[SOLVED] Problemy z aktualizacją systemu.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne [SOLVED] Problemy z aktualizacją systemu.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 25 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3252
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Witam. Z przyczyn ode mnie zależnych musiałem na nowo instalować system. I podczas aktualizacji po pobraniu wszystkich pakietów i po weryfikacji system mnie informuje że pakiet xorg-server jest już zainstalowany w systemie i przerywa mi aktualizację wszystkich pakietów. To postanowiłem odinstalować pakiet xorg-server i wtedy cała aktualizacja przebiegła prawidłowo, ale co z tego skoro po restarcie system już się nie uruchomił. I tu jest moje pytanie, ponieważ instalowałem wersję Manjaro Cinnamon 16.10, a już wyszła wersja 17, czy to może być powód problemów z aktualizacją systemu?

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3253
    michaldybczak
    Forumowicz

    Uruchom Manjaro, poczekaj aż system skończy i zatrzyma się podczas bootowania wytedy wciśnij: ctrl+alt+f2
    To umożliwi ci zalogowanie się do tty2. Po wpisaniu użytkownika i hasła będziesz w terminalu systemowym, w którym będziesz mógł ponownie zainstalować brakującego X’a:

    sudo pacman -S xorg-server

    Jak już system sobie go zainstaluje, to zrób restart używając:

    sudo reboot

    Jeśli nie odinstalowałeś z X’em jakichś innych pakietów to po tej operacji system powinien już normalnie zastartować do środowiska graficznego.

    Jeśli w przyszłośći wystąpi ci taka sytuacja to jeśli masz możliwość (na octopi) to kliknij na „aktualizacja w terminalu” lub po prostu wykonaj z terminala komendę:

    sudo pacman -Syyu

    Dostaniesz wtedy więcej informacji i system powinien się zapytać czy coś tam zamienić lub usunąć, musisz się zgodzić i wtedy aktualizacja przebiegnie poprawnie. Czasami się zdarza, że aktualizacja w GUI nie potrafi zapytać, żeby przeprowadzić dodatkową operację i wtedy się ona nie udaje. W terminalu zawsze wszystko gra, a jeśli jednak też wyskoczy błąd, to dostaniesz więcej informacji o tym, co jest powodem konfliktu.

    Manjaro jako rolling release często podczas aktualizacji zmienia nazwy pakietów, zastępuje innymi, itp. dlatego takie sytuacje, w których zwykłe programy GUI nie wyrabiają. Dość często też zdarza się, że jakiś pakiet z AUR konfliktuje z updatem, ze względu na różnicę w bibliotekach lub wersjach pakietów, wtedy informacja w terminalu pomaga zidentyfikować jaki pakiet AUR to powoduje i wtedy trzeba go usunąć. Jeśli dalej go potrzebujesz, można go zwykle zainstalować jeszcze raz po aktualizacji. Systemy LTS jak np. ubuntu, nie robią tak dużych zmian podczas aktualizacji, jedynie z jednej wersji systemu na inną, dlatego tego typu problemy nie występują. Na archu po prostu trzeba nauczyć się jak się z tym obchodzić, wtedy wszystko będzie ok., Zawsze jak instalacja o coś się zapyta to trzeba się zgodzić i tyle ;).

    W twoim wypadku, usunąłeś główny komponent odpowiedzialny za wyświetlanie obrazu w systemie, dlatego system nie ma prawa się uruchomić w trybie graficznym ;p.

    #3257
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Tak odinstalowałem pakiet xorg-server ponieważ blokował mi aktualizacje 360 innych pakietów. A po aktualizacji chcąc na nowo zainstalować xorg-server nie dało rady ponieważ wyskakiwał błąd.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3258
    michaldybczak
    Forumowicz

    Powinieneś być w stanie go zainstalować teraz w tty, tak jak opisałem powyżej.

    EDYCJA: Jeśli dalej będzie błąd wyskakiwał, zrób: sudo pacman -Syyu

    To odświeży repo, może zainstaluje coś nowszego. Powinno też odblokować instalację, jeśli dalej problem wyskakuje.

    #3260
    pavbaranov
    Forumowicz

    chcąc na nowo zainstalować xorg-server nie dało rady ponieważ wyskakiwał błąd

    Jaki błąd? Nie da się zgadywać.
    Rozumiem, że obecnie masz jedynie tryb konsolowy. Jakiej wersji Manjaro (stable, testing, unstable) używasz? Do polecenia Michała, dodałbym jedno u:
    sudo pacman -Syyuu xorg-server
    Przywróci wersje pakietów lokalnych do wersji w repozytorium oraz zainstaluje serwer Xów. Jeśli masz wersję inną niż stable, przed wydaniem polecenia przejdź na stable.

