Jak odchudzić katalog systemowy ?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy Jak odchudzić katalog systemowy ?

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 31 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #555
    Avatar photomajo
    Moderator

    Witam,

    mam zainstalowany Manjaro na 10 GB partycji systemowej (+ przeniesiony katalog TMP dla Yaourt do /home – także łącznie mam nawet więcej niż 10 GB na system).

    Początkowo było wszystko OK, tj. było wolne miejsce w katalogu systemowym. Jednak z biegiem czasu, instalowaniem nowego softu i aktualizacji Manjaro wolnego miejsca było coraz mniej.

    Obecnie (od kilku miesięcy) mam dostępne ok 880MB i nie mogę zrobić kolejnej aktualizacji Manjaro – wyskakuje błąd – brak wolnej pamięci.

    Zrobiłem lub na bieżąco robię następujące rzeczy, aby odzyskać wolne miejsce:
    jednorazowo:
    * ustawienie tune2fs -m0
    * ustawienie 50MB wartość SystemMaxUse w /etc/systemd/journald.conf,
    i 'SystemMaxFileSize’ na 1M

    regularnie czyszczę dysk:
    * za pomocą bleachbit i sudo bleachbit ;
    * sudo pacman -Scc (czyszczenie pamięci podręcznej pacmana) ;
    * ręcznie co jakiś czas usuwam pliki w /var/log/journal

    Wywaliłem wiele „sierot” (które wydawały mi się niepotrzebne).

    Co jeszcze mogę zrobić aby odchudzić katalog systemowy ?

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #556
    Avatar photosir_lucjan
    Forumowicz

    Odinstalować programy, których nie używasz.

    Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Linux Register User: #536661

    #557
    Avatar photomajo
    Moderator

    Nieużywane programy odinstalowałem w pierwszej kolejności.

    A przed momentem zakończyła się kolejna próba aktualizacji systemu. Niestety, znowu „Wystąpiły błędy, nie zaktualizowano żadnego pakietu.”
    Ilość wolnego miejsca po tej próbie = 0 i zakładam, że to odpowiada, za końcowy błąd.
    Wygląda to tak: http://pastebin.com/8WLVFTtp

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #558
    pavbaranov
    Forumowicz

    Najczęściej pomoże:
    # pacman -Sc
    lub – głębiej:
    # pacman -Scc
    Jeśli instalowałeś, aktualizowałeś system, to w katalogu /var/cache/pacman/pkg są gromadzone wszystkie dotychczas zainstalowane paczki. Najczęściej nikomu to do szczęścia nie jest potrzebne.
    Pierwsze polecenie usuwa z tego katalogu „przestarzałe” (czyli takie, których nie ma już w zdalnym repozytorium) paczki, drugie wszystkie (czyli po wydaniu tego polecenia rozmiar tego katalogu wynosi „0”). Jeśli masz stałe połączenie z netem, nie masz potrzeby przywrócenia starszych paczek – wykonaj jedno z nich (nawet drugie). Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zarchiwizuj sobie ten katalog gdziekolwiek.

    #559
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Przy okazji rozważ umieszczenie katalogu /tmp w pamięci RAM komputera. Przykłady:
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Tmpfs

    Jakby się coś zbuntowało to z livecd usuniesz wpis w /etc/fstab.

    #560
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Witam
    Zgadzam się co do wykonania obu komend, które zaproponował @pavbaranov. Dodatkowo sprawdź katalog /var/log gdzie może gromadzić się wiele danych. Np. programem filelight. Jeśli Ci są niepotrzebne usuń.

    #561
    pavbaranov
    Forumowicz

    No to jeszcze nieco konserwatorskich informacji, które winny być jednak wykonywane zaraz po instalacji, a nie gdy partycja już się zapycha. Apetyt na powierzchnię dysku mogą mieć – jak wspomniał aquila – logi systemowe. Najczęściej, w przypadku desktopu, sięganie kilka miesięcy wstecz nie jest bardzo użyteczne, a i mało kto z tzw. zwykłych użytkowników będzie w stanie w ogóle załapać co jest tam ważne, istotne i w ogóle do czego to przydatne. Journal ma możliwość ograniczenia swojego rozmiaru. Po osiągnięciu odpowiedniej wielkości może starsze wpisy wykasować. Domyślnie, wielkość pliku zajmowanego przez journal to 10% partycji, na której się znajduje. Możemy tę wielkość łatwo ograniczyć, edytując (na prawach roota) plik /etc/systemd/journald.conf i doprowadzając wpis:
    #SystemMaxUse= do satysfakcjonującej nas postaci, np.:
    SystemMaxUse=50M

