Otter-Browser wydania tygodniowe

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Projekty PKGBUILDS Otter-Browser wydania tygodniowe

Ten wątek zawiera 33 odpowiedzi, ma 2 uczestników, ostatnio zmodyfikowany przez  pavbaranov 2 lata, 2 miesięcy temu.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 34 ogółem)
 • Autor
  Posty
 • #1055

  pavbaranov
  Forumowicz

  Od dłuższego czasu udostępniam PKGBULDy, które umożliwiają budowę tygodniowych wydań Otter-Browser. Obecnie dostępne są one na moim blogu. Tam są zwykle również opisy funkcjonowania programu itp. Nową wersję – jeśli zostaje wydana – znajdziecie zawsze w okolicach połowy tygodnia. Podstawowe założenia są obecnie w dwu postach: pierwszym, z którego należy skopiować kod otter.install oraz wydania wersji 0.9.10-dev110, albowiem tu został znacznie zmieniony i uproszczony PKGBUILD.
  Będę wdzięczny za wszelkie uwagi na temat budowania się paczek i ich działania (paczek, a nie programu, bowiem te uwagi należy zgłaszać bezpośrednio twórcom).

  #1056
  napcok
  napcok
  Administrator

  Obie wersje (QtWebKit i QtWebEngine) zbudowały się u mnie, także jeśli chodzi o PKGBUILD wygląda, że wszystko w porządku.

  Co do działania to lepiej nie mówić, obie wersje wykrzaczają się bardzo szybko.

  #1057

  pavbaranov
  Forumowicz

  U mnie nawet działają bez problemów, aczkolwiek nie korzystam z nich intensywnie :). Którą wersję zbudowałeś? Od dzisiaj zmieniłem PKGBUILD i nie ma już dwu wersji PKGBUILDów – jest jeden, który umożliwia przełączenie silnika w opcjach konfiguracyjnych programu (muszę jeszcze dokładnie Emdeka wypytać, czy to na pewno poprawnie robię). Dzisiejsza wersja to otter-browser-0.9.10.dev110 (taką nazwę będzie mieć paczka, żadnych już weekly czy web* w nazwie).
  No i na czym Ci się wykrzacza?
  Mój system to: komputer na mobilnym AMD A6-4455M APU z Radeonem HD7500G, sterowniki otwarte ale z git; Xy 1.18.1, mesa 11.2.0 (dzisiejszy bodaj build z git), kernel własny na 4.4.1 (z BFQ, BLD, optymalizacją GCC), środowisko KF5.18+Plasma 5.5.4, Qt 5.5.1, czyli w tej wersji także qt5-webkit i qt5-webengine.
  A jeśli chodzi o Ottera, to cóż – to jeszcze jest beta i bywają tu nawet regresje. Do przeglądania podstawowych stron nadaje się jak najbardziej i jest chyba najlżejszą przeglądarką, która działa w trybie graficznym, jakie znam. Różnica między np. Qupzillą, czy Chromium a Otterem potrafi być kolosalna (te same strony powodują tam kilka, czy nawet kilkanaście razy większe zapotrzebowanie przede wszystkim na RAM).

  #1058
  napcok
  napcok
  Administrator

  Wersja dzisiejsza czyli 0.9.10.dev110 – najpierw zbudowałem tak jak jest w PKGBUILD, a za drugim razm usunąłem linię, która powoduje włączenie przy kompilacji QtWebEngine.

  Pobawiłem się chwilę…
  Obie wersje wykrzaczały się u mnie przy wejściu na https://manjaro.pl :)
  Ja mam Manjaro testing z „zamkniętą” NViDIĄ, kernel 4.4.1, Plasma 5.

  #1059

  pavbaranov
  Forumowicz

  Samo wejście na manjaro.pl – udaje się bez problemu. Wywala się na stronach, gdzie jest jakikolwiek filmik w flv. To jest jednak „dostępne” na wszystkich znanych mi przeglądarkach, które obsługiwane są przez silniki zbudowane na qt5 (niezależnie webkit, czy webengine). Niekiedy pomaga zmiana user agenta i wówczas już zaczyna być ok. Przynajmniej np. w QupZilli zmiana na… Operę 9.80 umożliwiła oglądanie flv. Na Mozilla 24 wywala się, na Chrome 24 – nie chce filmów odtwarzać :) (do wypróbowania zostało jeszcze Safari 6.0.6).
  Za silnik odpowiada ten wpis w CMakeLists.txt:

  if (EnableQtwebengine)
      add_definitions(-DOTTER_ENABLE_QTWEBENGINE)
  
      set(otter_src
          ${otter_src}
          src/modules/backends/web/qtwebengine/QtWebEnginePage.cpp
          src/modules/backends/web/qtwebengine/QtWebEngineWebBackend.cpp
          src/modules/backends/web/qtwebengine/QtWebEngineWebWidget.cpp
      )
  
      qt5_add_resources(otter_res
          src/modules/backends/web/qtwebengine/QtWebEngineResources.qrc
      )
  endif (EnableQtwebengine)
  
  if (EnableQtwebkit)
      add_definitions(-DOTTER_ENABLE_QTWEBKIT)
  
