Zainstalowałem linux-ck ale czy dobrze? (Antergos)

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Zainstalowałem linux-ck ale czy dobrze? (Antergos)

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 15 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2659
    Avatar photomacieslaw
    Forumowicz

    Pytanko pewnie do pavbaranov. Korzystalem z twojego poradnika http://www.archlike.darmowefora.pl/index.php?topic=63.0
    znowu mnie podkusilo na kombinacje w systemie. Ale udalo sie bez problemu zainstalować linux-ck-haswell linux-ck-haswell-headers i nvidia-ck-haswell. Do gruba dodalem elevator=bfq. System zrestartował się poprawnie. A jak sprawdzić czy wszystko jest ok? Aż takim zaawansowanym uzytkownikiem nie jestem, ale czasem mi sie naprawde nudzi :)
    A co do szybkosci systemu w sumie nic nie zauwazylem :)

    uname -r
    4.8.13-1-ARCH
    
    #2662
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Jeśli masz takie uname, to nie jest to system uruchomiony na linux-ck-*.
    Jeśli nie widzisz problemów, tzn. że działa w porządku. Różnice… Cóż, jedni je widzą, inni nie. Osobiście stosuję budowany przeze mnie kernel, który najczęściej składa się z najstępujących patchy: BFQ, BLD lub VRQ (preferuję pierwszy), UKSM i dodatkowo optymalizuję pod swój procesor zgodnie z patchem udostępnionym przez graysky’ego; oczywiście wywalam to co mi nie jest potrzebne i dodaję to co potrzebne jest.
    Kernel musisz wybrać przy starcie GRUBa. Po instalacji musisz zrobić update-grub lub wydać polecenie:
    sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
    Wówczas, przy starcie pojawi Ci się opcja uruchomienia systemu na linux-ck-haswell

    #2664
    Avatar photomacieslaw
    Forumowicz

    aha mam w grubie tylko nie zauwazylem. W opcjach zaawansowanych grub.

    uname -r
    4.9.3-1-ck-haswell
    

    A tam w poradniku masz ze mozna tez zainstalowac do innych urzadzen jakich na przyklad? Chodzi o dyski czy jakies inne urzadzenia tez?

    #2667
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    A tam w poradniku masz ze mozna tez zainstalowac do innych urzadzen jakich na przyklad? Chodzi o dyski czy jakies inne urzadzenia tez?

    Nie łapię.

    #2670
    Avatar photomacieslaw
    Forumowicz

    Z tego Twojego poradnika

    2. dla określonego urządzenia:
    Kod: [Zaznacz]
    sudo echo bfq > /sys/block/urządzenie/queue/scheduler
    Gdzie urządzenie jest to sdX, przy czym X to litera oznaczająca urządzenie, dla którego BFS chcemy uruchomić.

    Mozna te bfq do dysku ssd ustawic?

    Jeszcze chciałem zmienic kolejnosc wpisów w grubie zeby za kazdym uruchomieniem kompa nie wchodzic w „Opcje zaawansowane”. Zainstalowałem program grub-customizer ale po uruchomieniu pisze, że opcja bfq jest nieprawidlowa.

    #2672
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Aha. BFQ jest planerem, który zarządza odwołaniami do dysku. Dla HDD – wydaje się być super i lepszym od domyślnego CFQ. Dla dysków innych, typu np. SSD niekoniecznie (choć Paolo mocno pracuje nad dopracowaniem BFQ dla SSD). Jeśli masz zarówno HDD i SSD powinieneś rozważyć stosowanie BFQ do HDD i np. noop dla SSD. Zobacz na info na wiki Archa.

    #2675
    Avatar photomacieslaw
    Forumowicz

    Ok zrobione. A powiedz mi jeszcze czy dobrze to jest wpisane w grubie. Chodzi mi o cudzysłowia, czy to ma jakies znaczenie czy nie?
    GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet resume=UUID=c6191e4d-2a28-4574-9119-6c0f95e36671" "elevator=bfq"

    #2676
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Wywal po xxxx1 i przed elevator. Wszystkie wyrażenia po xxxx_DEFAULT= mają być objęte jednym cudzysłowiem.
    To, czy dobrze zainstalowany jest kernel ck, poznasz (w przypadku współczesnej wersji, tj. używającej MuQSS a nie BFS) wydając polecenie:
    dmesg | grep MuQSS
    Powinno Ci się cokolwiek pojawić oraz info typu: MuQSS scheduler v0.150 by Con Kolivas. Jeśli nic się nie pojawia – MuQSS nie jest aktywny (w co mocno wątpię).
    Dla BFQ:
    dmesg | grep BFQ
    I znów powinno Ci się pojawić coś w rodzaju BFQ I/O-scheduler v8r5 (5 jest dla wersji przygotowanej przez graysky’ego, czyli z repo-ck). Wszystkie schedulery otrzymasz wpisując:
    dmesg | grep scheduler
    Zobaczysz tam jakie są w ogóle wkompilowane w kernel (registered), który spośród nich jest domyślny (default; to można zmieniać m.in. właśnie przez przekazanie kernelowi parametrów przy starcie w GRUB jako elevator=, ale jest to dobre, gdy chcemy planistę I/O mieć dla wszystkich dysków takiego samego), oraz info o tym jakie są podniesione.

