Przeniesienie katalogu /home – Mabox

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Przeniesienie katalogu /home – Mabox

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 18 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4592
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Mój dysk jest podzielony tak jak na załączonym obrazku.

    Zainstalowałem jakiś czas temu Maboxa na próbę i w sumie mi odpowiada. Niestety, przeznaczyłem na niego tylko 11,5 GiB, w tym /home (sda11).
    Partycja sda6 to Mint 32-bit. Nie działa, bo przy instalacji Maboxa grub2 coś się popsuł (zaczyna się ładować i wyskakuje „Kernel Panic”). To tu chciałbym przenieść katalog /home.
    Sda2 to Win XP, zaś sda8 to Mint 64-bit. Oczywiście chciałbym zachować oba systemy.

    Czy jest jakiś prosty i bezpieczny sposób by przenieść katalog /home?

    Attachments:
    #4609
    pavbaranov
    Forumowicz

    Gdzie?

    #4613
    Avatar photoazja
    Moderator

    … na sda6, jeżeli dobrze zrozumiałem. Ale zamieszanie na tym dysku.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4614
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Z sda11 na sda6.

    #4618
    Avatar photoazja
    Moderator

    piespawlowa, przy takiej ilości partycji i kilku systemach, pomyśl o uporządkowaniu tej książki telefonicznej, albo rozłożenia na kilka dysków, albo virtualkach. Jeżeli będziesz trzymał partycje, z różnych systemów, rozmieszczone zgodnie z ruchem konika szachowego, to przejedziesz się kiedyś na tym – będziesz w nienastroju po ciężkim poniedziałku i wyexpediujesz w kosmos nie tą partycję, co trzeba.
    … jest, to możliwe (przeniesienie), rzec jasna, ale nie robiłem tego (pod Linux’em, bo podobnych operacji pod Windows’ami nie zliczę). A skoro odezwał się pavbaranov, to sam chętnie posłucham bardziej doświadczonego.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4620
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Taki podział, wbrew pozorom, daje spore pole manewru – mogę zmieniać, zmniejszać bez problemu poszczególne partycje.

    #4629
    pavbaranov
    Forumowicz

    Ale chcesz przenieść partycję systemową (/) na (/home). Wytłumacz zatem proszę, co chcesz zrobić z zawartością tej partycji (sda11). Skasować? To stawiaj system od nowa. Będzie prościej. Zachować? Tu nie rozumiem, albowiem to co jest na systemowej jest mocno różne od tego, co na /home.

    #4632
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Chciałbym aby system nadal był na sda11, natomiast przenieść tylko i wyłącznie katalog /home. O ile takie coś jest możliwe bez ponownego stawiania systemu.

    Przepraszam jeżeli wcześniej napisał niedostatecznie jasno i dziękuję za zainteresowanie.

    #4636
    pavbaranov
    Forumowicz

    To ja już nic nie kaman. Chcesz przenieść katalog /home:

    Z sda11 na sda6.

    (to jest odpowiedź na moje pytanie, jakie umieściłeś tu)
    Jednocześnie ze screena (swoją drogą, kto nauczył kogo robić screeny, zamiast wrzucać to w tagi – wówczas na prawdę jest to czytelniejsze), który umieściłeś tu wynika, że partycja sda11 montowana jest jako główna (/) jakiegoś systemu. Tam zatem nie ma jakiegoś /home do przeniesienia. Z powyższego screena wynika, że w ogóle nie masz żadnej partycji /home. Co zatem chcesz przenieść? Bo ja już niczego nie rozumiem. „Przenieść” można jakąś partycję, która jest montowana w jakimś punkcie, pod warunkiem, że ona istnieje.
    Czy zatem mam rozumieć, że:
    – masz na sda11 „cały” system, wraz z katalogiem domowym (/home),
    – chcesz wydzielić (przenieść) ów katalog do odrębnej partycji sdaX (piszesz, że to ma być sda6) i ową partycję mieć jako domową.
    W tym przypadku zwróć jednak na uwagę, że partycja sda6 jest w ok. 1/3 zajęta.
    Innymi słowy: więcej i to czytelnych wiadomości.

    #4640
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Czy zatem mam rozumieć, że: – masz na sda11 „cały” system, wraz z katalogiem domowym (/home), – chcesz wydzielić (przenieść) ów katalog do odrębnej partycji sdaX (piszesz, że to ma być sda6) i ową partycję mieć jako domową. W tym przypadku zwróć jednak na uwagę, że partycja sda6 jest w ok. 1/3 zajęta. Innymi słowy: więcej i to czytelnych wiadomości.