    Przy okazji… Do tej pory zasugerowałem się Twoim pytaniem i wskazuję (wskazujemy) jak odchudzić katalog systemowy. Piszesz jednakże, że nie możesz zainstalować programów, a to jest skutkiem co najmniej jeszcze jednego „błędu”. Zwróć uwagę na pojawiające się przy użyciu pacmana informacje:
    system-config-printer: /usr/share/system-config-printer/ui/ServerSettingsDialog.ui znajduje się w systemie plików
    (to jedynie przykład, bo masz tych linii więcej). Taka informacja oznacza, że określony plik – tu ServerSettingsDialog.ui, który ma zostać zainstalowany przez jakąś paczkę (tu system-config-printer) został już uprzednio w jakikolwiek sposób zainstalowany w systemie, a reguły rządzące instalacją paczki (czyli u nas system-config-printer) nie wiedzą co z tym mają zrobić (dzieje się tak np. gdy istniejący już plik został zainstalowany poza pacmanem, gdy został zainstalowany np. w wersji git, a teraz ma zostać zainstalowany w wersji stabilnej i nowa paczka nie wie, że ma się zainstalować w miejscu paczki *-git, itp.). W tych sytuacjach pacman odmówi instalacji czegokolwiek.
    Generalna zasada jest taka, że poznajesz właściciela pliku, „który jest już w systemie” poprzez pacman -Qo <plik> i decydujesz się na jakieś rozwiązanie np. odinstalowanie paczki, aplikacji, która jest właścicielem takiego pliku ewentualnie usunięcie go, jeśli żadna paczka nie jest jego właścicielem i jest on pozostałością jakiejś wadliwie przeprowadzonej instalacji w przeszłości. Więcej: wiki Archa.

    #562
    Avatar photomajo
    Moderator

    Dzięki za dotychczasowe podpowiedzi.
    Odpowiadając – po kolei:
    – katalog /var/cache/pacman/pkg czyszczę na bieżąco (przed rozpoczęciem próby aktualizacji był pusty);

    – z powodu braku nadmiernej pamięci RAM raczej nie będę próbował umieścić /tmp w pamięci RAM;

    – katalog /var/log raczej nie jest nadmiernie zaśmiecony (całość obecnie zajmuje ca 35MB, w tym 32MB w /var/log/journal );

    – mam ustawienie SystemMaxUse=50M (pisałem o tym w 1. poście);

    – log do przebiegu ostatniej próby aktualizacji Manjaro, który zamieściłem na http://pastebin.com/8WLVFTtp wygląda w zasadzie lepiej, niż inne wcześniejsze próby, ponieważ tym razem cokolwiek się udało (choć tylko częściowo).
    Z reguły jednak próba aktualizacji Manjaro kończy się b. szybko komunikatem w stylu:

     Do pobrania:             1363,06 MiB
    Do zainstalowania:       4874,79 MiB
    Zmiana po aktualizacji:   186,11 MiB
    
    :: Kontynuować instalację? [T/n] 
    błąd:  Partycja / jest zbyt pełna: potrzebne jest 354400 bloków, 350098 wolnych
    błąd:  nie udało się dokonać transakcji (niewystarczające miejsce na dysku)
    Wystąpiły błędy, nie zaktualizowano żadnego pakietu.
    

    Tu widać wyraźnie powód niemożności aktualizacji Manjaro – niewystarczające miejsce na dysku.

    Błąd ServerSettingsDialog.ui znajduje się w systemie plików to inna para kaloszy, choć wydaje mi się, że może być konsekwencją braku pamięci.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #563
    pavbaranov
    Forumowicz

    Kurcze, sprawdź jakimkolwiek programem, co Ci na tej partycji zżera miejsce. Inna sprawa, że 10GB to tak dość skromnie w przypadku systemów, które nagle oferują np. 1GB upgrade’u i blisko 5GB po zainstalowaniu, a takim systemem jest niestety Manjaro, szczególnie, gdy się czeka od „wydania” do „wydania”.

    #564
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    W tym przypadku chyba nie pozostaje ci nic innego niż aktualizacja grup pakietów „na piechotę” – po jednym, po kilka. Zobacz co jest do aktualizacji i zacznij od jądra. Po każdej aktualizacji większej grupy pakietów czyść cache pacmana:
    [code]pacman -Scc[/code]
    Komenda:
    pacman -S NAZWA_PAKIETU

    I tak w koło Macieju …

    EDYCJA

    Sprawdź ile i co zajmuje miejsca w katalogu roota:
    [code]du -d1 -BM /root[/code]

    #565
    Avatar photomajo
    Moderator

    Aktualizacja na piechotę ponad 300 pakietów to chyba nie jest najlepszy pomysł.
    O ile można by się zawziąć i zrobić to jednorazowo, co zajęłoby b. duuużo czasu, to biorąc pod uwagę, że po tygodniu/dwóch będzie kolejna aktualizacja systemu i wtedy należało powtórzyć ten proces, nie widzę sensu, aby za to się zabierać.