    Swoją drogą, to obecnie używam zwykle nieco innego zestawu patchy, albowiem CK dość wolno się podnosi (na 4.9), a i później responsywność systemu nie jest przeze mnie oczekiwana. To jednak na długie Polaków, wieczorne, rozmowy i różne patche sprawdzają się w różnych układach sprzętowych.

    #2681
    Avatar photomacieslaw
    Forumowicz

    No to mam tak :)

    dmesg | grep MuQSS
    [    0.744547] MuQSS locality CPU 0 to 1: 2
    [    0.744547] MuQSS locality CPU 0 to 2: 2
    [    0.744548] MuQSS locality CPU 0 to 3: 2
    [    0.744548] MuQSS locality CPU 1 to 2: 2
    [    0.744548] MuQSS locality CPU 1 to 3: 2
    [    0.744549] MuQSS locality CPU 2 to 3: 2
    [    1.037936] MuQSS CPU scheduler v0.150 by Con Kolivas.
    [karol@kw ~]$ dmesg | grep BFQ
    [    1.006435] BFQ I/O-scheduler: v8r5 (with cgroups support)
    [karol@kw ~]$ dmesg | grep scheduler
    [    1.006405] io scheduler noop registered
    [    1.006405] io scheduler deadline registered
    [    1.006410] io scheduler cfq registered (default)
    [    1.006435] io scheduler bfq registered
    [    1.006435] BFQ I/O-scheduler: v8r5 (with cgroups support)
    [    1.037936] MuQSS CPU scheduler v0.150 by Con Kolivas.
    

    Czy te patche tez wyplywaja na start systemu? Mam wrazenie ze moj Gnome shell pojawia sie szybciej. Chodzi o start od lightdm do pojawienia sie pulpitu.

    EDIT: Jednak te cudzyslowia mialy znaczenie. Uruchomilem grub-customizer i błędu nie wywala :)

    #2682
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Zatem tak – obecnie używasz systemu, który jako planisty CPU używa MuQSS, ale jako planisty I/O używa CFQ, a nie BFQ (który jest częścią patcha CK i powinien się włączać praktycznie automatycznie).
    Jeśli używasz linux-ck (dowolna wersja) z repo-ck, oraz jeśli masz dodany parametr elevator=bfq do Grubego oraz nie robiłeś żadnych sztuczek opisanych na wiki Archa, to coś dziwnego, albowiem działa to na CFQ, a powinno na BFQ.

    BFQ jest też domyślnym shedulerem dla kerneli Manjaro. Może opisz jakie zmiany dokonałeś?

    Wrażenia, wrażeniami. Różnie to bywa. W tej chwili siedzę na CFQ, które było zawsze bardziej mułowate od BFQ. Różnica jest taka, że BFQ startuje znacznie szybciej (kilka sekund od zimnego startu do sesji usera), ale jest bardziej responsywny przy dużej ilości odwołań do dysku (kompiluję właśnie). Sam start zobaczysz narzędziami systemd-analyze i systemd-analyze blame.
    W przypadku linux-ck-procesor, masz tam nałożone obecnie 2 patche: CK, który zawiera MuQSS oraz BFQ (w starszej wersji) oraz tzw. patch graysky’ego na GCC, który „dostosowuje” kernel pod dany procesor. Zdaje się, że – w porównaniu z kernelami Manjaro – inny jest też tzw. tickrate, który tutaj wynosi obecnie 300Hz (albo 100Hz – mniejsza o to, możesz sprawdzić). Jest też to kernel, który nie zawiera innych patchy, które w Manjaro są (jak np. aufs3). Czy to się przejawia na pracę komputera? Tak, ale z różnymi procesorami, z różnymi konfiguracjami, różnie to bywa.

    #2683
    Avatar photomacieslaw
    Forumowicz

    Robiłem tylko z twojego poradnika, nic z wiki archa.
    Czyli ten BFQ mam zainstalowany czy musze doinstalować? Znalazłem coś w aur zwiazane z bfq ale nie wiem czy instalowac?

