[SOLVED] GUFW nie uruchamia się

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy [SOLVED] GUFW nie uruchamia się

Oglądasz 4 posty - 31 do 34 (z 34 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #7026
    Avatar photomajo
    Moderator

    Generalnie masz rację, jeśli chodzi o konsekwencje „działania po omacku”.
    Ale w tym przypadku, gdzie zmieniłem zawartość pliku /usr/sbin/gufw, który (, o ile dobrze czytam i rozumiem treść tego 3-liniowego pliku,) służy tylko i wyłącznie do uruchomienia gufw, nie powinny mieć miejsca inne skutki uboczne, wynikające z wprowadzonej zmiany. Jednak ze względu na moją jeszcze nieduża wiedzę linuksową, na wszelki wypadek, zaznaczyłem, że działałem trochę po omacku.

    Edit:
    Rozwiązałem także problem uruchamiania GUFW z poziomu Menu, aktywując opcję „Uruchamianie w terminalu” w ustawieniach dla ikonki. Teraz kliknięcie na ikonkę GUFW powoduje otwarcie terminala, a tam już wszystko przebiega, tak jak w opcji uruchomienia gufw bezpośrednio w terminalu.

    Jeśli ktoś nie znajdzie lepszego (z punktu widzenia zasad Linuksa) rozwiązania, to będzie można zamknąć ten wątek.

    Dziękuję wszystkim uczestnikom dyskusji, a w szczególności koledze azja :)

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #7032
    Avatar photoazja
    Moderator

    … ciekawy patent z obejściem za pomocą uruchamiania w terminalu. Jak już go znasz, to pomysł wydaje się oczywisty, ale wcześniej trudno było go dostrzec, choć kłuł w oczy i napraszał się (człowiek jest niewolnikiem schematów). Wrzuciłem do skrzynki z narzędziami – będzie na zaś :-)

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #9022
    marius150pl
    Forumowicz

    1Może napiszę to dla potomnych, lecz w 2020 roku nadal jest z tym problem. Niedawno zainstalowałem Manjaro 20.1.2 z KDE Plasma i szukając rozwiązania z gufw trafiłem tutaj. Majo, dzięki Tobie udało się rozwiązać ten problem, tylko go trochę udoskonaliłem ;) Uruchamia się z terminala jak i z menu.

    1. Edytowałem plik /usr/sbin/gufw-pkexec:

    #!/bin/bash
    LOCATIONS=(
    ls -ld /usr/lib/python*/site-packages/gufw/gufw.py
    ls -ld /usr/lib/python*/dist-packages/gufw/gufw.py
    ls -ld /usr/share/gufw/gufw/gufw.py
    )
    
    for ((i = 0; i < ${#LOCATIONS[@]}; i++))
    do
        if [[ -e "${LOCATIONS[${i}]}" ]]; then
            python3 ${LOCATIONS[${i}]} $1
        fi
    done

    2. Edytowałem plik /usr/sbin/gufw, gdzie na końcu zamiast pkexec gufw-pkexec $c_user trzeba wstawić: pkexec env DISPLAY=$DISPLAY XAUTHORITY=$XAUTHORITY sudo gufw-pkexec $c_user

    Mam nadzięję, że pomogłem i pozdrawiam.

    #9026
    Avatar photoazja
    Moderator

    Problem rozwiązany kilka tygodni temu, *gufw* uruchamia się bez konieczności wprowadzania poprawek.

    Przypominam, że to Forum ma charakter archiwalny i zapraszam na nowe:

    https://forum.manjaro.pl

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 4 posty - 31 do 34 (z 34 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.