GUFW nie uruchamia się

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy GUFW nie uruchamia się

Ten wątek zawiera 8 odpowiedzi, ma 3 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez napcok napcok 2 dni temu.

Oglądasz 9 posty - 1 do 9 (z 9 ogółem)
  • Autor
    majo
    majo
    Forumowicz

Przy okazji prób rozwiązania innego problemu (https://manjaro.pl/forum/topic/transfer-danych-po-uruchomieniu-systemu/ ) okazało się, że nie mogę uruchomić firewalla GUFW, ani z poziomu Menu Manjaro, gdzie nic się nie dzieje po wybraniu ikonki firewalla, ani z poziomu konsoli, gdzie wyskakują błędy: https://pastebin.com/EaP3j2Gi

Bazowy firewall UFW (,do którego GUFW jest nakładką) działa:

$ sudo ufw status
    Status: active

Choć patrząc w szczegóły:

$ sudo ufw status verbose
    Logging: on (low)
    Default: deny (incoming), allow (outgoing), disabled (routed)
    New profiles: skip

widzę, że działa on inaczej, niż sugerują to w poradniku Ubuntu, gdzie pokazany wynik działania poniższej komendy, powinien być następujący:

$ sudo ufw status verbose
    [sudo] password for youruser:
    Logging: on (low)
    Default: deny (incoming), allow (outgoing)
    New profiles: skip 

Zatem u mnie jest dodatkowy parametr: disabled (routed), który być może jest przyczyną zaistniałego problemu?
    ( Tu znalazłem informację, że to jest normalne ustawienie dla routera. Ale.. może się mylą? )

Czy ten mój wynik komendy sudo ufw status verbose, Waszym zdaniem, jest poprawny?
    I jak ewentualnie powinienem spróbować rozwiązać ten problem z GUFW/UFW?

Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

azja
    azja
    Forumowicz

… u mnie wynik komendy jest taki sam i uważam, że jest prawidłowy – Twój komp nie prowadzi żadnej działalności, którą mógłbyś nazwać route’owaniem, prawda? gufw startuje mi bez problemów i nie wyrzuca żadnych komunikatów błędu. Moim zdaniem, problem leży w gufw, nie w ufw. Ciekawe, co autor ma na myśli, pisząc: Unable to init server. O jaki server chodzi – ufw.service? Spróbuj, przed i po próbie uruchomienia gufw, komendy:
    sudo systemctl status ufw
    i sprawdź różnice (zapewne pojawią się nowe komunikaty na dole).
    … a jeżeli pisząc ‚server’ nie ma na myśli ufw, to w takim razie co?

Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

majo
    majo
    Forumowicz

Mój komputer nie zajmuje się żadnym routingiem. Natomiast urządzenie do łączenia się z siecią, formalnie nazywa się routerem i posiada teoretycznie możliwość routowania połączenia internetowego 36 użytkownikom (poprzez kabel i wifi). Praktycznie jest tylko 1 użytkownik.

ufw.service – wydaje mi się – działa poprawnie.
    Stan przed gufw:

$ sudo systemctl status ufw
    ● ufw.service - CLI Netfilter Manager
       Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/ufw.service; enabled; vendor preset: 
       Active: active (exited) since Tue 2018-02-13 08:11:10 CET; 4h 14min ago
      Process: 220 ExecStart=/usr/lib/ufw/ufw-init start (code=exited, status=0/SUCC
     Main PID: 220 (code=exited, status=0/SUCCESS)

lut 13 08:11:08 pcn systemd[1]: Starting CLI Netfilter Manager...
    lut 13 08:11:10 pcn systemd[1]: Started CLI Netfilter Manager.
    ...skipping...
       Active: active (exited) since Tue 2018-02-13 08:11:10 CET; 4h 14min ago

~

Stan po gufw:

$ sudo systemctl status ufw
       Active: active (exited) since Tue 2018-02-13 08:11:10 CET; 4h 16min ago

...skipping...
       Active: active (exited) since Tue 2018-02-13 08:11:10 CET; 4h 16min ago

~

Porównałem oba wyniki (porównując pliki tekstowe) i nie ma żadnych różnic poza czasem: „Xmin ago”.

Edit:
    Porównałem także wcześniejsze i aktualne wyniki działania komendy gufw i są identyczne.

azja
    azja
    Forumowicz

… wygląda na to, że z ufw.service nie dzieje się, w trakcie uruchamiania gufw, nic godnego raportowania. Spojrzał bym do logów systemowych, aby sprawdzić czy nie pojawi się tam coś jeszcze, oprócz komunikatów błędów podczas uruchamiania programu. Jeżeli wykonasz komendę:
    journalctl -f
    to będziesz miał log ‚na żywo’ i będziesz mógł obserwować wpisy w trakcie wykonywania gufw.
    … u mnie systemctl wyrzuca nieco inne wartości (Loaded,Active,Main PID,Tasks,CGroup). Ale nie, to mnie zastanawia, tylko ten dubel przedzielony ‚…skipping…’. Nie pamiętam, abym coś takiego widział – o co chodzi? Czy statusy innych service’ów również raportuje w takiej formie?
    ————-
    EDIT … wracając do rzutu błędów z pierwszego postu – może odezwie się ktoś, kto będzie mógł coś konkretnego z tego wyciągnąć. Wygląda na to, że ma problemy z gtk – tylko o co dokładnie chodzi? Może pomoże odinstalowanie gufw, wyczyszczenie konfiguracji, cache’a i ponowna instalacja? Chamskie, ale może warto spróbować.

majo
    majo
    Forumowicz

Tu zamieściłem log z dzisiejszego uruchomienia systemu, do momentu dwóch pierwszych prób z gufw ( o godz. 08:21:31 i 08:26:13 ) https://pastebin.com/4r4rDxH0

Tu log z journalctl -f z dwoma próbami z z gufw uruchamiane z poziomu Menu Manjaro
    https://pastebin.com/ctvm8iZf

Próbowałem reinstalować gufw (bez odinstalowania i usuwania zależności), jednak to nic nie dało.

