Jak odchudzić katalog systemowy ?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy Jak odchudzić katalog systemowy ?

Oglądasz 15 posty - 16 do 30 (z 31 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #570
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Na pewno bezpiecznie możesz usunąć te dwa katalogi – jako root z konsoli:
    rm -rf /root/.wine
    rm -rf /root/.wine-pipelight

    Tylko się nie pomyl – skopiuj stąd.

    Jak masz siłę do tego to zrób kopię zapasową systemu i usuń ten katalog:
    161M /root/wtTjFfKhQy

    Oczywiście nie wiem co tam jest i robisz to na własną odpowiedzialność. Nie spróbujesz to się nie dowiesz i będziesz miał zawsze ten katalog. Widzę też tam jakąś aplikację Aliora. Stanowczo nie uruchamiaj żadnych aplikacji związanych z internetem albo:
    – z Pulpitu będąc zalogowanym jako root (graficznie)
    – za pomocą poleceń:
    gksu / gksudo aplikacja

    Strzelam – może to pozostałość po jakichś szyfrowaniach / innych cudach?

    Co do pytania – tak, można bez problemu korzystać z partycji roota o pojemności 10GB.

    #571
    pavbaranov
    Forumowicz

    U mnie /root zajmuje 13MB a nie 13GB. Cała partycja z katalogiem /root to ok. 18GB, ale jej wielkość ustawiona w ten sposób „na wszelki wypadek”, także ze względu na sporą ilość kompilacji, które robię; zwykle ustawiam na 12-15GB.
    Katalog root/wtTjFfKhQy nie jest żadnym katalogiem systemowym. Jeden bóg raczy wiedzieć co Ci ten katalog stworzyło i po co. Jak wspomniał Marcin – wygląda na to, że w Twoim systemie były prowadzone jakieś operacje na prawach roota, które nie powinny być i one potworzyły Ci jakieś katalogi w /root (oprócz katalogów, które są związane z wine to także np. .kde4, czy .gnome; nie są może wielkie, ale również możesz je spokojnie pokasować (te katalogi powstały gdy wykorzystywałeś jakieś narzędzie graficzne na prawach root).
    Zawartość partycji systemowej zapycha się często również przez dogrywanie różnego rodzaju tematów, a szczególnie zestawów ikon (te ostatnie potrafią mieć spokojnie po 200MB). Pomijając zatem odinstalowanie zbędnych programów, szczególnie tych, których nie używasz lub tych które mają powielone funkcje (np. 2, 3 przeglądarek), możesz dokonać przeglądu tematów graficznych, ikon itp. i pozostawić jedynie te, których używasz.
    Jeśli chodzi o odinstalowanie zbędnych paczek, to zerknij na: informację z blogu Scarpino może Ci się przyda.
    Usuwając pakiety warto jest do -R dodać -n, bo to usunie Ci pozostałości (w katalogu głównym) po odinstalowanym pakiecie (pliki konfiguracyjne). Możesz też spróbować opcji -Ru (oczywiście przed zatwierdzeniem trzeba się poważnie zastanowić), która usuwa z systemu „niepotrzebne paczki”.

    #572
    Avatar photomajo
    Moderator

    OK
    Czas zdać relację i reanimować wątek .. oraz Forum :)

    Udało mi się częściowo podglądnąć katalog /root/wtTjFfKhQy i jest tam ponad 350 tys. (chyba samych) pustych plików o nazwach typu: d54v3WT2 . Możliwe, że są to pozostałości po nieskutecznych próbach zainstalowania pewnego windowsowego programu, co miało miejsce ponad rok temu. Roboczo zmieniłem nazwę katalogu i się przyglądam. Jak nic się dziać nie będzie, to go skasuję.

    Wyciąłem natomiast w sumie ponad 700MB z katalogu /root/ , ale dało to jedynie około 130MB wolnego miejsca w partycji systemowej.
    Dodatkowo usunąłem ok 300MB sierot i znowu dało to około 100MB wolnego miejsca w partycji systemowej.

