Home › Fora › Forum wsparcia › Oprogramowanie › [SOLVED] Instalacja firebird 1.5
- This topic has 24 odpowiedzi, 3 uczestników, and was last updated 7 years, 4 months temu by azja.
- AutorPosty
- 15 lipca 2017 o 12:45 #5126dddForumowicz
Witam, potrzebuję pomocy w instalacji serwera firebird w wersji 1.5 na manjaro
Paczka z serwerem pod linkiem:
firebird 1.5Po instalacji niestety u mnie nie działa
[darek@darek-pc1 ~]$ /etc/init.d/firebird status bash: /etc/init.d/firebird: Nie ma takiego pliku ani katalogu
Może komuś uda się uruchomić.
15 lipca 2017 o 13:20 #5127pavbaranovForumowiczWygląda na to, że skrypty są jeszcze z initd, a nie z systemd. Trzeba by je przerobić.
W AUR są dwie paczki: firebird-odbc i firebird-superserver, ale w innej wersji.
Firebird 1.5… discontinued 2009 :)15 lipca 2017 o 17:31 #512915 lipca 2017 o 21:13 #5131dddForumowiczhttps://firebirdsql.org/en/firebird-1-5/ no jest z tym trochę kłopotu ale to Left hand to wg mnie jedyny godny uwagi program do faktur na linuxa. Ciągle wspierany i rozwijany. Na SUSE Ubuntu Fedora działa normalnie ale mam parcie na manjaro więc walczę z tym serwerem.
15 lipca 2017 o 21:22 #5134dddForumowiczWiem od pomocy technicznej że niezbędne są 2 biblioteki
libstdc++5:i386 libncurses5:i38615 lipca 2017 o 21:59 #5138azjaModerator… libncurses jest w core (ncurses), ale w wersji 6. Wiem, że to chamskie rozwiązanie, ale można spróbować podlinkować libncurses (6) -> libncurses5. Nawet jeżeli zadziała, to nie jest stabilne rozwiązanie ze względu na częste zmiany. Ale spróbować niczemu nie zaszkodzi. libstdc++5 jest w extra.
… jeżeli, to tyle, to jest komplet do zabawy.Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
15 lipca 2017 o 22:11 #5139dddForumowiczlibstdc mam zainstalowane w wersji libstdc++5 3.3.6-5 oraz lib32-libstdc++5 3.3.6-7
15 lipca 2017 o 23:24 #5140azjaModerator… gdybyś chciał się bawić w link’owanie, o którym wspominałem, to:
– zakładając, że działa (próbowałem kilka razy, większość porażek – zależy od konkretnej sytuacji), to w przypadku rolling-release jest, to rozwiązanie niestabilne, chyba, że dotyczy nieczęsto zmienianych pakietów lub niewykorzystywanych powszechnie przez inne pakiety;
– nadaje się do użycia w celach testowych czy naukowych.Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
16 lipca 2017 o 07:19 #5142pavbaranovForumowicz@azja – Jeśli chodzi o libncurses5, to niczego nie trzeba ręcznie linkować. Zob. wątek. W AUR jest stosowna „paczka”, która owe linkowanie robi za użytkownika.
Problem w FB1.5 leży gdzie indziej. Poskładanie poszczególnych elementów wymaganych przez tę bazę to dopiero nawet nie połowa roboty. Trzeba to jeszcze jakoś umieścić w zdecydowanie nowszym systemie oraz kompletnie przebudować skrypty, albowiem te są dostosowane do dawnego systemu initów. Niby teoretycznie systemd ma paczkę „kompatybilności”, ale to nie zawsze chyba działa. Można się też zastanowić, czy w przypadku, gdy w istocie produkt LH jest dla kogoś istotny nie dokonać wyboru Manjaro OpenRC. Powinno być łatwiej.Można byłoby jeszcze spróbować przerobić PKGBUILDy dostępne dla starszych wersji, które są w aur-mirror:
firebird-classic
i superserver
Niestety nie wiem, który potrzebny. Należy również znaleźć stary PKGBUILD libfbclient dla wersji odpowiadającej tworzonej.
Kupa roboty :)Swoją drogą… Komercyjny produkt, który gdzieś pozostał w mrokach historii jeśli chodzi o wersje oprogramowania. Może to i działa na RHEL czy CentOS. Natomiast jeśli LH chce w istocie znaleźć odbiorców to winna chyba pomyśleć o jakimś „kontenerowym (bundle’owym)” systemie paczkowania tego.
16 lipca 2017 o 09:01 #5143dddForumowiczczyli jednak jesli manjaro to tylko wine zostaje
16 lipca 2017 o 11:40 #5144pavbaranovForumowiczNie – masz 2 możliwości: kupa roboty i pewności nie ma (samo przygotowanie PKGBUILDów to niewielki problem, ale ktoś musiałby to chcieć wypróbować, albo… postaw sobie to całe LH wraz z Kubuntu (można je sporo ogołocić) jako VB.
16 lipca 2017 o 15:47 #5145azjaModerator… pavbaranov -> wybór systemd/initrc, to decyzja polityczna, która pociąga za sobą alians z konkretnym rozwiązaniem. To nie wybór manager’a plików. Jeżeli na tym systemie ma działać tylko konkretne oprogramowanie, to nie powinno mieć większego znaczenia, ale jeżeli system jest do zastosowań szerszych, to już poważna decyzja.