    Szukam ogólnego rozwiązania, tak aby usunąć z katalogu systemowego zbędne pliki (o ile się da), wychodząc z założenie, że sam system zajmował (kiedy instalowałem go po raz pierwszy ok rok temu) poniżej 5GB i kolejne aktualizacje + zmiany kerneli + zainstalowane programy nie powinny zająć dwa razy więcej przestrzeni (a może się mylę?).

    Wynik komendy du -d1 -BM /root poniżej:
    http://pastebin.com/6QgbxehN

    Z tego, co widzę (pomijając wpisy „Brak dostępu”), to najwięcej zajmuje :
    492M /root/.wine
    125M /root/.wine-pipelight
    I to chyba jest w normie.

    Niezrozumiałym katalogiem jest:
    161M /root/wtTjFfKhQy
    Nie mam pojęcia do czego może to służyć ?!

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #566
    pavbaranov
    Forumowicz

    Polecenie du -d1 -BM /root, jeśli chcesz się dowiedzieć co i jak jest zajęte w /root musisz wydać jako root. Inna sprawa, by zobaczyć co jest na partycji głównej, powinieneś wydać je jako: sudo du -d1 -BM /. Wówczas dowiesz się ile w ogóle zajmują katalogi.
    Co to jest /root/wtTjFfKhQy nikt z nas nie ma nawet prawa wiedzieć – musisz sprawdzić sam.
    Nikt nawet nie ma prawa Ci powiedzieć co możesz z / usunąć, bo nikt nie jest administratorem Twojego systemu (oprócz Ciebie). Generalnie jednak, z wyniku du wygląda, że dużo miejsca zajmuje Ci wine wraz z dodatkami. Wygląda też, że sposób korzystania przez Ciebie z systemu po prostu wymaga większej partycji głównej (dla porównania u mnie /root zajmuje 13MB).

    #567
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    492M /root/.wine
    125M /root/.wine-pipelight

    Uruchamiasz jakieś aplikacje z Windows z prawami roota? No to jest to nierozsądne działanie. Wraz z tym katalogiem /root/wtTjFfKhQy masz już około 1GB miejsca.

    #568
    Avatar photomajo
    Moderator

    Na rożne sposoby próbuję zaglądnąć do katalogu root/wtTjFfKhQy i się nie udaje. Programy się zawieszają. Jedyne co mi się udało sprawdzić, to że jest tam ponad 350 tys. plików, z czego wnioskuję, że może być to jakiś katalog systemowy (chyba że to jakiś malware ?)
    Czy macie coś podobnego u siebie ?

    Z aplikacji pod Wine korzystam jako normalny użytkownik, a analogiczne katalogi /.wine
    i .wine-pipelight mam w moim katalogu Home, gdzie znajdują się także pliki tych aplikacji windowsowych.

    Katalogi /root/.wine i /root/.wine-pipelight zawierają jedynie standardowe, domyślne podkatalogi instalowane przez instalator Wine.
    Skoro nie korzystam z Wine jako root, to czy mogę jakoś(?) skasować te katalogi, nie wywalając przy okazji Wine, z którego korzystam jako normalny użytkownik ?

    Skoro u Kolegi pavbaranov’a root zajmuje 13GB, to nasuwa mi się nieciekawy wniosek, że obecna postać systemu jest na tyle rozbudowana, że mam małe szanse na normalną pracę z 10GB i muszę drastycznie powycinać „sieroty” i inne aplikacje (zostawiając tylko te, które są absolutnie niezbędne) i liczyć się z tym, że np. w czasie aktualizacji jakiegoś pakietu, będą mi się ciągle ponownie budować/instalować różne biblioteki i programy narzędziowe, które obecnie oznaczone są jako sieroty i które usunę w ramach czystki.
    Tu mam pytanie. Czy usuwając pakiet (za pomocą pacman -R NAZWA ) oznaczony jako sierocy, mogę mieć pewność, że nie usunę pakietu faktycznie potrzebnego systemowi ?

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #569
    Avatar photosir_lucjan
    Forumowicz

    U Pawła /root zajmuje 13MB. U mnie ten katalog również zajmuje kilkanaście MB. Domyślne katalogi Wine raczej nie zajmują kilkaset megabajtów.

    Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Linux Register User: #536661

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 31 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.