    W sumie z 230MB wolnego miejsca w partycji systemowej udało mi się zaktualizować Manjaro (więc sukces), choć znowu nie jest dla mnie zrozumiały sposób zarządzania przestrzenią dysku przez system. Podczas aktualizacji miałem komunikat:

    Do pobrania:             1363,06 MiB
    Do zainstalowania:       4874,79 MiB
    Zmiana po aktualizacji:   130 MiB

    więc na koniec powinno zostać około 100MB wolnej przestrzeni, a zostało 0MB .

    Czy są znane/gdzieś dostępne, chociażby z grubsza, zasady zarządzania pamięcią przez Manjaro ?

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #573
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Przejrzałem wątek od początku i nie widzę byś podał wynik wcześniej sugerowanego polecenia:
    sudo du -d1 -BM /
    Teraz jestem na Magei i mam tak”

    19M     /boot                                                                                                                                        
    1M      /dev                                                                                                                                         
    26M     /etc                                                                                                                                         
    0M      /sys                                                                                                                                         
    1M      /initrd                                                                                                                                      
    1M      /mnt                                                                                                                                         
    1M      /tmp                                                                                                                                         
    1M      /opt                                                                                                                                         
    543M    /var                                                                                                                                                                                                                                      
    1M      /run                                                                                                                                         
    4809M   /usr                                                                                                                                         
    1M      /srv                                                                                                                                         
    1M      /media                                                                                                                                       
    45818M  /home                                                                                                                                        
    18M     /root                                                                                                                                        
    0M      /proc
    1M      /lost+found
    51231M  /

    A Ty jak masz na Manjaro? :P

    #574
    Avatar photomajo
    Moderator

    Po usunięciu katalogu /root/wtTjFfKhQy mam obecnie wolne 249MB w katalogu systemowym.

    System wygląda tak:

    sudo du -d1 -BM /
    
    1698M	/var
    435M	/opt
    1M	/tmp
    63M	/boot
    25M	/etc
    du: nie ma dostępu do „/run/user/1000/gvfs”: Brak dostępu
    1M	/run
    1M	/media
    868M	/root
    1M	/lost+found
    0M	/sys
    du: nie ma dostępu do „/proc/11928”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
    du: nie ma dostępu do „/proc/12102/task/12102/fd/4”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
    du: nie ma dostępu do „/proc/12102/task/12102/fdinfo/4”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
    du: nie ma dostępu do „/proc/12102/fd/4”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
    du: nie ma dostępu do „/proc/12102/fdinfo/4”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
    du: nie ma dostępu do „/proc/12313”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
    du: nie ma dostępu do „/proc/12315”: Nie ma takiego pliku ani katalogu
    0M	/proc
    10044M	/home
    1M	/mnt
    6136M	/usr
    1M	/dev
    1M	/srv
    19266M	/

    Jeśli chodzi o katalog /root , to :

    sudo du -d1 -BM /root/
    
    1M	/root/Manjaro
    1M	/root/.dbus
    866M	/root/.cache
    1M	/root/.thumbnails
    1M	/root/.Zoiper
    1M	/root/.config
    1M	/root/.java
    1M	/root/.icedtea
    1M	/root/.kbd
    1M	/root/Desktop
    1M	/root/.hplip
    1M	/root/.gvfs
    1M	/root/.gnupg
    1M	/root/.local
    868M	/root/

    i dalej:

    sudo du -d1 -BM /root/.cache
    1M	/root/.cache/pipelight
    866M	/root/.cache/bitcasa
    1M	/root/.cache/dconf
    1M	/root/.cache/thumbnails
    1M	/root/.cache/mozilla
    866M	/root/.cache

    Jak widać, prawie całość to cache pakietu bitcasa, którego linuksowa wersja nie daje możliwości regulacji wielkości cache .

