Głośna praca wentylatora w laptopie

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Sprzęt i sterowniki Głośna praca wentylatora w laptopie

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 18 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #6524
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Jak się profesjonalnie nazywa „taśmę aluminiową”, używaną do łączenia wentylatora z radiatorem w laptopie, która została użyta w 10:55 minucie w tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=Y00nqbqCMqw ?
    Chyba muszę kupić taką.
    Byłbym wdzięczny za link do allegro.
    Dzięki za pomoc.

    #6530
    Avatar photoazja
    Moderator

    … bez tego również będzie działało, ale warto takie połączenie wykonać, aby:
    # zlikwidować prześwity, przez które powietrze ulatywało by bokami;
    # pewniej połączyć oba elementy mechanicznie, co przekłada się również na lepsze przewodnictwo cieplne (likwidacja mostka cieplnego).

    … zamiast specjalistycznej taśmy, można użyć wąskiego kawałka zwykłej folii aluminiowej, a na to dać szerszą taśmę samoprzylepną, która wszystko połączy – dobrze sprawdza się płócienna taśma izolacyjna, albo dobra-na-wszystko srebrna taśma.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #6555
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Wielkie dzięki @azja ! Wiatraczek albo jest cichutki, albo warczy jak wiertarka udarowa. Rozkręciłem chłodzenie i wygląda, że wiatraczek trze o miedziany korpus… Co to może być? Chyba nie łożyska, a raczej brak precyzji w złożeniu układu?
    Śmieci było naprawdę nie wiele.
    Nim kupię nowy wiatraczek, który to nie jest jakoś kosmicznie drogi, to…

    …Do tego mojego lapka mam stację dokującą i mam taką koncepcję, że to przez tę stację, bo w stacji laptop jest ustawiony klika stopni względem poziomu (niby ziemia jest okrągła, ale co tam :P).
    Co o tym sądzisz?
    pozdrawiam serdecznie i życzę najlepszego w nowym roku
    P.S.
    Tym, którzy wiedzą, o co chodzi, a nie chce się pisać, też najlepszego życzę :)

    #6689
    Avatar photoazja
    Moderator

    … z 'lekkim’ poślizgiem, ale czasem tak bywa.
    … kilka uwag natury ogólnej:
    # jestem wyznawcą starej szkoły (sprawdza się), dla której – dla elementów ruchomych – istnieją tylko dwa położenia: pion i poziom. Wszelkie stany pośrednie, są nieakceptowalne i potencjalnie szkodliwe (chyba, że projekt przewiduje taką możliwość). Uzasadnienie? Grawitacja. Dotyczy, to szczególnie dysków talerzowych, ale może również mieć zastosowanie do wentylatorów. Podejrzewam jednak, że sprawnemu wentylatorowi nie powinna szkodzić praca pod kątem innym niż 0 czy 90. Co innego taki, który jest wyrobiony i ma luzy – teoretycznie, będzie sprawiał problemy w takich warunkach. Czy będzie, to praktycznie odczuwalne – nie mam pojęcia, nie badałem.
    # jeżeli wentylator ociera o obudowę, a nie robił tego wcześniej, to najprawdopodobniej (jeżeli nie ma widocznych uszkodzeń mechanicznych) 'zmęczył się’ – ma luzy. Można próbować, to łatać różnymi sprytnymi patentami (ma to sens, jeżeli chcemy usprawnić sprzęt 'na już’, awaryjnie), ale sądząc po jego aktywności akustycznej – do wymiany.
    # jeżeli wentylator tylko warczy, ale nie ma z nim innych problemów, to można zastosować środki smarujące: preparaty typu WD-40, smary do urządzeń precyzyjnych, smary do łańcuchów rowerowych. Z mojej praktyki wynika, że przedłużamy tym zabiegiem jego żywotność o kilka miesięcy – co najmniej. Nie polecam używania sprężonego powietrza – od razu smar do środka. Oczywiście, każdy musi sam ocenić, co jest sensowniejsze, w danej sytuacji – naprawa, czy wymiana. Nie ma problemów ze sprzętem stacjonarnym, bo jest łatwy dostęp do elementów; ale w przypadku notebook’ów sprawa komplikuje się, bo czasem trzeba przedrzeć się przez pole minowe, położone przez producenta, zanim dotrze się do wentylatora.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #6712
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Cóż, z różnymi opiniami można się spotkać odnośnie pracy współczesnych dysków talerzowych. Używanie stacji dokującej ma tę zaletę, że jest po prostu ergonomiczniej – ekran jest wyżej, nie trzeba się garbić. Myślę jednak, że to właśnie stacja była praprzyczyną problemów z wentylatorem. Już nie używam.

