Udzielone Odpowiedzi
- AutorPosty
- ZychoForumowicz
Dzięki wszystkim za poświęcony czas i pomoc. Znalazłem w końcu wpis do fstab, który zadziałał. Wklejam, może komuś się przyda:
//servername/sharename /media/Serwer cifs username=xxxx,password=yyyy,uid=1000,gid=1000,user,iocharset=utf8 0 0
Przetestowałem i działa – w ścieżce katalogów w managerze plików wyświetla się /media/serwer. Nie wiem czy to dobrze, czy źle, ale działa. Montuje się z systemem i pokazuje podgląd plików.
Tylko jeszcze jedna rzecz mnie niepokoi, bo przy uruchamianiu systemu przez chwilę pokazuje się na czerwono wpis:
„failed to mount media /serwer” i potem coś na żółto, ale nie mogę doczytać za szybko znika. dziwne to, bo dysk się montuje i działa. Jeśli wykasuję powyższy wpis z fstab, to oczywiście dysk się nie montuje, ale wpis na czerwono i żółto podczas uruchamiania systemu znika.udało mi się zrobić zdjęcie podczas uruchamiania systemu, trochę niewyraźne, ale widać te komunikaty w kolorze.
Czyto będzie miało jakiś wpływ na stabilośc systemu?
Dzięki za wyrozumiałość :)Attachments:
ZychoForumowiczCzy przesiadka na XFCE może coś pomóc, bo tak drążę temat i czytam, że KDE ma jakieś dodatkowe blokady związane z bezpieczeństwem i może tu jest problem.
ZychoForumowiczniestety, ale po dopisaniu user – wywala błąd i nawet nie pokazuje że dysk się zamontował…
Jak na razie działa tylko wklepywanie za każdym razem: sudo mount -t cifs //192.168.1.1/SIECIOWY /mnt -o user=…
dzięki za pomoc…ZychoForumowiczNa końcu pliku będzie dobrze.
Przykład
//servername/sharename /media/windowsshare cifs username=msusername,password=mspassword,iocharset=utf8,sec=ntlm 0 0
dopisałem w fstab i dysk pojawia się w urządzeniach, ale pojawia się:
„Próba uzyskania dostępu do ‚SIECIOWY on 192.168.1.1’ zakończyła się błędem: mount: /media/windowsshare: operacja dozwolona tylko dla roota.”
i nie ma dostępu do dyskuMam najnowsze Manjaro KDE 17.0.5. Problem raczej leży w sposobie montowania dysku, bo Dolphin poprawnie wyświetla podgląd obrazków jeśli dysk sieciowy jest zamontowany przez CIFS. Dodatkowo zauważyłem że coś jest nie tak z montowaniem poprzez KDE/dodaj zasoby Samby, bo gdy kliknę na jakiś plik jpg to otwiera się w np. Gwenview, ale przy zamknięciu okna pyta czy zapisać zmiany w pobranym pliku – czyli pobiera plik z dysku sieciowego i dopiero wyświetla. Z kolei po zamontowaniu dysku przez CIFS wszystko jest jak na lokalnym dysku – czyli przeglądam sobie pliki (zdjęcia) w Gwenview i nic nie pobiera, tylko przeglądam.
ZychoForumowiczNa końcu pliku będzie dobrze.
Przykład
//servername/sharename /media/windowsshare cifs username=msusername,password=mspassword,iocharset=utf8,sec=ntlm 0 0
dopisałem w fstab i dysk pojawia się w urządzeniach, ale pojawia się:
„Próba uzyskania dostępu do 'SIECIOWY on 192.168.1.1′ zakończyła się błędem: mount: /media/windowsshare: operacja dozwolona tylko dla roota.”
i nie ma dostępu do dyskuZychoForumowiczHmmm… Mam rozumieć tak:
– podłączenie dysku przez protokół SMB powoduje, że dysk jest widoczny w Dolphin i możesz spokojnie wykonywać operacje dyskowe (przenoszenie, kopiowanie itp.),
– możesz otworzyć plik na dysku sieciowym (np. taki plik, w którym jest „zdjęcie”; przy okazji – to potoczne stwierdzenie, ale kompletnie nic nie mówi) – czyli np. po otworzeniu dysku w Dolphin, kliknięciu na „zdjęcie” otwiera Ci się gwenview i wszystko jest ok (jeśli to nie gwenview to:
— podaj jakim programem je otwierasz,
— jaki format mają te zdjęcia (tzn. w jakim standardzie są),
– to, czego nie widzisz, a chciałbyś, to jedynie „podgląd” (tzw. thumbnail) zdjęcia np. w… (znów nie podałeś) Dolphinie; ów „podgląd” jest natomiast widoczny w przypadku dysków lokalnych.Rozumiem, że takie coś jak kdenetwork-filesharing masz zainstalowane (bo to chyba niezbędne przy SMB, ale nie wiem dokładnie czemu służy – Samby nie używam, wolę ją tańczyć :)).
