[SOLVED] Instalacja Manjaro Linux krok po kroku ?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Poradniki [SOLVED] Instalacja Manjaro Linux krok po kroku ?

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 42 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #1591
    Piotr
    Forumowicz

    Witam wszystkich . Jako że ,chcę (mam w planach) na stałe przesiąść się na Linuxa .. Obecnie moim systemem był Windows 7 na laptopie HP Compaq nx7400 ..I to był błąd . .ALe przechodząc do szczegółów . Poleciałem po bandzie i zainstalowałem sobie na nim Manjaro Linux MATE 15.12 x64 . Instalka ładnie się sfinalizowała . Ale po restarcie mam czarny ekran i migająca kreska „-” i nic więcej . Zostawiłem na godzinę lapka i nic ,dalej stoi w miejscu .. Nie mam pojęcia co się dzieje .. Jako ze to moje pierwsze starcie z Manjaro to nwm czy coś dobrze zrobiłem ..
    Partycje jakie utworzyłem to /boot , /home i ostatnia /
    Rozmiar /boot to 12288 | /home 65536 a / to 32768 ..

    Dzięki za pomoc ewentualnie za jakąś poradę lub poprawkę wątku : )

    #1592
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jesteś w stanie cokolwiek więcej powiedzieć o tym notebooku, a w szczególności o jego karcie/kartach graficznych? To jest UEFI, czy BIOS?
    Po co robiłeś takie partycje (tej wielkości), a w szczególności partycję /boot?
    Wg mnie – jeśli nie masz jakichś wybitnych wskazań dla /boot, to zanim przejdziesz do naprawy – ponowna instalka (bo szybciej) z nowymi partycjami.
    Powinny być 2 (ew. 3). Jedna to tzw. główna. Tu przeznaczyłbym ok. 10-20GB (osobiście mam w połowie). Spokojnie wystarczy z lekkim zapasem (szczególnie powyżej 14/15GB). Reszta /home. Możesz stworzyć (warto) /swap.
    Przy ponownej instalce – poznaj swój komputer dokładniej, a w szczególności 2 rzeczy: EFI/BIOS oraz kartę graficzną. Jeśli będziesz tam mieć jeden system i jeśli nie masz żadnych wskazań, by musiał być tam EFI – ustaw w BIOSie „Legacy” (albo jak się tam to nazywa u Ciebie). Nieco inaczej się instaluje na EFI i – o ile się nie mylę – wersja instalatora z grudnia ubr. nadal miała z tym problemy.
    I wprawdzie to jest starszy podręcznik, ale powinien Ci pomóc w instalacji (wersja angielska jest bardziej aktualna).

    Przyczyn takiego zachowania się po instalacji – obecnie – możemy jedynie zgadywać.

    BTW: Do niczego nie namawiam, ale pewnie po przesiadce z Win7 szybciej odnajdziesz się albo w Cinnamon, albo w XFCE w wersji Manjaro.

    #1593
    Piotr
    Forumowicz

    Oczywiście :)

    HP Compaq nx7400
    CPU – Intel Core 2 T5500 1.66Ghz x2
    GPU – Intel 945GM
    WiFi- BCM4311 802.11b/g WLAN & oraz TP-LINK WN722n na złączu USB
    Lan – BCM4401-B0 100Base-TX
    Ram – 4096 GB | 2×2 GB
    Hdd – ATA ST320LM001 HN-M3
    ODD – PIONEER DVDRW DVR-K17

    Nie ma UEFI , to jest dość starawy laptop . Ma BIOS,MBR ; )

    Hmm swap ? nie bedę się mądrzył ale swap to chyba tylko jak sie korzysta z hibernacj /uśpienia . TO słyszałem ..

