    Forumowicz

    to co piszesz to teoria na karcie radeon hd7990 pod windows w CS:GO mam 200-250 FPS na sterownikach flgrx (catalyst) było 240+ ta sama karta graficzna na amdgpu-pro 50fps ? na otwartych nawet steam nie odpala więc co jest problemem sprzęt ten sam więc gdzie jest przyczyna jak nie w sterownikach ?

    #4162
    Avatar photosig
    Forumowicz

    Mam mobilnego radeona 5650, sterowniki własnościowe są i działają bez problemu. Na „otwartych” sterach w cywilizacji V zamiast liderów są ich „cienie” (na tym ekranie od rozmów z nimi, czyli pierwsze spotkanie, dypolomacja itd) , więc dosłownie widzę różnicę. To zresztą główny powód dla którego porzuciłem MINT-a.

    #4163
    Avatar photoToxic
    Forumowicz

    własnościowe flgrx ( catalyst, Crimson ) czy pseudo własnościowe amdgpu-pro ? ewentualnie kto wie jak w amdgpu-pro wyłączyć synchronizację pionową ? bo w większości przypadków takie krojenie FPS poniżej częstotliwości odświerzania monitora jest spowodowana właśnie synchronizacją pionową włączoną w sterownikach

    Do tego dodam, iż na sterownikach amdgpu-pro karta graficzna działa tak jak by w trybie iddle i zegary ma 350/450 zamiast 1050/1125. Ktoś ma jakieś pomysły ? czy szukać jakiegoś strszego wydania innego linuxa który wspiera flgrx ? i ewentualnie AMD Overdrive żeby na sztywno ustawić maxymalne zegary ?

    Catalyst/Crimson – sterowniki nierozwijane od końca 2015 r. i wymagające starszych Xów; w Archu porzucone wsparcie bodaj w 2014 roku ze względu na ich olbrzymią problematyczność w przypadku systemów rolling release; obecnie dostępne wyłącznie w starszych dystrybucjach (także LTS) oraz w Manjaro; sterowniki te obsługują część starszych kart AMD (HD5000-HD6000) oraz karty GCN 1, 2 i 3; nie obsługuje kart GCN 4 i nowszych

    z tego Piszesz w tym punkcie to w Manjoro 17 są one dostępne ? czy szukać starszej wersji

    #4164
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    to co piszesz to teoria na karcie radeon hd7990 pod windows w CS:GO mam 200-250 FPS na sterownikach flgrx (catalyst) było 240+ ta sama karta graficzna na amdgpu-pro 50fps ? na otwartych nawet steam nie odpala więc co jest problemem sprzęt ten sam więc gdzie jest przyczyna jak nie w sterownikach ?

    To nie teoria, a informacja o wsparciu dla poszczególnych GPU. Zwróć uwagę, że sterowniki dla Windows i sterowniki dla linuksa, nawet jeśli tak samo się nazywają, to dwa różne sterowniki.
    Przeczytałeś w ogóle to co napisałem? Masz HD7990 – GPU oparte o technologię GCN 1 wsparcie dla tego typu GPU przez amdgpu jest jak dotychczas eksperymentalne, a amdgpu-pro – praktycznie nie istnieje. Brak wsparcia czy wsparcie eksperymentalne nie oznacza, że na linuksie nie da się takiego GPU odpalić pod amdgpu. Niekoniecznie jednak będzie to właściwe rozwiązanie.

    własnościowe flgrx ( catalyst, Crimson ) czy pseudo własnościowe amdgpu-pro ?

    Po co się tak wymądrzasz? AMDGPU-PRO jest własnościowym sterownikiem będącym rozwiązaniem dostępnym wyłącznie na stronie AMD. Wyłącznie dla tych GPU, które są wspierane.

    ewentualnie kto wie jak w amdgpu-pro wyłączyć synchronizację pionową ?