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #575
    Avatar photoaquila
    Moderator

    No jeśli używasz bitcasa to chyba nic nie poradzimy. Ale jak dla mnie /var jest za duży. U mnie po pacman -Scc wynosi 166 MB. Również w /opt sprawdź, może jest jakiś program, którego nie używasz. A najlepiej pokaż co jest w jednym i drugim katalogu, czyli /var i /opt.
    Przy okazji mój system zajmuje:

    System plików  rozm. użyte dost. %uż. zamont. na
    /dev/sda1       19G   6,7G   11G  39% /

    Ps. Jeszcze możesz pokazać tutaj wynik komendy:

    pacman -Qtdq
    Jesli wiesz, że nie będziesz używał jakiegoś pakietu/programu to możesz ręcznie go usunąć. Wyświetli zainstalowane pakiety oficjale:

    pacman -Qen
    i nieoficjalne:

    pacman -Qem
    Co niektórzy proponują instalację bleachbit ale ja go nie próbowałem. To chyba koniec moich pomysłów. :)

    #576
    Avatar photomajo
    Moderator

    w /var większość to aktualne paczki pacman’a (1 poziom).

    sudo du -d1 -BM /var
    3M	/var/abs
    1M	/var/opt
    1M	/var/games
    12M	/var/tmp
    1M	/var/db
    56M	/var/log
    1M	/var/empty
    1M	/var/local
    1411M	/var/cache
    1M	/var/spool
    218M	/var/lib
    1698M	/var
    
    sudo du -d1 -BM /var/cache
    1M	/var/cache/fontconfig
    1M	/var/cache/ldconfig
    1350M	/var/cache/pacman
    5M	/var/cache/man
    56M	/var/cache/cups
    1411M	/var/cache

    W /opt też chyba wszystko tak, jak być powinno:

    sudo du -d1 -BM /opt
    184M	/opt/wine-staging
    72M	/opt/xnviewmp
    1M	/opt/lxmed
    116M	/opt/dropbox
    1M	/opt/wine-compholio
    23M	/opt/masterpdfeditor
    394M	/opt

    Jeśli chodzi o sieroty, to zostawiłem:
    – te, które wydawały mi się potrzebne (jakieś biblioteki itp.),
    – ewentualnie były mozolnie budowane przy instalacji pakietu z AUR i nie chciałem w przyszłości znowu czekać „wieki”,
    – albo takie, które mi nic nie mówią (i na wszelki wypadek nie usuwam).
    W tym punkcie prawdopodobnie mogę zwolnić kawałek dysku (o ile znajdę „kandydata” do usunięcia).

    pacman -Qtdq
    automoc4
    cln
    cloog
    convertlit
    ffmpeg-compat
    glade-perl
    gnome-doc-utils
    gnome-vfs-perl
    gnomecanvas-perl
    gobject-introspection
    gparted
    gperf
    grantlee-qt4
    gsl
    gstreamer0.10-python
    gtkhtml
    gtkhtml4
    gtksourceview2-sharp
    gtkspellmm
    icon-naming-utils
    imake
    iniparser
    intltool
    lesstif
    libaccounts-qt4
    libconfig
    libesmtp
    libexosip2
    libgcrypt15
    libgee
    libgnome-desktop-sharp
    libgnome-media-profiles
    libiodbc
    libkfbapi
    libkgapi
    libkolab
    libmikmod
    libmowgli
    liboauth
    libpano13
    libpst
    libquvi
    libsexy
    libshairport
    libsignon-qt4
    libsodium
    libstdc++5
    libunicodenames
    libvncserver
    libwps
    libxkbui
    libxml-perl
    libytnef
    libzip
    libzrtpcpp
    lua-expat
    lua51-filesystem
    luajit
    mediainfo
    mhwd-catalyst-13.4
    mhwd-catalyst-legacy
    microemulator
    mutagen
    namcap
    nasm
    obex-data-server
    opencl-headers
    perl-extutils-depends
    perl-extutils-makemaker
    perl-extutils-pkgconfig
    perl-file-which
    perl-gnome2-wnck
    perl-goo-canvas
    perl-gtk2-imageview
    perl-gtk2-unique
    perl-json-xs
    perl-net-dbus
    perl-sort-naturally
    perl-www-mechanize
    perl-x11-protocol
    prelink
    pyparted-git
    pyrex
    python-gobject2
    python-lxml
    python-simplejson
    python-urlreader
    python2-gconf
    python2-geoip
    python2-lxml
    python2-notify
    python2-pycups
    python2-pycurl
    python2-pyinotify
    python2-pysmbc
    python2-pysqlite
    python2-qscintilla
    python2-xlib
    rsvg2-sharp
    seabios
    shared-desktop-ontologies
    smpeg
    spice
    usbredir
    virtuoso-base
    vte-sharp
    wine-compholio
    wmctrl
    wnck-sharp
    x264
    xcb-util-renderutil
    xdg-su
    

