Zmiany w strukturze parycji na dysku

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy Zmiany w strukturze parycji na dysku

  • This topic has 13 odpowiedzi, 4 uczestników, and was last updated 7 years temu by wojmil.
Oglądasz 14 posty - 1 do 14 (z 14 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3734
    wojmil
    Forumowicz

    Powoli oswajam się z tym czarodziejskim linuchem i pojawił się problem jak zwykle laika.

    Czy będzie ktoś tak miły aby podpowiedzieć tak krok po kroku jak zmienić strukturę partycji tak aby pojawiła się partycja na tak zwany „magazynek” danych a już super by było jak by ten magazynek był czytelny dla Windy. (Na tą chwile mam natywną strukturę jaką daje instalator Majaro w sytuacji czystej instalacji na całym dysku bez współistnienia z innymi systemami – tak już ma zostac)

    #3737
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Podaj wynik z konsoli:

    df -h
    sudo fdisk -l
    #3738
    pavbaranov
    Forumowicz

    1. Nie wiem jak Ci to Manjaro zainstalowało, ale prawdopodobnie wykorzystało cały dysk jako jedną partycję. Możesz to dość prosto nam pokazać wpisując w terminalu:
    sudo fdisk -l
    2. Jeśli w istocie masz jedno urządzenie (będzie to /dev/sda1 ew. będziesz miał jeszcze swap) to niekoniecznie jest to najlepszy pomysł. Zdrowy rozsądek i praktyka podpowiada, by mieć co najmniej dwie partycje z czego na jednej masz „sam system” (tu lądują programy itd.), druga natomiast jest tzw. katalogiem użytkownika (/home) i tu masz swoje dokumenty (w szerokim rozumieniu) oraz pliki konfigurujące linuksa dla Ciebie. W przypadku gdy zajdzie konieczność np. reinstalacji systemu bądź instalacji innej dystrybucji to przestrzeń /home nie zostanie naruszona (oczywiście jeśli nie przeznaczysz jej do formatowania).
    3. „Magazynek” nie jest konieczny, albowiem jeśli ma on być widoczny dla Windows, to możesz odpowiednie dokumenty i jemu udostępnić korzystając z czegoś co się nazywa Samba. Nie bardzo jednak wiem jak ten Twój komputer ma wyglądać, albowiem z jednej strony piszesz, że na dysku ma być „magazynek czytelny dla Windows”, z drugiej zaś, że Manjaro na dysku ma być jedynym systemem. Gdzie zatem ów Windows, który to ma czytać?
    Nadto – choć ułomnie – są np. dla Totem Commander (bodaj tak się to nazywa) wtyczki umożliwiające czytanie plików na linuksowym dysku. Kwestią problematyczną może być natomiast ich zapis.
    4. Obecnie mógłbyś „zmniejszyć” partycję, którą zajął Manjaro i resztę po sformatowaniu do jakiegoś systemu plików, który czytać/zapisywać może zarówno Windows jak i linux udostępnić na ów „magazynek” – nie sądzę jednak, by było to w Twojej sytuacji rozwiązanie najwłaściwsze. Sam deklarujesz się jako linuksowy noob, nie wiem jak z pozostałymi umiejętnościami/wiedzą nt. systemów, a rozwiązanie tego typu nigdy nie należy do najbezpieczniejszych. Nadto jest mocno czasochłonne (im większy dysk, im więcej danych – tym dłużej to trwa). Niezbyt prosto też jest „wyłączyć” (choć oczywiście można) partycję na /home. Dlatego proponuję inne rozwiązanie.
    5. Skoro system masz praktycznie dopiero zainstalowany, to prościej i bezpieczniej dokonać Ci będzie po prostu nowej instalacji Manjaro. Oczywiście jeśli masz tu już jakieś dokumenty, to należy je zarchiwizować (choćby w jakiejś chmurze). Potem przystąp do nowej instalacji Manjaro. W pewnym momencie instalator zapyta Cię gdzie ma zainstalować Manjaro. Wówczas przejdź do „ręcznego” (tego, który nie jest podpowiadany przez Manjaro) sposobu instalacji i zrób tak:
    a. Przeznacz na katalog główny (ten „systemowy”, czyli /) ok. 12-20GB (nie wiem jak duży dysk masz) i utwórz taką partycję, oznacz jako główną (punkt montowania /; ta partycja winna mieć też tzw. flagę rozruchową).
    b. Następnie utwórz partycję domową (punkt montowania /home), której przeznacz całe pozostałe miejsce z wyjątkiem owego „magazynka”.
    c. Resztę przeznacz na magazynek.
    Pierwsze dwie partycje z powyższych formatujesz jako (wydaje się to wciąż być najrozsądniejszym rozwiązaniem) ext4. Magazynek formatujesz w FAT32 lub NTFS w zależności od jej rozmiaru oraz wielkości dokumentów, które tam będziesz trzymać (FAT32 jest dość ograniczony).
    Partycji swap nie musisz tworzyć – możesz zrobić sobie plik swap lub – jeśli komputer ma min. 4GB i nie hibernujesz go ani też nie używasz to zadań, które są bardzo pamięciożerne – w ogóle z niej zrezygnować. Zawsze możesz stworzyć swapfile. Możesz – licząc się z taką potrzebą – przeznaczyć nieco więcej na katalog główny.
    Potem już przechodzisz do dalszej instalacji.

