[SOLVED] Jak zainstalować na MANJARO free office?

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie [SOLVED] Jak zainstalować na MANJARO free office?

Oglądasz 13 posty - 1 do 13 (z 13 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #7930
    wizja
    Forumowicz

    Jak w temacie.

    Jestem zupełnie nowym użytkownikiem. Wiem wiem, napiszecie… PO CO MNJARO JAK SIĘ NIE ZNASZ ???

    Ale… każda rzecz którą poznam pozwoli mi w przyszłości ją wykorzystać.

    Abym mógł swobodnie pracować w środowisku graficznym i wykonywać swoje obowiązki potrzebuję zainstalować tego office:

    http://www.freeoffice.com

    Jak to zrobić na MANJARO? Dacie info krok po kroku?

    #7931
    pavbaranov
    Forumowicz

    Właściwie postawione pytanie brzmi nie jak zainstalować freeoffice, ale jak nauczyć się instalować programy w Manjaro. Masz 2 opcje: albo coś jest w repozytorium, a wówczas pacman (lub pamac/octopi), albo coś jest w AUR i tak jest w przypadku freeoffice. Możesz to zainstalować np. tak:

    # pacman -S git
    git clone https://aur.archlinux.org/freeoffice.git
    cd freeoffice
    makepkg -sirc

    Inna sprawa – jaki to problem? Kwestia instalacji programów w Archu i różnych jego pochodnych została na wiki wyjaśniona w 100%. Jakiś problem z wyszukiwarką?

    #7934
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Skoro chcesz poznawać i rozwijać się to dlaczego nie zaglądnąłeś na ich stronie do zakładki Download? Przy wyborze linuksa, w otwartym oknie jest installation istructions, gdzie na końcu masz dział Installation on other systems.
    Program ma całkiem przyzwoity, prosty instalator, wystarczy tylko kilka razy wcisnąć Y. Co do Manjaro to przeczytałeś chociaż ten wątek, znajdujący się tutaj w dziale O Manjaro? Trochę więcej wkładu własnego w poznawaniu sytemu. Następny wątek, wynikający z Twojego lenistwa, idzie do kosza.

    PS. I my nie krzyczymy, zabrania nam tego Regulamin Forum, pkt. 5 :)

    #7936
    michaldybczak
    Forumowicz

    Program jest w AUR więc można łatwo zainstalować preferowanym AUR helperem (yaourt, yay, trizen, aurman, itp.), czyli jak zainstalujesz trizen to wtedy:

    trizen -S freeoffice

    i tyle.

    Polecam freeoffice w wypadkach jak masz pliki ms office i nie działa poprawnie na libre office. Ja mam tak z jednym plikiem, który jest napakowany różnymi macro. freeoffice trawi bez problemu, LO niestety nie daje rady. Ale tak na codzień LO jest lepsze.

    #7940
    wizja
    Forumowicz

    Witajcie.

    Piszę na razie aby Wam podziękować za szybką odpowiedź. Proszę nie zamykać wątku jeszcze.
    Na początek… dziękuję serdecznie za wysoką kulturę. Byłem na wielu forach z różnego zakresu…. Tutaj czuję się bardzo profesjonalnie obsłużony.

    Linux to czarna magia dla laika. Niestety żaden z dotychczas podanych sposobów nie działa. Przeczytałem poradnik pod linkiem który poleciłeś pavbaranov i jest dla mnie nieczytelny. Może ma za mało merytoryki? Jest napisany bardzo ogólnie (informacja do poradnika jedynie) Michaldybczak zainstalowałem tizen ale coś źle robię. Kurcze nie łatwe to.

    Ale do rzeczy. Poniżej to co dało mi wpisanie poleceń pavbranov:

    [wizja@wizja-pc ~]$ # pacman -S git
    [wizja@wizja-pc ~]$ git clone https://aur.archlinux.org/freeoffice.git
    fatal: destination path 'freeoffice’ already exists and is not an empty directory.
    [wizja@wizja-pc ~]$ cd freeoffice
    [wizja@wizja-pc freeoffice]$ makepkg -sirc