    bleachbit używam i odzyskuje kilkaset MB po prawie każdej aktualizacji systemu.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #577
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jeśli po aktualizacji system pracuje prawidłowo, to możesz spokojnie wydać polecenie:
    # pacman -Scc
    odzyskasz 1,4GB na partycji głównej.
    W /var/cache/cups masz 1prawdopodobnie pozostałości jakichś nieukończonych zadań wydruku. To wprawdzie 50MB, ale zawsze (trzeba sprawdzić jednak co tam masz i przeglądnąć CUPS).
    Nie wiem czego wynikiem jest przedstawiona przez Ciebie lista, ale sam musisz zdecydować jakie programy chcesz używać, a jakich nie. Niemniej jednak, może warto się zastanowić nad używaniem mniejszych odpowiedników. Np. masz zainstalowane XNViewMP, które jak na przeglądarkę plików graficznych jest dość spore. Także usunięcie powielających swe funkcje programów.
    Dość dobrym pomysłem jest również doprowadzenie systemu do… czystości toolkitowej (skoro problemem jest pamięć dyskowa, choć o tym jeszcze za chwilę). Jeśli daje się mieć system oparty wyłącznie o Gtk, to nie będziesz musiał mieć w systemie bibliotek Qt, zawsze nieco mniej.
    Sieroty itp. – cóż, sam musisz przeprowadzić inspekcję tego, czy są one potrzebne, czy nie. Jeśli jednak pacman z -Qdtq twierdzi, że coś jest niepotrzebne, to najczęściej w danym momencie jest to niepotrzebne i co do zasady zwykle można to bezpiecznie usunąć. 100% pewności jednak nie ma. Zobacz na mój wynik:

    boost
    doxygen
    extra-cmake-modules
    kate
    live-media
    xmlto
    xosd

    Pośród „niepotrzebnych” pakietów są m.in. extra-cmake-modules (no fakt, to nie jest potrzebne do szczęścia, albowiem samo z siebie nie jest potrzebne do niczego), ale i… kate, które zainstalowane mam bo chciałem i nie powinno być go na tej liście. Sam zatem musisz to ocenić.
    Na koniec jeszcze jedno. Masz w systemie zainstalowane bitcasa, która powoduje, że w /root/.cache/bitcasa odłożyło Ci się już 866MB jego plików. I ten katalog będzie rósł. Nie wiem co zawiera ten katalog, ale i tak, jak na pliki cache jest tego chyba zdecydowanie zbyt dużo. Musisz się dowiedzieć, czy nie można go po prostu przeczyścić i usunąć choćby nieco ich.

    #582
    Avatar photomajo
    Moderator

    @pavbaranov
    Piszesz, że nie ma 100% pewności, na to że można bezpiecznie usunąć pakiet sierocy.
    Hmm.. Czy mam rozumieć, że usuwając jakiś pakiet sierocy za pomocą komendy
    sudo pacman -R NAZWA_PAKIETU
    kiedy to pacman nie generuje żadnego ostrzeżenia typu „nie można usunąć..”, można w konsekwencji doprowadzić do częściowego lub całkowitego zawieszenia systemu ?

