"Czasowstrzymywacz", a pełny ekran przeglądarki.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Różności Luźne rozmowy "Czasowstrzymywacz", a pełny ekran przeglądarki.

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #8064
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Czy zna ktoś sposób na wstrzymywanie systemu, o określonej godzinie, przy pełnym ekranie przeglądarki? Chodzi mi o to, by podczas oglądaniu filmów w przeglądarce np. yt, kiedy to już odpłynę do krainy Morfeusza, system przeszedł w stan wstrzymania.
    Wcześniej stosowałem sudo shutdown -h <hh-mm>. Po takiej komendzie system wyłączał się o określonym czasie niezależnie, czy przeglądarka była w trybie pełnoekranowym, czy też nie.
    Niedawno odkryłem w XFCE bardzo wygodny sposób na wstrzymywanie systemu, czyli graficznie w Menadżerze Zasilania. Niestety, jeżeli przeglądarka jest w trybie pełnoekranowym, komputer będzie buczał całą noc.
    Ma ktoś jakiś pomysł?
    Jakiś czas temu szukałem w internecie, ale nie znalazłem sposobu.

    #8065
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Zainstaluj sobie pakiet kshutdown, jest w nim opcja za jaki czas ma zostać wyłączony (i nie tylko) PC.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #8066
    pavbaranov
    Forumowicz

    Instalacja KShutDown w systemie XFCE przy 3GB RAM ma sens mniej więcej taki jak strzelanie z armaty do muchy.

    Jeśli chcesz GUI to spróbuj cokolwiek wydobyć z serwisu alternativeto.net. Mi udało się np. znaleźć SGTimer, który oparty jest o vaia i Gtk+3, a to już w systemie masz. Pooglądaj, przeczytaj, jeśli spasuje, to trzeba by pomyśleć o zrobieniu paczki, bo zdaje się, że nawet w AUR nie ma.

    Inna sprawa, że nie potrzebujesz w zasadzie niczego. Polecam lekturę informacji w wiki Archa, zwłaszcza fragmentu od „Delayed hibernation (…)”. Wystarczy zatem samo systemd 239.

    W pierwszej kolejności jednak, znalazłbym przyczynę owego buczenia , bo prawdopodobnie narzędzie, którego używasz jest dobre, ale gdzieś tkwi błąd. Zbyt słabo jednak znam XFCE, by Ci pomóc.

    #8067
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Przepraszam za chaos w moich wypowiedziach. Nie musi być koniecznie GUI, coś adekwatnego do konsolowego sudo shutdown -h <hh:mm> w pełni by mnie satysfakcjonowało. Poczytam Twój link jak będę miał wolny dzień i może mnie coś natknie.

    Z tym „buczeniem” to trochę niejasno się wyraziłem – ot, system zamiast się wstrzymywać, pracuje i wiatraczek mnie budzi o 3-4 rano. Dlatego też stosuje przy oglądaniu filmów sudo shutdown -h <hh:mm>.

    #8068
    Avatar photoazja
    Moderator

    skoro działanie

    sudo shutdown -h <hh:mm>

    odpowiada Ci (sudo jest potrzebne?), to dlaczego szukasz czegoś innego?
    Jeżeli nie chce Ci się tyle pisać, to tworzysz alias:

    ~/.bashrc
    ---------------------
    alias off='sudo shutdown -h '

    po czym w terminalu wpisujesz tylko:

    off 02:55

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8069
    pavbaranov
    Forumowicz

    Hmmm… a w ogóle…
    Owe „buczenie” jest prawdopodobnie wynikiem tego, że system wprowadzasz w coś co się nazywa suspend-to-RAM. Wówczas cały czas system pracuje, a jedynie go nie widać. Całość „pracy” umieszczana w RAM.
    Jak wspominałem – nie znam się na XFCE zbyt dobrze, ale większość tego typu narzędzi, jakie opisujesz, oprócz możliwości zrobienia „wrzutki do RAM” ma również i możliwość alternatywnego suspend-to-disk (wykorzystywany jest swap i trzeba to skonfigurować) lub po prostu wyłączania, ale tu być może ustawienia niektórych aplikacji uniemożliwiają wyłączenie się komputera (innymi słowy są tak ustawione, że trzeba je manualnie wyłączyć – ma to przeciwdziałać np. samoczynnemu „wygaszaniu” się systemu wobec zarejestrowanego braku reakcji użytkownika, co nie jest potrzebne np. przy właśnie oglądaniu czegokolwiek, czy to w przeglądarce, czy aplikacjach multimedialnych).
    Zatem zacząłbym przede wszystkim od sprawdzenia konfiguracji. Wyjście pn. shutdown jest w zasadzie ostatecznością.

    #8071
    Avatar photoazja
    Moderator

    ponieważ jestem leniwy i nie chciało mi się testować, to odniosę się czysto teoretycznie do mojego zastrzeżenia, czy sudo jest potrzebne w:

    sudo shutdown -h <hh:mm>

    Zapewne jest potrzebne, aby nie pojawiło się zbędne, w tym przypadku pytanie o akceptację lub blokada spowodowana przez jakąś aplikację, o czym wyżej wspominał @pavbaranov.

    @pavbaranov -> prawie jak piszesz, a dokładniej:

    Wstrzymanie i hibernacja


    ————-
    EDIT-20180806-2150 … @piespawlowa -> jeżeli chcesz wyłączać system bez asysty, to zalecam zamknąć wcześniej zbędne aplikacje i odłączyć sieć. Odłączenie sieci i shutdown można wrzucić do skryptu. Dlaczego? – aby uniknąć potencjalnych problemów spowodowanych zamknięciem systemu, w chwili gdy coś się w nim dzieje.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.