XFCE – pulpit czasami uruchamia się dłużej

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Środowiska graficzne XFCE XFCE – pulpit czasami uruchamia się dłużej

Oglądasz 9 posty - 1 do 9 (z 9 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2429
    macieslaw
    Forumowicz

    Witam, używam obecnie xfce na manjaro. Używam dysku ssd. System startuje szybko bo korzystam też z uefi. Ale po zalogowaniu czasem jest tak, że pulpit pojawia się od razu, a czasem zastanawia się dłużej. Co może być przyczyną, że tak się dzieje? Co można zrobić/powyłączać żeby zawsze pulpit uruchamiał się tak szybko?
    Jak potrzeba jakieś info chętnie podam :)

    #2430
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jakiś dziennik logów (journalctl) by się przydał, także systemd-analyze; w obu przypadkach z szybkiego i wolnego uruchomienia się systemu; szczególnie to drugie może – choć nie musi – być pomocne. Tak to wróżenie z fusów.
    Nadto opis kiedy to obserwujesz, w jakich okolicznościach. Wszelkie informacje mogą okazać się przydatne.

    Mogę jedynie podpowiedzieć, że niekiedy pulpit uruchamia się dłużej przy pierwszym uruchomieniu środowiska w danym dniu jeśli zainstalowane są podręczniki systemowe (man).

    #2431
    macieslaw
    Forumowicz

    A czy ten journactl to caly wkleic? bo tego jest duzo.

    A ostatnie 10 linijek tak wygląda:

    -- Logs begin at Fri 2016-11-25 16:17:38 CET, end at Tue 2017-01-03 14:57:38 CET. --
    sty 03 14:57:38 karol-pc dbus-daemon[671]: Activating service name='org.freedesktop.secrets'
    sty 03 14:57:38 karol-pc dbus-daemon[671]: Activated service 'org.freedesktop.secrets' failed: Failed to execu
    sty 03 14:57:38 karol-pc dbus-daemon[671]: Activating service name='org.freedesktop.secrets'
    sty 03 14:57:38 karol-pc dbus-daemon[671]: Activated service 'org.freedesktop.secrets' failed: Failed to execu
    sty 03 14:57:38 karol-pc dbus-daemon[671]: Activating service name='org.freedesktop.secrets'
    sty 03 14:57:38 karol-pc dbus-daemon[671]: Activated service 'org.freedesktop.secrets' failed: Failed to execu
    sty 03 14:57:38 karol-pc dbus-daemon[671]: Activating service name='org.freedesktop.secrets'
    sty 03 14:57:38 karol-pc dbus-daemon[671]: Activated service 'org.freedesktop.secrets' failed: Failed to execu
    sty 03 14:57:38 karol-pc dbus-daemon[671]: Activating service name='org.gnome.GConf'
    sty 03 14:57:38 karol-pc dbus-daemon[671]: Successfully activated service 'org.gnome.GConf'
    

    system-analyze? pierwsze slysze :) to jest cos w konsoli czy jakis programik?
    Przed założeniem tego tematu przy włączniu kompa, uruchamianie trwało dłużej.
    Teraz jak piszę ten post, komputer uruchomiłem po raz drugi, wystartował szybciej, także ten log z journactl jest z tego szybszego uruchomienia.

    Jakby się dało, ja bym coś wywalił niepotrzebnego, ważne żeby uruchamiało się szybciej bo to uwielbiam :)
    Wczoraj tylko wyłączyłem w systemie Kompozycje graficzne i z autostartu: MSM Notifier, Wygaszacz ekranu, Update Notifier, Xfsettingssd.

    Czyli z włączonych opcji w autostarcie „Sesja i uruchamianie” mam tylko zaznaczone:
    Agent uwierzytelnienia Policykit
    Aplet kolejki drukowania
    Menedzer zasilania
    PulseAudio applet
    Sieć
    System dzwieku PulseAudio

    #2432
    macieslaw
    Forumowicz

    To jeszcze takie coś, ale tego jest pełno ja tego nie ogarniam :)

    journalctl -b

    ciąg dalszy

    Jeszcze raz wstawisz tak długi tekst to wątek trafi do kosza bez ostrzeżenia

    #2433
    pavbaranov
    Forumowicz

    Z journala wynika, że są jakieś kłopoty co najmniej powodowane przez bluez oraz pulseaudio. Podobnie jakiś serwis secrets (nawet nie wiem do czego służy :)). Pokaż jeszcze konsolowe systemd-analyze (tak to konsola i tak, jest tam na końcu „d” po system – sorry, zgubiłem poprzednio) zarówno w sytuacji prawidłowo startującego środowiska, jak i wówczas, gdy ma zwłokę.
    Myślę, że poszczególne problemy należałoby rozważyć z osobna.