    ==> Tworzenie pakietu: freeoffice 931-1 (śro, 18 lip 2018, 18:47:41)
    ==> Sprawdzanie zależności potrzebnych do uruchomienia...
    ==> Sprawdzanie zależności potrzebnych do budowy...
    ==> Pobieranie źródeł...
      -> Znaleziono softmaker-freeoffice-931-amd64.tgz
      -> Znaleziono freeoffice-textmaker
      -> Znaleziono freeoffice-planmaker
      -> Znaleziono freeoffice-presentations
      -> Znaleziono freeoffice-textmaker.desktop
      -> Znaleziono freeoffice-planmaker.desktop
      -> Znaleziono freeoffice-presentations.desktop
    ==> Sprawdzanie plików source za pomocą sha256sums...
        softmaker-freeoffice-931-amd64.tgz ... NIE ZGADZA SIĘ
        freeoffice-textmaker ... Zgadza się
        freeoffice-planmaker ... Zgadza się
        freeoffice-presentations ... Zgadza się
        freeoffice-textmaker.desktop ... Zgadza się
        freeoffice-planmaker.desktop ... Zgadza się
        freeoffice-presentations.desktop ... Zgadza się
    ==> BŁĄD: Przynajmniej jeden plik nie jest poprawny!
    [wizja@wizja-pc freeoffice]$

    czyli niewiele albo nie rozumiem jak to kompletny lajkonik

    michaldybczak Twoje polecenie: trizen -S freeoffice zwraca to:

    [wizja@wizja-pc freeoffice]$ trizen -S freeoffice

    HEAD is now at aeb013c Updated package freeoffice 931-1
    Already up to date.
    
    :: Package: freeoffice
    :: AUR URL: https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=512439
    
    :: Content of /tmp/trizen-wizja/freeoffice/PKGBUILD
    
    # Maintainer: Muflone http://www.muflone.com/contacts/english/
    
    pkgname=freeoffice
    pkgver=931
    pkgrel=1
    pkgdesc="A complete, reliable, lightning-fast and Microsoft Office-compatible office suite with a word processor, spreadsheet, and presentation graphics software."
    arch=('x86_64')
    url="http://www.freeoffice.com/"
    license=('custom')
    depends=('libxrandr' 'libgl' 'xdg-utils' 'shared-mime-info' 'gtk-update-icon-cache' 'desktop-file-utils')
    makedepends=('chrpath')
    install="${pkgname}.install"
    source=("http://www.softmaker.net/down/softmaker-${pkgname}-${pkgver}-amd64.tgz"
            "${pkgname}-textmaker"
            "${pkgname}-planmaker"
            "${pkgname}-presentations"
            "${pkgname}-textmaker.desktop"
            "${pkgname}-planmaker.desktop"
            "${pkgname}-presentations.desktop")
    sha256sums=('10a23e591803227fcb9692bddfd7d9c3491a716da2e94c28c4175e66e9ec2dad'
                '0437328f3fddf93e18ad3df270971802c2e0fcaf3f030588c1301767a968da69'
                'c90e2575c71f03f0b627e4f6c70f437b9c40e5878bf9f553a4244b4a1f6dbd3c'
                'e6bc7608e58f44b55654c5d1fc93d442a400de638e2cbc6d5a3b3a8fbceaa0e4'
                '1554213ee9058a6594e2b92e47891ad58e593a4ea7d678c755cd32e263f43da8'
                '518913a4e3edb1f38dec65b865cf0687d5a4a5a1ecaa7fb5d653d5516a4d2ff8'
                '2b305734e63c5fba12def3c6ddfa79ef711f1c857fe68250b0d03d56df2bd980')
    
    prepare() {
      xz -d "freeoffice2018.tar.lzma"
    }
    
    build() {
      [ -d "${pkgname}" ] && rm -rf "${pkgname}"
      mkdir "${pkgname}"
      tar x -f "freeoffice2018.tar" -C "${pkgname}"
      # Remove insecure RPATH
      cd "${pkgname}"
      chrpath --delete "textmaker"
      chrpath --delete "planmaker"
      chrpath --delete "presentations"
    }
    
    package() {
      msg2 "Installing package files..."
      install -d "${pkgdir}/usr/lib"
      cp -r "${srcdir}/${pkgname}" "${pkgdir}/usr/lib"
      msg2 "Installing license file..."
      install -d "${pkgdir}/usr/share/licenses/${pkgname}"
      ln -s "/usr/lib/${pkgname}/mime/copyright" "${pkgdir}/usr/share/licenses/${pkgname}/license.txt"
      msg2 "Installing program executables..."
      install -d "${pkgdir}/usr/bin"
      install -m 755 -t "${pkgdir}/usr/bin" "${srcdir}/${pkgname}-planmaker"
      install -m 755 -t "${pkgdir}/usr/bin" "${srcdir}/${pkgname}-textmaker"
      install -m 755 -t "${pkgdir}/usr/bin" "${srcdir}/${pkgname}-presentations"
      msg2 "Installing icons..."
      for size in 16 32 48
      do
        install -d "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/apps"
        ln -s "/usr/lib/${pkgname}/icons/pml_${size}.png" "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/apps/${pkgname}-planmaker.png"
        ln -s "/usr/lib/${pkgname}/icons/prl_${size}.png" "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/apps/${pkgname}-presentations.png"
        ln -s "/usr/lib/${pkgname}/icons/tml_${size}.png" "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/apps/${pkgname}-textmaker.png"
    