    Tak, zainstalowałem cały system, wraz z katalogiem domowym (/home), na partycji sda11. Teraz chciałbym katalog domowy przenieść na partycję sda6, którą wcześniej bym sformatował.

    Postaram się pisać bardziej precyzyjnie.

    #4644
    pavbaranov
    Forumowicz

    UWAGA: Partycja sda6 nie jest pusta. Tam coś masz. Powinieneś się zdecydować, czy chcesz to zachować (backup), czy usunąć.
    Po odpowiedzi na pytanie wyżej robisz mniej więcej tak (będą potrzebne uprawnienia root, chyba, że co innego napiszę):
    1. zawartość /home z sda11 przenosisz na sda6
    2. edytujesz plik /etc/fstab i dodajesz sda6 (wg przyjętego tam sposobu) do montowania, wskazując jako punkt montowania /home
    3. nadajesz kataloowi urządzeniu /dev/sda6/home/$USER uprawnienia do odczytu i zapisywania przez Ciebie
    W tym momencie masz mieć tak:
    sda11 – /
    sda6 – /home
    / – uprawnienia rw root
    /home – uprawnienia rw $USER (czyli Ty)
    sda11 montowane jako /
    sda6 montowane jako /home
    4. jeśli czegoś nie rozumiesz – pytasz
    5. jeśli wszystko rozumiesz – odpowiadasz mantrę: a teraz wszystko ma działać prawidłowo, koniecznie 10x i restartujesz system.

    #4648
    Avatar photoazja
    Moderator

    … no, chyba trafiłem na właściwy moment, bo wygląda na to, że dogadaliście się. Na wszelki wypadek, w podpunktach:
    – na sda11 jest cały system, łącznie z /home
    – na sda6 jest cokolwiek, bo i tak do zaorania
    – /home z sda11 ma być na sda6
    (oczywiście, nadal jako /home zamontowany do systemu na sda11)
    ————-
    EDIT: No właśnie, tego nie byłem pewien, dlatego czekałem na Twoją opinię pavbaranov – czy na sda6 ma być folder /home z podfolderami userów; czy może folder /home ma być na sda11, a do niego (folderu) podmontowany jest sda6, na którym bezpośrednio, są foldery user’ów (tak bym zrobił w Windows, w którym zamontowałbym partycję pod folder – ale tutaj montujemy do root’a, a nie folderu w root’cie). Moja ciekawość została zaspokojona, dzięki.
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4656
    pavbaranov
    Forumowicz

    czy na sda6 ma być folder /home

    Ma być taki punkt montowania. System to widzi jako /home. W owym /home są katalogi poszczególnych użytkowników. Zdaje się, że zbyt pobieżnie to napisałem.

    #4658
    Avatar photoazja
    Moderator

    … nie no weż … to wiem, nie byłem jedynie pewien, czy ma być:

    sda6/UserFolder
    sda11/home

    czy:

    sda6/home/UserFolder
    sda11/

    Nie jest, to – wbrew pozorom – oczywiste, bo zależy od logiki działania danego rozwiązania. Teraz już wiem, że właściwe jest rozwiązanie drugie.
    ————-
    EDIT: mam spore doświadczenie z montowaniem, w przeróżnych kombinacjach, partycji pod Windows, dlatego miałem wątpliwości, czy tutaj jest tak samo, czy inaczej. Jest trochę inaczej.
    ————-

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4662
    pavbaranov
    Forumowicz

    Cóż, odpowiedź padła, gdzieś w mrokach i czeluściach, wczorajszo-dzisiejszej walki napcoka z portalem.
    Dokładnie to tak:
    sda11 (urządzenie) – jest widziane jako partycja główna (czyli pierwsza w drzewie katalogów: punkt montowania /). W tym drzewie są różne podkatalogi fizycznie umieszczone na tej samej partycji z wyjątkiem /home.
    sda6 (urządzenie) – jest widziane jako partycja domowa, punkt podpięcia: /home w drzewie katalogów. Samo „home” nie jest nazwą żadnego pliku/katalogu w systemie, a jedynie zdefiniowanym punktem montowania.
    Na partycji /home istnieją katalogi lost+found oraz katalog (co najmniej jeden) użytkownika.
    Nie ma nadto katalogu home.

Oglądasz 15 posty - 1 do 15 (z 18 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.