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #590
    pavbaranov
    Forumowicz

    man pacman kłania się :)
    Jeśli usuniesz przez pacman -R pakiet (zresztą po R może być w tym przypadku cokolwiek), który będziesz miał po wydaniu komendy pacman -Qdtq, to… usuniesz ten pakiet. Pakiet nie jest oznaczony jako zależność jakiegokolwiek innego pakietu, a zatem, w teorii, takie usunięcie winno być bezpieczne dla systemu. I najprawdopodobniej będzie.
    Zakłada to jednak jedno. Ktoś, kto napisał pola depends w PKGBUILD tego pakietu nie pomylił się na co pewności nie daję. O ile do pakietów pochodzących bezpośrednio od twórców systemu można mieć w miarę duże zaufanie, to niekoniecznie tak jest w przypadku pakietów stworzonych w oparciu o AUR, zainstalowanych z tzw. repozytoriów nieoficjalnych itp.
    Jeszcze jedno: polecenie pacman -Qdt (ostatnie q to jedynie mniej informacji) nie daje w wyniku pakietów „osieroconych” (to pojęcie z APTa) – daje natomiast te pakiety, które nie są zależnościami innych pakietów, nie są wymagane przez żaden inny pakiet. Mając zainstalowany w systemie wyłącznie kernel, otrzymamy informację, że… nie jest on wymagany przez żaden inny pakiet :)
    Co to jest „częściowe zawieszenie systemu” nie mam pojęcia (system albo uległ zawieszeniu albo działa) zatem nie mam nawet cienia możliwości odpowiedzieć Ci w tym przypadku. Czy do zawieszenia nie dojdzie? Nie wiem i nie wie tego nikt. I nikt Ci nie da owej 100% pewności.
    Mogę jedynie napisać: nie powinno to mieć skutków ubocznych prowadzących do destabilizacji systemu. Może mieć natomiast wpływ na funkcjonowanie jakichś programów, gdzie ktoś zapomniał o dopisaniu czegoś do depends. Wielkiego problemu nie powinno być, bowiem pacman (przynajmniej obsługiwany z linii poleceń) wszelką aktywność przechowuje w /var/log/pacman.log i gdy po usunięciu czegoś, coś nie będzie działać, to powinieneś po przeglądnięciu tego pliku dość łatwo ustalić gdzie nawaliłeś (czy ktoś nawalił).
    Raz jeszcze: polecenia takie jak pacman -Qdtq są pomocne, ale trzeba myśleć i wiedzieć co się robi, a nie usuwać wszystko to co wynik tego polecenia da.
    Inna sprawa, że najczęściej zwolnisz w ten sposób niewielką ilość pamięci dyskowej, podczas gdy u Ciebie zasadniczy problem leży gdzie indziej i zżera Ci i będzie zżerać tę pamięć. Zastanów się zatem raczej jako odzyskać 2GB dysku, a nie powiedzmy kilkaset MB.

    #2980
    Avatar photoGForce
    Forumowicz

    Najczęściej pomoże:
    # pacman -Sc
    lub – głębiej:
    # pacman -Scc
    Jeśli instalowałeś, aktualizowałeś system, to w katalogu /var/cache/pacman/pkg są gromadzone wszystkie dotychczas zainstalowane paczki. Najczęściej nikomu to do szczęścia nie jest potrzebne.
    Pierwsze polecenie usuwa z tego katalogu „przestarzałe” (czyli takie, których nie ma już w zdalnym repozytorium) paczki, drugie wszystkie (czyli po wydaniu tego polecenia rozmiar tego katalogu wynosi „0”). Jeśli masz stałe połączenie z netem, nie masz potrzeby przywrócenia starszych paczek – wykonaj jedno z nich (nawet drugie). Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zarchiwizuj sobie ten katalog gdziekolwiek.

