Udzielone Odpowiedzi
- AutorPosty
Zycho
ForumowiczDzięki wszystkim za poświęcony czas i pomoc. Znalazłem w końcu wpis do fstab, który zadziałał. Wklejam, może komuś się przyda:
//servername/sharename /media/Serwer cifs username=xxxx,password=yyyy,uid=1000,gid=1000,user,iocharset=utf8 0 0
Przetestowałem i działa – w ścieżce katalogów w managerze plików wyświetla się /media/serwer. Nie wiem czy to dobrze, czy źle, ale działa. Montuje się z systemem i pokazuje podgląd plików.
Tylko jeszcze jedna rzecz mnie niepokoi, bo przy uruchamianiu systemu przez chwilę pokazuje się na czerwono wpis:
„failed to mount media /serwer” i potem coś na żółto, ale nie mogę doczytać za szybko znika. dziwne to, bo dysk się montuje i działa. Jeśli wykasuję powyższy wpis z fstab, to oczywiście dysk się nie montuje, ale wpis na czerwono i żółto podczas uruchamiania systemu znika.udało mi się zrobić zdjęcie podczas uruchamiania systemu, trochę niewyraźne, ale widać te komunikaty w kolorze.
Czyto będzie miało jakiś wpływ na stabilośc systemu?
Dzięki za wyrozumiałość :)Attachments:
Zycho
ForumowiczCzy przesiadka na XFCE może coś pomóc, bo tak drążę temat i czytam, że KDE ma jakieś dodatkowe blokady związane z bezpieczeństwem i może tu jest problem.
Zycho
Forumowiczniestety, ale po dopisaniu user – wywala błąd i nawet nie pokazuje że dysk się zamontował…
Jak na razie działa tylko wklepywanie za każdym razem: sudo mount -t cifs //192.168.1.1/SIECIOWY /mnt -o user=…
dzięki za pomoc…Zycho
ForumowiczNa końcu pliku będzie dobrze.
Przykład
//servername/sharename /media/windowsshare cifs username=msusername,password=mspassword,iocharset=utf8,sec=ntlm 0 0
dopisałem w fstab i dysk pojawia się w urządzeniach, ale pojawia się:
„Próba uzyskania dostępu do ‚SIECIOWY on 192.168.1.1’ zakończyła się błędem: mount: /media/windowsshare: operacja dozwolona tylko dla roota.”
i nie ma dostępu do dyskuMam najnowsze Manjaro KDE 17.0.5. Problem raczej leży w sposobie montowania dysku, bo Dolphin poprawnie wyświetla podgląd obrazków jeśli dysk sieciowy jest zamontowany przez CIFS. Dodatkowo zauważyłem że coś jest nie tak z montowaniem poprzez KDE/dodaj zasoby Samby, bo gdy kliknę na jakiś plik jpg to otwiera się w np. Gwenview, ale przy zamknięciu okna pyta czy zapisać zmiany w pobranym pliku – czyli pobiera plik z dysku sieciowego i dopiero wyświetla. Z kolei po zamontowaniu dysku przez CIFS wszystko jest jak na lokalnym dysku – czyli przeglądam sobie pliki (zdjęcia) w Gwenview i nic nie pobiera, tylko przeglądam.
Zycho
ForumowiczNa końcu pliku będzie dobrze.
Przykład
//servername/sharename /media/windowsshare cifs username=msusername,password=mspassword,iocharset=utf8,sec=ntlm 0 0
dopisałem w fstab i dysk pojawia się w urządzeniach, ale pojawia się:
„Próba uzyskania dostępu do 'SIECIOWY on 192.168.1.1′ zakończyła się błędem: mount: /media/windowsshare: operacja dozwolona tylko dla roota.”
i nie ma dostępu do dyskuZycho
ForumowiczHmmm… Mam rozumieć tak:
– podłączenie dysku przez protokół SMB powoduje, że dysk jest widoczny w Dolphin i możesz spokojnie wykonywać operacje dyskowe (przenoszenie, kopiowanie itp.),
– możesz otworzyć plik na dysku sieciowym (np. taki plik, w którym jest „zdjęcie”; przy okazji – to potoczne stwierdzenie, ale kompletnie nic nie mówi) – czyli np. po otworzeniu dysku w Dolphin, kliknięciu na „zdjęcie” otwiera Ci się gwenview i wszystko jest ok (jeśli to nie gwenview to:
— podaj jakim programem je otwierasz,
— jaki format mają te zdjęcia (tzn. w jakim standardzie są),
– to, czego nie widzisz, a chciałbyś, to jedynie „podgląd” (tzw. thumbnail) zdjęcia np. w… (znów nie podałeś) Dolphinie; ów „podgląd” jest natomiast widoczny w przypadku dysków lokalnych.Rozumiem, że takie coś jak kdenetwork-filesharing masz zainstalowane (bo to chyba niezbędne przy SMB, ale nie wiem dokładnie czemu służy – Samby nie używam, wolę ją tańczyć :)).