        install -d "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/mimetypes"
        ln -s "/usr/lib/${pkgname}/icons/pmd_${size}.png" "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/mimetypes/application-x-pmd.png"
        ln -s "/usr/lib/${pkgname}/icons/prd_${size}.png" "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/mimetypes/application-x-prd.png"
        ln -s "/usr/lib/${pkgname}/icons/tmd_${size}.png" "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/mimetypes/application-x-tmd.png"
      done
      msg2 "Installing desktop files..."
      install -d "${pkgdir}/usr/share/applications"
      install -m 755 -t "${pkgdir}/usr/share/applications" "${pkgname}-textmaker.desktop"
      install -m 755 -t "${pkgdir}/usr/share/applications" "${pkgname}-planmaker.desktop"
      install -m 755 -t "${pkgdir}/usr/share/applications" "${pkgname}-presentations.desktop"
      msg2 "Installing mime file..."
      install -d "${pkgdir}/usr/share/mime/packages"
      install -m 644 -t "${pkgdir}/usr/share/mime/packages" "${srcdir}/${pkgname}/mime/softmaker-freeoffice18.xml"
    }
    
    =>> Edit PKGBUILD? [y/N]: 

    czego bym powyżej nie wybrał nic nie jest zainstalowane.

    Więc… ja szukam dalej pomysłu jak to zainstalować (wiem jestem ciemny jak NOC) :)

    Jak się uda dam znać.

    Jak komuś się chce poproszę o dalsze instrukcje. Uparłem się, że zacznę się uczyć od MANJARO i nie popuszczę!

    P.S.

    FreeOffice to jedyny Office który otwiera np. Pola tekstowe w plikach EXCEL do edycji. Niby taka prosta sprawa a jednak… WPS OFFICE, LibreOffice, Corel Office itp. nie takiej prostej funkcji nie obsługuje. Moim zdaniem jedynie FO potrafi zastąpić póki co zadowalająco MS OFFICE… Uwielbiam społeczność tworzącą wolne oprogramowanie bo jest masa świetnych programów. Ale niestety… Zawodowo ciągle korzysta, z Windows bo nie potrafię wykonać wielu operacji na plikach które jedynie na tym chodzą. Uparłem się na ponowną przygodę z LINUX bo nie mogę się pogodzić z takim stanem rzeczy. Jeżeli kogokolwiek przekonam ucząc się do rozwiązań free będę to traktował jak kolejny mały sukces. Dlatego chcę się uczyć.

    #7943
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Po komendzie cd freeoffice z przykładu @pavbaranov, wykonaj:
    updpkgsums
    a potem:
    makepkg -sirc

    PS. Stosuj znaczniki code.

    #7944
    pavbaranov
    Forumowicz

    Mocno nie wiem jaki link Ci podałem, albowiem… nie podałem żadnego.
    Wróćmy do tego co robisz.
    Pierwsze – zwraca Ci coś takiego:
    fatal: destination path ‚freeoffice’ already exists and is not an empty directory.
    To oznacza, że już masz na dysku katalog freeoffice. Nie wiem co tam jest (przeglądnij) i jeśli masz tam PKGBUILD itp. to po prostu skasuj.
    Drugie – polecenia, które podałem, zwracają Ci błąd:
    ==> BŁĄD: Przynajmniej jeden plik nie jest poprawny!
    Jest to związane z:

    ==> Sprawdzanie plików source za pomocą sha256sums…
    softmaker-freeoffice-931-amd64.tgz … NIE ZGADZA SIĘ

    Razem oznacza to, że makepkg nie „pójdzie” dalej, albowiem napotkał błąd w postaci, że w PKGBUILD ma zapisaną sumę kontrolną (w tym pliku) inną, od tej, którą zwraca ściągnięty plik softmaker-freeoffice-931-amd64.tgz. Coś takiego albo nic nie znaczy, albo do ściągniętego pliku coś się przyczepiło.
    Przede wszystkim należy:
    1. sprawdzić (o ile ma) sumę kontrolną na stronie freeoffice,
    2. jeśli suma jest prawidłowa, a w PKGBUILD jest inna – zgłosić problem na AUR (zresztą niemal zawsze),
    3. w zależności od ustaleń:
    a. możesz spróbować pominąć sprawdzanie dodając stosowny parametr dla makepkg (sprawdź jaki – ma skrócone polecenia pod –help),
    b. skorzystać z narzędzia updpkgsums i potem wywołać polecenie makepkg; dalej postępujesz jak pisałem.