    #3261
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Tak używam tylko i wyłącznie stable. A dzisiaj spróbuję zainstalować Manjaro Cinnamon 17 może błąd się nie pojawi. A i jeszcze jedno znalazłem rozwiązanie jak zainstalować drugi system, po prostu odłączam dysk twardy aż do momentu kiedy nośnik dvd zacznie bootować i wtedy znowu podłączam dysk twardy.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3262
    michaldybczak
    Forumowicz

    To już straciłem rozeznanie co właściwie zrobiłeś czy chcesz zrobić.
    Chciałeś zainstalować 2 wersje manjaro na tym samym komputerze czy co? Nie powinno się tak robić, chociaż jak ktoś zna się na rzeczy to będzie umiał je rozdzielić, ale większość zwyczajnie zepsuje sobie pierwotny system. Nieważne czy manjaro xfce, plasma, deepin czy cinnamon, to ten sam system i używa tych samych ścieżek, ustawień i plików (choćby rozruchowych), dlatego jedne będzie nadpisywać drugi.

    To już lepiej będzie jak zainstalujesz jedno manjaro i doinstalujesz dodatkowe DE, chociaż tutaj też sporo problemów może wyjść jeśli używa się meta pakietów (zbiorczych pakietów). Znajomość środowiska i jego pakietów jest polecana, wtedy można zrobić manualną instalację tylko tego co jest niezbędne i co nie konfliktuje z już posiadanym środowiskiem, wtedy wszystko będzie działało dobrze. Polecam zrobić listę pakietów niezbędnych, przejrzeć do czego każdy jest (mówimy i głównych pakietach, zależności i tak będą z automatu dodane) i dokonać świadomego wyboru.

    W tej chwili brakuje mi podstawowych danych, bo nie wiem jakie manjaro masz obecnie, co to znaczy „instalacja manjaro cinnamon” (dodatkowa czy czysta, w jakich warunkach?) w twoim wypadku i o co chodzi z tym drugim systemem.

    #3263
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Po prostu chcę zainstalować Manjaro Cinnamon 17 i ROSA Fresh R8 KDE (oczywiście KDE 4).

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3264
    michaldybczak
    Forumowicz

    To wszystko teraz zależy od różnych opcji i wyborów:
    – czy uefi czy gpt (i jaką tabelę partycji posiadasz?)? polecam uefi jeśli to możliwe
    – czy masz jeszcze jakieś systemy na dysku (windows) czy zupełnie czysty dysk?
    – czy instalujesz na osobnych partycjach czy masz różne dyski?
    – w przypadku instalacji legacy kolejność instalacji powinna być: pierwsze rosa, potem manjaro (bo grub manjaro napiszę rosa, a to ważne, żeby używać gruba manjaro, bo powinien uruchamiać wszystko, natomiast grub rosa może mieć problemy z uruchomieniem manjaro – nie ma tego problemu przy instalacji uefi).

    Jeśli chcesz uefi i masz czysty dysk to koniecznie musisz mieć dysk na tabeli partycji gpt. Jak potrzebujesz dalszych instrukcji to daj znać.

    #3265
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    No i udało się!!! Zainstalowałem Manjaro Cinnamon 17. Do aktualizacji były 95 pakietów w tym ten nieszczęsny xorg-server. Ale tym razem poszedłem za rada Michała i aktualizacje przeprowadziłem za pomocą terminala, i wszystko się pięknie zaktualizowało. Dzięki Michał.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3266
    michaldybczak
    Forumowicz

    Dobrze słyszeć, że poszło ok :).

    #3267
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    No i znowu mam problem, okazało się się że wersja 17 ma problemy z połączeniem internetowym sprawdzałem w Pamacu i zauważyłem że pakiet usb modeswitch wcale nie był zainstalowany. Więc postanowiłem spróbować jeszcze raz wersji 16.10 i ten błąd nadal występuje więc byłem zmuszony odinstalować pakiet xorg-server. A z powrotem nie da się go zainstalować oto dowód: `[robson@amd ~]$ sudo pacman -Syyuu xorg-server
    [sudo] hasło użytkownika robson:
    :: Synchronizowanie baz danych z pakietami…
    core 137,2 KiB 750K/s 00:00 [######################] 100%
    extra 1779,2 KiB 409K/s 00:04 [######################] 100%
    community 4,1 MiB 620K/s 00:07 [######################] 100%
    multilib 181,6 KiB 462K/s 00:00 [######################] 100%
    :: Rozpoczynanie pełnej aktualizacji systemu…
    rozwiązywanie zależności…
    szukanie sprzecznych pakietów…
    :: xorg-server i xf86-input-acecad konfliktują ze sobą (X-ABI-XINPUT_VERSION). Usunąć xf86-input-acecad? [t/N] t
    :: xorg-server i xf86-input-joystick konfliktują ze sobą (X-ABI-XINPUT_VERSION). Usunąć xf86-input-joystick? [t/N] t