    #2434
    macieslaw
    Forumowicz

    pierwszy start

    systemd-analyze 
    Startup finished in 7.656s (firmware) + 1.346s (loader) + 1.363s (kernel) + 844ms (userspace) = 11.210s
    

    drugi start, chociaz tez w miare szybko sie pulpit pokazał.

    systemd-analyze 
    Startup finished in 7.753s (firmware) + 1.415s (loader) + 1.362s (kernel) + 550ms (userspace) = 11.081s
    

    Jeszcze zmieniłem sobie ekran logowania na mdm, myslałem, że coś da.

    To jeszcze trzecie uruchomienie, juz widocznie dłuzej

    systemd-analyze 
    Startup finished in 7.718s (firmware) + 1.588s (loader) + 1.375s (kernel) + 1.595s (userspace) = 12.277s
    

    Czyli nie wiem od czego to zalezy, raz sie system uruchomi szybko raz wolno zalezy jak mu sie zachce :)

    #2436
    pavbaranov
    Forumowicz

    To jeszcze systemd-analyze blame, ale dalibóg sekundowe różnice mamy u Ciebie sprawdzać?

    #2437
    macieslaw
    Forumowicz
    systemd-analyze blame
               228ms plymouth-start.service
               209ms dev-sdb7.device
               125ms org.cups.cupsd.service
               105ms tlp.service
                91ms systemd-journald.service
                81ms ModemManager.service
                75ms systemd-modules-load.service
                54ms NetworkManager.service
                50ms systemd-tmpfiles-clean.service
                41ms upower.service
                39ms systemd-fsck@dev-disk-by\x2duuid-288A\x2dB1CD.service
                39ms polkit.service
                38ms systemd-udevd.service
                34ms user@1000.service
                29ms systemd-journal-flush.service
                25ms alsa-restore.service
                23ms plymouth-quit-wait.service
                23ms plymouth-quit.service
                21ms systemd-tmpfiles-setup-dev.service
                16ms colord.service
                16ms systemd-udev-trigger.service
                14ms systemd-sysctl.service
                12ms udisks2.service
                11ms plymouth-read-write.service
                10ms avahi-daemon.service
                 9ms boot-efi.mount
                 8ms accounts-daemon.service
                 6ms systemd-logind.service
                 6ms dev-mqueue.mount
                 5ms systemd-tmpfiles-setup.service
                 5ms systemd-remount-fs.service
                 4ms systemd-binfmt.service
                 4ms ntpd.service
                 4ms systemd-random-seed.service
                 3ms dev-sdb6.swap
                 3ms sys-kernel-debug.mount
                 3ms dev-hugepages.mount
                 2ms kmod-static-nodes.service
                 2ms systemd-update-utmp.service
                 2ms rtkit-daemon.service
                 1ms systemd-user-sessions.service
                 1ms proc-sys-fs-binfmt_misc.mount
                 1ms tmp.mount
                 1ms sys-kernel-config.mount
               996us sys-fs-fuse-connections.mount
    

    xfce to lekkie srodowisko powinno sie szybciej uruchamiać, a nie tak, że ociężałe kde uruchamia się u mnie tak samo jak xfce.

    #2438
    pavbaranov
    Forumowicz

    Zacięcia wynikają z niezoptymalizowanych usług. Niektóre – prawdopodobnie – uruchamiasz bez sensu, są nieskonfigurowane, albo inne jeszcze rzeczy. Efekt jest taki, jaki jest. To – prawdopodobnie – nie środowisko, a system się tnie przy uruchamianiu.
    Możesz to spróbować zdiagnozować w ten sposób, by wyłączać kolejno usługi, których nie potrzebujesz/nie używasz. Przede wszystkim te, które w journal powodują jakieś przekroczenia czasu oczekiwania. Od tego bym zaczął.
    „Lekkość” środowiska wcale nie oznacza, że będzie się uruchamiać szybciej. Oznacza wyłącznie, że dane środowisko ma – teoretycznie – mniejszze zapotrzebowanie na zasoby.
    Zerknij sobie na wiki Archa nt. systemd i jego optymalizacji.

Oglądasz 9 posty - 1 do 9 (z 9 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.