    PS: U mnie również sumy kontrolne nie zgadzają się.

    #7945
    Avatar photoazja
    Moderator

    w AUR jest w wersji 931, a na stronie producenta w 934. W AUR, w komentarzach, jest link do PKGBUILD dla nowej wersji – nie potrafię powiedzieć niczego na temat wiarygodności źródła. —> nic z tego, stara wersja (931).

    co do złych sum kontrolnych, to u mnie (w maju) zainstalował się bez problemów.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7946
    pavbaranov
    Forumowicz

    @azja – Ok, tyle, że PKGBUILD winien ściągać wersję 931 :) Zerknij na PKGBUILD.
    PKGBUILD ściąga wersję 931 a dalej ma problemy z sumą kontrolną.
    To jest PKGBUILD dla 934:

    # Maintainer: Muflone http://www.muflone.com/contacts/english/
    
    pkgname=freeoffice
    pkgver=934
    pkgrel=1
    pkgdesc="A complete, reliable, lightning-fast and Microsoft Office-compatible office suite with a word processor, spreadsheet, and presentation graphics software."
    arch=('x86_64')
    url="http://www.freeoffice.com/"
    license=('custom')
    depends=('libxrandr' 'libgl' 'xdg-utils' 'shared-mime-info' 'gtk-update-icon-cache' 'desktop-file-utils')
    makedepends=('chrpath')
    install="${pkgname}.install"
    source=("http://www.softmaker.net/down/softmaker-${pkgname}-${pkgver}-amd64.tgz"
            "${pkgname}-textmaker"
            "${pkgname}-planmaker"
            "${pkgname}-presentations"
            "${pkgname}-textmaker.desktop"
            "${pkgname}-planmaker.desktop"
            "${pkgname}-presentations.desktop")
    sha256sums=('8372490f1a2ad510a870c2818602a8cf98f45afa6afda22b5502b4b58d98d02d'
                '0437328f3fddf93e18ad3df270971802c2e0fcaf3f030588c1301767a968da69'
                'c90e2575c71f03f0b627e4f6c70f437b9c40e5878bf9f553a4244b4a1f6dbd3c'
                'e6bc7608e58f44b55654c5d1fc93d442a400de638e2cbc6d5a3b3a8fbceaa0e4'
                '1554213ee9058a6594e2b92e47891ad58e593a4ea7d678c755cd32e263f43da8'
                '518913a4e3edb1f38dec65b865cf0687d5a4a5a1ecaa7fb5d653d5516a4d2ff8'
                '2b305734e63c5fba12def3c6ddfa79ef711f1c857fe68250b0d03d56df2bd980')
    
    prepare() {
      xz -d "freeoffice2018.tar.lzma"
    }
    
    build() {
      [ -d "${pkgname}" ] && rm -rf "${pkgname}"
      mkdir "${pkgname}"
      tar x -f "freeoffice2018.tar" -C "${pkgname}"
      # Remove insecure RPATH
      cd "${pkgname}"
      chrpath --delete "textmaker"
      chrpath --delete "planmaker"
      chrpath --delete "presentations"
    }
    
    package() {
      msg2 "Installing package files..."
      install -d "${pkgdir}/usr/lib"
      cp -r "${srcdir}/${pkgname}" "${pkgdir}/usr/lib"
      msg2 "Installing license file..."
      install -d "${pkgdir}/usr/share/licenses/${pkgname}"
      ln -s "/usr/lib/${pkgname}/mime/copyright" "${pkgdir}/usr/share/licenses/${pkgname}/license.txt"
      msg2 "Installing program executables..."
      install -d "${pkgdir}/usr/bin"
      install -m 755 -t "${pkgdir}/usr/bin" "${srcdir}/${pkgname}-planmaker"
      install -m 755 -t "${pkgdir}/usr/bin" "${srcdir}/${pkgname}-textmaker"
      install -m 755 -t "${pkgdir}/usr/bin" "${srcdir}/${pkgname}-presentations"
      msg2 "Installing icons..."
      for size in 16 32 48
      do
        install -d "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/apps"
        ln -s "/usr/lib/${pkgname}/icons/pml_${size}.png" "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/apps/${pkgname}-planmaker.png"
        ln -s "/usr/lib/${pkgname}/icons/prl_${size}.png" "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/apps/${pkgname}-presentations.png"
        ln -s "/usr/lib/${pkgname}/icons/tml_${size}.png" "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/apps/${pkgname}-textmaker.png"
    
