[SOLVED] Stworzenie/przeniesienie systemu na drugi laptop.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne [SOLVED] Stworzenie/przeniesienie systemu na drugi laptop.

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4958
    Avatar photoUlther
    Moderator

    Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum.
    Sytuacja jest następująca:
    1. Dwa laptopy, dla uproszczenia nazwijmy laptop z zainstalowanym systemem „Xsys”, a bez systemu „Y”.
    2. Jest możliwość podłączenia ich do jednej sieci, bądź eth-eth (ethernet).

    Chcę z pacjenta Xsys, przenieś, bądź skopiować caly system, ustawienia etc., do Pana Y.

    Jakie znacie sposoby?

    #4959
    pavbaranov
    Forumowicz

    Dla upewnienia się: na Y nie ma w ogóle żadnego systemu? I drugie pytanie: rozumiem, że na Xsys jest zainstalowany i skonfigurowany dla tego notebooka system. Czy zatem oba notebooki mają identyczną konfigurację sprzętową?
    I końcowe – rozumiem, że chcesz to zrobić tak:
    1. podłączasz Xsys do sieci,
    2. podłączasz Y do sieci,
    3. nawiązujesz pomiędzy nimi połączenie tak, by dla jednego z nich był widoczny drugi jako jakieś urządzenie w sieci,
    4. klonujesz z jednego system na drugi.
    I by nie rozciągać nazbyt – jeśli to ma wyglądać jak przedstawiłem wyzej, to w przypadku gdy Y nie ma systemu oraz gdy nie chcesz go odpalić z czegoś zewnętrznego (np. jakiś linux-live) to nie znam nie tylko sposobu przeniesienia, ale przede wszystkim podłączenia Y do sieci. Jeśli się nie mylę – będzie on zatem w owej sieci niewidoczny. Nadto rozważ, że w przypadku gdy oba laptopy różnią się specyfikacją sprzętową, to przeniesiony w ten sposób system może (ale nie musi) nie zadziałać na Y.

    #4960
    Avatar photoUlther
    Moderator

    Obydwa laptopy są identyczne jeśli chodzi o specyfikację sprzętową. Y jest całkowicie pusty, nawet nie ma spartycjonowanego dysku. Xsys ma skonfigurowany pod siebie system, sterowniki itd.
    Te połaczenia są jako przykład, jeśli jest możliwość inna to z miłą chęcią zapoznam się.

    Edit.
    Ewentualnie, jak zainstalować system na obu równolegle (w tym samym czasie), za pomocą jednego pen LiveUsb.

    #4961
    pavbaranov
    Forumowicz

    Niestety nie znam sposobu na udostępnienie jednemu komputerowi (z systemem), drugiego na którym systemu nie ma.
    Znam natomiast prawdopodobne obejście tego co chcesz uzyskać – wykorzystaj clonezillę.
    Tu masz po polsku. Programów i sposobów na coś takiego jest zresztą wiele więcej (zob.: Klonowanie i backup dysku).
    Nie wiem też na ile możesz zaingerować w komputer bez systemu, albowiem ja po prostu wyjąłbym dysk, wrzucił w kieszeń, podłączył do komputera z systemem i wówczas go przerzucił.
    Przeczytaj też coś takiego. Nie jest to wprawdzie dokładnie to co chcesz, ale efekt jest taki sam. To są jednak narzędzia Archa i nie wiem jakie są odpowiedniki w Manjaro.

    #4962
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Możesz sprawdzić jak dokładnie skonfigurować CloneZilla do sklonowania systemu na serwer (do zdalnej lokalizacji).

    Możesz też zrobić tak:
    – obydwa komputery wpinasz do routera – najlepiej kablem
    – na komputerze docelowym uruchamiasz livecd, zakładasz partycje i konfigurujesz demon rsync:
    https://wiki.archlinux.org/index.php/rsync#rsync_daemon
    – na komputerze źródłowym uruchamiasz livecd i za pomocą rsync klonujesz wybraną – teraz już nie partycję, ale zawartość np. rsync $OPCJE /punkt/montowania/źródłowej/partycji/root /zdalny/punkt/montowania/

    Więcej – np. link 1,5,7
    https://www.google.pl/search?client=opera&q=rsynd+daemon+examples&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8 .

    #4963
    Avatar photoUlther
    Moderator

    Witajcie.
    Dziękuję za rady, na przyszłość się przydadzą. Rozwiązałem problem przez wypięcie dysku i włożenie do szyny. Później, na Y przy pomocy LiveUsb spartycjonowałem, nastepnie dd dla każdej z partycji osobno.

    #4966
    Avatar photoazja
    Moderator

    … a nie byłoby prościej wykonać jedną pełną instalację, dopieścić ją do stanu optymalnego, podpiąć oba dyski (z X’a i Y’ka) do jakiegoś systemu i sklonować cały dysk?

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.