      set(otter_src
          ${otter_src}
          src/modules/backends/web/qtwebkit/QtWebKitFtpListingNetworkReply.cpp
          src/modules/backends/web/qtwebkit/QtWebKitHistoryInterface.cpp
          src/modules/backends/web/qtwebkit/QtWebKitInspector.cpp
          src/modules/backends/web/qtwebkit/QtWebKitNetworkManager.cpp
          src/modules/backends/web/qtwebkit/QtWebKitPage.cpp
          src/modules/backends/web/qtwebkit/QtWebKitPluginFactory.cpp
          src/modules/backends/web/qtwebkit/QtWebKitPluginWidget.cpp
          src/modules/backends/web/qtwebkit/QtWebKitWebBackend.cpp
          src/modules/backends/web/qtwebkit/QtWebKitWebWidget.cpp
          src/modules/backends/web/qtwebkit/3rdparty/qtftp/qftp.cpp
          src/modules/backends/web/qtwebkit/3rdparty/qtftp/qurlinfo.cpp
      )
  
      qt5_add_resources(otter_res
          src/modules/backends/web/qtwebkit/QtWebKitResources.qrc
      )
  endif (EnableQtwebkit)

  zatem wyglądałoby tak, że w zależności od dokonanego wyboru albo buduje z modułami dla qtwebkit albo dla qtwebengine. Natomiast nawet gdy budujesz wersję z qtwebengine, to z jakiegoś powodu część kodu jest zaczerpywane z qtwebkit. Jak zbudujesz z zależnością wyłącznie do qt5-webengine i przeanalizujesz powstałą paczkę namcapem, to drze się, że qtwebkit został wykorzystany do budowy paczki, ale nie jest wpisany w zależnościach.
  Z drugiej strony w Otterze zbudowanym na dzisiejszym PKGBUILDzie (bez zmian) możesz łatwo przełączyć silnik i przeglądarka zgłasza się właśnie z nim. Czy jest to wyłącznie „zewnętrzny” objaw działania, a w istocie dalej działa na qtwebengine – nie wiem (ja nie jestem programistą, ba nawet podstawowej informatyki w szkole nie miałem :)).
  Emdek jest otwarty na wszelkie zgłoszenia błędów. O wielu wiedzą, ale czasu nie starcza, by to wszystko naprawiać (jak być może zauważyłeś bardzo mocno wydłużył się czas oczekiwania na wersję finalną). Szkoda, bo przy absolutnej stagnacji w Rekonq, dość archaicznym i co tu dużo mówić po prostu źle często działającym Konquerorze, chimerycznej Qupzilli z bardzo starymi już user agentami, które powodują że wiele stron nie jest w ogóle odtwarzanych – Otter mógłby się stać przeglądarką, która przynajmniej w środowiskach opartych o Qt5 mogłaby mieć duże znaczenie. A tak, to najlepsze przeglądarki dla środowisk opartych o Qt są oparte o Gtk :)

  #1060
  napcok
  napcok
  Administrator

  Okazuje się, że pojawił się u mnie problem z QtWebKit, inne aplikacje używające go – jak Qupzilla i QuiteRSS też się wykrzaczają :(

  load glyph failed err=24 face=0x5a079d0, glyph=0
  load glyph failed err=24 face=0x5a079d0, glyph=3
  Błąd w obliczeniach zmiennoprzecinkowych (zrzut pamięci)
  #1061

  pavbaranov
  Forumowicz

  Zrób jeszcze próbę startując którąkolwiek z przeglądarek w trybie prywatnym i/lub bez dodatków. Mi QupZilla się dzisiaj wywaliła na manjaro.pl gdy tylko spróbowałem uruchomić filmik z zapowiedzią Manjaro 15.12. Najpierw pokazało się szare okienko zamiast filmu i informacja o tym, że wystąpił błąd, potem przeglądarka zamroziła się na jakiś czas i wywaliła kompletnie.
  Start z opcjami -ne -pb oraz -ne lub -pb (choć przeglądarka uruchamiana „normalnie” nie zgłasza żadnych dodatków) powodował, że wszystko pracowało poprawnie. Co ciekawe, teraz pracuje normalnie „w zwykłym trybie”.
  Natomiast fakt – w qtwebkit jest coś skopane. Ponoć pojawili się jacyś chętni do reanimowania projektu, może zatem w końcu zostanie on doprowadzony do używalności. W sumie, to dobrze byłoby, gdyby chociaż jeden (qtwebkit bądź qtwebengine) silnik stał się używalny.

  #1394

  pavbaranov
  Forumowicz

  Teraz już wersja wyłącznie z qt5-webengine. Jednocześnie opisuję jak zmienić PKGBUILD by zbudować program umożliwiający wybór backendu (czyli pomiędzy qtwebkit i qt5-webengine) lub wyłącznie na qtwebkit. Obecne wydanie to 0.9.10 weekly 120.

  #1445

  pavbaranov
  Forumowicz

  Wersja tygodniowa #121.. Od dzisiaj dostępna jest również dziesiąta już beta tej aplikacji. Ta wersja dostępna jest w AUR jako otter-browser.

  #1477

  pavbaranov
  Forumowicz
  #1531

  pavbaranov
  Forumowicz

  Wersja tygodniowa #125 (źródeł wersji #124 nie było publicznie wydanych).

  #1544

  pavbaranov
  Forumowicz
  #1568

  pavbaranov
  Forumowicz

  Wersja tygodniowa #127

  #1589

  pavbaranov
  Forumowicz
  #1608

  pavbaranov
  Forumowicz

  Wydanie tygodniowe 0.9.11dev129.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 34 ogółem)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.