        install -d "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/mimetypes"
        ln -s "/usr/lib/${pkgname}/icons/pmd_${size}.png" "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/mimetypes/application-x-pmd.png"
        ln -s "/usr/lib/${pkgname}/icons/prd_${size}.png" "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/mimetypes/application-x-prd.png"
        ln -s "/usr/lib/${pkgname}/icons/tmd_${size}.png" "${pkgdir}/usr/share/icons/hicolor/${size}x${size}/mimetypes/application-x-tmd.png"
      done
      msg2 "Installing desktop files..."
      install -d "${pkgdir}/usr/share/applications"
      install -m 755 -t "${pkgdir}/usr/share/applications" "${pkgname}-textmaker.desktop"
      install -m 755 -t "${pkgdir}/usr/share/applications" "${pkgname}-planmaker.desktop"
      install -m 755 -t "${pkgdir}/usr/share/applications" "${pkgname}-presentations.desktop"
      msg2 "Installing mime file..."
      install -d "${pkgdir}/usr/share/mime/packages"
      install -m 644 -t "${pkgdir}/usr/share/mime/packages" "${srcdir}/${pkgname}/mime/softmaker-freeoffice18.xml"
    }
    

    Należy go podmienić z wersją ściągniętą z AUR. Reszta budowy – taka sama.

    #7947
    wizja
    Forumowicz

    SUKCES! Mam FreeOffice… Na początek wystarczy będę mógł pracować! Nie rozumiem oczywiście co wpisałem muszę się tego nauczyć.
    pavbaranov dziękuję za zmuszenie mnie do wpisania –help ;) z moim poziomem wiedzy i tak strzelałem który parametr wybrać ;)

    BARDZO POMOGLIŚCIE!

    Nie wiem co to znaczniki… czytam ale coś pisze tylko o html w internecie. Poczytam zastosuję się obiecuję.

    Efekt Waszych podpowiedzi był następujący:

    # pacman -S git
    git clone https://aur.archlinux.org/freeoffice.git
    cd freeoffice
    updpkgsums
    makepkg -sirc -d

    Dziękuję. Będę się pilnie uczył. Zadawał pytania i pomagał. Może kiedyś zdołam.

    P.S.

    Co to są te znaczniki?
    <>

    Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

    #7948
    pavbaranov
    Forumowicz

    Masz obecnie wersję 931. Jeśli chcesz mieć 934 to:
    1. skopiuj to, co przedstawiłem w kodzie w poprzednim wpisie do jakiegoś edytora tekstu (gedit, kwrite, kate, nano… co tam masz),
    2. zapisz to jako PKGBUILD (nazwa pliku) w katalogu freeoffice (tak, będzie twierdzić, że taki plik już jest – nadpisz),
    3. wykonaj makepkg -sirc

    Znaczniki – zerknij na okno, w którym piszesz – te „b’, „i”, „link” itd. to właśnie znaczniki.

    #7949
    wizja
    Forumowicz

    Serdecznie Dziękuję :)

    #7961
    Avatar photoazja
    Moderator

    potwierdzam – PKGBUILD od @pavbaranov działa. Dla porządku, różnice:
    # PKGBUILD z AUR

     4 pkgver=931
    20 sha256sums=('10a23e591803227fcb9692bddfd7d9c3491a716da2e94c28c4175e66e9ec2dad'

    # PKGBUILD od @pavbaranov

     4 pkgver=934
    20 sha256sums=('8372490f1a2ad510a870c2818602a8cf98f45afa6afda22b5502b4b58d98d02d'

    ponieważ miałem pewne problemy z curl (zapewne po mojej stronie), to wykorzystałem yaourt (wiem – samo zło!), a dokładniej:
    yaourt -Sabb --color --confirm --edit freeoffice
    Dzięki takiej kombinacji parametrów mogłem (oprócz innych korzyści) ściągnąć i wyedytować/poprawić PKGBUILD, skompilować i zainstalować oprogramowanie – w trakcie jednego procesu. Jeżeli ktoś chce zganić ten pomysł albo dowiedzieć się czegoś więcej, to zapraszam do utworzenia nowego wątku.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 13 posty - 1 do 13 (z 13 ogółem)
  • Wątek ‘[SOLVED] Jak zainstalować na MANJARO free office?’ jest zamknięty.