    Cześć,
    Męczy mnie to ciągłe usuwanie kopii po aktualizacji, czy da się zrobić tak aby na stałe już nigdy nie były tworzone te kopie pakietów podczas aktualizacji. ?

    Pozdrawiam.

    #2981
    pavbaranov
    Forumowicz

    To nie jest „kopia po aktualizacji”. Pacman nie przeprowadza aktualizacji „sieciowej”. Wpierw ściąga programy, które chcesz aktualizować/instalować i umieszcza je na HDD w katalogu /var/cache/pacman/pkg/. Instalacja następuje stamtąd. Pakiety są pozostawiane po to, by jeśli coś się nie uda z aktualizacją łatwo można było przywrócić starsze wersje. Jest to tym bardziej istotne w Manjaro, które przecież nie ma ABS/ALU. Sens usunięcia kopii tych paczek istnieje wyłącznie wówczas, gdy sprawdzisz prawidłowe działanie systemu po dokonanej aktualizacji (a najlepiej to jeszcze po reboocie, bo niekiedy programy są jeszcze w pamięci).
    Można sobie to natomiast zautomatyzować jakimś skryptem, poprzez systemd itp. Tylko to również nie jest bezpieczne. Najsensowniej i takie rozwiązanie rekomenduję – po prostu od czasu do czasu przeczyścić ten cache.

    PS: Być może istnieje jakiś helper na pacmana, który usuwa te paczki automatycznie, ale nie interesowałem się tym.
    PS2: Natomiast w myśl maksymy, że chcącemu nie dzieje się krzywda, jaki problem jest stworzyć sobie prosty bashowy skrypt:

    #!/bin/bash
    sudo pacman -Syu && sudo pacman -Scc

    nazwać go jakoś, nadać uprawnienia wykonywalne i stosować zamiast „normalnego” polecenia aktualizacji? Można też ostatnią linijkę jakoś nazwać i stworzyć alias. Mój stary poradnik.

    #2982
    Avatar photoGForce
    Forumowicz

    OK, dzięki za wyczerpującą odpowiedź :)

    Pozdrawiam serdecznie.

    #2983
    Avatar photomajo
    Moderator

    Komenda
    sudo pacman -Scc
    kasuje cały cache, co czasami nie jest wskazane.

    Polecam wygodne i „rozsądne” czyszczenie cache’a komendą
    paccache -ruk0 && paccache -rk1
    która usuwa z cache’a kopie wszystkich obecnie niezainstalowanych pakietów
    oraz usuwa kopie starszych wersji obecnie używanych pakietów (pozostawiając jednocześnie aktualnie używane wersje, które czasami mogą się przydać).

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #2985
    pavbaranov
    Forumowicz

    @majo – No właśnie z tym w Manjaro mam największy problem: polecenie usuwa (…) kopie starszych wersji, pozostawiając paczkę aktualnie zainstalowaną. W sumie fajne, tylko, że akurat ostatnia wersja jest dla mnie najmniej istotna, albowiem jest to wersja istniejąca w repozytorium (zakładam, że system jest zaktualizowany). Skoro tak, to akurat ta wersja programu jest najmniej istotna, bo mogę ją sobie ściągnąć z netu w każdym momencie. Natomiast istotną wersją może okazać się starsza paczka, która z jakiejś przyczyny może być – choćby tymczasowo – lepsza od nowszej. Miałem tak z cupsem (i którąś z jego zależności) i raz miałem tak z LO. Niby na praktycznie 4 lata niewiele, niemniej jednak akurat 2 programy, które zawsze muszę mieć czynne i niekoniecznie zawsze w danym momencie mam czas na dochodzenie co jest nie tak.

Oglądasz 15 posty - 16 do 30 (z 31 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.