[SOLVED] Octopi – wyszukiwanie aktualizacji, konfiguracja

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Oprogramowanie [SOLVED] Octopi – wyszukiwanie aktualizacji, konfiguracja

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 23 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #6605
    klatu
    Forumowicz

    Cześć,
    da się jakoś ustawić Octopi, kiedy może wyszukiwać aktualizacje, ew. całkiem wyłączyć?

    #6606
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Cześć,
    Co prawda nie mam Octopi, tylko Pamaca, ale podejrzewam, że jest analogicznie: 'prawoklik’ 'wyjdź’.
    Można też całkiem odinstalować i korzystać z Pacmana w Terminalu.

    Przed chwilą sprawdzałem i w Pamacu jest opcja ustawienia częstotliwości sprawdzania aktualizacji. Wg wielu Pamac jest lepszy niż Octopi.

    #6607
    klatu
    Forumowicz

    Problem polega na tym, że Octopi startuje razem z Manjaro.
    Moim zdaniem powinno się dać go jakoś wyłączyć, ale w 'samoczynnie uruchamianych programach’ go nie ma.

    Zobaczę jeszcze tego Pamaca, dzięki za radę!

    #6608
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Problem polega na tym, że Octopi startuje razem z Manjaro

    No i będzie startował, ponieważ sprawdza czy są dostępne aktualizacje.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #6609
    klatu
    Forumowicz

    No i będzie startował, ponieważ sprawdza czy są dostępne aktualizacje.

    Nie, nie będzie bo go już nie ma.
    Pamaca jakoś można wyłączyć.

    #6610
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Pamaca jakoś można wyłączyć.
    ——————————————-
    To jest pytanie? Jeżeli tak, to padła podpowiedź w moim pierwszym poście jak tego dokonać. Można też (chyba) pogrzebać w Autostarcie by Pamac/Octopi nie startowały automatycznie. Tyle, że to imo bez sensu.

    Tak z ciekawości, w czym Ci Pamac/Octopi przeszkadza? Bardzo wygodna sprawa – jesteś na bieżąco informowany o aktualizacjach. Jeżeli żadna z tych „nakładek” Ci nie odpowiada, to możesz odinstalować i aktualizować system za pomocą Pacmana w Terminalu. Niektórzy używają tylko tego ostatniego sposobu, też można.

    #6611
    klatu
    Forumowicz

    To jest pytanie? Jeżeli tak, to padła podpowiedź w moim pierwszym poście jak tego dokonać.

    Nie, to było stwierdzenie. Już wyłączyłem pamaca. Dzięki jeszcze raz, że mi go poleciłeś. Podoba mi się. Przede wszystkim jest bardziej przejrzysty od Octopi.

    Można też (chyba) pogrzebać w Autostarcie by Pamac/Octopi nie startowały automatycznie.

    Gdyby tak było nie zakładałbym tego tematu.

    Tak z ciekawości, w czym Ci Pamac/Octopi przeszkadza?

    Łączy się z internetem kiedy chce, nie patrzy czy net idzie z kabla czy z modemu 3G, ani czy jakiś inny program nie korzysta z internetu. No i potrafi konkretnie zamulić połączenie – i nie da się mu powiedzieć żeby, choć na chwilkę, przestał.

    możesz odinstalować i aktualizować system za pomocą Pacmana w Terminalu. Niektórzy używają tylko tego ostatniego sposobu, też można.

    Wiem, można też się samobiczować, niektórym podobno sprawia to satysfakcję :)

    #6612
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Mylisz się twierdząc że Octopi przeszkadza w przeglądaniu neta, ponieważ zaraz po starcie systemu sprawdza czy są dostępne aktualizacje (pamac-user-deamon ok. 30 sek.), a następnie działa w tle. Ja osobiście mam zainstalowane Pamaca i Octopi, i ani jeden ani drugi nie przeszkadza mi w przeglądaniu sieci.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #6613
    klatu
    Forumowicz

    Mylisz się…

    Aha.

    …a następnie działa w tle

    I na czym to działanie w tle wg ciebie polega?

    Ja osobiście mam…

    A masz też modem 3G z jakimś słabym/zmiennym sygnałem?

    …i ani jeden ani drugi nie przeszkadza mi w przeglądaniu sieci.

    Mi też już nie przeszkadza, i to nie tylko w przeglądaniu ale również w połączeniach głosowych a nawet grach online przez 3G.

    #6649
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Oczywiście, że się da. W tacce systemowej PPM na ikonkę Octopi -> Opcje -> W nowo otwartym oknie Synchronizacja.
    Jeśli chcesz wyłączyć powiadamianie to odinstaluj pakiet:

    sudo pacman -R octopi-notifier-frameworks

    #6650
    klatu
    Forumowicz

    Odinstalowanie bardzo pomogło – już dawno to zrobiłem :)
    A tak serio – no to się nie da wyłączyć. W Pamacu jest taka opcja, w Octopi nie ma – i tyle.
    Powinna jeszcze być możliwość pauzowania – w jakimś innym distro to widziałem.

    #6651
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Tak. Jeśli chodzi o opcję wyłączenia to jej nie ma w Octopi. Jeśli ktos nie chce odinstalowywać „notifiera” to można do pliku:

    /etc/xdg/autostart/octopi-notifier.desktop

    dodać Hidden=true

    Wątek oznaczam jako rozwiązany.

    #6992
    Fiszek
    Forumowicz

    Panowie a jak już przy update-ach
    Jest jakiś patent żeby szybciej pobierało aktualizację i kilka pozycji na raz? Bo na pendrive mam poprzednią wersję manjaro i 1Gb poprawek ściągał się 3h (liche transfery)a net 30 Mb

    #6993
    Avatar photoaquila
    Moderator

    Poczytaj o pacman-mirrors. Jak dla mnie to:

    sudo pacman-mirrors -i -c all

    i wybrać kilka najszybszych serwerów.

    Attachments:
    #6995
    Avatar photomajo
    Moderator

    Jest jakiś patent żeby szybciej pobierało aktualizację i kilka pozycji na raz? Bo na pendrive mam poprzednią wersję manjaro i 1Gb poprawek ściągał się 3h (liche transfery)a net 30 Mb

    Poza wyborem wyborem serwerów, o czym napisał aquila, generalnie sugeruję, korzystać z Octopi, gdzie jest więcej możliwości ustawienia częstotliwości sprawdzania aktualizacji niż w Pamac. Poza tym Octopi synchronizacje wykonuje za pomocą pacman -Sy, co zajmuje najczęściej kilkadziesiąt/kilkaset KB transferu. Natomiast Pamac za każdym razem ściąga całą 37 MB bazę.

    Manjaro [stable] LTS, Xfce - tego używam

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 23 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.