    #3739
    wojmil
    Forumowicz

    Hej a podpowiedźcie jak to co mi Terminal wyświetli tutaj wkleić – wiem że to jest aż śmieszne ale staram się :)

    #3740
    pavbaranov
    Forumowicz

    W zależności od tego czego oczekujesz. Jeśli nie wkleisz – my nie będziemy wiedzieć jak wygląda struktura Twojego dysku. Jeśli wkleisz – poznamy ją. W pierwszym przypadku sam dochodzisz do tego co robić dalej. W drugim – cóż, sama informacja o obecnej strukturze niczego nie zmieni. Musisz wpierw zdecydować się na jakieś rozwiązanie i np. powiedzieć: Mój dysk wygląda tak i chcę użyć narzędzia do partycjonowania by osiągnąć cel, o którym mowa w pierwszym poście albo zdecydować się na nową instalkę, a wówczas struktura tego dysku nie ma znaczenia, albowiem i tak ulegnie ona zmianie. W tym przypadku możesz jedynie się dopytać, czy proponowany przez Ciebie sposób podzielenia dysku na partycje ma sens, musiałbyś jeszcze wówczas powiedzieć ile masz RAM, czy chcesz korzystać z hibernacji itp.

    #3741
    wojmil
    Forumowicz

    Ja bardzo chętnie wkleję to o co prosicie ale praktycznie nie wiem jak to zrobić bo to co z Windy pamiętam jakoś tu nie bardzo działa – jak mi delikatnie wytłumaczycie jak się wkleja zawartość okna terminala na forum to ja to zrobię

    Jesli chodzi o pomysły to jestem otwarty na propozycje, jak uznacie że powinienem ten system postawić ponownie to no problem zrobie to zgodnie z waszymi podpowiedziami

    Jeśli chodzi o komputer to jest to desktop Dell optiplex 745 z pentium 4 3GHz i 4 GB Ramu, dysk 80 GB reszta standard – grafa intelowska zintegrowana z płytą

    #3742
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Ja bardzo chętnie wkleję to o co prosicie ale praktycznie nie wiem jak to zrobić bo to co z Windy pamiętam jakoś tu nie bardzo działa – jak mi delikatnie wytłumaczycie jak się wkleja zawartość okna terminala na forum to ja to zrobię

    To bardzo proste tu masz wskazówki:
    https://manjaro.pl/forum/topic/code/

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3743
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jesli chodzi o pomysły to jestem otwarty na propozycje, jak uznacie że powinienem ten system postawić ponownie to no problem zrobie to zgodnie z waszymi podpowiedziami

    Sorry, ale to Ty musisz podjąć decyzję.
    Przy Twoim dysku – na / max. powiedzmy 12-16GB. Powinno starczyć.

