Antergos – zniknął Windows z grub

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Antergos – zniknął Windows z grub

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 17 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #2567
    macieslaw
    Forumowicz

    Witam, odświeżam temat. Teraz zamieniłem minta na Antergos i problem ten sam, windows zniknął.
    Próbowałem instalować os-prober potem grub-mkconfig ale to nic nie pomaga. Teraz jak znowu zainstalowałem minta to już w ogóle windowsa nie ma. Jak rozwiązać ten problem?

    #2570
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Rozdzieliłem temat, ponieważ jest to inny problem – więc podpinanie się pod inny wątek nie ma sensu. Nie jest bezpośrednio związany z Manjaro. Może spróbuj na forum Minta, bo wychodzi na to, że teraz go używasz.

    #2572
    macieslaw
    Forumowicz

    Znowu mam antergosa. Probowalem instalacji gruba na sda na sdb ale nic nie pomaga.

    #2573
    Avatar photonapcok
    Administrator

    Zmieniam w takim razie na Antergos, z poprzedniego posta wynikało że masz Minta…

    Sprawdzałeś Arch Wiki?
    np. https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB

    #2574
    kankanik
    Forumowicz

    A nie robi sie czasami os-prober, update-grub, masz uefi czy zwykły bios? zobacz w biosie/uefi czy mozesz przestawic boot na wpis z windowsa.

    #2575
    macieslaw
    Forumowicz

    W manjaro chyba jest update-grub natomiast w antergosie grub-mkconfig. Tak używam uefi. Przed zmianą minta na antergosa windows działał normalnie obok, wszystko w biosie myśle powinno być ok. Dopiero po wstawieniu antergosa obok windy pojawil sie problem zniknięcia windowsa.

    #2576
    kankanik
    Forumowicz

    Jak masz w uefi to wejdz i zobacz czy mozesz przstawic bootowanie, powinien byc wpis windows i grub, kazdy osobno. Jak nie ma windowsa to mozliwe ze nadpisales go grubem, ale to malo prawdopodobne. Podobne wpisy powinienes miec jak tu.
    boot
    Jeśli masz wpis windowsa i gruba tak jak tutaj, to przestaw sobie na windows boot, zobacz czy windows odpala. Jeśli chodzi, przestaw z powrotem na gruba i musisz jakos odświeżyć gruba.

    #2582
    macieslaw
    Forumowicz

    Wpis windowsa w biosie jest. Przestawiłem go na pierwszy, próbowałem uruchomić ale nie odpala, z powrotem wraca do biosa.

    Zresztą zrobiłem tak: Odpaliłem Live windowsa, w wierszu polecen fixmbr, fixboot i tak dalej. Tak jak sie odzyskuje windowsa jak ktos usuwa linuksa.

    Teraz w Antegrosie w konsoli wykryło mi windowsa. Zrobiłem tak:

    [root@kw karol]# os-prober
    /dev/sdb2@/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi:Windows Boot Manager:Windows:efi
    [root@kw karol]# grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
    Generowanie pliku konfiguracyjnego GRUB-a...
    Znaleziono motyw: /boot/grub/themes/Antergos-Default/theme.txt
    Znaleziono obraz Linuksa: /boot/vmlinuz-linux
    Znaleziono obraz initrd: /boot/initramfs-linux.img
    Found fallback initramfs image: /boot/initramfs-linux-fallback.img
    Znaleziono Windows Boot Manager na /dev/sdb2@/EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
    gotowe
    

    Tylko, że po restarcie kompa wcale się nie pojawia wpis windowsa w grubie i teraz nie wiem co dalej zrobić.

    #2583
    kankanik
    Forumowicz

    A po os-prober zrobiles aktualizacje gruba?:P Bo nie dopisales. I mozesz pokazac fdisk -l? Bo wyglada jakbys mial 2 dyski.

    #2587
    macieslaw
    Forumowicz

    Ja nie uzywam manjaro tylko antergos. Tam nie dziala polecenie update-grub.
    Tak mam 2 dyski. Jeden HDD drugi SSD.

    #2588
    kankanik
    Forumowicz

    A zobacz czy masz wogole wpis windowsa w grubie w takim razie.

    #2589
    pavbaranov
    Forumowicz

    Który to jest Windows? Jak masz ustawione safe-boot?

    #2606
    macieslaw
    Forumowicz

    Windows 10. O co chodzi z safe-boot? To jest cos w biosie? Ja bym tam nic nie przestawial bo wczesniej windows dobrze wspolgral z linuksami, jedynie ten antergos robi problem.

    Jeszcze doinstalowalem refind-efi. Wpis windowsa sie pojawil w refindzie ale nie uruchamia sie.

    #2607
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ok. Oprócz tego, na co wskazywał napcok – zerknij sobie jeszcze na ten temat: https://wiki.archlinux.org/index.php/Dual_boot_with_Windows (gdzieś jeszcze widziałem specyficzne ustawienia dla Win10, ale zdaje się, że włączone obecnie są do powyższego). Posprawdzaj swoją instalację. Polecenie dla Grubego musisz wydać dokładnie takie jak w linku od napcoka.
    Upewnij się, że Windows został kompletnie wyłączony, a nie tylko „zamknięty” (to 2 różne stany w Windows, ten drugi uniemożliwia m.in. poprawne skonfigurowanie dual-boot, jeśli w ogóle zezwoli na instalację drugiego systemu). Safe-boot – to ustrojstwo w BIOS/UEFI, które wprowadził Win8 (bodaj) – nie zawsze lubi się z linuksem i nie zawsze z każdym.

    EDIT:
    Ok, o ile sobie przypominam, to gdy ostatni raz (bodaj ze 2 lata temu) instalowałem Antergosa obok Win8.1, to prawidłowa komenda generująca GRUB wyglądała tak:
    sudo grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=manjaro --recheck
    Zob.: https://wiki.manjaro.org/index.php?title=UEFI_-_Install_Guide#Switching_from_BIOS_to_UEFI
    Przy EFI nie wygenerujesz prawidłowego Grubego tak, jak to robisz, czyli:
    grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
    i to nawet pomimo tego, że pojawiające się w konsoli informacje wydają się wskazywać, że Windows został znaleziony i prawidłowo dodany do GRUBa.

    #2621
    macieslaw
    Forumowicz

    po poleceniu

    sudo grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=manjaro --recheck
    

    Wszystko przebiegło pomyślnie, jedynie prosilo o doinstalowanie efibootmgr. Tak zrobilem. Restart kompa, ale nadal windowsa nie ma.
    Z wiki zrobilem tak:
    zainstalowaem
    1. efibootmgr
    2. dosfstools
    3. grub

    potem:

    [root@kw karol]# mkdir /boot/efi
    mkdir: nie można utworzyć katalogu „/boot/efi”: Plik istnieje
    [root@kw karol]# mount /dev/sdb2 /boot/efi
    mount: /dev/sdb2 jest już zamontowany lub /boot/efi jest zajęty
           /dev/sdb2 jest już zamontowany w /boot/efi
    [root@kw karol]# mount /dev/sdb4 /boot/efi
    [root@kw karol]# grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=manjaro --recheck
    Instalowanie dla platformy x86_64-efi.
    grub-install: błąd: /boot/efi doesn't look like an EFI partition.
    

    sdb2 – partycja efi, sdb4 partycja ntfs windows

    Moja partycja efi ma 105 mb FAT32.

    A czy mozna druga taka partycje zrobic, czy beda komplikacje?

    Ciekawe czy po tych wariacjach ten moj windows jeszcze zyje czy czeka mnie reinstalka.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 17 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.