Octopi polecenie zakończone błędami

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Podstawy Octopi polecenie zakończone błędami

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 33 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3459
    max95100
    Forumowicz

    Witam
    Po ostatniej aktualizacji manjaro wyskoczył mi błąd w Octopi „Polecenie zakończone błędami”. Nie mogłem zresetować komputera w normalny sposób​, więc odłączyłem zasilanie i ponownie włączyłem. Pokazał mi się ekran logowania kde z białym oknem w lewym górnym rogu, i nic więcej. Więc zainstalowalem na nowo cały system. Teraz komputer uruchamia się normalnie, ale cały czas wyskakuje mi ten sam błąd w Octopi. Mimo tego że widzi mi 7 aktualizacji AUR. Jak próbuję zainstalować tę aktualizację w konsoli pokazuje mi że pakiety nie zostały znalezione.

    #3460
    pavbaranov
    Forumowicz

    Teraz komputer uruchamia się normalnie, ale cały czas wyskakuje mi ten sam błąd w Octopi. Mimo tego że widzi mi 7 aktualizacji AUR. Jak próbuję zainstalować tę aktualizację w konsoli pokazuje mi że pakiety nie zostały znalezione.

    Co to znaczy? Jakimi błędami?
    Konsola:
    sudo pacman -Syu
    Jeśli będą błędy – pokaż.
    Konsola:
    yaourt -Sua
    Jeśli będą błędy – pokaż
    O jakie „nieznalezione” pakiety chodzi? Jakie polecenie w konsoli wydawałeś?

    #3461
    max95100
    Forumowicz
    [michal@michal-pc ~]$ sudo pacman -Syu
    [sudo] hasło użytkownika michal: 
    :: Synchronizowanie baz danych z pakietami…
    błąd:  nie udało się zaktualizować core (brak serwerów skonfigurowanych dla repozytorium)
    błąd:  nie udało się zaktualizować extra (brak serwerów skonfigurowanych dla repozytorium)
    błąd:  nie udało się zaktualizować community (brak serwerów skonfigurowanych dla repozytorium)
    błąd:  nie udało się zaktualizować multilib (brak serwerów skonfigurowanych dla repozytorium)
    błąd:  nie udało się zsynchronizować żadnej bazy danych
    błąd:  nie udało się zainicjować transakcji (brak serwerów skonfigurowanych dla repozytorium)
    [michal@michal-pc ~]$
    #3462
    max95100
    Forumowicz
    ==> Budowanie i instalowanie pakietu
    ==> Instalowanie lub budowanie brakujących zależności dla kmozillahelper:
    warning: database file for 'core' does not exist
    warning: database file for 'extra' does not exist
    warning: database file for 'community' does not exist
    warning: database file for 'multilib' does not exist
    ostrzeżenie: database file for 'core' does not exist
    ostrzeżenie: database file for 'extra' does not exist
    ostrzeżenie: database file for 'community' does not exist
    ostrzeżenie: database file for 'multilib' does not exist
    błąd:  pakiet automoc4 nie został znaleziony
    błąd:  pakiet extra-cmake-modules nie został znaleziony
    błąd:  pakiet cmake nie został znaleziony
    warning: database file for 'core' does not exist
    warning: database file for 'extra' does not exist
    warning: database file for 'community' does not exist
    warning: database file for 'multilib' does not exist
    ==> Powtórzyć budowanie kmozillahelper?[t/N]
    ==> ----------------------------------------
    ==>
    #3463
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Wygląda na to że Masz żle skonfigurowane mirrory. Aby dodać listę aktywnych mirrorów należy wpisać do terminala: sudo pacman-mirrors --interactive następnie zaznaczyć wszystkie dostępne mirrory i potwierdzić. Najlepiej zrobić restart kompa, a po restarcie odświeżyć repo poleceniem: sudo pacman -Sy I teraz powinno być wszystko ok.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3469
    pavbaranov
    Forumowicz

    Dodam jeszcze, że przedczymkolwiek:
    sudo pacman-mirrors -g && sudo pacman -Syyu
    Potem zastanów się co chcesz z owego AUR budować. Skoro masz octopi, to prawdopodobnie masz jakieś DE oparte o Qt5. Jeśli tak, to:
    1. Do czego Ci kmozillahelper?
    Kmozillahelper jest to coś, co ma lepiej integrować firefox ze środowiskiem KDE. Którą wersję Manjaro zatem masz? Jeśli jeszcze z KDE4, to należy postawić najnowszą 17 z Plasma 5. Jeśli masz tę wersję, to w community jest paczka firefox-kde oraz kmozillahelper, które są dla Plasma 5. Nie trzeba niczego budować z AUR. Jeśli nie używasz Plasma 5 to w ogóle wersja firefox, która wymaga kmozillahelper nie jest Ci potrzebna.
    2. Zamiast imagewriter rozważ instalację imagewriter-git, bo oparta o Qt5, a nie Qt4.