    Pakiety (4) libxfont2-2.0.1-1 xf86-input-acecad-1.5.0-9 [usunięcie]
    xf86-input-joystick-1.6.2-6 [usunięcie] xorg-server-1.19.3-1

    Do zainstalowania: 3,71 MiB
    Zmiana po aktualizacji: 3,53 MiB

    :: Kontynuować instalację? [T/n] t
    (2/2) sprawdzanie kluczy w bazie [######################] 100%
    (2/2) sprawdzanie spójności pakietów [######################] 100%
    (2/2) wczytywanie listy plików [######################] 100%
    (2/2) sprawdzanie konfliktów plików [######################] 100%
    błąd: nie udało się dokonać transakcji (konfliktujące pliki)
    xorg-server: /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so znajduje się w systemie plików
    Wystąpiły błędy, nie zaktualizowano żadnego pakietu.
    `

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3268
    michaldybczak
    Forumowicz

    Nie rozumiem co robisz. Skoro brakuje ci jakiegoś pakietu to czemu zamiast doinstalować go próbujesz z inną wersją systemu?

    Co do twojego problemu to czytaj:

    https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=221873

    Wygląda na to, że odinstalowałeś nie ten pakiet co trzeba ;). Wywalasz pakiety xf86-input-acecad-1.5.0-9 i xf86-input-joystick-1.6.2-6 i powinno być ok. Chodzi o to, że wcześniej te pakiety były w repo, teraz je wywalono i zaktualizowana wersja xorga już ma tą funkcjonalność, dlatego trzeba je usunąć.

    #3270
    pavbaranov
    Forumowicz

    sudo pacman -Syyuu --force
    Twierdząco odpowiadasz na odinstalowanie dwu paczek *-joystick i *-acecad.
    A generalnie, to zainstaluj wersję 17, co najwyżej – jeśli usb_modeswitch potrzebujesz i jej nie ma i nie masz połączenia z netem w żaden inny sposób, ściągnij sobie z serwera (to wersja 64bit), a następnie zainstaluj lokalnie, albowiem – jeśli mogę ocenić Twoją wiedzę – ze względu na spory brak wiedzy w zakresie aktualizacji systemu po tak długim czasie (to jest pół roku), nie bardzo sobie z tym radzisz.

    Wygląda na to, że odinstalowałeś nie ten pakiet co trzeba ;). Wywalasz pakiety xf86-input-acecad-1.5.0-9 i xf86-input-joystick-1.6.2-6 i powinno być ok.

    Michał, kiedy on godził się na odinstalowanie tych dwu paczek, jego problem, to że instalacja xorg-server w systemie sprzed pół roku napotyka dostarczony przez inny program plik /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so. Po prostu instalację w tym zakresie należy sforsować.

    PS: @Robert75 – Używaj tagów, bo to co piszesz (kody) nie jest czytelne. Nadto w jednym wątku staraj się nie mieszać różnych kwestii (Manjaro 16.x/17.x), bo ciężko się w tym połapać mimo szczerych chęci.

    #3271
    michaldybczak
    Forumowicz

    sudo pacman -Syyuu --force
    Michał, kiedy on godził się na odinstalowanie tych dwu paczek, jego problem, to że instalacja xorg-server w systemie sprzed pół roku napotyka dostarczony przez inny program plik /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so. Po prostu instalację w tym zakresie należy sforsować.

    Tak, zdarza się w takich sytuacjach, że instalator nie usunie ich, mimo potwierdzenia. Zdarza się to nawet w ciągle aktualizowanych systemach (też tak raz miałem). Wtedy można ręcznie i przejdzie. Widziałem ostatnio, że komuś udało się w konsoli zaktualizować nawet 2-letnią instalkę manjaro, chociaż to chodziło o nie rozwijaną już wersję manjaro netbook, więc może aktualizacja nie była pełna? To zresztą inny temat.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 25 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.