[SOLVED] Problemy z aktualizacją systemu.

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne [SOLVED] Problemy z aktualizacją systemu.

Oglądasz 10 posty - 16 do 25 (z 25 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #3273
    pavbaranov
    Forumowicz

    Generalnie, to w pewnym momencie nowe Xy były nieco skopane. Widać w Manjaro tego nie sprawdzili i zastosowali starą wersję.
    Niemniej jednak nie zdarzyło mi się, by program zainstalowany via pacman nie dawał się usunąć, jeśli taką wydało się dyspozycję.
    Poleciłem „sforsowanie”, ale tak pryncypialnie należałoby to zrobić tak:
    pacman -Qo /usr/lib/xorg/modules/extensions/libglx.so
    Wówczas otrzymamy odpowiedź, że libglx.so został, lub nie został dostarczony przez jakąś paczkę. Jeśli przez żadną – spokojnie można go usunąć, bądź sforsować instalację. Jeśli w odpowiedzi otrzymujemy jakąś informację o paczce, która dostarczyła ten plik, to musimy się zastanowić co dalej robić, albowiem sforsowanie takiej instalacji bądź usunięcie tego pliku przed instalacją może doprowadzić do sytuacji, w której program, do którego należy ów plik może przestać działać.

    #3276
    michaldybczak
    Forumowicz

    Bardzo przydatne. Dzięki pavbaranow. Zapisałem sobie przykład. Zawsze to dogłębniejsze zbadanie tematu, szczególnie, że takie problemy nie są rzadkością na archowych systemach.

    #3277
    pavbaranov
    Forumowicz

    Oczywiście w wiki Archa masz więcej. Mi ten błąd się wydarzył może 2-3 razy. Jest natomiast dość częsty przy zainstalowaniu większej ilości paczek z AUR. O ile bowiem poprawnie zrobione PKGBUILDy w AUR mają w zasadzie obowiązek być poinformowane o możliwych konfliktach z programami z repozytoriów (ale Archa, nie Manjaro i tu niestety wychodzi idiotyzm rzekomego wspierania AUR przez Manjaro, które to AUR nie jest wspierane w Archu, choć jest dla niego), to paczki z repozytorium praktycznie nigdy nie będą wiedzieć o tym, co w AUR jest (jeden wyjątek, to gdy jakaś paczka zostaje przesunięta z repozytorium do AUR, jak obecnie jest właśnie z dużą ilością xf86-*). Podobnie sprawa się ma w przypadku stosowania jakichś 3rd parties repositories. Oczywiście z tym problemem możemy się spotkać zawsze, gdy programy nie zostały zainstalowane w systemie za pomocą pacmana („tradycyjnie” przez make install, czy – cóż, niestety są tacy wariaci – przez rpm/dpkg). Może kiedyś opiszę co z takim fantem robić, podając remedium na każdą sytuację. W przykładzie Robert75 – to akurat prosta sprawa.

    #3278
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Odnośnie do wersji 17 i brak zainstalowanego pakietu usb modeswitch, mi się zdaję że to jest wina deweloperów którzy zapomnieli dodać ten pakiet do aktualizacji. A nie że jak ja odłączyłem modem i chcąc go z powrotem podłączyć okazuje się że nie można nawiązać połączenia z powodu braku zainstalowanego pakietu usb modeswitch. Wczoraj 3 razy instalowałem Manjaro wersje 16.10 oraz 17 i zawsze było coś nie tak. Gdzie się podziała zasada instalujesz, aktualizujesz, używasz bez żadnych schodów. Te ostatnie wypadki trochę mnie zniechęciły do Manjaro, poczekam jakiś miesiąc może deweloperzy zauważą swój błąd i wtedy spróbuje zainstalować Manjaro. Obecnie zainstalowałem i używam ROSE Fresh R8.1 KDE. Ten system nigdy mnie nie zawiódł.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3279
    pavbaranov
    Forumowicz

    Jak zrobić z usb_modeswitch – pokazałem wyżej. Nie jest to żaden problem (chyba). Jeśli dobrze widzę, to nie widzę ;) Twojego zgłoszenia tego błędu na bugzilli Manjaro, zatem może deweloperzy zobaczą, a może nie zobaczą (bo akurat nikt, kto będzie instalował nie będzie tego robić na modemie komórkowym) swój błąd. To jest linux – jest dokładnie takim, w jakim stopniu my użytkownicy pomożemy jego twórcom w ich pracy.
    Podobnie również miałeś napisane w jaki sposób zaktualizować system z 16.x. Też chyba proste (ba, na 99% w innych dystrybucjach ten błąd również się przydarzy).
    Skoro jednak nie chcesz, wolisz mieć ROSA – Twój wybór. Nikt do niczego nie namawia.
    Jedno jednak – jeśli jeszcze będziesz używać Manjaro i jeśli będziesz znajdował jakieś trudności w jego użytkowaniu, to ułatw nam pracę – zaprawdę twierdzenie, nawet 10 razy powtarzane, że coś „sypie błędami” (nie twierdzę, że ich nie ma) nic nam nie mówi.

    A temat – skoro autor nie ma już Manjaro – do zamknięcia, o co proszę moderatorów.

    #3280
    michaldybczak
    Forumowicz

    Manjaro Cinnamon jest wersją Community, czyli robioną przez użytkowników Manjaro. Z reguły są one wysokiej jakości (inaczej nie zostałyby zatwierdzone w ogóle), jednak nie pracuje nad nimi tyle osób i mogą mieć czasem niedociągnięcia. Z tego co widzę, to problem z modemem to sprawa Cinnamon. Nie miałeś tego na maboxie i pewnie nie miałbyś na innej wersji Manjaro. Czyli twój problem jest konkretnie z Manjaro Cinnamon a nie z samym Manjaro.

    Jednak mam wrażenie, że Manjaro (czy Arch) nie jest systemem dla ciebie. Po prostu albo ktoś radzi sobie z nim od początku, albo błądzi i się męczy. Jeśli Rosa działa ci dobrze, to super. Powinno się pracować na systemie, na którym się czujemy najlepiej, i z którym mamy najmniej problemów.

    #3282
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ave!

    #3293
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Znalazłem rozwiązanie dla mojego problemu. Po prostu zainstalowałem Manjaro XFCE, a następnie doinstalowałem środowisko Cinnamon i teraz już naprawdę jest wszystko ok. A z drugiej strony dziwi mnie fakt że obraz iso Manjaro Cinnamon 17 ma jakieś problemy, a mianowicie udało mi się raz zainstalować, a już drugi raz płyta jakby nie odczytywała danych suma kontrolna się zgadzała, a do wypalenia użyłem płyty Verbatim, no i z moim napędem optycznym jest wszystko ok, nie mam pojęcia co jest grane.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
    #3294
    pavbaranov
    Forumowicz

    Cinnamon – to jest edycja, która nie jest wspierana przez Manjaro. To edycja robiona prawdopodobnie przez jakiegoś jednego gościa. Może być super, może wcale.
    Uważam, że temat do zamknięcia – oznacz to i daj znać modom.

    #3297
    Avatar photoRobert75
    Forumowicz

    Temat uważam za zamknięty.

    Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110
Oglądasz 10 posty - 16 do 25 (z 25 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.