[SOLVED] Manjaro KDE problem z modemem Internetu.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Środowiska graficzne KDE [SOLVED] Manjaro KDE problem z modemem Internetu.

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3649
    wojteeek
    Forumowicz

    Witam, zainstalowałem ostatnio system operacyjny Manjaro KDE Edition (17.0.1) i mam problem z Internetem. Mianowicie podłączam pod USB modem, robię jak na filmie https://www.youtube.com/watch?v=_VOrA7b2rIA i nie działa. Mam modem huawei E3372 a Internet (kartę) z PLAY. Może Państwo wie jak to zrobić? Jak wcześniej wspomniałem też tworzę połączenie komórkowe szerokopasmowe później wybieram GSM, Polska, Play Online, plan domyślny wciskam później OK dodało, ale nic nie łączy. Wsadzałem od nowa modem i też nic. Modem wykrywa jako pamięć masową.

    #3652
    pavbaranov
    Forumowicz

    Możesz ten modem przełączyć np. w Windows, bowiem są tam zwykle dodawane jakieś narzędzia, możesz też tak:
    1. Podłącz modem – pojawi Ci się jako „pamięć masowa”
    2. Otwórz sobie program konsola i wpisz:
    dmesg | tail
    Pojawi Ci się informacja tego typu:

    [18044.756009] usb 3-2: USB disconnect, device number 2
    [18050.156375] usb 3-2: new high-speed USB device number 3 using xhci_hcd
    [18050.295309] usb-storage 3-2:1.3: USB Mass Storage device detected
    [18050.297160] scsi host2: usb-storage 3-2:1.3
    [18051.345012] scsi 2:0:0:0: Direct-Access     ZTE      MMC Storage      2.31 PQ: 0 ANSI: 2
    [18051.347297] sd 2:0:0:0: Attached scsi generic sg1 type 0
    [18051.355614] sd 2:0:0:0: [sdb] Attached SCSI removable disk
    [18053.465086] sd 2:0:0:0: [sdb] 7744512 512-byte logical blocks: (3.97 GB/3.69 GiB)
    [18053.470880] sd 2:0:0:0: [sdb] Write cache: enabled, read cache: enabled, doesn't support DPO or FUA

    W tym przykładzie nowe urządzenie zostało wykryte jako dysk (choć to modem z pamięcią), którą linux widzi jako sdb
    3. Dalej w konsoli wpisz:
    sudo eject sdb
    Oczywiście jeśli będziesz miał „sdb” – tu pojawić się mogą różne oznaczenia.
    Po chwili powinieneś mieć już podłączony modem i powinieneś móc skonfigurować połączenie i podłączyć się do netu w normalny sposób, czyli z pomocą tzw. modemmanagera. Jeśli go używasz (a jest to prawie pewne), to sprawdź jeszcze, czy ta usługa jest podniesiona, a jeśli nie, to ją wystartuj (pierwsze sprawdza, drugie startuje):

    systemctl status ModemManager
    systemctl start ModemManager

    Istnieje też możliwość, że będziesz musiał doinstalować sobie pakiet mobile-broadband-provider-info (nie jest konieczne, ale ułatwia).

    #3653
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Tutaj znalazłem coś podobnego na naszym forum. Dotyczy to Xfce ale chodzi o zainstalowane paczki i podniesiona usługę modemmanager.
    Sprawdź:
    systemctl status ModemManager

    #3675
    wojteeek
    Forumowicz

    Po wpisaniu polecenia dmesg | tail wyswietla sie to co w zalaczniku. Przepraszam za jakosc, ale byc moze bedzie cos widac. Sam juz nie wiem co jest grane z tym modemem :(.

    #3677
    pavbaranov
    Forumowicz

    eject sr0
    po włożeniu i poczekaj. Powinien Ci się zgłosić modem. Jeśli nie, to pokaż (z włożonym modemem):
    lsusb

    #3678
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @wojteeek A otwórz Octopi i wpisz usb modeswitch i sprawdż czy ten pakiet jest zainstalowany. Ponieważ zauważyłem że ten pakiet nie jest domyślnie instalowany od wersji Manjaro 17, sam miałem podobny problem. Ale wystarczy zainstalować wyżej wymieniany pakiet, i Twój problem się rozwiąże.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3682
    wojteeek
    Forumowicz

    Robert masz racje nie mam tego pakietu. Tylko teraz jak mam go zainstalowac? Pobralem ze strony http://www.draisberghof.de/usb_modeswitch/#install i jest w rozszerzeniu tar.bz2. Na manjaro jest napisane „Aby zainstalować pakiet, który mamy pobrany na dysku (nazwa pliku powinna się kończyć na pkg.tar.xz)” wiec sam juz nie wiem co mam z tym zrobic. Przepraszam za te pytania, ale nigdy linuxa nie mialem.

    Czy ten pakiet pobrany bedzie kompatybilny z manjaro? Wydaje mi sie, ze to chyba oficjalna strona tego pakietu – ale chce miec pewnosc :D.

    EDIT:

    Wystarczylo zsynchronizowac pakiety w Octopi i usb_modeswitch pojawilo sie na liscie pakietow do zainstalowania :). Internet juz dziala, dzieki chlopaki!

Oglądasz 7 posty - 1 do 7 (z 7 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.