    Muszę dziada kiedyś jeszcze raz rozkręcić i coś tam popróbować popodginać, bo sam wentylator wydaje mi się w porządku, tylko coś chyba jest krzywo względem korpusu.
    Teraz sobie radzę tak, że jak zaczyna „trzeć”, to usypiam lapka na kilka sekund, wybudzam i jest cisza.

    #8206
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Wcale nie tak prosto kupić w Polsce wiatraczek do mojego laptopa, a niby popularny model. Te z allegro nie pasują. Muszę sprowadzać z Chin, o stąd
    https://www.ebay.com/itm/NEW-IBM-Lenovo-T500-W500-CPU-Fan-MCF-224PAM05-FRU-P-N-45N5490/222761193725?epid=1731052867&hash=item33dd9a10fd:g:vjYAAOSwDk5UI34x#shpCntId
    Mam pytanie do tych, co zamawiali coś z Chin, czy rejestrowana przesyłka za 4,5dolara dochodzi, czy nie ukradną gdzieś na poczcie?

    #8207
    Avatar photoazja
    Moderator

    jak znam życie, to unikalność tego wentylatora zawiera się w jego obudowie i można by dobrać do niej coś z innych modeli, innych producentów.
    nie tucz wątku dygresjami albo zmień mu nazwę (np. Głośna praca wentylatora w notebook’u – naprawa czy wymiana).

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8216
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Głośna praca wentylatora w laptopie

    Dużo czasu poświęciłem by znaleźć odpowiedni model, kupiłem na allegro, sprzedawca zapewniał, że będzie pasował, zabrałem się dzisiaj za montaż i kiszka :-(
    Dlatego w akcie desperacji postanowiłem odświeżyć wątek.

    #8221
    Avatar photoazja
    Moderator

    … sprawdź, czy możesz przenieść sam wentylator (wymienić da się, tylko czy będzie pasował) z 'nowej’ sztuki do 'starej’ obudowy.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8222
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Czyli to „czarne”, od tego „srebrnego”?
    null
    hmm… na to nie wpadłem

    #8223
    Avatar photoazja
    Moderator

    dokładnie – wymienić stare 'czarne’ na nowe 'czarne’ :-) Wszystko zależy od tego, czy będzie pasował mechanicznie (bywa, że trzeba coś przyciąć lub wstawić kawałek jakiegoś wihajstra) i elektrycznie (jeżeli napięcie pasuje, ale wtyczka inna, to wystarczą nożyczki i taśma izolacyjna). Dobrze jest również zwrócić uwagę na kierunek przepływu powietrza.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8224
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Nie wiedziałem, że to można oddzielać. Dzisiaj sobie już odpuszczę, bo to dużo roboty nawet z samym rozkręcaniem.
    Jutro wezmę suwmiarkę i pomierzę. Jak się uporam, to zdam relację.
    Wielkie dzięki za radę!

    #8228
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Za pomocą młotka i kielni wyrównałem blaszkę w wentylatorze, tym który kupiłem i jakoś go zamontowałem. Głośno chodzi, jak modem 0202122. Może tak ma być, a może to zasługa wstrząsów, które spowodował młotek, nie wiem.

    Byłem przekonany, że jednak nie da się oddzielić „czarnego” od „srebrnego”, bo źle się za to zabierałem, od strony naklejki. Dopiero przed chwilą odkryłem, że wystarczy pociągnąć za czarne i wyjdzie:

    View post on imgur.com


    Problem rozwiązany.

    Edit
    Tak z ciekawości, jak odczepić zieloną płytkę ze stojanem od „srebrnej”?
    Dzięki.

    #8231
    Avatar photoazja
    Moderator

    być może miałbym jakiś pomysł na odczepienie 'zielonego’ od 'srebrnego’, ale ja i imgur.com nie lubimy się i nie widzę ilustracji problemu.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #8241
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Czemu się nie lubicie?
    Dzięki za cierpliwość.

    Attachments:
Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 18 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.