LibreOffice Calc – złe wyświetlanie "Komentarza"

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie LibreOffice Calc – złe wyświetlanie "Komentarza"

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 18 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3298
    Avatar photocardu
    Forumowicz

    Witam
    „Komentarz” (żółte okienko z tekstem) źle się wyświetla gdy wskaże się komórkę kursorem. Wyświetla się sam tekst na zółtym tle bez okienka. Okienko wyświetla się prawidłowo po włączeniu komentarza na stałe.

    Manjaro zainstalowane kilka dni temu, dograne wszystkie aktualizacje i ręcznie pakiet języka polskiego bo się nie wgrał sam :(

    Attachments:
    #3301
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Może to kwestia jakiegoś ustawienia motywów, karnacji itp. Sprawdziłem u siebie: Arch, Plasma 5.9.4 + kdelibs 4.14.30 (niestety pod P5 ten pakiet jest wymagany przez LO do prawidłowego działania), LO 5.3.1 – problem nie występuje.
    Napisz może z jakiego środowiska korzystasz, w przypadku któregokolwiek opartego o Qt5 sprawdź czy zainstalowana jest kdelibs. W tym też przypadku możesz spróbować uruchomić doraźnie LO poprzedzając wywołanie programu wyeksportowaniem SAL_USE_VCLPLUGIN, które może przybrać jedną z wartości gtk3, gtk, kde i gen. Teoretycznie wartość ta wprowadzana jest przez automat, który rozpoznaje na czym działa środowisko, w którym uruchamiane jest LO. Niekiedy jednak to zawodzi.

    #3306
    Avatar photocardu
    Forumowicz

    Dzięki za odzew.
    Środowisko to KDE 4.14.30, plasma-desktop 5.9.3-4, kdlibs 4.14.30-1, LO 5.3.1.2.
    Wywoływałem '$ SAL_USE_VCLPLUGIN=xxx localc’ używając gtk3, gtk, kde4, kde i gen, nie wiem czy to odnosiło skutek ponieważ nie zauważyłem żadnej zmiany w wyglądzie okna i menu programu. Problemik występuje na wszystkich wywołaniach.

    #3307
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Żle wywołujesz. Jeśli z konsoli to:
    export SAL_USE_VCLPLUGIN=gen && localc
    Wygląd musi się zmieniać, szczególnie widoczne między gen a pozostałymi.

    #3315
    Avatar photocardu
    Forumowicz

    Teraz widać różnice :). Wyświetla się dobrze dla 'gtk3′ za to menu wygląda gorzej. Dla 'gtk’ posypał błędami:
    ** (soffice:8289): WARNING **: Invalid borders specified for theme pixmap:
    /usr/share/themes/Breath/gtk-2.0/../assets/line-h.png, borders don’t fit within the image

    ** (soffice:8289): WARNING **: invalid source position for vertical gradient

    #3316
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    1. Kiedy aktualizowałeś system?
    2. pacman -Q gtk2?
    3. cat /etc/profile.d/libreoffice-fresh.sh (i to samo dla *.csh)
    4. Jakiego motywu używasz w Plasma?
    5. Spróbuj zainstalować libreoffice-fresh-rpm na próbę i zobacz, czy jest to samo (nie musisz odinstalowywać wersji z repo, ale w /opt musisz mieć ok. 0,5GB).
    6. Od 17.03 w Archu jest już LO 5.3.1 – pewnie w Manjaro jest ono już w testing lub unstable – możesz również spróbować zainstalować tę wersję, może ona coś zmieniła.

    #3317
    Avatar photoGary58
    Forumowicz

    Tak informacyjnie : mam tak samo, kilka dni temu instalowany system manjaro z kde, home czysty bez historii ustawień. Najnowszy kernel i aktualizacje , Libre Office Version: 5.2.6.2
    Build ID: 5.2.6-1
    CPU Threads: 4; OS Version: Linux 4.10; UI Render: default; VCL: kde4;
    Locale: pl-PL (pl_PL.UTF-8); Calc: group.
    Przy pierwszym najechaniu na komentarze wyświetlanie poprawne, przy drugim już nie jak wyżej w załączniku u kolegi. Komentarze świeżo zrobione i starsze tak samo.Może to poprostu błąd Libre Office.

    #3318
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Może to poprostu błąd Libre Office.

    – tylko w takim przypadku dlaczego ja tego nie mam? Różnica to: wersja LO, nieco inny system (Arch vs. Manjaro; oczywiście inne wystroje, bo nie używam manjarowych); kernel nie ma tu nic do znaczenia – mam dwa i żadnych zmian nie powodują.

    #3319
    Avatar photoGary58
    Forumowicz

    Ten sam świeży system z xfce i komentarze ok.

