[SOLVED] Tworzenie magazynku NTFS

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne [SOLVED] Tworzenie magazynku NTFS

Oglądasz 3 posty - 1 do 3 (z 3 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3785
    wojmil
    Forumowicz

    Panowie, zgodnie z tym co juz tu pisałem, zależy mi na utworzeniu partycji która będzie czytana przez Manjaro a zarazem będzie w formacie zgodnym z Windami (NTFS). Pozostawił sobie na dysku miejsce i mogę tam utworzyć odpowiednią partycję ale nie mam pojęcia jak to zrobić i przy okazji żeby to było fajnie widoczne w systemie np jako dodatkowy dysk.

    Proszę o instrukcję łopatologiczną co i jak zrobić szczególnie kolega pavbaranov sugerował że podpowie jak to zrobić po zainstalowaniu systemu.

    Z góry dziękuję

    #3787
    pavbaranov
    Forumowicz

    W Manjaro masz zapewne zainstalowany jakiś graficzny program do tworzenia partycji. Prawdopodobnie jest to GParted. Jeśli nie, to zainstaluj.
    W olbrzymim skrócie: uruchamiasz -> znajdujesz pozostawione miejsce, wybierasz z menu, że chcesz stworzyć tam nową partycję, określasz dla niej system plików (NTFS lub FAT – bo pod Windows), zatwierdzasz. W necie od groma informacji (łącznie z obrazkami), jak to zrobić. Choćby taka, która wprawdzie dotyczy dystrybucji, ale akurat jej istotą jest ów gparted.
    Potem albo dopisujesz taką partycję do fstab, albo… po prostu w menedżerze plików wybierasz i powinna się zamontować. W przypadku dopisywania „na stałe”, dysk taki winien być montowany np. w /run/media.
    Najpierw jednak stwórz poprawnie partycję, zastanów się jak ma być podłączona (na stałe, czy tylko w przypadku potrzeby) – wówczas przejdziemy krok dalej. Nic nie wiemy nt. tego komputera. Do tej pory jedyna informacja to, że jest tam wyłącznie Manjaro, a mimo to ma być dostęp z Windows. Jak? Gdzie ten Windows zainstalowany? Oba systemy będą miały mieć możliwość pracy na udostępnionym mu „magazynku” w tym samym czasie, czy też jest to wykluczone? Jaki to Windows, jak zwykle osoba, która z niego korzysta go zamyka… Pytań setki skoro już przyjąłeś ów „magazynek”, a nie po prostu Sambę.

    #3796
    wojmil
    Forumowicz

    Można zamykać – dziękuje za podpowiedzi wszystko zrobiłem tak jak chciałem

Oglądasz 3 posty - 1 do 3 (z 3 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.