Jeśli wszystko wyżej prawda, to spróbuj sprawdzić ów podgląd na innym „menedżerze plików” (aby Ci nie ściągał setek zależności spróbuj np. krusader i/lub pcmanfm-qt). Spróbuj zoaczyć jakie uprawnienia masz do owych plików na SMB. Może to coś da.
Z innej beczki: dla polecenia, do montowania po CIFS możesz sobie zrobić prosty skrypt w bash (lub nawet alias) i wywoływać kiedy potrzebujesz (nie jestem do końca przekonany, czy przejdzie to w tzw. autostarcie KDE ze względu na uprawnienia). Wpierw spróbujmy to co wyżej. Przede wszystkim upewnić się.
PS: To jest linux. Z faktu, że na jednym dysku masz coś i coś możesz w jakimś programie z niego oglądać nie oznacza, że dla każdego innego będziesz miał taki dostęp.
Więc jest chyba dokładnie tak jak opisałeś, czyli korzystam z Dolphina i po podpięciu dysku przez kreator w KDE (sieć/dodaj zasoby samby – wybieram swój dysk sieciowy) i jest widoczny w Dolphinie i montuje się automatyvznie. Tyle, że wszędzie poza dyskiem sieciowym pokazuje podgląd plików – zdjęcia w głównie w jpg, tiff – a w dysku sieciowym nie. Mam dużo zdjęć i znalezieni czegokolwiek bez podglądu to konieczność otwierania każdego pliku w przeglądarce grafiki – czy to Gwenview, czy Nomacs (naprawdę fajny program). Z kolei po podpięciu dysku za pomocą komendy: sudo mount -t cifs //192.168.1.1/SIECIOWY /mnt -o user=nazwa użytkownika, potem hasło – montuje się dysk i pojawia się w urządzeniach obok pozostałych dysków. I tutaj podgląd działa tak jak w każdym innym folderze w kompie – moze trochę wolniej, ale wiadomo, to po wifi. I teraz chciałbym zamontować dysk sieciowy w taki właśnie sposób, ale żeby montował się za każdym razem po odpaleniu kompa, bo zamontowany za pomocą powyższej komendy, działa tylko do wyłączenia kompa. Sprawdziłem też Krusader i sytuacja jest identyczna, jak w Dolphinie.
Może jest inny, lepszy sposób zamontowania dysku sieciowego, bo w kreatorze od KDE jest jeszcze do wyboru podłączenie przez SSH i jako dysk sieciowy MS Windows, ale nie wiem co wpisywać w okienka konfiguracji – próbowałem już dziesiątki opcji i nie daje rady tego zrobić. Na Arch wiki znalazłem jeszcze takie coś:
w /etc/fstab
dopisać:
//SERVER/sharename /mnt/mountpoint cifs username=myuser,password=mypass 0 0
tylko gdzie to dopisać (oczywiście po podstawieniu moich danych) na końcu w ostatnim wierszu? I jak zaznaczyć opcję automontowania? Skrypt w Bash – tego jeszcze nie odarnąłem, muszę się wgryźc w temat.
Dzięki za pomoc :)ZychoForumowicz… a propos pierwszej wersji, gdy nie miałeś podglądu: sprawdź konfigurację swojego manager’a plików – być może pokazuje podglądy wyłącznie z dysków lokalnych i być może można, to zmienić w ustawieniach.
Raczej to nie, jak zamontuje dysk przez CIFS to ten sam manager plików pokazuje podgląd, a jak wejdę przez SMB to już nie pokazuje. Nie chcę sam eksperymentować z edycją /etc/fstab żeby nie uwalić systemu. Poszukam na forum głównym Manjaro, a może i tutaj ktoś będzie mógł coś podpowiedzieć.
ZychoForumowiczDzięki za odpowiedź. A czy mógłbym bardziej łopatologicznie? Nie bardzo jeszcze wiem gdzie to znaleźć – niedawno przesiadłem się na Linuxa. Znalazłem chyba jak edytować fstab w Kate, ale jaki wpis dodać?
ZychoForumowiczChyba już ogarnąłęm puki co temat – dzięki za pomoc. Przeistalowałem też Manjaro z XFCE na kDE i teraz to jest wypas. Cuś pięknego. Szybkość systemu w porównaniu do Win10 – bez porównania – bajka. Niestey muszę wracać na Win10 żeby korzystać z Iplii i programów Adobe. Może jest jakiś myk żeby uruchomić Iplę w przeglądarce?
ZychoForumowiczDzieki za pomoc. Szukałem w Pamac-u, ale pokazuje mi jakieś dziwne pozycje, których nie da się zainstalować. Może trzeba to jakoś uaktualnić bazy tych aplikacji do pobrania? Przy próbie instalacji wywala błąd bazy danych.
Attachments:
ZychoForumowiczDzięki za szybką odpowiedź. Nie zwalam nic na Linuxa, po prostu trochę to trudne na początku. Na pewno zostanę przy Manjaro dłużej, bo wszystko pieknie działa i w ogóle jakoś tak inaczej i przyjemniej niż w na Win10.
- AutorPosty