[SOLVED] Brak możliwości instalacji z bootpendrive

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy [SOLVED] Brak możliwości instalacji z bootpendrive

  • This topic has 32 odpowiedzi, 4 uczestników, and was last updated 7 years temu by Nju.
Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 33 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3619
    Nju
    Forumowicz

    Zrobiłem sobie bootowalny pendrive programem rufus z wersją manjaro-cinnamon-16.10.3-stable-x86_64. Na nowym laptopie spokojnie mogłem zainstalować. Pomyślałem sobie, że i na starszym PC obok windowsa 10(64bit) zainstaluje sobie ten system. Jednak nie mogę zbootwać tego pendirva, znaczy przy uruchomieniu komputera daje USB- i wszystkiego próbowałem(opcje mam jak na załączonym pliku), nic jednak nie działa. W rufusie zaznaczyłem opcje „Add fixes for old BIOSes”, ale dalej to samo, nie widzi. Mogę jakoś z wysokości systemu zainstalować? Albo coś zrobić by zbootwać z BIOSa?

    Attachments:
    #3621
    pavbaranov
    Forumowicz

    Najpierw zaznacz poprawną kolejność w BIOS i zobaczymy co będzie dalej. Nie jest nią „Floppy” (to dyskietka). W grę może wchodzić USB-CDROM lub CDROM.
    Pamiętaj, że Windows musisz mieć „zamknięty” kompletnie, a nie tylko „uśpiony”.

    #3622
    Nju
    Forumowicz

    Ten screen nie jest mój. Ja maiłem już wypróbowane wszystkie kombinacje i nie działało, dlatego napisałem tutaj :P

    #3625
    pavbaranov
    Forumowicz

    Co w ogóle się dzieje przy próbie startu z pendrive (opcja USB-CDROM)?
    Czy Ty masz BIOS „Legacy” i Win10???
    W RUFUS bodaj jest możliwość wykonania obrazu dysku na pendrive używając „dd” (taka opcja) – spróbuj wgrać ISO na pendrive w ten sposób.
    Czy na pewno masz wyłączony (zamknięty) W10?

    #3626
    Nju
    Forumowicz

    No nic się nie dzieje, znaczy system normalnie się uruchamia.
    Jeśli masz na myśli to, że mam stary BIOS to tak. Mój komputer ma ~7 lat
    Tak, restartuje komputer, więc chyba wyłączony :P
    EDIT. Ja mam rufusa 2.14 i nie widzę tej opcji z dd

    #3628
    Avatar photoUlther
    Moderator

    Nju jeśli masz już linuxa na lapku, to zrób na nim bootowalny pendrive za pomocą dd.
    sudo dd bs=4M if=ścieżka_do_ISO of=ściezka_do_pendrive(/dev/sdx) status=progress && sync.
    Jeśli to nie pomoże to nie znam przyczyny. Ogólnie Windows 10 potrzebuje osobnego bootloadera, którego montuje się w grubie linuxowym (takie rozwiązanie posiadam na PC).

    Stosuj znacznik code by wpis byl bardziej czytelny. Poprawiłem. Aquila

    #3629
    pavbaranov
    Forumowicz

    To jeszcze wyjaśnienie, bo pewnie @Nju się nie połapie:

    (sudo dd bs=4M if=ścieżka_do_ISO of=ściezka_do_pendrive(/dev/sdx) status=progress && sync).

    Owe sdx to jest literka odpowiedzialna za napęd. Poznasz np. po wydaniu komendy:
    sudo fdisk -l
    Jeśli masz jeden dysk to (pierwszy, najwcześniej włożony) pendrive winien być wskazany jako sdb. Wówczas wpisujesz /dev/sdb w komendzie dd.

    #3636
    Nju
    Forumowicz

    No i dalej to samo. Nic nie widzi, nic się nie dzieje

    #3637
    pavbaranov
    Forumowicz

    No i dalej to samo. Nic nie widzi, nic się nie dzieje

    I w tym momencie nikt z nas nie jest wróżką i nie wie co to „nic nie widzi, nic się nie dzieje”.
    Bez konkretów – nie ma rozwiązania. Szklanej kuli nie ma nikt.

