Niewyjaśnione zniknięcia zawartości partycji

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Niewyjaśnione zniknięcia zawartości partycji

Oglądasz 7 posty - 16 do 22 (z 22 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #7652
    Avatar photomajo
    Moderator

    Mam komputer z UEFI, które to rozwiązanie ma swoje zalety i jest, w przeciwieństwie do BIOSa, rozwojowe, więc na nowym sprzęcie, dla mnie naturalnie, wybrałem taką opcję.
    Teraz dysk jest znacznie zapełniony, więc przeróbka dysku na MBR wiązałaby się z dużym niebezpieczeństwem, że coś się rozwali. Poza tym nie mam pewności, że problem jest to UEFI (choć zgadzam się z @azja, że jest „diabelski wynalazek” czy jakoś tam :) )

    Sprawa jest może rozwojowa. Okazało się, że nie jestem sam z takim problemem i być może Instalator Manjaro, a bardziej Calamares coś namieszał.

    Zdobyłeś cenne doświadczenie po promocyjnej cenie, bo nie utraciłeś (chyba) unikalnych danych. Farciarz.

    Dziękuję za słowo pociechy :-)

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

    #7657
    pavbaranov
    Forumowicz

    Cóż – jeśli to w istocie problem z Calamares w obecnej wersji, to trzeba być absolutnym debilem, by dodawać go jako instalator dla Manjaro.

    #7672
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Cóż – jeśli to w istocie problem z Calamares w obecnej wersji, to trzeba być absolutnym debilem, by dodawać go jako instalator dla Manjaro.

    Uniżenie przepraszam, że się wtrącę z pytaniem, ale gdyby komuś przyszło do głowy instalować Manjaro, to w jaki sposób ustrzec się podobnych przygód? Jest jakaś alternatywa dla Calamares?
    Czy gdybym dociągnął Gparted do Manjaro uruchomionego w wersji Live i w nim „podzielił” dysk, to czy uniknąłbym przykrości?
    Pytam, bo za niedługo też będę chciał instalować Manjaro XFCE i też ze skomplikowanym układem partycji, a lepiej się uczyć na cudzych doświadczeniach.

    #7674
    pavbaranov
    Forumowicz

    @piespawlowa – Nie wiem nawet czy w istocie to problem Calamares, ale jeśli to w niego wbite, to raczej ustrzeżesz się przez… zainstalowanie np. Antergosa czy AnarchyOS, który z Calamares nie korzysta :) Fakt – zainstalujesz Archa (lekko zmienionego), a nie Manjaro. Nota bene – jako były użytkownik Manjaro, a obecnie Archa (instalowanego zresztą przez Arch-Everywhere) – polecam :)

    #7675
    Avatar photoazja
    Moderator

    @majo -> zgłoszony problem dotyczy starej wersji, w dodatku RC. Co uruchamiałeś – jakiej wersji systemu użyłeś?
    @pavbaranov / @piespawlowa -> Manjaro można zainstalować również w trybie text’owym i przy użyciu Manjaro Architect.
    OT: Arch-Everywhere —> Anarchy-Linux

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #7676
    pavbaranov
    Forumowicz

    @azja – W istocie. Ten Manjaro-Architect to bardzo fajna opcja, o której kompletnie zapomniałem.
    Jeśli chodzi o mnie – to wiem co piszę: mam Archa zainstalowanego jeszcze przez Arch-Everywhere i jeśli przyjdzie mi kiedykolwiek go raz jeszcze instalować, to wykorzystam właśnie jego, a nie Anarchy-Linux. Ale też, gdy instalowałem, to Anarchy jeszcze nie istniało.

    #7687
    Avatar photomajo
    Moderator

    @majo -> zgłoszony problem dotyczy starej wersji, w dodatku RC. Co uruchamiałeś – jakiej wersji systemu użyłeś?

    Jak pisałem w pierwszym poście, korzystałem z dwóch wersji instalatora, gdzie były dwie różne wersje Calamares. Z tym że, nie upieram się, że winowajcą jest akurat ten pakiet i bardzo prawdopodobne, że nie uda się dociec, co było przyczyną awarii.
    Porównuję mój przypadek do dwóch w tym wątku i widzę, że wszyscy:
    – używali Manjaro Installer (w różnych wersjach);
    – mieli ext4 (chyba wszyscy)
    – mieli 2 dyski wewnętrzne.
    Być może jest to złożenie tych trzech czynników (choć to tylko spekulacja), które stanowi (rzadko występującą) mieszankę wybuchową.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

Oglądasz 7 posty - 16 do 22 (z 22 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.