    Niemniej jednak Twój problem polega na tym, co napisał wyżej Robert75 – wadliwie wygenerowana lista repozytoriów. Najpierw to, potem aktualizacja, potem zabawa z AUR.

    Edit:

    nie wrzucamy tak dużych logów na forum

    Nadto prosiłem wyłącznie o błędy a nie log z budowania, którego doprawdy nie chce się przeglądać by poszukać 5 liniej na krzyż.

    #3487
    max95100
    Forumowicz

    To co mam teraz zainstalowane jest efektem nowej instalacji manjaro. Sam jeszcze nic nie wrzucałem tylko próbowałem aktualizować te 7 pakietów o którym informował mnie Octopi

    P.s.
    Przepraszam za poprzedni log, ale spieszyłem się do pracy, a nie chciało mi zaznaczyć tego co chciałem więc zaznaczyłem wszystko

    #3488
    pavbaranov
    Forumowicz

    Zrobiłeś to co w #3453 i #3469?
    Jakie to Manjaro?
    Staraj się odpowiadać na zadawane Ci pytania, bo dalej nie pójdziemy.

    #3490
    max95100
    Forumowicz

    dzięki pomogło polecenie
    sudo pacman-mirrors -g && sudo pacman -Syyu

    jeśli chodzi o wersje Manjaro to mam najnowszą, wczoraj ściągniętą ze strony manjaro.org. Prawdę mówiąc z AUR-a instaluję tylko to czego nie ma w repozytoriach manjaro czyli;
    -skype
    -spotify
    -chrome

    #3492
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    A po po co Ci Google Chrome, przecież w repo Manjaro jest Chromium. Te dwie przeglądarki są identyczne, ja na Twoim miejscu bym zainstalował Chromium ponieważ gdy będzie aktualizacja systemu to Chromium zostanie zaktualizowane do najnowszej wersji.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3493
    pavbaranov
    Forumowicz

    wersje Manjaro to mam najnowszą

    Chodziło mi również o to z jakim środowiskiem. Z logów, które wrzuciłeś wynikało bowiem coś przedziwnego:
    – system nie miał skonfigurowanego pacmana do działania w ogóle (to norma – nie wykonałeś podstawowych czynności),
    – miał zainstalowane kmozillahelper, a zatem jak się można domyślić firefox-kde bądź, co mniej prawdopodobne, firefox-kde-opensuse (choć obie paczki są takie same; to tylko inna terminologia),
    – kompilacja kmozillahelper z AUR wywalała się na braku plików *.cmake dostarczanych przez KF5,
    – KF5 musi być w systemie (w tym także te paczki, dostarczające plików *.cmake, których u Ciebie nie były znajdowane) jeśli środowiskiem jest Plasma 5, w części musi być jeśli środowiskiem jest LXQt. W pozostałych środowiskach KF5 jest zbędne jeśli nie używasz jakichś programów jego wymagających (np. kmozillahelper),
    – kmozillahelper i firefox-kde nie mają najmniejszego sensu w środowisku innym od Plasma.
    Innymi słowy – wnioski płynące z Twoich logów były mocno sprzeczne: z jednej strony wygląda to tak, jakbyś miał Manjaro KDE, z drugiej zaś jakbyś miał je z jakimś innym środowiskiem. I stąd pytanie o wersję Manjaro.
    BTW: A propos kmozillahelper – chcesz mieć 2 przeglądarki? Jeśli używasz wyłącznie chrome (pomijając, że przychylam się do zdania Robert75) to nie jest Ci potrzebne kmozillahelper i FF.

    #3497
    max95100
    Forumowicz

    Mam wersję z KDE, da się to jakoś u mnie posprzątać?

    #3500
    pavbaranov
    Forumowicz

    Załóż wątek i napisz co chcesz sprzątać.

    #3502
    max95100
    Forumowicz

    A po po co Ci Google Chrome, przecież w repo Manjaro jest Chromium. Te dwie przeglądarki są identyczne, ja na Twoim miejscu bym zainstalował Chromium ponieważ gdy będzie aktualizacja systemu to Chromium zostanie zaktualizowane do najnowszej wersji.

    Bardziej z przyzwyczajenia, 2 lata temu chromium nie odpalało mi niektórych filmów z youtuba i na forum radzili mi instalacje chroma, w sumie też się aktualizował tyle że w konsoli. Ale tym razem testuje chromium, pewnie przez 2 lata poprawili to i owo ;)

    #3504
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Ja używam Chromium od paru ładnych lat (odkąd jestem na Linuksie) i nigdy, ale to nigdy nie miałem z nią problemów. Także podczas oglądania filmów na YouTube. Co do wersji to mamy już 57.0.2987.133 na pewno dawne problemy zostały naprawione.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 33 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.