[SOLVED] xfce4-panel – jak zapisać sesję przed wylogowaniem?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Środowiska graficzne XFCE [SOLVED] xfce4-panel – jak zapisać sesję przed wylogowaniem?

Oglądasz 10 posty - 1 do 10 (z 10 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #8147
    Avatar photomajo
    Moderator

    Prawdopodobnie po ostatniej dużej aktualizacji systemu zniknął mi xfce4-panel.

    Obecnie, po starcie systemu wyskakuje komunikat o braku xfce4-panel, z informacją, aby zapisać sesję przed wylogowaniem.

    Po wybraniu „Wykonaj” pojawia się ostrzeżenie „Nie zezwolono na modyfikację paneli”:

    Po czym uruchamia się panel xfce4-panel (z moimi ustawieniami – więc jest niby OK).

    Jeśli wejdę w xfce4-session-settings (nawet z poziomu konsoli) i próbuję zapisać sesję, to widzę tylko jakieś migające na ułamek sekundy okienko (w konsoli nie ma żadnej informacji, co to było), które (chyba?) jest ostrzeżeniem, że nie można zapisać sesji, gdyż po restarcie sytemu wcześniej opisany problem z brakiem xfce4-panel powtarza się.

    Jak skutecznie zapisać tą sesję przed wylogowaniem?

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #8148
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    A wykonaj komendę:

    xfce4-panel -r

    U mnie po wczorajszej aktualizacji i po reboot-e zniknął na chwile z panelu network manager, ale przy kolejnym zalogowaniu wszystko wróciło do normy.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #8149
    Avatar photomajo
    Moderator

    Po odświeżeniu (xfce4-panel -r) jest trochę lepiej, choć ciągle nie jest właściwie.
    Obecnie po restarcie pojawia się mój panel xfce4 (więc OK), jednak także pojawiają się wcześniej pokazane komunikaty (czasami tylko pierwszy, czasami oba), a po ich zamknięciu panel jest oznaczony czerwoną, przerywaną obwódką, jak poniżej:

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #8150
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Jeszcze co może pomóc, to ta komenda:

    xfsettingsd --replace

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #8151
    Avatar photomajo
    Moderator

    Niestety, po tej komendzie, sytuacja bez zmian (tj. pojawia się oznaczony panel i komunikaty).

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #8152
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    W takim razie uruchom edytora ustawień, być może że w nim coś da się zmienić.

    Edit:
    Ja na Twoim miejscu bym usunął xfce4-panel, a na jego miejsce zainstalował xfce4-panel-compiz, a jeżeli to nie pomoże to wejdż do .config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml i usuń xfce4-panel-xml, ja dla pewności bym usunął cały katalog xfconf, i w ten sposób przywrócił do ustawień domyślnych całe Xfce.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #8153
    Avatar photomajo
    Moderator

    Ustawienia panelu wdają się być poprawne (mam podobnie, jak u Ciebie).

    Mam nadzieję, że uda się jakoś to naprawić, bez usuwania moich obecnych ustawień i przywracania ustawień domyślnych.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #8199
    Avatar photomajo
    Moderator

    Sprawdziłem, że na innym użytkowniku nie ma tych komunikatów, co sugeruje mi, że problem raczej nie jest związany z zainstalowanymi pakietami.

    Czy ktoś jeszcze ma pomysł, co może być powodem tych komunikatów?

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #8200
    Avatar photoazja
    Moderator

    @robert75 -> dlaczego xfce4-panel-compiz? Teoretycznie (nie sprawdzałem) tym różni się od 'zwykłego’, że ma patch’e dla compiz’a – jeżeli @majo go nie używa, to pakiet nie powinien wprowadzać niczego istotnego lub może wprowadzać zamieszanie.

    @majo -> problemy z zapisem i 'tryb kiosk’ sugerują problemy z uprawnieniami (sprawdź, na wszelki wypadek) i/lub konfigurację mającą uniemożliwić zapis zmian.
    Sprawdź zawartość:

    ~/.xfce4-session.verbose-log.last
    ~/.xfce4-session.verbose-log

    Jeżeli niczego nie znajdziesz, to zmień nazwy:

    ~/.config/xfce4-session/
    ~/.config/xfce4/

    Być może jeszcze coś w:

    ~/.local/share/

    ale nie jestem pewien, bo mam niestandardową konfigurację. Zrestartuj. Powinieneś otrzymać domyślne ustawienia xfce4. Podmieniaj poszczególne foldery (z domyślnych na 'stare’) i sprawdzaj, który folder przyniesie problem ze sobą. Po każdej podmianie restart albo logout/login. Jak już będziesz znał folder, to ten sam sposób zastosuj do poszczególnych plików. Drobnymi krokami, po nitce do kłębka.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8226
    Avatar photomajo
    Moderator

    Dzięki za inspiracje.

    W końcu, po wielu próbach naprzemiennego podmieniania katalogów w ramach ~/.config/xfce4/ oraz wylogowywania się i restartowania i czyszczenia zapisanych sesji, system sam się naprawił (choć nie wiem kiedy i jak).

    Ostatnie działanie, które pamiętam to:
    – po kolejnej zmianie nazwy katalogu ~/.config/xfce4/ i restarcie, uruchomił mi się domyślny (koszmarnie wyglądający) xfce4 – bez mojego panelu i menu Manjaro,
    – chcąc powrócić do moich poprzednich (tych z błędami) ustawień, przywróciłem kolejny raz mojej pliki do katalogu ~/.config/xfce4/, wyczyściłem zapisane sesje i zrestartowałem system, po czym zrobiło się „normalnie” (wcześniej też tak robiłem, ale efekt był inny!?).

    Na marginesie, w plikach

    ~/.xfce4-session.verbose-log.last
    ~/.xfce4-session.verbose-log

    mam jakieś starocie, niezmieniane od roku.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

Oglądasz 10 posty - 1 do 10 (z 10 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.