    EDIT: Dodałem do elevator=BFQ zamiast z małych liter bfq. i Teraz tak, czy cos sie zmienilo?

     dmesg | grep MuQSS
    [    0.744710] MuQSS locality CPU 0 to 1: 2
    [    0.744711] MuQSS locality CPU 0 to 2: 2
    [    0.744711] MuQSS locality CPU 0 to 3: 2
    [    0.744711] MuQSS locality CPU 1 to 2: 2
    [    0.744712] MuQSS locality CPU 1 to 3: 2
    [    0.744712] MuQSS locality CPU 2 to 3: 2
    [    1.050547] MuQSS CPU scheduler v0.150 by Con Kolivas.
    [karol@kw ~]$ dmesg | grep BFQ
    [    0.000000] Command line: BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-linux-ck-haswell root=UUID=e1c3eb43-d168-4758-b1fe-392b242770ef rw quiet resume=UUID=c6191e4d-2a28-4574-9119-6c0f95e36671 elevator=BFQ
    [    0.000000] Kernel command line: BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-linux-ck-haswell root=UUID=e1c3eb43-d168-4758-b1fe-392b242770ef rw quiet resume=UUID=c6191e4d-2a28-4574-9119-6c0f95e36671 elevator=BFQ
    [    1.018032] BFQ I/O-scheduler: v8r5 (with cgroups support)
    [    1.490278] I/O scheduler BFQ not found
    [    1.549984] I/O scheduler BFQ not found
    [karol@kw ~]$ uname -r
    4.9.4-1-ck-haswell
    [karol@kw ~]$ dmesg | grep scheduler
    [    1.017998] io scheduler noop registered
    [    1.017998] io scheduler deadline registered
    [    1.018004] io scheduler cfq registered
    [    1.018032] io scheduler bfq registered
    [    1.018032] BFQ I/O-scheduler: v8r5 (with cgroups support)
    [    1.050547] MuQSS CPU scheduler v0.150 by Con Kolivas.
    [    1.490278] I/O scheduler BFQ not found
    [    1.549984] I/O scheduler BFQ not found
    

    /etc/default/grub

    GRUB_DEFAULT=”0″
    GRUB_TIMEOUT=”5″
    GRUB_DISTRIBUTOR=”Antergos”
    GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=”quiet resume=UUID=c6191e4d-2a28-4574-9119-6c0f95e36671 elevator=BFQ”
    GRUB_CMDLINE_LINUX=””

    #2684
    Avatar photomacieslaw
    Forumowicz

    EDIT: zmieniłem z powrotem na małe litery bfq w grubie.

    teraz tak:

    dmesg | grep scheduler
    [    1.037448] io scheduler noop registered
    [    1.037449] io scheduler deadline registered
    [    1.037453] io scheduler cfq registered
    [    1.037478] io scheduler bfq registered (default)
    [    1.037479] BFQ I/O-scheduler: v8r5 (with cgroups support)
    [    1.069019] MuQSS CPU scheduler v0.150 by Con Kolivas.
    

    no i zrobilem po tym grub-mkconfig, bo wczesniej nie robilem w ogole/

    teraz jest bfq dafeault, to dobrze?

    #2685
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Ups. Moment.
    Instalowany obecnie kernel z repo-ck zawiera w sobie patch CK, który zawiera m.in. MuQSS (rozwiązanie Cona Kolivasa) oraz BFQ (w starszej wersji, który jest „wbudowany” w CK; dawniej obok patcha CK dokładałeś BFQ – teraz nie jest to ani potrzebne, ani możliwe). Niczego nie trzeba doinstalowywać, bo zresztą nie ma jak. BFQ jest planistą I/O, który musi być wbudowany w kernel podczas jego kompilacji. Dowolny kernel linux-ck można uruchomić z jednym z czterech planistów I/O: deadline, cfq, bfq i noop. Do tej pory było tak, że ten kernel uruchamiał się domyślnie z CFQ. Jeśli coś chciałeś zmienić w tym zakresie, to – jeśli miałeś jeden dysk – najsensowniej było to zrobić właśnie przekazując info kernelowi podczas startu, jako elevator=, po którym wpisywałeś nazwę planisty spośród wyżej podanych czterech.
    U Ciebie niby wszystko wskazuje na to, że zmienna bfq została przekazana, ale system jej nie widzi. Czy po zmianie Grubego zaktualizowałeś go? Powinieneś wydać polecenie update-grub bądź to co się za nim kryje:
    sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
    Bez tego polecenia, GRUB niczego co się w jego plikach konfigurujących zmieniło nie będzie widział.

    #2686
    Avatar photomacieslaw
    Forumowicz

    no wlasnie nie aktualizowalem gruba po zmianach w jego pliku i stad ten błąd. Ale teraz chyba widac ze bfq dziala.
    A co do karty graficznej mam zainstalowane tylko nvidia-ck-haswell. Czy to wystarczy?

    #2687
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Jeśli się nie mylę – wystarczy. Nie mam kart NVidia na żadnym komputerze i niech tak zostanie :)

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 15 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.