System zatrzymuje sie na logo podczas uruchamiania

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki System zatrzymuje sie na logo podczas uruchamiania

Oglądasz 2 posty - 1 do 2 (z 2 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1050
    ale123
    Forumowicz

    System nie wstaje odkad instalowalem program do skanera w drukarce.
    Jest jakas komenda zeby podjerzec co idzie nie tak?

    Edit1
    Dostałem się do wiersza poleceń podczas uruchamiania systemu i system wstał w wersji tekstowej, ale przy próbie aktualizacji kończy się niepowodzeniem bo pojawiają się przy próbie update błędy i to z każdym pakietem.

    #1051
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jeśli masz jakikolwiek ISO z Manjaro (może być cokolwiek innego) i znasz angielski, to zerknij sobie np. na: informacje o chroot bądź po polsku, ale to ostatnie nie wiem, czy jeszcze jest aktualne; nie aktualizowałem od dłuższego czasu. Po dostaniu się do systemu z zewnętrznego ISO będziesz mógł np. przeglądnąć journalctl.
    O ile pamiętam, to swego czasu Manjaro miało też opcję w pozycjach startowych GRUBa „recovery”, to umożliwiało dostęp do systemu z poziomu roota (zatem uwaga na to co się robi) i możliwość przeglądnięcia logów, naprawienia systemu itd. itp.
    Jeśli nie chroot i nie recovery, to w zależności jak to u Ciebie startuje, niekiedy całość procesów startowych jest maskowana przez takie głupie wynalazki, jak Plymouth, czy też dodanie opcji quiet do GRUBa. Usunięcie obu z linii startowej GRUBa umożliwia przynajmniej zobaczenie na jakim etapie zatrzymuje się proces bootowania i dlaczego.
    PS: Prawdopodobieństwo, że sama instalacja skanera spowodowała problemy ze startem systemu jest bardzo nikła, o ile została ona prawidłowo przeprowadzona. Generalnie – jeśli to w istocie ta instalacja – to proponowałbym chroot na systemie, odinstalowanie owego sterownika, aktualizację systemu (i jego konserwację – usunięcie śmieci, doinstalowanie brakujących pakietów), a potem restart i zacząć od nowa. Nie wiem jakie sterowniki i skąd instalowałeś, ale istnieje mocno ograniczona ilość oficjalnie dystrybuowanych sterowników skanerów dla Archa i Manjaro. Jeśli AUR, to zawsze trzeba przeglądnąć PKGBUILDy. Jeśli coś jeszcze bardziej zewnętrznego, czary mary. Jeśli instalowałeś ze skryptów instalacyjnych ze stron producentów, to najczęściej są one dostosowane do deb/rpm i… psują resztę systemów, o czym nie informują.

Oglądasz 2 posty - 1 do 2 (z 2 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.