Instalacja programów z internetu

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie Instalacja programów z internetu

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 17 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #6123
    pierszy
    Forumowicz

    witam mam problem jak np. zainstalować yumi

    #6124
    pavbaranov
    Forumowicz

    O to Ci chodzi?

    #6125
    pierszy
    Forumowicz

    tak,wchodze na str i jak dalej postępywać ,proszę o instrukcje, bo ciemny jestem

    #6126
    pierszy
    Forumowicz

    już palce mnie bolą o klikania informacji, taka pomoc ,chyba wróce na winde

    #6127
    pavbaranov
    Forumowicz

    Sorry, nie piernicz. Nikt tu nie siedzi tylko i wyłącznie, by stanowić Twój osobisty support.
    Po pierwsze: dlaczego akurat YUMI? Jest od groma innych narzędzi dostępnych w Manjaro/AUR.
    Po drugie: YUMI obecnie jest dostępne wyłącznie (nawet źródła) dla Win. W istocie możesz zatem wrócić do Windows i tam będziesz mieć YUMI. Jeśli upierasz się przy YUMI i linuksie, to tak jak jest napisane w odnośniku, który Ci podałem: możliwe stosowanie jest wyłącznie przez wine. Instalujesz wine (jak każdy inny program), potem ściągasz YUMI i pod wine uruchamiasz. Tyle.

    #6128
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Chcesz Yumi zainstalować w Windowsie? Jeżeli tak, to się nie da. Na szczęście Yumi działa bez instalowania.

    A jeżeli chcesz zainstalować w Linuksie, to odradzam, bo jakoś nie specjalnie chce działać (przynajmniej w Ubuntu). Tu lepiej użyć dd if=/sciezka/plik.iso of=/dev/sdx w terminalu.

    EDIT:
    Nie zauważyłem Twojego postu @pavbaranov. Pod Wine Yumi działa średnio.

    #6129
    pierszy
    Forumowicz

    pavbaranov mam problem z instalacją programów ,możesz rozjaśnić

    #6130
    pavbaranov
    Forumowicz

    Raz jeszcze: linux (Manjaro) nie jest Windowsem. Pytasz się o to jak zainstalować w Manjaro program dla Windows. Równie dobrze mógłbyś się zapytać jak napędzić silnik benzynowy olejem napędowym.
    YUMI służy do wgrywania obrazów ISO na pendrive, tak, by powstało coś, co się nazywa „liveusb”. Nośnik, z którego możesz uruchomić komputer. Pod Manjaro możesz taki nośnik zrobić bez instalacji jakiegokolwiek programu w sposób podany Ci przez @piespawlowa. Możesz też zainstalować programy jak np. isowriter (zobacz sobie na alternativeto.net i wpisz tam yumi, wybierz system).
    Jeśli bardzo chcesz mieć YUMI na linuksie to… możesz spróbować przez wine, ale obecnie nie powinno Ci się udać.
    Innymi słowy linux nie służy do odpalania programów windowsowych (i vice versa). Jeśli już daje się to robić, to przez przypadek. Raz jeszcze odpowiedz sobie dlaczego na linuksie chcesz zainstalować/uruchomić program dla Windows, którego odpowiedników bez liku.
    Instalacja programów w Manjaro – w zależności od tego jaką wersję masz: pamac lub octopi – znajdź sobie w menu. I naucz się (bo warto) korzystać z konsolowego pacman. Nawet jednak wówczas nie zainstalujesz aplikacji dla Windows, MacOS, iOS, Androida, czy czegokolwiek innego, co nie jest linuksem.
    To tak, co do zasady.

    #6131
    Avatar photoazja
    Moderator

    … jak to nie ma? A AUR/yumi-bin, to pies? Fakt, że wersja ciut archiwalna, ale bądźmy precyzyjni.
    @pierszy, zamiast Yumi, możesz użyć AUR/multibootusb. Pozwala utworzyć boot’owalnego pen’a z wieloma systemami, jak i standardowo wrzucić .ISO na nośnik.
    # Pytanie, jakie się nasuwa brzmi: wiesz w jaki sposób instalować z AUR; wiesz co, to AUR?
    # Uwaga natury ogólnej i fundamentalnej – poczytaj nt. systemów typu rolling-release (takimi są Manjaro i Arch) i manager’a pakietów pacman (i wersji graficznej – pamac i octopi). Możesz zacząć od Wikipedii

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Manjaro_Linux
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Arch_Linux
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Pacman

    przejrzeć podręcznik, który masz w systemie i poszperać na forach. Bez podstawowej choćby wiedzy na ten temat, będziesz się motał.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #6132
    pierszy
    Forumowicz

    ok nie rozumiesz mnie, yumi nie interesóje mnie, chce jakiś odtwarzacz video,co mam zrobić, patrzyłem kiedyś na ubunta różne,i tam kategorie były programów a tu nie widze tego

    #6133
    pavbaranov
    Forumowicz

    witam mam problem jak np. zainstalować yumi

    Sorry, ale co tutaj:

    nie rozumiesz mnie, yumi nie interesóje mnie, chce jakiś odtwarzacz video

    napisałeś?

