Przeniesienie katalogu /home – Mabox

Jesteś nowy na forum? Przeczytaj ...

Home Fora Forum wsparcia Inne Przeniesienie katalogu /home – Mabox

Oglądasz 3 posty - 16 do 18 (z 18 ogółem)
  • Autor
    Posty
  • #4691
    Avatar photoazja
    Moderator

    … server miał kiepską noc, prawda?
    … no to chyba wyjaśniło się (swoją drogą, powinienem z takimi tematami iść prosto do dokumentacji, a nie na forum, ale zdarzył się wątek, to wykorzystałem sytuację). Jest następująco:

    sda6/UserFolder
    sda11/

    sda6 jest montowany na sda11, pod wirtualnym folderem /home (punkt montowania określony w fstab).
    Czyli jest tak, jak początkowo myślałem, ale – bez sensu – zacząłem kombinować i rozpatrywać różne potencjalne wersje. Różnica, w porównaniu do Windows, jest taka, że w systemach unix-like montowanie jest wykonywane pod folder wirtualny (określony w pliku fstab lub ad hoc, w razie potrzeby), a w Windows montujemy pod standardowy (pusty) folder w strukturze plików. Wyjaśnione.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

    #4744
    Zanonimizowany
    Forumowicz

    Udało mi się zrobić :) Zwłaszcza rada zaraz powyżej była pomocna, ponieważ wcześniej próbowałem na /sda6 kopiować /home/użytkownik , a należało samo /użytkownik.

    Mam wrażenie (ale może mi się tylko wydaje), że system się teraz dłużej uruchamia.
    Dzięki za rady.

    EDIT
    W internecie jest wiele tutoriali dot. tego zagadnienia. Wszystkie sprowadzają się do przemieszczenia /home/user na nową partycję, tymczasem można przemieścić tylko /user . Moim zdaniem, to jest bardzo ważne żeby wiedzieć, co chce się robić, bo można sobie niezłego bigosu narobić. Z resztą nie wiem, czy ta pierwsza opcja jest możliwa do wykonania.

    Natchnienia szukałem tu:
    https://www.dobreprogramy.pl/Draqun/W-Unixach-to-prosciej-czyli-jak-przeniesc-home-na-inna-partycje.,24603.html
    i tu:
    https://dariusz.wieckiewicz.org/przenoszenie-home-na-osobna-partycje/2/
    Co okazało się ślepą uliczką.
    Natomiast wstępnych wskazówek udzielili Panowie nieco wyżej.

    Teraz spróbuję pokrótce opisać co i jak robiłem, gdyż może się kiedyś komuś przydać. Ale uwaga! Cała zabawa jest bardzo ryzykowna, szczególnie przy korzystaniu z moich metod. Innym wygodniej by było wklepywać komendy w terminalu, ja jednak opierałem się na programie mc (to taki program podobny do DOS-owskiego Norton Commander).
    Przepraszam za mało profesjonalny język. Mam nadzieję, że będzie zrozumiałe.
    Oto co robiłem:

    1. Uruchomiłem wersję live Mabox, tam zainstalowałem Gparted i sformatowałem partycję sda6 . . Być może mógłbym to samo zrobić uruchamiając Maboxa z dysku. Nie wiem.

    2.Uruchomiłem Maboxa z dysku. W menadżerze plików najechałem na interesującą mnie partycję myszką, prawy klik otwórz w terminalu. Następnie sudo su, potem mc. Tam skopiowałem katalog /user z sda11 na sda6, zaznaczając wcześniej wszystkie pozycje poza podążanie za dowiązaniami.

    3. Również za pomocą mc udzieliłem uprawnień do obsługi katalogu /user na nowej partycji userowi user:user. Sprawdziłem, czy wszystko jest ok, czy mam uprawnienia jako @user tworząc plik, a następnie go usuwając z nowego katalogu.

    4. Również za pomocą mc edytowałem plik /etc/fstab, aby wyglądał tak (dopisałem ostatni wiersz):

    # /etc/fstab: static file system information.
    #
    # Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a device; this may
    # be used with UUID= as a more robust way to name devices that works even if
    # disks are added and removed. See fstab(5).
    #
    # <file system>                           <mount point>  <type>  <options>  <dump>  <pass>
    UUID=b3911981-oo87-4092-bc7a-6f395yeweb90 /boot          ext4    defaults,noatime 0       2
    UUID=db819d25-0a25-hg65-ab78-7477g6tr982d swap           swap    defaults,noatime 0       0
    UUID=f1f091d2-ea5a-47ea-654e-7ff985613er2 /              ext4    defaults,noatime 0       1
    UUID=153725a7-iur5-4790-ae31-c5ac662dq764 /home          ext4    defaults,noatime 0       2

    Skąd wiedziałem jaki UUID, ma moja partycja? Skopiowałem z menadżera plików.

    Następnie uruchomiłem ponownie system, by przekonać się, że wszystko jest ok, jeśli tak, można usunąć „stary” folder '/user’, (nie /home/user !!!) Jeżeli zdarzyło by się, że nie można się zalogować/pojawiają się jakieś inne błędy, wystarczy uruchomić Mabox Live CD i usunąć ostatni wiersz w pliku /etc/fstab – wtedy uruchomimy system korzystając ze „starego” /user.

    #4757
    Avatar photoazja
    Moderator

    … zgodnie ze starożytną zasadą, która mówi, że dobry opis opisze nawet brak opisu. Dzięki piepawlowa za informację zwrotną.
    … mogę sobie wyobrazić, że system wstaje dłużej, bo musi podmontować jedną partycję więcej – i to ważną, fundamentalną partycję, bo z zawartością /home. Czy tak jest/może być w rzeczywistości, to musieliby wypowiedzieć się bardziej doświadczeni. Jeżeli jesteś tym zainteresowany –> nowy wątek.

    Nie zadawaj pytania, jeżeli nie jesteś gotów usłyszeć odpowiedzi

Oglądasz 3 posty - 16 do 18 (z 18 ogółem)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć w tym wątku.