Terminal Cinnamon

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Terminal Cinnamon

Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1422
    mars
    Forumowicz

    Witam, dziś zaktualizowałem Cinnamon do wersji:
    pacman -Q cinnamon
    cinnamon 3.0.1-1
    Ponoć miał być cinnamon-terminal tak jak ma Linux Mint, gdzie jest w nim możliwość ustawienia prawdziwej przeźroczystości. W tym kastrowanym gnome-terminal oczywiście nie ma tej opcji. Zainstalowałem więc mate-terminal, ale za każdym razem otwiera mi się pod Cinnamon jako malutki zminimalizowany kwadracik. I co z tym terminalem Cinnamon jak w Mincie, dodadzą go kiedyś developerzy Manjaro do pakietów?

    Mógłbym korzystać z MATE ale tam mi nie działa autostart Conky ze skryptu i wygasza mi się ekran co 10 minut, jak by MATE nie reagowało na ustawienia moje, oraz zmiany w opcjach wygaszacza i ekranu.

    #1423
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Jaki był w Cinnamon terminal? (podaj dokładną nazwę)
    Jaką wersję zainstalowałeś mate-terminal

    pacman -Qs mate-terminal
    Pod GTK3 ma jakieś problemy, u mnie, ale pod GTK2 jest przezroczystość

    #1424
    pavbaranov
    Forumowicz

    Cóż – nie wiem skąd wziąłeś informację o istnieniu cinnamon-terminal, albowiem coś takiego w repozytorium Cinnamon nie istnieje (nie jest rozwijany taki kod) – przynajmniej w tych pod opieką LinuxMint. Deweloperzy Manjaro nie bardzo zatem mają co dodawać. Być może ktoś jakiś terminal specjalnie dla Cinnamona stworzył – jeśli znajdziesz taki, a nie będzie dostępny – pomożemy zrobić z kodu paczkę. Cinnamon do dzisiaj (także wersja 3.0) wykorzystuje gnome-terminal (obecnie w wersji 3.20). Sam w sobie poszukiwanej przez Ciebie opcji nie zawiera.
    W repozytorium – przynajmniej Archa – dostępne są 2 mate-terminal, jeden oparty o gtk2, drugi *-gtk3 o gtk3. Oba umożliwiają uzyskanie przezroczystości. Pierwszy z nich (nie grzebiąc nic w Cinnamon) otwiera się w większym oknie, drugi w mniejszym (można rzec, że w minimalnym). Jakoś nie widzę narzędzia w Cinnamon, które odpowiadałoby za sterowaniem wielkością tego okna. Może są w jakimś innym niezainstalowanym programie, albo trzeba coś edytować w jakimś pliku. Nie używam DE opartych o Gtk stąd też wiedza moja oparta wyłącznie o kilkuminutowe spojrzenie na komputer żony (tu Cinnamon).

    #1425
    mars
    Forumowicz

    @aquila no ja przeszedłem ostatnio z mate na mate-gtk3. W Cinnamon Mint jest ponoć ten gnome-terminal ale w nim można ustawić przeźroczystość od początku. Pod Manjaro w tym gnome-terminal nie. Ja wiem o tym że są dwa mate-terminal z gtk2 ale teraz mi się gryzą pakiety jak przeszedłem na to mate experimental z GTK3.

    pacman -Qs mate-terminal
    local/mate-terminal-gtk3 1.12.1-1 (mate-extra-gtk3)
        The MATE Terminal Emulator (GTK3 version [EXPERIMENTAL])


    @pavbaranov
    nie mam teraz Minta ale wydaje mi się że był to zawsze gnome-terminal z dodaną opcją przeźroczystości. Jak miałem Archa też korzystał z gnome-terminal pod Cinnamonem i musiałem kompilować z aur tą starszą wersje gnome-terminala, która miała tę przeźroczystość. Teraz jakieś błędy już mi wyskakują i nie mogę go zainstalować. Gnome 3 jest tak skonstruowane że nie potrzebuje przeźroczystości, dlatego Ci od Cinnamon w Mincie jakoś dodają te opcje, że tam odkąd pamiętam w Mincie to działało od zawsze.
    http://packages.linuxmint.com/search.php?keyword=terminal&release=any&section=any

    #1426
    pavbaranov
    Forumowicz

    Nie wiem jak jest w Mincie, ale w Archu, a potem w Manjaro zawsze będzie wersja jak najaktualniejsza i najbardziej zbliżona do tego co oferuje wprost upstream. Stąd gnome-terminal 3.20. Nadto Arch/Manjaro zapewniają wsparcie dla o wiele więcej DE niż Mint (to, że można tam coś innego zainstalować, to inna sprawa). Z lektury repozytorium Minta na Githubie wyglądałoby, że wersja gnome-terminala, która jest przez nich używana to 3.6.2: zob. link).
    W obecnej sytuacji – jak się wydaje – trzeba się zdecydować w Archu/Manjaro albo na mate-terminal (którykolwiek, oba tę przezroczystość oferują) albo spróbować skompilować gnome-terminal z podanych wcześniej źródeł z gita. Być może gdzieś tę przezroczystość w obecnym gnome-terminalu można w Cinnamonie ustawić, ale na pewno nie w samych jego ustawieniach (brak takiej opcji jak w mate-terminal) bądź ustawieniach Cinnamona.

    #1429
    mars
    Forumowicz

    No jak jest tak jak piszesz to pozostaje ten inny terminal.

Oglądasz 6 posty - 1 do 6 (z 6 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.