    Nie, w Manjaro nie ma „Centrum oprogramowania” i na całe szczęście. Jest natomiast możliwość łatwej instalacji oprogramowania. Podstawowa to konsolowy pacman. Oprócz tego – w zależności od tego jaką masz wersję Manjaro – pamac lub octopi. Już Ci napisałem.
    Na stronie Manjaro możesz znaleźć np. listę oprogramowania Qt. Na wiki Archa bardziej rozbudowaną listę aplikacji.
    Podstawowe komendy pacmana – nie zgdaniesz,… też znajdziesz na wiki Archa.

    Niestety jednak – to czego oczekujesz, to po prostu nauka systemu od podstaw. Systemu, który na wiki Archa (wszak tam jest 99% informacji o Manjaro) lub na wiki Manjaro – został wytłumaczony. Masz problem z… szukaniem oprogramowania. Po prostu. Niestety nikt za Ciebie tego nie zrobi.

    BTW: Jakiś „odtwarzacz wideo” masz zainstalowany bezpośrednio po instalacji systemu.

    PS: @azja:

    … jak to nie ma? A AUR/yumi-bin, to pies? Fakt, że wersja ciut archiwalna, ale bądźmy precyzyjni.

    Jesteśmy precyzyjni. Nawet bardzo. Próbowałeś to zainstalować? Ja tak. Nie daje się rady zbudować paczka.

    #6134
    Avatar photoazja
    Moderator

    … no chyba Cię nie zrozumieliśmy, fakt. Ale poziom Twojej precyzji jest symboliczny. Z kontekstu domyślam się, że chodzi Ci o manager’a pakietów (yum?). Jeżeli tak, to patrz wyżej – mój poprzedni post (pacman,pamac,octopi) i @pavbaranov.
    ————-
    EDIT … jakie środowisko graficzne masz, Xfce/KDE/inne?
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #6135
    pavbaranov
    Forumowicz

    Cóż, korzystając z chwili wolnego czasu:
    octopi
    pamac
    a dla Manjaro KDE jest jeszcze zbliżone do ubuntowego/gnomowego „centrum pobierania” (czy jakoś tak) coś, co nazywa się Discover (trzeba jednak doinstalować opcjonalne zależności i… generalnie nie polecam z przyczyn bezpieczeństwa; niemniej jednak to najbardziej podobne rozwiązanie do proponowanego w Gnome/Ubuntu). Jeśli natomiast używasz Manjaro GNOME, to masz jeszcze coś co się nazywa bodaj gnome-packagekit (czy jest jeszcze coś innego nie wiem, bo nie używam tego DE).
    Masz jeszcze (w AUR) przeglądarkę (nie ma tu modułu instalowania) pkgbrowser, gdzie chyba najwygodniej się szuka programów (przynajmniej mi).
    Albo octopi, albo pamac masz na 100% zainstalowane w Manjaro. Inna sprawa, że gorąco polecam zaznajomić się z konsolowym pacmanem.

    #6149
    Avatar photoazja
    Moderator

    … tak, rzeczywiście, pkgbrowser jest doskonały do przeglądania. Interface mało zachęcający wizualnie (kwestia gustu), ale prezentuje chyba najwięcej informacji, w miarę sensownie poukładanych. Używam od dawna i do poszukiwań pakietów i analiz repozytoriów zdecydowanie polecam.
    ————-
    EDIT:

    (…) Jesteśmy precyzyjni. Nawet bardzo. Próbowałeś to zainstalować? Ja tak. Nie daje się rady zbudować paczka.

    … patrz na ducha, nie tylko na literę. Z tym pakietem, to był żart, rzecz jasna – fakt, że być może zbyt subtelny. Co do precyzji, to zdecydowanie jest różnica pomiędzy ’nie ma’, a ’jest przestarzały, nie używaj’.
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #6152
    michaldybczak
    Forumowicz

    ok nie rozumiesz mnie, yumi nie interesóje mnie, chce jakiś odtwarzacz video,co mam zrobić, patrzyłem kiedyś na ubunta różne,i tam kategorie były programów a tu nie widze tego

    Manjaro czy jakikolwiek system Arch jest dla osób już średnio-zaawansowanych. Jeśli bawiłeś się Synaptic na Ubuntu to dokładnie tak samo działa to na programach typu Pamac czy Octopi, tylko że te są trochę łatwiejsze i bardziej bezpośrednie w obsłudze niż Synaptic. Linux jest zbudowany z pakietów i po prostu wyszukujesz te pakiety. To same podstawy. Może nie masz screena, gwiazdek, opisu i recenzji programów, ale tak samo możesz wszystko wyszukać przez same nazwy.

    W Manjaro czy Archu po prostu nie ma łatwego centra oprogramowania, chociaż ostatnie aktualizacje trochę dodają takich elementów do Pamac’a (śrdowiska gtk) a na Plazmie możesz zainstalować discover.

    Musisz jednak uważać, bo centra oprogramowania nie pokazują wszystkich pakietów tylko te bardziej znane, które są zwykle programami. To po prostu takie dodatkowe koła dla początkujących, ale nie wystarczają do normalnego wyszukiwania wszystkiego. Do tego są bardziej zaawansowane programy typu Synaptic (Ubuntu – środowiska gtk), Muon (Ubuntu – środowiska Qt) a na Archu Pamac (gtk) i Octopi (Qt). Albo terminal do wszystkiego.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 17 ogółem)
  • Wątek ‘Instalacja programów z internetu’ jest zamknięty.