    #3320
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    I to utwierdza mnie w przekonaniu, że wystrój/ustawienia dla Plasmy są wadliwe.
    Najprościej sprawdzić:
    – sprawdzić, a jeśli nie ma zainstalować:
    — dla wystroju KDE: breeze-kde4, dla wystroju GTK – breeze-gtk, kde-gtk-config
    – w systemsettings:
    — ustawić Look&Feel na breeze lub breeze-dark
    — sprawdzić, a w razie czego ustawić wystrój dla aplikacji GTK2/3 jako breeze-gtk
    Teraz można się bawić w dostrajanie pluginów VLC w LO.
    Zob. też: o dostosowywaniu wystroju LO, uzupełnienie i o samej kolorystyce; wszystko dotyczy wyłącznie wyglądu LO w Plasma 5.

    #3337
    Avatar photocardu
    Forumowicz

    1. Kiedy aktualizowałeś system?
    2. pacman -Q gtk2?
    3. cat /etc/profile.d/libreoffice-fresh.sh (i to samo dla *.csh)
    4. Jakiego motywu używasz w Plasma?
    5. Spróbuj zainstalować libreoffice-fresh-rpm na próbę i zobacz, czy jest to samo (nie musisz odinstalowywać wersji z repo, ale w /opt musisz mieć ok. 0,5GB).
    6. Od 17.03 w Archu jest już LO 5.3.1 – pewnie w Manjaro jest ono już w testing lub unstable – możesz również spróbować zainstalować tę wersję, może ona coś zmieniła.

    Mam małe opóźnienie, przepraszam.
    1. „Na bieżąco” ale system postawiony ledwo kilka tygodni temu.
    2. gtk2 2.24.31-1
    3.

    $ cat /etc/profile.d/libreoffice-fresh.sh
    # to force a certain look'n feel
    
    #export SAL_USE_VCLPLUGIN=gen
    #export SAL_USE_VCLPLUGIN=kde4
    #export SAL_USE_VCLPLUGIN=gtk
    #export SAL_USE_VCLPLUGIN=gtk3
    $ cat /etc/profile.d/libreoffice-fresh.csh
    # to force a certain look'n feel
    
    #setenv SAL_USE_VCLPLUGIN gen
    #setenv SAL_USE_VCLPLUGIN kde4
    #setenv SAL_USE_VCLPLUGIN gtk
    #setenv SAL_USE_VCLPLUGIN gtk3

    4. Motyw: Maia
    5. Mam LO w wersji: 5.3.1.2 więc świeżynka ;)
    breeze-kde4 5.9.3-1, breeze-gtk 5.9.3-1, kde-gtk-config 5.9.3-1 – było zainstalowane
    Look&Feel: Bryza, dla gtk: Bryza – bez zmian
    Zob. też – już nie dziś, zmiana czasu mnie wykańcza ale przejrzę. Dzięki.

    #3338
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Zacznij używać BBCode bo nie dało się tego czytać ze zrozumieniem. Szanujesz swój czas, szanuj i nasz.
    Teraz poprawiłem, następnym razem do kosza.

    #3513
    Avatar photocardu
    Forumowicz

    Przeinstalowałem LO-fresh ale nic to nie dało. Próba instalacji 'libreoffice-fresh-rpm’ zakońcyła się błędem:

    curl: (22) The requested URL returned error: 404 Not Found
    ==> BŁĄD: Błąd podczas pobierania https://download.documentfoundation.org/libreoffice/stable/5.3.0/rpm/x86_64/LibreOffice_5.3.0_Linux_x86-64_rpm.tar.gz
        Przerywam...

    Cóż, ja się poddaję.

    #3514
    Avatar photopavbaranov
    Forumowicz

    Stable obecnie to 5.3.2 – zmień numer wersji w PKGBUILDzie.

    #3515
    Avatar photocardu
    Forumowicz

    Dzięki ale wynik niepozytywny …

    ==> Sprawdzam pliki source za pomocą sha256sums...
        LibreOffice_5.3.2_Linux_x86-64_rpm.tar.gz ... NIE ZGADZA SIĘ
    ==> BŁĄD: Przynajmniej jeden plik nie jest poprawny!
    ==> BŁĄD:Makepkg nie był w stanie zbudować libreoffice-fresh-rpm.
    ==> Powtórzyć budowanie libreoffice-fresh-rpm?[t/N]

    Powtórzenie budowania nie pomaga, ale nie ważne. Mam ważniejszy problem.
    Tak na marginesie, instalując 'libreoffice-fresh’ doinstalowałem sam 'libreoffice-fresh-pl’ ponieważ nie został wybrany automatyczni ani na liście opcjonalnej. Podczas odinstalowania całego LO 'libreoffice-fresh-pl’ pojawił się jako zależność do usunięcia. Odznaczenie go powoduje błąd:

    Usuwanie wybranych pakietów...
    
    checking dependencies...
    error: failed to prepare transaction (could not satisfy dependencies) 
    
    Polecenie zakończone z błędami!

    Nie jestem rasowym programistą, może się mylę ale dla mnie to jest nie normalne. Nie wiem czy to błąd w LO czy Octopi. To są drobiazgi ale bardzo źle wróżą na przyszłość, przyszłość Manjaro na moim PC ;) szczególnie że teraz mam problem z drukarką. Jak się nie uporam założę nowy wątek, chyba że „założę” nowy system …

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 18 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.