    #3639
    Nju
    Forumowicz

    Nic nie widzi, nic się nie dzieje znaczy, że mam włożonego pendriva ustawione bootowanie(znowu wszystkie opcje wypróbowane) i nie bootujue, tylko system sie uruchamia.

    #3640
    pavbaranov
    Forumowicz

    Wracamy do początku – jak nagrywałeś tego pendrive’a? Na wiki Manjaro masz napisane jak to nagrać. Nie chce mi się wciąż kopiować – w wątku „Nie umiem zainstalować Manjaro KDE” masz podane. Czytać! :)
    Masz wyłączony W10? Inaczej nie zastartuje. Nie odpowiadasz na pytania.

    #3642
    Nju
    Forumowicz

    Chłopie o co ci chodzi. Mi wytykasz, że niby czytać nie umiem a samemu to robisz… Zrobiłem pendriva bootowalnego i zainstalowałem z niego na laptopie system bez problemów(wiec wiem jak instalować/robić boot pendrive). I tak, jak resetuje win10 to się wyłącza komputer to chyba logiczne.

    Ściągnąłem nowy obraz tym razem z XFacem i wypaliłem na płytce. Bootuje się system, dochodzi do wybrania opcji instalacji, ale potem na zmianę gaśnie i świeci mi ekran. Kiedy się zaświeci widać napisy. „failed light display manager” i „start login manager”, „stop login manager”

    #3643
    Avatar photoUlther
    Moderator

    Sprawdź czy w biosie masz włączoną opcję UEFI/Legnacy. Ważne by było właczone UEFI, a drugie primo, musisz też w tym samym trybie wystartować pena.
    Podaj specyfikację kompa.

    #3644
    Nju
    Forumowicz

    No właśnie problem taki, że nie mam w biosie nigdzie pola do tej zmiany. Już na gdzieś widziałem by tak zrobić i szukałem, ale nie ma.
    Procesor Inte Core Quad Q8200, RAM 4GB
    U mnie to tak wygląda jak na załączonym obrazku http://obrazki.elektroda.pl/8629528100_1338752911.jpg

    #3645
    pavbaranov
    Forumowicz

    No „chłopie” – skoro tak się mamy tytułować – jednak nie czytasz. Ulther poprosił Cię: podaj specyfikację kompa. To mam pytanie – gdzie ona jest? Stwierdzenie jaki jest u Ciebie procesor i ile RAM to nie jest specyfikacja komputera. Jaka karta graficzna? Obok prawdopodobnej karty Intela masz tam jeszcze np. NVidia? Jeśli tak – to jak one są ustawione w BIOS?
    Nie mam też bladego pojęcia co Ty rozumiesz przez „resetuję win10”. Resetować można komputer – pytanie jednakże po co, skoro pracuje poprawnie. „Reset win10” mogłby oznaczać ponowne uruchomienie tego systemu. Co to ma jednak wspólnego z jego wyłączeniem – nie wiem.
    Ze szczątkowych opisow, jakie nam dajesz, wynika jednakże, że Manjaro próbuje wystartować się z livecd. Nie udaje mu się to jednak. Skoro pendrive się bootuje, co jest pewną nowością wobec Twojego pierwszego wpisu – to mam pytanie: czy zanim wybierzesz „opcję instalacji” – masz możliwość wyboru samego sposobu wystartowania Manjaro?
    W nowych obrazach ISO UEFI/Legacy nie wydaje się być już konieczny i system winien prawidłowo startować także z UEFI. Może tu zmień cokolwiek.
    Jaką opcję wybrałeś zanim Manjaro „zaświeca się i gaśnie”?
    Czy gdy ekran „zaświeca się i gaśnie” możesz wcisnąć: alt+ctrl+F2 i wówczas uzyskujesz stabilny obraz jedynie z prośbą o zalogowanie się?
    Biorąc pod uwagę, że tych „zaświeca się i gaśnie” symptomów jest zgłaszane przez sporą ilość osób, istnieje pewne prawdopodobieństwo, że jakieś skrypty używane przez Manjaro są jednak walnięte (mam co do tego podejrzenie ocierające się o pewność) – wówczas chyba najprościej zainstalować Manjaro posługując się netinstallem.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 33 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.