Jeśli wszystko wyżej prawda, to spróbuj sprawdzić ów podgląd na innym „menedżerze plików” (aby Ci nie ściągał setek zależności spróbuj np. krusader i/lub pcmanfm-qt). Spróbuj zoaczyć jakie uprawnienia masz do owych plików na SMB. Może to coś da.
Z innej beczki: dla polecenia, do montowania po CIFS możesz sobie zrobić prosty skrypt w bash (lub nawet alias) i wywoływać kiedy potrzebujesz (nie jestem do końca przekonany, czy przejdzie to w tzw. autostarcie KDE ze względu na uprawnienia). Wpierw spróbujmy to co wyżej. Przede wszystkim upewnić się.
PS: To jest linux. Z faktu, że na jednym dysku masz coś i coś możesz w jakimś programie z niego oglądać nie oznacza, że dla każdego innego będziesz miał taki dostęp.
Więc jest chyba dokładnie tak jak opisałeś, czyli korzystam z Dolphina i po podpięciu dysku przez kreator w KDE (sieć/dodaj zasoby samby – wybieram swój dysk sieciowy) i jest widoczny w Dolphinie i montuje się automatyvznie. Tyle, że wszędzie poza dyskiem sieciowym pokazuje podgląd plików – zdjęcia w głównie w jpg, tiff – a w dysku sieciowym nie. Mam dużo zdjęć i znalezieni czegokolwiek bez podglądu to konieczność otwierania każdego pliku w przeglądarce grafiki – czy to Gwenview, czy Nomacs (naprawdę fajny program). Z kolei po podpięciu dysku za pomocą komendy: sudo mount -t cifs //192.168.1.1/SIECIOWY /mnt -o user=nazwa użytkownika, potem hasło – montuje się dysk i pojawia się w urządzeniach obok pozostałych dysków. I tutaj podgląd działa tak jak w każdym innym folderze w kompie – moze trochę wolniej, ale wiadomo, to po wifi. I teraz chciałbym zamontować dysk sieciowy w taki właśnie sposób, ale żeby montował się za każdym razem po odpaleniu kompa, bo zamontowany za pomocą powyższej komendy, działa tylko do wyłączenia kompa. Sprawdziłem też Krusader i sytuacja jest identyczna, jak w Dolphinie.
Może jest inny, lepszy sposób zamontowania dysku sieciowego, bo w kreatorze od KDE jest jeszcze do wyboru podłączenie przez SSH i jako dysk sieciowy MS Windows, ale nie wiem co wpisywać w okienka konfiguracji – próbowałem już dziesiątki opcji i nie daje rady tego zrobić. Na Arch wiki znalazłem jeszcze takie coś:
w /etc/fstab
dopisać:
//SERVER/sharename /mnt/mountpoint cifs username=myuser,password=mypass 0 0
tylko gdzie to dopisać (oczywiście po podstawieniu moich danych) na końcu w ostatnim wierszu? I jak zaznaczyć opcję automontowania? Skrypt w Bash – tego jeszcze nie odarnąłem, muszę się wgryźc w temat.
Dzięki za pomoc :)Zycho
Forumowicz… a propos pierwszej wersji, gdy nie miałeś podglądu: sprawdź konfigurację swojego manager’a plików – być może pokazuje podglądy wyłącznie z dysków lokalnych i być może można, to zmienić w ustawieniach.
Raczej to nie, jak zamontuje dysk przez CIFS to ten sam manager plików pokazuje podgląd, a jak wejdę przez SMB to już nie pokazuje. Nie chcę sam eksperymentować z edycją /etc/fstab żeby nie uwalić systemu. Poszukam na forum głównym Manjaro, a może i tutaj ktoś będzie mógł coś podpowiedzieć.
Zycho
ForumowiczDzięki za odpowiedź. A czy mógłbym bardziej łopatologicznie? Nie bardzo jeszcze wiem gdzie to znaleźć – niedawno przesiadłem się na Linuxa. Znalazłem chyba jak edytować fstab w Kate, ale jaki wpis dodać?
Zycho
ForumowiczChyba już ogarnąłęm puki co temat – dzięki za pomoc. Przeistalowałem też Manjaro z XFCE na kDE i teraz to jest wypas. Cuś pięknego. Szybkość systemu w porównaniu do Win10 – bez porównania – bajka. Niestey muszę wracać na Win10 żeby korzystać z Iplii i programów Adobe. Może jest jakiś myk żeby uruchomić Iplę w przeglądarce?
Zycho
ForumowiczDzieki za pomoc. Szukałem w Pamac-u, ale pokazuje mi jakieś dziwne pozycje, których nie da się zainstalować. Może trzeba to jakoś uaktualnić bazy tych aplikacji do pobrania? Przy próbie instalacji wywala błąd bazy danych.
Zycho
ForumowiczDzięki za szybką odpowiedź. Nie zwalam nic na Linuxa, po prostu trochę to trudne na początku. Na pewno zostanę przy Manjaro dłużej, bo wszystko pieknie działa i w ogóle jakoś tak inaczej i przyjemniej niż w na Win10.
- AutorPosty