[SOLVED] Nie można zaktualizować…

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne [SOLVED] Nie można zaktualizować…

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3949
    borsuk_20
    Forumowicz

    Witam.
    Chcąc zaktualizować do najnowszej wersji wyskakuje mi taki sam błąd jak i w graficznym aktualizatorze jak i w terminalu błąd, który załączam na obrazku. Liczę, że dostanę szybką pomoc.

    #3952
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @borsuk_20 Zanim założysz nowy wątek to sprawdż czy temat nie był poruszany. A był i to dzisiaj.
    https://manjaro.pl/forum/topic/aktualizacja-systemu-problemy/#post-3948

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3955
    Deleted
    Member

    Proponuję zacząć od poczytania tego wątku.

    #3960
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @diatryba Nie ma co się sugerować podanym przez Ciebie wątkiem, ponieważ tam chodziło o Antergos-a, a nie o Manjaro. I podawane przeze mnie sposoby w rozwiązaniu problemu były nieskuteczne. A wystarczy odinstalować pakiet gstreamer i problem z aktualizacją rozwiązany. Jak to dobrze że istnieje takie Forum jak Manjaro.pl, ponieważ można się z niego dużo nauczyć oraz dowiedzieć się sporo rzeczy od mądrzejszych od siebie.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3961
    Deleted
    Member

    Robert75, serio? Czy tylko sobie żartujesz?

    #3963
    borsuk_20
    Forumowicz

    Można zamknąć, problem rozwiązany z linku podany wyżej.

    #3964
    pavbaranov
    Forumowicz

    @diatryba Nie ma co się sugerować podanym przez Ciebie wątkiem, ponieważ tam chodziło o Antergos-a, a nie o Manjaro.

    Jakby nie patrzeć – jest. Oprócz tego, że Manjaro ma w swoich repozytoriach całkiem pokaźną grupkę paczek, które nie są dostępne w repozytorium Archa, to:
    1. Antergos jest w zasadzie Archem. Jego repozytorium zawiera minimalną ilość paczek, które nie są paczkami „systemowymi”. Aktualizacja repozytoriów w Archu to aktualizacja w Antergosie (bo korzysta z tych samych repozytoriów),
    2. Manjaro dużą część paczek „dziedziczy” po Archu (po prostu przenosi je z repozytorium Archa do swojego). Z większością nic nie robi (nie wnosi żadnych zmian). W efekcie jeśli jakaś paczka wypadnie z repozytorium Archa, to już się nie pojawi w Manjaro (chyba, że ją utrzymają).
    Stąd też w takich przypadkach rozwiązania dla wszystkich dystrybucji, które korzystają (nawet pośrednio, jak Manjaro) z repozytoriów Archa są prawidłowe jeśli istnieje takie rozwiązanie w Archu.

    Teraz powinno być tłustym drukiem, bo zdaje się, że ten temat będzie się pojawiał często w najbliższym czasie:
    Jakiś czas temu z Archa wyleciały wszystkie paczki gstreamer0.10. Te paczki – m.in. z powodu ich porzucenia przez twórców jakieś 5 lat temu oraz znacznej ilości błędów (o ile wiem także związanych z bezpieczeństwem) nie są już wspierane w żaden sposób przez deweloperów Archa. Niestety – ze względu na to, że są one wymagane przez m.in. XFCE4 trafiły do AUR. Jednocześnie z Archa wypadła paczka xfce4-mixer. Nie jest już wspierana, ale też nie została przeniesiona do AUR.
    Przez jakiś czas problem w Archu nie występował, albowiem wprowadzona paczka xfce4-pulseaudio-plugin zawierała informację, że zastępuje ona xfce4-mixer. Skutkiem zgłoszenia „błędu” informacja ta została usunięta. Taki też (czyli bez replace) PKGBUILD jest w Manjaro.
    Obecna zatem sytuacja jest taka, że:
    1. Instalacja Manjaro XFCE (bądź po prostu tego środowiska) przed porzuceniem xfce4-mixer, domyślnie wgrywała tę aplikację wraz z zależnościami czyli pluginami gstreamer0.10.
    2. Obecnie z Manjaro wypadły paczki xfce4-mixer, gstreamer i libsoup-gnome.
    2. Aktualizacja takiej XFCE powoduje nierozwiązywalny błąd, albowiem w miejsce libsoup-gnome wchodzi libsoup, które wyklucza się z gstreamer0.10, ale te z kolei są wymagane przez xfce4-mixer, który nie otrzymuje od systemu żadnej informacji, by miał zostać usunięty (jest coś, co go zastępuje).
    Cóż – w istocie okazuje się, że rozwiązanie (choć nie jest doskonałe, ale tu już wina twórców XFCE4, że wciąż korzystają z zależności, które są dawno porzucone), jakie było pierwotnie zaproponowane w Archu było jedynym, które powoduje bezkolizyjną aktualizację. Niestety opiekun okazał się być zbyt mało asertywny i zdecydował się na usunięcie informacji w polu replace i mamy sytuację, jaką mamy.
    Rozwiązania są proste i znane już na tym forum, ale podsumuję:
    – odinstalować wszystkie porzucone paczki,
    – dokonać aktualizacji systemu,
    – ewentualnie doinstalować xfce4-pulseaudio-plugin.

    #3965
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Pamiętam sytuacje gdy instalowałem z AUR-a ClipGrab-qt5, to po kilku dniach przyszła do mnie aktualizacja (z AUR) pakietów z serii gstreamer. Ale to było dawno (jakieś 3 miesiące temu). A teraz po ponownym zainstalowaniu Manjaro (2 miesiące temu) i po instalacji z AUR ClipGrab-qt5 obyło się bez instalacji tego nieszczęsnego gstreamer-a.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3966
    pavbaranov
    Forumowicz

    Bo clipgrab-qt5 nie ma niczego wspólnego z gstreamer – jest oparty na ffmpeg – zob.: https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/tree/PKGBUILD?h=clipgrab-qt5
    Przynajmniej obecnie.

    #3967
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    @pavbaranov To jak wyjaśnisz fakt że z AUR miałem zainstalowany tylko ClipGrab-qt5, a to własnie z AUR-a przyszła do mnie aktualizacja gstreamer-a. To wygląda na to że wcześniej ClipGrab-qt5 potrzebował dodatkowego pakietu w tym wypadku gstreamer.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3968
    pavbaranov
    Forumowicz

    @Robert75: Zobacz pierwszy build – ten pakiet – sam w sobie – nie ma żadnych zależności od gstreamer0.10. Od początku. Może coś innego je ciągnęło. W Archu gstreamer0.10 został porzucony (przeszedł do AUR) z końcem lutego 2017.

Oglądasz 11 posty - 1 do 11 (z 11 ogółem)
  • Wątek ‘[SOLVED] Nie można zaktualizować…’ jest zamknięty.