    #1594
    pavbaranov
    Forumowicz

    Zainstaluj bez /boot, z takimi partycjami, jak Ci poradziłem (/boot niekiedy robi problemy; jeśli pamiętam, to trzeba nieco inaczej z systemd skonfigurować).
    Specyfikacja jest taka, że winno to się uruchamiać OTB.
    Sprawdź tylko gdzie instalujesz GRUBa (to częsty błąd) – ma być w MBR /dev/sda (jeśli to jest jedyny dysk).

    #1595
    Piotr
    Forumowicz

    Oki : ) Zabieram się za pobieranie : ) oczywście ,że w /dev/sda :P

    ps OTB ? czyli ?

    #1596
    pavbaranov
    Forumowicz

    OTB? Out-of-The-Box („działa bez ingerencji, zaraz po zainstalowaniu”)

    #1597
    Piotr
    Forumowicz

    Wrr , jakieś fatum czy coś :( nie odpala po instalacji Manjaro wogle .. Instalowałem 3 razy i c** za przeproszeniem … Czarny ekran i migający myślnik .. Tyle . Poddaję się … Nie mam nerwów na to ( a powinienem się ne denerwować ) niestety .. Widocznie albo nie umiem Manjaro zainstalować albo nie współgra :P z tym lapkiem …

    #1598
    pavbaranov
    Forumowicz

    Z lapkiem musi współpracować. Jeśli Manjaro ma fochy – weź pójdź na całość i spróbuj zainstalować Arch np. z:
    Antergos
    i czysty Arch:
    Architect/PacBang.

    #1599
    Piotr
    Forumowicz

    O tym pomyślałem : ) pobiorę dzisiaj tego Antergos i zainstaluję : ) okaże sie ;p

    #1600
    pavbaranov
    Forumowicz

    Możesz jeszcze spróbować nowszej wersji Manjaro – powinna mieć poprawiony instalator (jeśli to po jego stronie wina). Możesz spróbować wersji z XFCE4 lub net-install i potem do niego dodać MATE (trudniejsze, a i tak wyłącznie by wypróbować).

    #1602
    Piotr
    Forumowicz

    Też pomyślałem o net-install ale nie wiem czy net-install posiada sterowniki w kernelu do wifi tp link wn722n & ar9271 . Nie moge znaleźć ,raczej nie umiem gdzie to wyszukac .. a na lanie nie mam jak się podpiąć

    #1603
    pavbaranov
    Forumowicz

    Odpowiedni dla Ciebie plik pkgs.txt – tu masz jakie paczki dostarcza net-install

    #1604
    Piotr
    Forumowicz

    odpuszczam sobie manjaro na tą chwile . kiedyś wrócę może do tej dystrybucji : ) ale postawiłem Antergosa x64 z MATE i na razie miodzi : ) podoba mi się instalator :) wybierasz co chcesz :) to + wielki : ) :P

    #1605
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Witam
    Czarny ekran z mrugającym kursorem to najczęściej powód źle zainstalowanego sterownika grafiki, choć nie powinno być problemów ze zintegrowaną kartą intela.
    Trochę dziwne, że Manjaro Live chodzi a po instalacji nie chcą ruszyć X-sy.
    Dla ciekawości podaj wynik komendy w obecnym systemie:

    inxi -SGN
    Jeśli masz jeszcze Manjaro na USB, to również tą samą komendę na uruchomionym Live

    #1606
    Piotr
    Forumowicz

    Witam
    Czarny ekran z mrugającym kursorem to najczęściej powód źle zainstalowanego sterownika grafiki, choć nie powinno być problemów ze zintegrowaną kartą intela.
    Trochę dziwne, że Manjaro Live chodzi a po instalacji nie chcą ruszyć X-sy.
    Dla ciekawości podaj wynik komendy w obecnym systemie:

    inxi -SGN
    Jeśli masz jeszcze Manjaro na USB, to również tą samą komendę na uruchomionym Live

    już nie mam jak podać,bo postawiłęm sobie Ubuntu mate 16.04 .. Te manjaro mimo że samo środowisko okej ale menadżer logowania to katorga,zamula lapka ze nie wiem co

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 42 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.