Co do LeftHand’a, to nie bardzo rozumiem dlaczego trzymają się Firebird’a 1.5; no chyba, że stara wersja programu, chodząca na starej wersji server’ze bazodanowym – nie warto update’ować, bo nie ma ku temu motywacji biznesowej.… ddd -> pytanie trochę OT, bardziej z ciekawości: stara wersja LH na starym FB, czy LH używa starego FB w nowych wersjach?
… moim zdaniem, warto temat podzielić na dwie perspektywy: doraźną i docelową.
Perspektywa doraźna, to uruchomienie oprogramowania na teraz. Najprościej byłoby spróbować uruchomić FB 1.5 pod Wine’em, bo to nie wymaga nawet instalacji. Wystarczy skopiować folder spod Windows’ów i uruchomić
fbserver.exe -a
Ze strony producenta można również, z tego co pamiętam, ściągnąć wersję portable (w razie czego służę). A jeżeli będziesz instalował, to w wersji 'aplikacja’, nie 'service’ (nie testowałem, nie wiem, czy będzie działać). Jest, to szybsze i prostsze rozwiązanie niż stawianie virtual’ki. Zakładając, że LH nie będzie miał nic przeciwko. Drobna uwaga: nie drążyłem tematu, bo nie miałem takiej potrzeby, ale wygląda na to, że sposób zapisu ścieżki do bazy zależny jest od wersji server’a. Używam Flamerobin’a, jako narzędzia do podstawowej obróbki baz i w konfiguracji bazy musi być ścieżka w konwencji windows’owej (C:/bazy/mojaulubionabaza.fdb), nawet jeżeli uruchamiam Flamerobin’a linux’owego.
Perspektywa docelowa, to uruchomienie rozwiązania, które będzie w dłuższym okresie czasu satysfakcjonujące i stabilne oraz nie będzie wymagało ciągłych modyfikacji, w związku ze zmianami komponentów. Być może takim rozwiązaniem będzie zbudowanie stabilnej paczki (jeżeli FB 1.5 bezwzględnie będzie wymagał starych wersji pakietów, to kiepsko, to widzę); być może zastosowanie virtual’ki; być może rezygnacja z Manjaro, jako systemu do uruchamiania LH.Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi
16 lipca 2017 o 19:22 #5146dddForumowiczNiestety nie jestem na tyle wyedukowany by zbudować samemu paczki więc raczej odpada :/
LH wychodzi nowe cały czas i jest rozwijane bo co 2-5 msc jest nowa paczka do ściągnięcia ale czy win czy linux od zawsze jest ten sam firebird 1.5 , kiedyś nie było problemów i instalowało się wszystko ładnie na każdym linuxie ostatnio jest coraz więcej problemów i bez rzeźbienia udało mi się chyba tylko na opensuse 42.2 .
16 lipca 2017 o 20:55 #5147pavbaranovForumowiczCóż… fakt, że „LH wychodzi cały czas nowe” wskazuje tylko na jedno: kompletny brak wiedzy jego twróców nt. tego jak można takie oprogramowanie zrobić na podstawie czegoś co zostało porzucone 8 lat temu. Z całym szacunkiem, ale LH jest robione – przynajmniej dla linuksa – kompletnie po macoszemu i bez wiedzy. Osobiście zrezygnowałęm z niego lata temu, bowiem nie wywalał mi się co jakiś czas, ledwie został zaktualizowany system do nowej wersji. Sorry, ale tak z programem do fakturowania, w firmie nie da się żyć.
Same PKGBUILDy mogę pomóc Ci zrobić, ale… pomijając to, czy to w ogóle się uda – będziesz wiedział jak „dbać” o taką paczkę? Z tego co widzę, to w Archu trzeba je przebudować mniej więcej 4 razy do roku. Czyli – abym nie pracował na zasadzie sztuka dla sztuki. będziesz potrafił potem o nie zadbać? Ja nie będę – nie interesuje mnie to totalnie.
16 lipca 2017 o 22:36 #5148dddForumowiczDostałem przed chwilą odp z Left hand. Niedziela 22:00.
”
O ile testowałem instalacje to problem jest ze wszystkimi firebirdami nawet z wersją 2.5. Samo uruchomienie firebirda nie bedzie problemem jeśli doinstaluje się wymagana biblioteka. Jeśli ten temat zostanie roziązany przez forum wtedy firebird 1.5 również bedzie działać. Po prawidłowej instalacji biblioteki nalezy wejść w opt/firebird/bin i uruchomić ./fbserver, ale do tego wystarczy już skryp który sam sie uruchomi po starcie systemu. Katalog init.d jest tylko demonem aby program uruchomił się sam przy starcie systemu, wiec sam katalog jest mało wazny. Sama instalacja firebirda sie zainstalowała ale wymagała instalacji edytora ex, wtedy doinstalowałem edytor vi.
Proszę sprawdzić jak program bedzie działał przez wine wtedy powinien sie uruchomić ale już wersja na windowsa. „ - AutorPosty
- Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.