    #3744
    wojmil
    Forumowicz

    Masz rację ja powinienem podjąć decyzję ale musiał bym wiedzieć o czym mówię a to w tym momencie nie jest moją mocną strona – liczę na podpowiedzi mądrzejszych ode mnie

    Powiem tak – chciał bym aby to sprawnie i bezawaryjnie działało nie oczekuje jakiś mega wodotrysków, jak możecie mi powiedzieć co waszym zdaniem powinienem zrobić aby tak się stało to zamieniam się w słuch i się zastosuje (tylko proszę prostym językiem :) )

    Za moment postaram się dołączyć to co wypluwa mi konsola

    #3745
    wojmil
    Forumowicz

    staram się wkleić to o co prosiliście

    Dysk /dev/sda: 74,5 GiB, bajtów: 80026361856, sektorów: 156301488
    Jednostki: sektorów, czyli 1 * 512 = 512 bajtów
    Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny) w bajtach: 512 / 512
    Rozmiar we/wy (minimalny/optymalny) w bajtach: 512 / 512
    Typ etykiety dysku: dos
    Identyfikator dysku: 0x4422169a

    Urządzenie Rozruch Początek Koniec Sektory Rozmiar Id Typ
    /dev/sda1 2049 138806595 138804547 66,2G 83 Linux
    /dev/sda2 138806596 156296384 17489789 8,3G 82 Linux swap / Solaris

    Nie wiem czy dokładnie o to chodziło ale jest to co wyświetliło się na Terminalu

    #3746
    pavbaranov
    Forumowicz

    Wkleiło się, choć umieszczaj w kodach. Nv. Marnujesz dysk. Nie jest Ci potrzebne ponad 8GB swapa. IMO – zrób sobie nową instalkę. Będzie prościej.

    #3747
    wojmil
    Forumowicz

    OK – dziś wieczorem zastosuje się do Twoich wskazówek

    Co do wklejania to starałem się zastosować do instrukcji i użyłem tych guzików dostępnych na forum „code” i „/code” ale chyba mi coś nie wyszło albo źle skopiowałem zawartość terminala (zaznaczyłem w terminalu wybrany tekst a potem użyłem funkcji skopiuj następnie wklej do okna na forum i zamknąłem taga)

    #3748
    pavbaranov
    Forumowicz

    Najlepiej będzie, jeśli sobie tę instalkę potestujesz. Dopóki nie zatwierdzisz zmian – nic się nie stanie. Po prostu dojdź do momentu, gdy instalator daje Ci możliwość partycjonowania, wybierz „nieautomatyczny” sposób, przyglądnij się temu co tam masz. Jeśli nie będziesz czegoś wiedział, nie będziesz pewny swoich wyborów – pytaj.
    Zanim zaczniesz robić partycje musisz sobie odpowiedzieć na pytanie jak chcesz zagospodarować dysk. Masz do dyspozycji 80GB. W sumie nie jest to wiele, ale wystarcza. Wiesz już, że:
    1. sensownie mieć partycję główną (/) i domową (/home),
    2. chcesz mieć „magazynek”,
    Rozważ zatem czy np. swap Ci jest potrzebny. Jeśli nie usypiasz komputera – szkoda miejsca. Jeśli przy 4GB RAM nie bawisz się w jakieś edytory liniowe wideo (nie robisz obróbki filmów), to 4GB RAM nie powinno być zbyt mało. Jeśli robisz… to lepiej dokupić RAM :) Zatem jeśli nie usypiasz i nie masz nienażartych aplikacji – na swap nie przeznaczasz nic. Wówczas sensowne minimum na partycję główną to ok. 12GB (miałem tak na małym dysku długi czas; jedyne o czym należy pamiętać, to przeczyszczenie od czasu do czasu cache pakietów, bowiem to będzie Ci zapełniać partycję). Jeśli uważasz, że jednak swap może się przydać, wówczas sensowne jest przeznaczenie na główną min. 16GB i stworzenie na niej (to już po instalacji) pliku wymiany (nie musisz go tworzyć od razu, możesz, gdy okaże się, że owe 4GB RAM to jednak zbyt mało) – są na to bodaj 2 sposoby, z czego jeden daje dynamicznie zmieniającą się wielkość swapfile (podajesz w parametrach, że np. maksymalny rozmiar to 4GB, a system sobie dobiera wielkość). Reszta – wiesz. Ów „magazynek” – po jego wydzieleniu prawdopodobnie nie będzie widoczny (udostępniony) dla systemu. Nie przejmuj się, podłączysz go później.
    Powodzenia i po prostu pytaj.

    #3768
    wojmil
    Forumowicz

    Dziękuje za podpowiedzi – zastosowałem się – właśnie trwa powtórna instalacja.

    Moje dalsze pytania rozdzielę na inne posty na forum

Oglądasz 14 posty - 1 do 14 (z 14 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.