    Dalej nie czytasz – amdgpu-pro nie ma jeszcze wparcja dla GCN 1. To nie jest właściwy sterownik dla Radeon HD7990. Raz jeszcze, zatem:
    Dla tych kart wyłącznie właściwe są sterowniki:
    – ati,
    – amdgpu (bez pro), ale wymaga skompilowania kernela we własnym zakresie,
    – Catalyst/Crimson – ale wymaga starych Xów.
    Samo użycie sterownika amdgpu wymaga jeszcze odpowiedniej konfiguracji (m.in. wyłączenia sterownika radeon, jeśli ten jest również zainstalowany).

    Do tego dodam, iż na sterownikach amdgpu-pro karta graficzna działa tak jak by w trybie iddle i zegary ma 350/450 zamiast 1050/1125. Ktoś ma jakieś pomysły ? czy szukać jakiegoś strszego wydania innego linuxa który wspiera flgrx ? i ewentualnie AMD Overdrive żeby na sztywno ustawić maxymalne zegary ?

    Tak mamy pomysł – stosuj sterownik dostosowany do swojego GPU. W Manjaro system sam Ci podpowie jakie masz możliwości instalacji. W Twoim przypadku do wyboru winien być albo ati (otwarty) albo Catalyst (zamknięty). Jeśli jest inaczej, to mhwd w tym zakresie jest wadliwe.

    z tego Piszesz w tym punkcie to w Manjoro 17 są one dostępne ? czy szukać starszej wersji

    Z tego co piszę wynika, że powineneś nieco czasu spędzić nad poznaniem swojego systemu i sposobu instalacji w nim sterowników. Stosowny tekst jest na wiki.manjaro.org
    O ile wiem, to w Manjaro 17 Catalyst winien jeszcze być (choć nie wiadomo jak długo będzie jeszcze wspierany). Jeśli go już nie ma, to nie należy go używać – rozbieżność między Xami, a Catalystem z wydania na wydanie tych pierwszych coraz większa, a nie zawsze będzie można utrzymać stare Xy.

    #4169
    Avatar photosig
    Forumowicz
    hwinfo --gfxcard
    26: PCI 200.0: 0300 VGA compatible controller (VGA)             
      [Created at pci.378]
      Unique ID: B35A.G3wcVRa9wSA
      Parent ID: vSkL.vopMqv0L5GD
      SysFS ID: /devices/pci0000:00/0000:00:01.0/0000:02:00.0
      SysFS BusID: 0000:02:00.0
      Hardware Class: graphics card
      Model: "Acer Incorporated [ALI] Mobility Radeon HD 5650"
      Vendor: pci 0x1002 "ATI Technologies Inc"
      Device: pci 0x68c1 "Madison [Mobility Radeon HD 5650/5750 / 6530M/6550M]"
      SubVendor: pci 0x1025 "Acer Incorporated [ALI]"
      SubDevice: pci 0x033e "Mobility Radeon HD 5650"
      Driver: "fglrx_pci"
      Driver Modules: "fglrx"
      Memory Range: 0xd0000000-0xdfffffff (ro,non-prefetchable)
      Memory Range: 0xcfee0000-0xcfefffff (rw,non-prefetchable)
      I/O Ports: 0x2000-0x2fff (rw)
      Memory Range: 0x000c0000-0x000dffff (rw,non-prefetchable,disabled)
      IRQ: 30 (62001 events)
      I/O Ports: 0x3c0-0x3df (rw)
      Module Alias: "pci:v00001002d000068C1sv00001025sd0000033Ebc03sc00i00"
      Driver Info #0:
        Driver Status: radeon is not active
        Driver Activation Cmd: "modprobe radeon"
      Driver Info #1:
        Driver Status: fglrx is active
        Driver Activation Cmd: "modprobe fglrx"
      Config Status: cfg=new, avail=yes, need=no, active=unknown
      Attached to: #25 (PCI bridge)
    
    Primary display adapter: #26
    

    Dodatkowo mam catalyst control center, instalowałem przez „zainstaluje automatycznie sterownik własnościowy” w konfiguracji sprzętowej, żadnego ręcznego „mieszania” w czymkolwiek.

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.