Edit (z 14.02)
    Kolejny log z uruchomienia systemu. Próba z gufw, tym razem z poziomu konsoli, o godz. 08:20.
    https://pastebin.com/gr1gFspH

azja
    azja
    Forumowicz

… nie jestem w stanie zinterpretować tych logów na satysfakcjonującym poziomie, dlatego przejrzałem je na zasadzie ‚może coś rzuci się w oczy’:
    # microcode updated early to revision 0x29, date = 2013-06-12
    Jeżeli dobrze interpretuję zapis, to data microcode jest podejrzanie nieświeża. Być może wszystko jest w porządku, ale … masz aktualny system (dla porządku musiałem zapytać)?
    # Linux version 4.9.79-1-MANJARO
    Próbowałeś na innym kernel’u, np. 4.15? W ostatnim czasie było spore zamieszanie związane z podatnością procesorów i Linus mógł skupić się, w pierwszej kolejności, na najświeższym kernel’u.
    # i ostatnie, najważniejsze:
    we wszystkich zrzutach z log’ów powtarza się ten sam motyw: Core Dump dwóch procesów – xfce4-taskmanager i python3. Z tego ten drugi wyraźnie wskazuje na libgtk-3 jako źródło problemu. python i gtk – pokrywa się, to z tym, co widzimy w komunikatach błędów, w trakcie próby uruchomienia gufw. Poszedłbym tym tropem – jak Tommy Lee Jones w ‚Ściganym’.

majo
    majo
    Forumowicz

Tak, system mam aktualny ( 4.9.79-1-MANJARO ), aktualizowany na bieżąco, w rytm aktualizacji [stable].
    Spróbowałem na drugim zainstalowanym kernelu ( 4.4.114-1-MANJARO ) i jest ten sam problem i te same komunikaty błędu.

Jeśli chodzi o ostatnią wskazówkę, to nie wiem za bardzo co mogę z tym zrobić (tu kończy się moja wiedza).
    Nie widzę w systemie żadnego pakietu libgtk-3.
    Pod hasłem libgtk kryją się 4 pakiety w AUR, których nie mam zainstalowanych.
    Przeinstalowałem 2 zainstalowane pakiety z python3 i xfce4-taskmanager i bez zmian.

Edit:
    Podczas aktualizacji systemu miałem komunikat:
    Odinstalowałem i zainstalowałem ponownie pakiet intel-ucode, który odnosił się (zgodnie z opisem pakietu) do Microcode, o czym pisałeś (jednak to nic nie pomogło, jeśli chodzi o błąd gufw).
    Z tym pakietem jest coś, czego nie rozumiem z datami. Na stronie https://www.archlinux.org/packages/extra/any/intel-ucode/ z jednej strony jest napisane intel-ucode 20180108-1, co sugeruje, że jest to najnowsza wersja ( i taką pierwotnie miałem).
    Z drugiej strony, w wyniku ponownej instalacji tego pakietu, mam obecnie wersję 20171117-1 (więc nie najnowszą).
    A z trzeciej strony, pakiet jest oznaczony „Flagged out-of-date on 2018-01-23”.

azja
    azja
    Forumowicz

libgtk-3.so.0.2200.26 należy do pakietu gtk3. Nie wiem, czy problem leży po stronie gtk czy python’a. Skoro jednak aplikacja, w trakcie uruchamiania się, wykłada się na nich, to moje podejrzenie pada na te elementy. Czy to ich wina (lub któregoś z nich)? Czy przeinstalowanie coś pomoże? A może jest problem z konfiguracją? Albo śmieciami w cache’u? Nie wiem. Ale jestem pewien, że śmierdzi z tej strony i w tym kierunku poszedłbym w poszukiwaniach, gdybym sam miał taki problem i zależałoby mi na jego wyjaśnieniu.
    … starsza wersja microcode, to efekt zamieszania z ostatnimi podatnościami procesorów (poruszaliśmy temat w ostatnich tygodniach). Wygląda na to, że Manjaro wycofało poprawkę (chyba zgodnie z sugestią Intel’a), a Arch zostawił. Nie wiązałbym tego tematu z Twoim problemem.
    … skoro tutaj nie odzywa się nikt, kto miałby odpowiednią wiedzę i był w stanie popchnąć temat do przodu, to poszukaj gdzie indziej: na oficjalnym forum Manjaro, oficjalnym forum Arch’a, polskim forum Arch’a, albo i szerzej.

napcok
    napcok
    Administrator

Wątek na oficjalnym forum o GUFW i UFW -> https://forum.manjaro.org/t/gufw-and-ufw-fixed/38401

MaboxLinux - Manjaro z Openbox | czasem piszę tutaj | Pomóż sobie i innym - mądrze zadawaj pytania

Oglądasz 9 posty - 1 do 9 (z 9 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.