Swappiness problem z ustawieniem

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Swappiness problem z ustawieniem

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #8799
    nikczemnik
    Forumowicz

    Witam
    Mam problem z ustawieniem swappiness. Zmieniłem wartość z 60 na 10 w pliku /etc/sysctl.d/99-sysctl.conf.
    Komenda cat /proc/sys/vm/swappiness pokazuje że niby jest 10 ale jak podglądam sobie w conkym to widzę, że do swapu przerzuca już od 30%…
    No i teraz nie wiem czy dobrze rozumiem o co chodzi. Chciałem, żeby do SWAPA przerzucał procesy dopiero po zapchaniu 90% ramu.
    Pomoże ktoś?

    #8800
    Avatar photoazja
    Moderator

    ten parametr mówi o unikaniu użycia (wartość bliższa 1) lub staraniu się używania (wartość bliższa 100) swap’a. Nie sądzę jednak, aby był tutaj bezpośredni związek procentowy. Ja mam tą wartość ustawioną na 30 i swap włącza się dopiero wtedy, gdy zdecydowana większość RAM’u jest zajęta, więc przy 10 tym bardziej swap powinien być używany przy prawie całkowitym zapełnieniu pamięci. Być może Conky źle pokazuje (przeczytaj TO, a szczególnie uwagę na temat różnicy pomiędzy /proc i /sys), a być może w grze jest jeszcze coś.

    przenieś się na NOWE FORUM -> https://forum.manjaro.pl/

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8801
    nikczemnik
    Forumowicz

    A jak najlepiej sprawdzić ile faktycznie ramu jest zajęte i ile siedzi w swapie? Bo monitor systemu pokazuje mi to samo co conky

    #8802
    Avatar photoazja
    Moderator

    graficznie:
    gnome-system-monitor

    terminalowo:
    $ top – RAM, swap
    $ free -m – RAM
    $ vmstat – swap

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8803
    nikczemnik
    Forumowicz

    No to tak sprawdzałem i pokrywa się z conkym:-( Czyli coś chyba jest nie tak bo jak tylko przekroczy 20/30% ramu to wrzuca do swapa

    #8804
    Avatar photoazja
    Moderator

    dlaczego /etc/sysctl.d/99-sysctl.conf ?
    Zgodnie z instrukcją z Arch’a? Ja mam w tym folderze tylko jeden plik z 1000 przed myślnikiem, czyli ID mojego user’a (99, to nobody). Jego zawartość:

    1000-manjaro.conf
    ---------------------------------
    vm.swappiness = 30

    może w Arch’u i Manjaro jest, to inaczej zorganizowane. Zmień nazwę pliku (albo lepiej utwórz nowy) na:
    /etc/sysctl.d/1000-manjaro.conf

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8805
    nikczemnik
    Forumowicz

    O matko działa!:-) Dzięki wielkie. Robiłem to kiedyś z innego poradnika i stąd 99-sysctl. Po zmianie działa:-)
    Jednak nie działa… Po przekroczeniu 40% wrzucił do swapu…

    #8812
    Avatar photoazja
    Moderator

    stawiam na to, że działają tutaj również inne mechanizmy. Musiałbyś prześledzić wszystkie swoje ustawienia dotyczące swap’a.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 8 posty - 1 do 8 (z 8 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.